Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Datorii de peste 550 milioane de lei pe care Fiscul ialomițean nu le poate recupera

Datorii de peste 550 milioane de lei pe care Fiscul ialomițean nu le poate recupera

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a dat publi­cității un raport privind activitatea în ceea ce privește înca­sarea taxelor locale. Documen­tul oficial cuprinde și informații în ceea ce privește va­loarea datoriilor pe care instituția trebuie să le încaseze. Acestea sunt de 680 milioane de lei, din care peste 550 mi­lioane de lei sunt considerate debite ce nu pot fi recuperate. Fiscul invocă, în același document oficial, mai multe cauze care împiedică instituția să colecteze sumele restante.

Datorii de sute de milioane de lei, nicio soluție Locurile fruntașe pe care Admi­nistrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița se laudă că le ocupă în ceea ce privește colectarea taxelor și impozitelor se datorează, în mare parte, «conformării voluntare» a contribuabililor din județul nostru. Problema nerezolvată a instituției rămân datoriile acumulate și care, în timp, se transformă în debite nerecupe­rabile. La rându-i, legea este de partea celor care ignoră obligativitatea achitării impozitelor care le revin și nu conferă mai multă «potență» inspectorilor fiscali astfel încât valoarea debitelor să se diminueze. Ultimul raport privind activitatea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că din valoarea de 680 mi­lioane de lei a datoriilor pe care contribuabilii din județul nostru le au către Fisc, peste 550 milioane de lei reprezintă datorii nerecupe­rabile. Din această sumă, 11,62 milioane de lei reprezintă datoriile nerecuperabile ale persoanelor fi­zice. «În cea mai mare parte, creanțele fiscale sunt creanțe nerecuperabile. Acestea provin de la agenți economici a căror executare silită este suspendată prin acte emise de instanțele judecătorești, de la agenții economici aflați sub incidența unor legi speciale, cum ar fi Legea insolvenței, sau de la agenți economici declarați insol­vabili fără venituri sau bunuri urmăribile. Pentru acestea probabilitatea de încasare este redusă» se arată în raportul oficial al AJFP Ialomița. Potrivit normelor în vigoare, în cazul persoanelor juridice, datoriile nerecuperabile se șterg o dată cu radierea societăților comerciale. Statisticile oficiale ale Oficiului Național al Registrului Comerțului arată că peste 1000 de societăți comerciale au fost radiate în județul Ialomița în perioada ia­nuarie-septembrie 2023.

27 Noiembrie 2023, 10:05 (11271 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Marinuș:
(28 Noiembrie 2023, 22:45)
Care e din Rovine, mă, ăla de umblă toata vara în jlapi?
Băă, ăla e jmecherul jmecherilor, dă clasă la toți, e mai afacerist decât mulți oameni de afaceri.
Mary :
(28 Noiembrie 2023, 11:39)
Sunteți slabi că sunteți mânjiți. Neamuri, cumetrii, relații, într-un cuvânt, cloacă, ce iau șpagă. Orașul este mic și se află. Toată lumea știe, doar cine trebuie nu știe. Scârț! Îi învățați ce să facă pentru a ocoli legea, de amenzi nu mai vorbim, vă luați șpaga, iar în final vă văitați că sunteți neputincioși. Că, asta-i legea! Musca de pe căciulă nu numai că zboară, a învățat să și vorbească.
Rudi:
(27 Noiembrie 2023, 19:51)
cum sa nu fie datorii mari daca exista un Cappo di Cappi din Reviga, si el are in jurul lui o gasca de fini-afini - cumetrii cotizanti.
la Cappo criteriul e colectezi pt mine si ai nostrii, lasa_i pe fraieri.
Cappo di Cappi are mii de hectare in Reviga, 2 vile inchiriate in Slobozia, 1 depozit imens in Slobozia - inchiriat si el, brutarie, diverse afaceri cu cereale si invarteli. masini de lux si el saracul sta intr_o casa mai mica din pepiniera.
are rude si fini prin politie si magistratura, dar si politicieni de varf
intr_un cuvant "un simplu bugetar"

e un mare cancer in acea zona unde nu are curajul nimeni sa intre
Conti:
(27 Noiembrie 2023, 18:34)
Pai daca i ați omorât pe micii întreprinzători cu amenzi uriașe și cu accesorii i ați băgat în faliment și o să mai plătească fix zero. Mergeți acum la multinaționale să vă dea 2lei, după ce scad cheltuielile cu contractele de consultanță.
Contribuabil fără datorii:
(27 Noiembrie 2023, 15:24)
Și nu exista nici posibilitatea de bun simt sa previi acumularea de astfel de datorii ? Sa incerci sa colectezi datoriile contribuabililor la bugetul de stat înainte de a deveni .... irecuperabile ? O astfel de abordare pare totuși a fi chiar datoria și rațiunea de a exista a instituției.
Stefan B:
(27 Noiembrie 2023, 12:57)
Câteva milioane de lei din aceștia, sunt datorate de firmele coordonate de baronul de Gheorghe Doja, (...), care se ocupa cu securitatea, firme protejate în special de personajul (...) din conducerea Fitscului
'nemultumitu:
(27 Noiembrie 2023, 11:13)
Fiscul este o institutie care nu mai tine cont de adevar. Pun fel de fel de accesorii la  sume modice care ajung ca laptele tiganului din poveste. Exemplu: pensionar cu venit din arendarea pamantului, cu oprirea impozitului la sursa. Impozitul a fost platit ,spune arendasul, totusi anaful a pus poprire pe pensia sociala a pensionarului. In plus ,se pare ca impozitul e de prin 2017. Rusine ANAF! Rusine pentru raspunsurile pe care le dati la notificari, rusine pentru modul neclar in care actionati, rusine pentru intarzierile cu care calculati datoriile. Inchideti ochii la marii evazionisti si va bucurati la pensiile minime sau sociale .