Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a colectat doar 5700 de lei din impozitarea bacșișului

În primul semestru al anului 2023

Ialomița a colectat doar 5700 de lei din impozitarea bacșișului

Analiștii financiari au făcut o verificare cu privire la sumele pe care Statul le-a încasat o dată cu introducerea măsurii de impozi­tare a bacșișului lăsat la restaurante sau cafenele. Datele arată că Ialomița se situează printre ulti­mele județe la nivel național în ceea ce privește îndeplinirea acestei obligații fiscale. Astfel, în pri­mul semes­tru al acestui an, din impo­zitarea bacșișului, Ialomița a reușit să colecteze la buget doar 5700 de lei.

Valori mici ale sumelor colectate De la 1 ianuarie 2023, localurile de alimentație publică au fost obligate să evidențieze bacșișul pe bonurile fiscale și notele de plată înmânate clienților. Potrivit legii, acești bani sunt distribuiți integral angajaților, iar această remunerație a sa­lariaților este considerată venit cu reținere la sursă. Nerespectarea prevederilor legale este considerată contravenție și se sancți­onează cu amendă între 2000 și 4000 de lei. Datele Agenției Naționale de Administrare Fiscală și ale Ministerului de Finanțe arată faptul că foarte puține sume de bani au ajuns la buget o dată cu impo­zitarea bacșișului. Ialomița se numără printre județele unde sumele colectate în urma impozitării sumelor oferite suplimentar de către clienți personalului din restaurante și cafenele pentru serviciile oferite sunt foarte mici. Estimările oficiale ale celor două instituții arată că din județul Ialomița au ajuns către Bugetul Statului, prin aplicarea impozitării bac­șișului, doar 5700 de lei în primul se­mestru al acestui an. Specialiștii esti­mează că până la finele anului 2023 situația nu se va îmbu­nătăți, ba, din contră, sumele colectate ar putea fi egale sau mai mici decât cele din primul semestru. Con­form Oficiului Național al Registrului Comerțului, la nivelul județului nostru există peste 100 de localuri de alimentație publică a căror obligație legală este de a impozita bacșișul oferit de clienți. Încasările mici sunt generate de faptul că în multe restaurante și cafenele încă se practică plata bacșișului în afara bonului fiscal pentru a se evita impozitarea.

23 Octombrie 2023, 15:20 (5885 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
AJFP Ialomița: Publicarea pe site-ul ANAF a contribuabililor persoane juridice cu obligații fiscale restante la 31 decembrie 2023
AJFP Ialomița: Portalul ANAF a publicat lista contribuabililor bun-platnici
Broșura privind tratamentul fiscal al veniturilor realizate de persoanele fizice din transferul de monedă virtuală, publicat pe site-ul ANAF

Comentariile cititorilor:


Curiosul:
(26 Octombrie 2023, 20:42)
O tara esuata ,politic si financiar,dati exemple concrete de reduceri bugetare ,si apoi taxati bacsisul,apropro  nesimtiti de la ASF care au asistat pasiv la 3 falimente tot 15000 de euro au salariul firar mama voastra de hoti
ANA:
(26 Octombrie 2023, 14:31)
Se impoziteaza bacsisul  din restaurante , cafenele . E ok.
Care dintre noi nu a lasat bacsis la coafor, la un inslalator, la un mecanic , elecrtician  si lista poate continua. Sunt multe de spus si de facut in astfel de situatii. Mentalitatea unora care nu inteleg ca sunt platiti pentru acest serviciu si sa nu mai intinda mana ca milogii.  Si mai ales sa-si dea interesul sa faca treaba bine. 
Cetatean:
(24 Octombrie 2023, 18:34)
Poate se mai fac controale si la magazinele de pe bulevardul M Basarab si nu numai, la magazinele chinezesti , unde daca incerci sa ceri bon pentru cumparaturi  este jale. Nu le merg aparatele sau pur si simplu te ignora . Ati pus ochii pe bacsis si atat . Ati terminat treaba.
Nutii spaima Constitutii:
(24 Octombrie 2023, 00:17)
Daca nici judecatorii si procurorii nu sunt bine platiti atunci nu's ce sa mai zic .... Probabil ca in imaginatia doamnei Maria bietii oameni din justitie manaca pufuleti la pranz si beau ceai seara ... :)))
Pai pensiile alea speciale din ce crezi ca se calculeaza cucoana ?
Maria:
(23 Octombrie 2023, 17:12)
E mult, statul fură bani cu legea ca să nu facă nimic pentru cetățeni ci pentru neamuri, prieteni cu firme, amante angajate la  stat totul pentru politicieni.  Nu se duc banii la spitale, nu avem armată performanță,  nu avem politisti, nu avem profesori plătiți cum trebuie, procurori sau judecători,  toți banii din taxe sunt folosiți pentru interesul politicienilor.