Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Play-off, doar printr-o minune

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Recolta Gheorghe Doja 7-2

Play-off, doar printr-o minune

S-a scurs și etapa a 14-a din actualul sezon de Liga a III-a. A fost penultimul meci din acest an la nivelul celui de-al treilea eșalon, partidă pe care Recolta Gheorghe Doja greu o va uita. Și nu din pricina rezultatului final, conturat de altfel în ultimele 10-12 minute, ci pentru cele întâmplate până ca avansul ilfovenilor să ia proporții. Față de eșecul cu Progresul Fundulea, la Afumați a fost o înfrângere normală, adversara fiind liderul seriei a 3-a și una dintre principalele candidate la promovare. A fost, totodată, al cincilea meci consecutiv al ialomi­țenilor fără victorie și aceasta chiar îngrijorează. Iar play-off-ul este tot mai departe...

În poartă, Adrian Răduca Antrenorul Mirel Condei, care se bucură în continuare de susținerea fără rezerve a conducerii, a început meciul cu CS Afumați în următoarea formulă: Borțea-Barabaș, Lungu, Ene, Andrei-Alexe, Comșa-Drăgan, Răduca, Eavaz-Năstase. Au mai jucat Palii, Radu, Liță, Anton și Bălan. Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru formația ialomițeană. În minutul 12, portarul David Borțea s-a accidentat și a fost necesară schimbarea sa. Cum celălalt portar, Andrei Oprica, este la rându-i accidentat, în teren a intrat Dragoș Palii, iar tricoul de portar l-a îmbrăcat, vrând-nevrând, Adrian Răduca, obișnuit să dea goluri, nu să ia. Iar primul gol în poarta lui Răduca vine în minutul 22, de la Alexandru Iamandache. Două minute a durat prima bucurie a ilfovenilor. Drăgan i-a pasat lui Năstase, iar acesta a marcat golul egali­zator, al 12-lea din acest sezon. Gazdele revin în atac, iar până la pauză mai înscriu două goluri, prin experimentatul Ciprian Stanciu și prin Cezar Beșleagă. Partea secundă începe bine pentru Recolta, iar acest aspect este concretizat prin cel de-al doilea gol. Palii îi pasează lui Ionuț Drăgan, iar acesta șutează excelent, lângă bară, făcând inutilă intervenția portarului. Drăgan traversează o perioadă foarte bună și ar trebui să îndrăznească să tragă mai des la poartă. Dojenii prind curaj, atacă, dar se lovesc de alte pro­bleme. Arbitrul refuză să acorde Recoltei două penalty-uri, la două intervenții evidente asupra lui Năstase. Mai mult, îl elimină din tabăra ialomițenilor pe apărătorul Ionuț Ene. O dată calea bătătorită, ilfovenii marchează prin Gheoroaie (’81), Zaina (’84), Ionică (’89) și Duțu (’90+3). În ciuda faptului că a arătat doar două minute de prelungire, arbitrul a lăsat 5 minute.

Tot mai departe de «Top 4» Recolta Gheorghe Doja are doar două puncte câștigate în ultimele 5 etape. Acest lucru nu avea cum să nu lase urme pe linia de clasament... Recolta are 17 puncte în 14 jocuri, și se clasează pe locul 5, cu 4 etape înainte de finalul sezonului regulat. Cu toate acestea, play-off-ul, în care vor ajunge primele 4 clasate la finalul sezonului regulat, este tot mai departe. Agricola Borcea a trecut de Înainte Modelu și s-a desprins aproape decisiv. Concret, pe locul 3 este Agricola Borcea, cu 24 de puncte, iar pe locul 4 este LPS Clinceni, cu 23 de puncte. Pentru a mai căpăta de «2 bani» speranță, Recolta Gheorghe Doja are nevoie de victorie în meciul de pe teren propriu cu Axiopolis Cernavodă, echipă antrenată de Petre Grigoraș. Meciul se va juca sâmbătă, 2 decembrie 2023, de la orele 14,00. În plus, un succes cu dobro­genii i-ar ajuta pe ialomițeni să se îndepărteze de zona retrogradării. În acest moment, Recolta e la doar două puncte de locul 9, ocupat de Progresul Fundulea.

28 Noiembrie 2023, 13:35 (1564 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Atacantul Mihăiță Năstase, transfer de la Recolta Gheorghe Doja la CS Dinamo București!
Se reunesc pe 23 ianuarie 2024
În sfârșit, victorie!

