Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cartier rezidențial de 12,5 hectare pe DN2A

Proiect imobiliar-mamut la Slobozia

Cartier rezidențial de 12,5 hectare pe DN2A

Administrația locală a lansat în dezbatere publică un proiect imobiliar-mamut care ar putea fi dezvoltat în zona de Vest a orașului, în imediata vecinătate a DN2A. Proiectul va fi supus aprobării Consiliului Local după expirarea termenului legal și poate fi consultat la nivelul instituției. Investiția este susținută de către firma Lucmar Imobiliare SRL care, la rândul său, caută investitori dis­puși să susțină această investiție.

Un cartier independent energetic Administrația locală din Slo­bozia susține un proiect imobi­liar-mamut care presupune construirea unui întreg cartier. Conform documentației, aflată în dezbatere publică la acest moment, cartierul se va întinde pe 12,5 hectare, va deține un parc fotovoltaic propriu, spații comerciale, o grădiniță și peste 400 de apartamente. Inves­tiția este susținută de către firma Lucmar Imobiliare SRL, care deține acest teren în proprietate.

Administrația locală este prudentă Nu este prima dată când Slo­bozia se află în fața unui proiect imobiliar de o asemenea anvergură, însă este cel mai avansat proiect care se derulează la acest moment. «Știm că Slobozia poate deveni o zonă de dezvoltare eco­nomică regională, mai trebuie să convingem și investitorii. Iniția­torii acestui proiect imobiliar caută investitori dispuși să susțină pro­iectul. M-aș bucura să îi găsească repede!» declară rezervat prima­rul Dragoș Soare.

