Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia-treapta biologică» a fost semnat de către administrația Ionașcu în anul 2008.

«Comisia Dytras» nu și-a asumat responsabilități În mai 2022, PNL și PSD anunțau public înființarea «Comisiei Dytras» la nivelul administrației locale din Slobozia. Comisia avea rolul declarat de a verifica stadiul fizic, tehnic și financiar al investiției finalizate în 2011 la stația de epurare a orașului Slobozia. Șeful acestei Comisii a fost numit Alexandru Potor, consilier local PSD și administrator public al județului Ialomița. La un an distanță, «Comisia Dytras» nu se reunise niciodată, iar demersul inițiat de administrația locală era compromis. În decursul acestui an, șeful comisiei, consilierul local Alexandru Potor a acuzat administrația locală că «Primăria Slobozia nu ne-a pus la dispoziție documentele pentru a analiza situația proiectului», iar administrația locală a susținut că «suntem dispuși să oferim toate informațiile pe care le deținem pentru a urgenta adoptarea unei soluții în cazul stației de epurare».

Soare și-a pierdut răbdarea În cursul săptămânii precedente, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Dragoș Soare a anunțat că va prelua această res­ponsabilitate și va evalua prejudiciul ge­nerat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru evaluarea situației și cuantificarea prejudiciului generat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... Am oferit comisiei șansa de a face evaluarea tuturor echipamentelor încuiate în magaziile de la stația de epurare. Nici până la ora asta această comisie nu s-a întrunit. Noi am discutat cu cei de la Urban și le-am spus că vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare! Este patrimoniul nostru și trebuie să știm care este stadiul de im­plementare a acestei investiții înainte de a aloca fonduri pentru investiții noi...» a declarat primarul Dragoș Soare, printre altele. Marți, 26 septembrie 2023, primarul Dragoș Soare a spart lacătul unuia dintre containerele mobile aflate de 12 ani în curtea stației de epurare din Slobozia.

Istoria investiției Dytras
În 2008, administrația Ionașcu semna un contract în valoare de 4,2 milioane de euro cu firma Dytras România, pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia-treapta biologică». Contractul avea un termen de execuție de 14 luni și o perioadă de garanție de 24 de luni de la punerea în funcțiune a instalațiilor. Contractul inițial a fost dublat de 4 acte adiționale, încheiate de administrația locală cu firma Dytras România în decurs de 2 ani și jumătate. Ultimul act adițional, cel din decembrie 2010, majora valoarea contractului la 6,7 milioane de euro. În aprilie 2012, primarul Gabi Ionașcu prezenta public eșecul acestei investiții și anunța că stația de epurare e nefuncțională. Conform informațiilor oficiale, nici la acest moment nu există o listă oficială a investițiilor realizate de Dytras la stația de epurare, iar recepția lucrărilor executate în perioada 2008-2011 a fost realizată parțial. De asemenea, sistemul inteligent de programare a motoarelor în funcție de cantitatea de apă ajunsă în stație (SCADA) nu este funcțional, iar cele 10 motoare achiziționate pentru tratarea ae­robă a apelor uzate erau depășite tehnologic încă de la instalare. Suma plătită pentru realizarea acestei investiții dezastruoase este de 3 ori mai mare decât cea a investiției pentru Reabilitarea Pieței Revoluției, la rându-i ratată!

27 Septembrie 2023, 12:50 (4505 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cartierul Bora din Slobozia: S-a ales cu penisul tăiat în urma unui scandal!
Șapte slobozeni, reținuți după provocarea unui scandal
Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»
Primăria Slobozia a pierdut garanția pentru stația de epurare
Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(28 Septembrie 2023, 13:17)
Si nu a durat decat 3 ani... Hai ca mai putem infiinta o comisie, un comitet, ceva care sa dea impresia ca lucreaza!
x:
(28 Septembrie 2023, 10:36)
Va rog sa invetigati si groapa din mijlocul orasului!
Ion ion ion:
(28 Septembrie 2023, 09:19)
Si prosti si hoti si ca de obicei nu raspunde nimeni. Vreau si eu in combinatia asta.
Mary :
(28 Septembrie 2023, 03:53)
Sportul național, oina?! Nuu! Aruncarea pisicii. Aia moartă ce s-a uscat la DNA, la poartă.
sacagiu de slobozia:
(27 Septembrie 2023, 18:41)
avem si noi buzatii nostrii.sa le vina randul la toti,sunt locuri suficiente la jilava.
Ionașcu:
(27 Septembrie 2023, 17:57)
Vă rog frumos, nu mai numiți proiectele ratate.. sunt spălări de bani doar.. ce e rău în asta? toți fură..