Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Meritau mai mult

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 0-0

Meritau mai mult

După cele 90 de minute de la Chiajna, un lucru e clar ca lumina nocturnei: Unirea Slobozia a fost, de departe, echipa mai bună. Au avut inițiativa, au trecut, cel puțin în prima repriză, de mai multe ori pe lângă gol și nu s-au lăsat intimidați, nici acum, de numele sonore din echipa Chiajnei. Antrenorul Adrian Mihalcea a mizat, în jocul de la Chiajna, pe următorii jucători: Rusu-Ibrian, Lazăr, Pospielov, Toma-Coadă, Pacionel-Dorobanțu, Ekollo (Zukanovic '58), Vlăsceanu-Afalna (Atanase '88). Unirea se așează din start în terenul ilfovenilor, iar în minutul 7 apare prima ocazie. Vlăsceanu scapă pe partea stângă și îi centrează, în careu, lui Dorobanțu care trage bine, la colțul scurt, dar portarul gazdelor, Oncescu, reușește să respingă în corner. 10 minute mai târziu, în urma unui corner al gazdelor, Romario Moise trage din marginea careului, printr-o pădure de picioare, dar Denis Rusu este atent și prinde fără probleme. La faza următoare, Adrian Bălan trage, din poziție bună, peste poarta lui Rusu. Cea mai mare ocazie a jocului apare în minutul 25. Toma centrează de pe stânga, Lazăr reia cu capul, Oncescu respinge, mingea ajunge la Ibrian, iar acesta trage în plasa laterală. În finalul primei reprize, Coadă îl deschide cu o pasă excelentă pe Toma. Acesta pătrunde spre poartă și, din unghi, trage la colțul scurt, dar Oncescu e din nou pe fază și respinge în corner. Căpitanul Unirii ar fi avut varianta mai bună a unei centrări în careu, unde mai mulți ialomițeni erau liberi, dar s-a grăbit. Repriza secundă este extrem de săracă în faze de poartă. Chiar am avut, de mai multe ori, impresia că ambele echipe sunt mulțumite cu egalul. Notăm doar un șut zdravăn, de la 30 de metri, al lui Toma, prins de Oncescu, și faza din minutul 60, când Afalna scapă singur cu portarul dar, în momentul șutului, este blocat de apărătorul gazdelor, Gerson. Trecem cu ceva emoții peste minutele de prelungire, pentru că, în sezoanele trecute, am avut prostul obicei de a încasa goluri de la Chiajna chiar în acest interval. De data asta, nu se mai întâmplă nimic. Se termină 0-0, luăm un punct important pe terenul unei echipe cu pretenții, dar senzația care rămâne este că puteam și meritam mai mult.

30 Noiembrie 2023, 10:30 (1130 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Atacantul bulgar Iliya Dimitrov, prima achiziție a Unirii!
3 puncte și o mulțime de emoții
Unirea va ierna în «Top 4»
Atacantul Mihăiță Năstase, transfer de la Recolta Gheorghe Doja la CS Dinamo București!

Comentariile cititorilor:


Eu Franț:
(8 Decembrie 2023, 05:56)
Eu am scris o dată la 9:10 restul...nu le am băgat eu:)))plagiat!!!
fRantz:
(5 Decembrie 2023, 22:13)
Ce are una cu alta? De unde ai plecat si unde ai ajuns? Esti incoerent , ilogic  si marlan. Limbajul te recomanda pe deplin. Unirea, sezon perfect ! Hai cu promovarea! Carcotasii, unghia in gat! 
Dorian:
(4 Decembrie 2023, 22:59)
@Frantz Hai ca deja o sugi aiurea. Slobozia e pe 3 la egalitate cu 2 și la un punct de primu si cu 5 puncte peste 4, iar la situația actuala cu licențele,ei sunt primii care vor promova.
fRANTZ:
(4 Decembrie 2023, 21:14)
Daca si cu parca , daca avea baba un boi ... conteaza strict rezultatul final. Singurul care conteaza , restul sunt vorbe.
Curat culcat 
Hai Unireaaaaa
Frantz:
(4 Decembrie 2023, 10:37)
Doriane, stai potol că nu știi nimic. Dacă nu isi rupea piciorul capitanul Vișinar, era altă situație. Culcat!!
Dorian:
(3 Decembrie 2023, 00:52)
@Frantz ce ziceai?
Frantz:
(2 Decembrie 2023, 11:10)
Mulțumiți ă cu atât,și așa nu trag ei la promovare....face ceahlăul,instrucție azi cu voi.