28 Noiembrie 2023, 16:20 (7413 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Miroase a furt:
(7 Decembrie 2023, 16:13)
Si cine detine terenurile din zona aia cumva domnul (...)? Numai interese sunt peste tot :))
Slobozean:
(2 Decembrie 2023, 18:08)
Cartierul tineretului e construit pe un teren cu pânză freatica la suprafață. Era dintotdesuna cunoscut ca un teren cu mai multe canale de desecare care au dispărut după declararea lui ca zona destinata unui cartier de locuințe. Deci un teren nerecomandat construcțiilor. La fel, terenul luat acum în discuție, despre care nu ni se spune ( chiar dacă stim) cui si cum apartine și gândit, parțial, la un moment dat, sa fie parcare pentru tiruri, este în afara zonei indiguite. Cine știe, își aminteste riscul de inundarea a acestuia prin 2005 sau 2006 când s-au consolidat porțiuni din digul de protecție a orașului. Cred ca experienta altor localități cu cartiere construite în luncile raurilor, este este edificatoare în eventuala hotărâre (fantezista) a municipalității, de a baga bani în utilități prin câmpul ala. În fapt, o aiureala, cu iz de tun, caracteristic deținătorului terenului.
Cetățean :
(1 Decembrie 2023, 08:28)
@abc terenul, în proiectul noului PUG, se află deja în intravilan! Potrivit noului PUG, intravilanul municipiului Slobozia se extinde. Și este foarte bine acest lucru. Dar nu prin noi blocuri văd eu extinderea, ci prin construirea de case singulare sau cel mult duplexuri. Să aibă omul pământul și curtea lui! Să fie orașul aerisit, iar oamenii să nu fie îngrămădiți unul peste altul în blocuri ale căror apartamente oricât de mari și elegante ar fi, tot nu au valoarea dată de o casă oricât de mică ar fi.
no name:
(29 Noiembrie 2023, 12:05)
Sa fie bine...ca sa nu fie rau! Dezvoltarea unui oras catre exterior si NU aglomerarea in interior ar fi un lucru bun! Insa, asa cum ne informeaza comentatorul "abc", daca informatia este reala, inseamna ca firma este fantoma, iar scopul ar fi doar umflarea pretului terenului arabil extravilan. Chiar si asa, daca se vor gasi cumparatori pentru loturile ce vor fi scoase la vanzare, stai si te intrebi in cate decenii va fi primaria in stare sa aduca utilitatile pentru acel "cartier rezidential". Mai sunt curios daca vor putea fi obtinute "pe bune" toate avizele, avand in vedere faptul ca in apropiere si pe traiectoria vanturilor dominante se afla groapa de gunoi a vivani salubritate, faptul ca terenul propus este in afara digurilor de aparare ale orasului, etc. Apoi sa inghiti gogoasa ca firma cu 2 angajati va construi si spatii comerciale, gradinita si 400 apartamente...trebuie sa fii mobilat modest la mansarda. Se vor vinde cateva locuri de casa asa cum este in "cartierul peri"
Pentru Dnul "Gigel": in tarile cu apa calda la robinet, toate utilitatile sunt aduse la poarta casei de primarie. Dar nu cred ca pentru orice speculant imobiliar tzepar asa ca la noi, ci pentru dezvoltatori imobiliari seriosi, si numai dupa o analiza drastica! Auzi, firma cu doi angajati si pierderi vrea sa construiasca un mini-orasel!
Pentru Vasile:
(29 Noiembrie 2023, 02:34)
Trebuie să mulțumești autorităților că cel puțin dacă nu ai toate utilitățile, ai aer curat, miros de floricele ce vine dinspre câmp.
Mary :
(28 Noiembrie 2023, 23:33)
Vin alegerile, sunt în stare să inițieze proiecte și pe Lună. Cu parcarea subterană, cum rămâne? O faceți ciupercărie? Nu ar fi rău, ne mai scoatem din pârleală.
Vasile :
(28 Noiembrie 2023, 20:30)
E ca la întrarea în Ciulnița, sau vândut cu 11 euro sau concesionat pe 2-300 de lei pe lună loturi de 500 mp și după 10 ani nu au nici canalizare, străzi asfaltate, gaze anul trecut, o bătaie de joc ,oamenii plătesc impozite pe niște terenuri rupte din islaz,și așteaptă cu gândul la macheta din primărie, visând la asfalt, trotuare, canalizare, magazine etc.
Covrig 19:
(28 Noiembrie 2023, 20:29)
Iar ne umplem de " bloace" !?!? Terminați domnule primar cu prostiile și nu mai distrugeți terenurile care pot fi cultivate sau împădurite!! O centură verde a orașului nu știți să faceți. Vedeți că sunt terenuri în interiorul orașului lăsate de izbeliște....Slobozenii adevărați nu vor accepta o altă golănie gen cartierul Tineretului!!!
@art:
(28 Noiembrie 2023, 20:07)
Daca tu crezi ca in mijlocul campului la sosea nationala, se va realiza vreun cartier , te inseli! Slobozia este limitata ca si apartamente , deoarece oamenii sunt conditionati de masini si de zona. Iar apartamentele care tu spui ca sunt vechi , sunt facute de 10 ori mai bine decat cele noi! Un bloc la central de exemplu, ca sa il faci in zilele noastre costa mult mai scump decat un bloc nou. Fundatia la un bloc vechi are 5-6 metri, la unul nou 1.5 metri. Fier si beton la un bloc vechi este de 4 ori mai mult ca la unul nou. Cei care fac blocuri noi vor profituri si nu pot realiza asta daca baga materiale ca cele vechi.
art:
(28 Noiembrie 2023, 19:17)
Posibil sa fie o manarie. Daca insa se va realiza va da o lovitura proprietarilor de apartamente comuniste care cer suta de mii de euro pe niste cladiri ce au 50-60 ani vechime. Macar asta va construi ceva nou. Mai bine cumperi in ansablul lui Tinta sau al astuia unde stii ca totul este nou decat sa dai banii pe niste vechituri. De parca Slobozia este centru industrial si salariile sunt de la 5000 lei insus
Las Fierbinti :
(28 Noiembrie 2023, 15:13)
Pai sunt o grămadă de locuri rămase de izbeliște în așa zisul Cartier al Tineretului.Hai sa mai facem un tun ,sa prapadim de tot orașul ăsta. Avem proiect imobiliar la Pădurea Peri,unde ușor ușor ,latul se strange în jurul pădurii,s au construit case ,cabanute de vacanta ,etc. Tara asta se duce în cap!Toata lumea vrea sa fure.
abc:
(28 Noiembrie 2023, 12:59)
Lucmar Imobiliare SRL: pierdere 2020 = 283.350 lei, profit 2021 = 298.824, pierdere 2022 = 434.001, nr. angajati: 2. Si vor sa dezvolte un proiect imobiliar pe 12 hectare. Gigel are dreptate, tun imobiliar, vor sa vinda teren agricol la pret de intravilan.
Ion Ionuț:
(28 Noiembrie 2023, 12:44)
Acolea primea la dreapta după poligon ce se mai face? Întreb pentru un prieten :)
Cetatean:
(28 Noiembrie 2023, 12:44)
Fara o mare minciuna! Adevarul este ca se doreste transformarea unui teren extravilan in intravilan prin aceasta minciuna!
Gigel:
(28 Noiembrie 2023, 12:32)
Din cate vad, schema este urmatoarea: firma care are terenul in proprietate (teren agricol in prezent) doreste sa il introduca in intravilan. Asta inseamna obligatii uriase din partea noastra, a slobozenilor: trebuie asigurate utilitati, strazi si mentenanta. Pe banii nostri! Bineinteles, vrajeala cu "cartier independent energetic" va iesi la suprafata repede (nu exista asa ceva nicaieri in lume), si tot Primaria (adica noi) va trebui sa aduca gaze, curent, apa si canalizare. Apoi "investitorii" nu vor aparea (ca nu e nici un dezvoltator imobiliar inconstient, sa arunce banii pe niste vise), astfel ca terenurile vor fi dezmembrate si vandute slobozenilor ca locuri de casa. Se numeste tun imobiliar, prin care firma aceasta va vinde terenul agricol pe post de locuri de casa, iar noi vom plati uriasa nota de plata.
Deocamdata, nu este nici o investitie, este doar o "dorinta" de investitie. Eu ii indemn pe consilierii locali sa voteze acest "proiect-dorinta" doar cand vor exista efectiv si investitorii, cu angajamente concrete, nu doar visele.