Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

AMEPIP înseamnă Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice. Și este o suprastructură-mamut care va gestiona activitatea tuturor companiilor de stat din România. Iar vicepreședintele ei, n-ați fi ghicit în veci dacă n-ar vui toată presa națio­nală, e nimeni altul decât Victor Moraru, cândva Luceafărul politicii ialomițene. Iar această nouă promovare a unui ialomițean la cel mai înalt nivel ne oferă ocazia de a rememora vremuri demult apuse, când domnia sa scria în CV că este administrator la Milano și vorbitor fluent de limba italiană...

Mare e Grădina Guvernului Guvernul a numit conducerea AMEPIP, agenție care va conduce toate companiile de stat. Președintele e numit pe 4 ani, se numește Mihai Precup și nu face obiectul acestei relatări. Unul dintre cei doi vicepreședinți care au fost promovați la pachet cu el însă da. Pentru că este nimeni altul decât ex-primarul orașului Amara, ex-președintele Consiliului Județean Ialomița și ex-Luceafărul politicii ialomițene în pe­rioada 2016-2020, Victor Moraru. Da, da, chiar el! După ce a făcut figurație prin ograda Secretariatului General al Guvernului ocupând fără concurs legal un post de director SGG, Victor Moraru și-a găsit locul. Începând de joi, 16 noiembrie 2023, este vicepreședinte în cadrul unei agenții a cărei organigramă prevede un număr de 88 de angajați. Plus salariile aferente, care se anunță a fi cu 50% mai mari decât cele din insti­tuțiile centrale similare. Adică de aproximativ 2000 de euro net la prima strigare, la care se adaugă veniturile extrabugetare obținute cu sudoarea frunții pe vremea când domnia sa nici nu visa că va ajunge unul dintre moțurile de la basca administrației centrale.

CV-ul care spune tot Lista acuzațiilor care i s-au adus lui Victor Moraru în perioada când a ocupat funcția de director SGG e lungă cât o zi de post. De la numirea ilegală în funcție, la abuzul de putere și de la contractele oneroase cu firma INTERGROUP ENGINEERING SRL până gestionarea discreționară a celor 44 milioane de euro din PNRR, totul a fost scris și dezbătut în spațiul public ani de-a rândul. Ce nu a apărut încă și ar putea face deliciul connoisseurilor administrației e CV-ul domnului Victor Moraru din anul 2016, care stă și acum la baza promovării sale în funcția de vicepreședinte al AMEPIP. Ei, bine, potrivit acestui CV, domnul Victor Moraru e calificat pentru funcția de vicepreședinte AMEPIP întrucât în anul 2006, adică la 6 ani după ce a fost votat primar și 20 de ani după ce a absolvit Liceul Industrial de Marină, specializarea «electromecanic marină», a devenit absovent al Facultății de Drept din cadrul Universității «Nicolae Titulescu». Da, da, ați înțeles bine... Domnul Moraru a așteptat 20 de ani și statutul de primar ca să își desăvârșească studiile. Iar între timp și de atunci încoace, după cum este precizat și în CV-ul din care cităm și în CV-ul depus pentru funcția de vicepre­ședinte AMEPIP, domnia sa și-a desăvârșit abi­litățile de vorbitor de limbă italiană, căpătate pe vremea când era administrator achiziții în cadrul firmei Miro SRL Milano (sic!).

Venituri de peste 100000 de euro în 2022 Și pentru că tot veni vorba de firma Miro SRL și de venituri bugetare și extrabugetare, haideți să facem o trecere în revistă a veniturilor pe care le-a obținut în anul 2022. Conform declarației de avere, la acest moment Victor Moraru deține peste 40 de hectare de teren agricol în proprietate. La veniturile obținute din exploatarea acestor terenuri, aproximativ 37000 de euro în anul 2022, s-au adăugat, modest, veniturile de 70000 de euro încasate din salariul de director la SGG și din indemnizațiile de membru în consiliile de administrație ale RAAPPS și Eximbank, banca de import-export a României. Și uite-așa, cu ajutorul statului și prin propriile forțe, Victor Moraru a obținut ve­nituri în valoare de peste 100000 de euro în 2022. E drept, are și datorii. Adică un credit de 181240 de lei la Banca Transilvania, scadent în anul 2035. Dar cine n-are datorii la bănci în ziua de azi? Una peste alta însă, balanța veniturilor lui Victor Moraru e pozitivă, iar viitorul administrativ al acestuia luminos ca Luceafărul cu care a fost asemuit cândva. Că doar n-o să i se împiedice domniei sale cariera într-un CV măsluit și câteva sesizări făcute de un avertizor de integritate pe care deja nu-l mai bagă lumea în seamă. Ori în niște articole prăpădite de ziar de țară care i-au urmărit cariera de pe vremea când stră­zile de la Amara vedeau pentru prima oară asfalt sub augusta sa administrație.

5 Decembrie 2023, 16:20 (5929 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ion:
(7 Decembrie 2023, 12:48)
Ulterior anului 1989 au fost promovati in in functii inlclusv in cele pubice numai nulitatii cu facultati pariculare, care intr-un sistem de invatanant din vremea lui ceausecu ar fi dat examen pana le crestea barba pana la pamant si tot nu luau examenul, din cauza acestor oameni Romania va ajunge in curand in faliment.
alegator:
(6 Decembrie 2023, 20:08)
(...) pe ce functie este ?
Crd:
(6 Decembrie 2023, 20:00)
Mi e greață..!!!!!!
Mikael:
(6 Decembrie 2023, 15:28)
Doar cei cu o capacitate intelectuala extrem de redusa voteaza psd! Apropo, stiti din ce partid faca parte prmirul fugar Catalin Chereches?
Traian:
(6 Decembrie 2023, 00:31)
Va dați seama un electromecanic șef peste economia românească, miroase a faliment de tara și a hoție la drumul mare.
Mary :
(5 Decembrie 2023, 21:17)
Luceafăr? Aiurea! Poate o gaură neagră a politicii ialomițene.
@ Giani:
(5 Decembrie 2023, 21:03)
Stai liniștit că fiul său se încălzește pentru noile alegeri, făcându-și campanie electorală. Cică pentru merite personale, nu pe pilele luie tăticu.
@ Giani:
(5 Decembrie 2023, 21:02)
Stai liniștit că fiul său se încălzește pentru noile alegeri, făcându-și campanie electorală. Cică pentru merite personale, nu pe pilele lui tăticu.
Fsn:
(5 Decembrie 2023, 19:58)
Chinuitul acesta și chinuitul fost electrician ar trebui sa stea pentru tot restul vieții în pușcărie.
ion:
(5 Decembrie 2023, 19:33)
Cum a ,,reusit" sa procure atata teren dintr-un salariu de primar? Iar pregatirea de baza nu poate sa-l recomande pentru aceste functii importante.Cum sa progresam cu asemenea indivizi in functii cheie in stat ? Ne intrebam de ce pleaca tinerii in societati civilizate unde promovarea se face pe merit profesional...
Giani:
(5 Decembrie 2023, 16:44)
Băieții din mafia politică au mai făcut un pas, au mai montat un robinet de unde sa mulgă resursele țării gratuit. Practic ăștia administreaza și împart veniturile statului după bunul lor plac, fără nicio restricție. Bucurați-vă pentru ei și urmașii lor.
Eminescu:
(5 Decembrie 2023, 14:25)
Mare ai gradina Doamne!!! Nu ne mai facem bine in vecii vecilor.
Dorin:
(5 Decembrie 2023, 13:03)
Alt exemplu elocvent ca numai javrele conduc aceasta biata tara....