Comentariile cititorilor:


Dorian:
(5 Decembrie 2023, 20:27)
@Dorian de ce te dai drept mine?
Ion Ionuț:
(4 Decembrie 2023, 16:55)
MAI BAIETI MA! CALMATIVĂ CĂ DOJA CADE ORICUM LA A4A, ADICA ORI URCA ORI COBOARA:))))))))))))) IMI PLACE CA LA LIGA A5A ARE DOAR ,,JUCATORI,, DIN DOJA SI NU SE ACCEPTA ALTII DIN JUDET DAR DIN ALT JUDET NU MAI ZIC:))))))))

RADEM NOI RADEM DAR TOT DOJA IESE LA INTERVAL CU PEPENII PE CANTAR!!!!!!
SOSOIU DUPA VOI BAI BAIETI!
Dorian:
(4 Decembrie 2023, 16:51)
Să le dea Dumnezeu la toți din conducerea echipei din doja dupa sufletul lor ăla parșiv și mârșav!!! Doja dacă rezistă sezonul ăsta la a3a e bine, da la anu cade sigur dacă nu aduce jucători. și totuși, hai doja 2 la a4a.!!!
Ionute ionele:
(30 Noiembrie 2023, 22:53)
Dupa ce s-a renunțat la Iamandi ca statea al 3lea portar, Chitoiu care s-a axat pe antrenorat, Baluta care a fost tras pe dreapta si bagat Enache care la rândul lui a luat calea armatei, toti portarii care au fost adusi din afara judetului au fost comisari șefi! Asta se întâmplă cand crezi ca cei din judetul tau sunt mai slabi decat altii din afara județului si e valabil si in cazul jucătorilor nu doar al portarilor! Ei cred ca altii din afara judetului daca erau buni veneau ei la Doja, niciodată asta !
Dorian :
(30 Noiembrie 2023, 14:57)
@Pt Ion ionut daaa,se vede ce bine merge. De ce sa te califici în play off unde sa poți sa vinzi meciurile după când poți sa te bați în continuare sa nu pici la judeteana ca ai tu mari ambiții sa trimiți titularii la a 2 echipa sa promoveze în liga a 4,unde costurile vor fi și mai mari,și ca sa ce? Pe cine interesează de judeteana dacă tu ai echipa principala în C? Iar ca să rămână în D a 2 echipa, ce o sa faci,o sa trimiți la fel titularii? Mare caterinca ar fi sa pice recolta anu asta iar recolta 2 sa stea tot în liga a 5,după ce a jucat tot sezonu cu titularii de la prima echipa
Pt Ion ionut:
(30 Noiembrie 2023, 01:55)
Stai mă Ioane tu linistit, o sa rămână o sa fie liga 4 și liga 3 cum nu vă doriți mulți dintre voi, ghinionul vostru, aia e …. Voi plângeți, la Doja leagă merge
Ion Ionuț:
(29 Noiembrie 2023, 11:07)
Ioane, dacă nu-și bătea joc de portarii pe care i-a avut doja, altfel stătea treaba acum.. de exemplu mie mi-a plăcut mult Iamandi, acum se bate să apere poarta Cosâmbeștiului.. dar nu le-a plăcut ,,șefiilor,, și tot așa mulți alți tineri care dacă nu făceau un meci bun, ii dădea afară a doua zi... ÎȘI MERITĂ SOARTA DOJA!!! SĂ VINĂ LIGA A5A INAPOOOOI
Ionele:
(29 Noiembrie 2023, 09:57)
S-a mai zis pe aici ! Cand te intereseaza mai mult liga5 decat liga3 si iti duci jucatorii acolo asta se întâmplă! Dumnezeu te pedepsește si in retur doamne fereste sa nu planga primarul ca l-a interesat mai mult liga5
Dorian:
(29 Noiembrie 2023, 09:04)
@Ion și oare a cui e vina ca nu a avut un portar de rezerva sănătos? La fazele de penalty habar nu am dacă a fost sau nu,ca nu a fost meciul transmis sa ma pot uita.
Ion:
(28 Noiembrie 2023, 23:32)
Dorian, ești un repetent! Doja din minutul 12 a jucat fără portar împotriva echipei de pe primul loc, echipa care in ultimii 2-3 ani au câștigat seria și au jucat baraj de promovare. Dorian, dacă citesti bine articolul, la scorul de 3-2 pt Afumați (portarul dojei fiind raduca) echipei din Doja le-au fost refuzate/furate doua loviturii de la punctul cu var(11 metrii, ca și-așa tu nu știi fotbal și doar comentezi) Afumați și au mărit avansul abia după ce Ene a luat Cartonaș roșu. Se repeta sezonul precedent, dar Doja rămâne in continuare la liga a 3-a. In schimb, tu o sa comentezi mulți ani de acum înainte pe acest site împotriva echipei din Doja. Mult succes, bătrâne Dorian!
Dorian:
(28 Noiembrie 2023, 21:47)
Se repetă sezonu precedent)))