Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Axiopolis Cernavodă 5-3

În sfârșit, victorie!

După 5 jocuri fără victorie, băieții lui Mirel Condei și-au amintit cum e să câștige. Victimă le-a fost Axiopolis Cernavodă, echipa «șoimilor» reputatului antrenor Petre Grigoraș. În tur, dobro­genii câștigaseră cu 5-2, desprinzându-se abia pe final. În meciul de la Gheorghe Doja, contând pentru a 15-a etapă, ultima din acest an, spectacolul s-a menținut. Mirel Condei a început cu următoarea formulă: Borțea-Comșa, Barabaș, Lungu, Andrei-Bălan, Drăgan-Radu, Palii, Răduca-Năstase. Au mai jucat Anton, Eavaz și Popescu. Vestea bună a fost re­cuperarea lui David Borțea, tânărul portar al Recoltei, accidentat în startul me­ciului de la Afumați. Au absentat, în schimb, jucători importanți cum ar fi Ene, Ivan și Alexe. Adrian Răduca deschide spectacolul, transformând, în minutul 20, un penalty. Agiveli egalează 6 minute mai târziu. Scorul pauzei este stabilit de Dorin Radu care înscrie, în minutul 40, pentru 2-1. Oaspeții revin în joc după pauză și marchează două goluri consecu­tive prin Iulian Carabela, care transformă un penalty, și Alexandru Moise. Recolta revine și marchează golul egalizator prin Adrian Răduca, acesta ajungând la 10 goluri stagionale. Dorin Radu reali­zează dubla, iar scorul final, 5-3, este stabilit de golgheterul Mihăiță Năstase.

Rămân departe de play-off Recolta Gheorghe Doja a ajuns, după victoria cu Axiopolis Cernavodă, la 20 de puncte. Echipa ialomițeană rămâne pe locul 5, dar distanța de 6 puncte față de locul 4, ocupat de LPS Clinceni, se men­ține. Ca veste bună, diferența față de locul 9, ocupat de Progresul Fundulea, crește la 5 puncte. Cu alte cuvinte, atât play-off-ul, cât și retrogradarea se îndepărtează de echipa ialomițeană.

5 Decembrie 2023, 12:55 (1064 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Atacantul Mihăiță Năstase, transfer de la Recolta Gheorghe Doja la CS Dinamo București!
Se reunesc pe 23 ianuarie 2024
Play-off, doar printr-o minune

Comentariile cititorilor:


Suportere:
(6 Decembrie 2023, 23:31)
3 grupe de juniori? Sunt cumva toti copiii din Doja?ca pana acum jucau alte cluburi pentru Doja la juniori! Cati din Doja joaca la echipa din liga3 ? Cati din Doja joaca la liga5, ca toti sunt pe banca de rezerve?
Dorian:
(6 Decembrie 2023, 16:24)
@Suporter se arunca cu noroi ca se trimit jucătorii de la liga a 3 la a 5 sa promoveze a 2 echipa cică în liga a 4. Recolta putea sa se bata sa obțină calificarea în play off dacă nu făcea treaba aia.
Dorian:
(6 Decembrie 2023, 16:20)
@Exceptional ce sa se zică de liga a 5 dacă s-a luat pauza de o luna acolo?
Exceptional:
(6 Decembrie 2023, 00:09)
Nu plânge Dori..sărbători fara porc îți doresc. Apropo,nimic de liga 5?haide,cu curaj,mâncătorii de câh câh?unde sunteți?
Suporter:
(5 Decembrie 2023, 20:56)
Citesc în fiecare ediție a ziarului, articolele dedicate echipelor din liga a IIa, IIIa și a IVa, din județul Ialomița,foarte bine documentate de ziaristul dumneavoastră și felicitări! Nu pot înțelege frustrarea sau nici nu știu cum sa o numesc, a unora dintre cititori, care permanent urmăresc să arunce cu noroi în munca tuturor celor implicați, de la jucători, antrenori și conducători. Suntem printre județele care avem o reprezentare scăzută la nivel național și în loc să încurajăm arucam cu noroi. Nu înțeleg ce deranjează aceast club din comuna Gheorghe Doja, care permanent a încercat să performeze, să aducă copiii la stadion prin înființarea a 3 grupe de juniori și chiar să de a sansa unor jucători care evoluau la alte echipe din județ să joace la ei acasă. În rest va doresc sărbători fericite,sănătate și să ne vedem sănătoși în 2024!
Dorian:
(5 Decembrie 2023, 20:33)
,,Ca veste bună, diferența față de locul 9, ocupat de Progresul Fundulea, crește la 5 puncte. Cu alte cuvinte, atât play-off-ul, cât și retrogradarea se îndepărtează de echipa ialomițeană" Alea 5 puncte avans se pot pierde lejer,la cum arata situația actuala. O sa fie primu sezon cu noul sistem de după pandemie în care o sa fie o lupta strânsă pentru evitarea retrogradării între toate echipele aflate în play out(excepție fiind voluntari ii)