Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

raport

Încă de anul trecut, de prin vară, apărea știrea cu lipsa acută de doctori în penitenciarele românești. Într-un final, am prins-o și noi din zbor și, firesc, am titrat cum și Petenciarul nostru are fix același deficit. Și cum stăteam bătuți de Codul Roșu, fără curent și internet, brusc am avut revelația. Păi nu avem în bătătură doctori d-ăștia care abia așteaptă să treacă pragul Penitenciarului? Avem doctori în situațiuni de urgență, în silviculturi, în funciare îmbunătățite, în științe juridice de Chișinău... Ce mai? O groază de specialități ce abia așteaptă un locșor la pârnaie. A?! Nu e nevoie de doctori d-ăștia? Nici din cei veterinari cu DR la mașini? Se vrea doar umani? Am înțeles acuma...

Hai să trecem la din astea serioase că e groasă treaba. Din vremuri imemoriale, când oamenii noștri de afaceri terminau facultatea înaintea liceului, «comerțul cu diplome» se chema «afacere cu cod CAEN». Și neapărat trecea pe la Amara. Unde, corect, au absolvit nenumărate/nenumărați individe/indivizi facultățile renumitei universități din Alexandria. Ulterior, s-a constituit și un dosar, ce s-a finalizat prin pedepse cu suspendare, dosar trecut acum «la secret». Același «comerț» a înflorit și în zilele noastre, culminând cu vestitul caz al social-democratei din Primăria Slobozia, cea care a fericit mai mulți bugetari ce protestează acum pentru «mărirea de lefuri» sau «condiții optime de muncă». Revenind, la Finanțe, după cum ați aflat, s-a făcut o descoperire epocală. În sensul că a fost prins cu «diploma vopsită» un personaj fix când se dorea transferat la Antifraudă. Acuma, de la Centru, s-a ordonat verificare de diplome la cei cu Inspecția Fiscală, constatându-se apariția de zeci de diplome cu probleme la nivel de țară. Pe linie de băieți supervizeri, s-a trecut la verificarea întregului personal din Ministerul Finanțelor. Unde, surpriză!, au fost descoperite alte zeci de diplome din astea la mișto. În acest caz s-a întocmit un raport de sinteză, cu posibilitatea extinderii cercetărilor la nivelul tuturor ministerelor și structurilor aferente din teritoriu. Părerea noastră ar fi ca să se lămurească lucrurile și prin Serviciul care face sinteze căci, după atâtea angajări din surse externe, există suspiciuni rezonabile de penetrare a sistemului cu titluri frauduloase pe post de diplome de licență/masterat.

Și dacă tot discutarăm de finanțiști și petenciare, se cuvine să (re)aducem în discuție subiectul nostru preferat de la Gheorghe Doja. Unde unu’ e baronu’ cu cel puțin 40 de firme în viile din intravilan. Cu tot cu celelalte, de pe alte străzi, probabil ajunge la 100. Că umblă în mașină cu o cutie din cele mari, plină cu ștampile. Pentru cine îl cunoaște, știe că specimenul e pluri-partid, adică hrănește foamea la mai multe guri din politica mare. Și primul milion de euro l-a făcut încălecând Statul (am vrut să scriem protejând Statul) cu mai multe firme de pază care intrau în insolvență după epuizarea fondurilor de angajare pentru persoane peste 45 (trăiască mătușa Tania, să mai dea, că nu dă de la ea!)... În vremurile prezente, personajul nostru și-ar fi pierdut «spatele» de prin Ploiești și Capitală, mai multe personalități lăsându-l pradă unor viitoare dosare de «evaziune fiscală» și «spălare de bani». Cum ar veni, luați ceva floricele, instalați-vă comod și pregătiți-vă de spectacol.

La Gheorghe Doja, localitatea cu record național de firme pe metru’ pătrat, după ce s-au cules pepenii și s-au încasat neveurile, cei care nu mai știu să numere au purces la executarea de operații estetice. Mai o țâțică-n vânt, mai un năsuleț cârn, botoxuri la buzițe și implanturi dorsale, toate la femeile (soții, fiice, amante, șamd) celor care, repetăm, nu mai știu să numere. În scurt timp, numărul intervențiilor chirurgicale aplicate va fi direct proporțional cu răsadurile de pepeni înființate.

Cumva, la ceas de seară, ne-au parvenit rezultatele sondajelor social-democrate prelucrate de onorabilul și nearogantul Palada. Procentele sunt un picuț diferite față de cele deja trâmbițate de ex-primarele Mojo Jojo. Adicătelea, par exemple, administratorul Rotor i-a luat fața ex-ului Mojo, în timp ce Președintele Al Vostru se desprinde detașat dintre candidații eventuali la Consiliul Județean. Singura modificare-surpriză în preferințele unui electorat mult prea umil precum cel din Ialomița ar fi apariția oricăruicandidat AUR pe poziția a doua la nivel de județ. Semn că ialomițenii s-au maturizat și, în locul glugii de coceni pesediste, pot vota inteligent scatofagi auriferi. De princi­piu, orașele Ialomiței rămân cu condu­cerile actuale, excepție făcând Amara și, posibil, Fierbinți. Cu mențiunea că primarele de Urziceni, indiferent de la ce partid candidează, e votat de toți urzicenenii din Bărbulești cu vize de flotant. Acestea fiind spuse, mai sunt câteva comune care își pot schimba primarii, gen Dinu Păturică la Vlădeni.

6 Decembrie 2023, 12:50 (4241 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 23 Feb 2024
76 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Razie a polițiștilor la Țăndărei

Joi, 22 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune preventiv-reactivă pe raza orașului Țăndărei. Cu această ocazie au fost legitimate 168 de persoane, au fost verificate 74 de autoturisme ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2024, 12:40
(37 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 22 februarie a.c., în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată la Țăndărei, polițiștii ialomițeni au efectuat 7 percheziții domiciliare, fiind puse în executare 5 mandate de aducere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2024, 12:30
(45 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 29 februarie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 204

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că joi, 29 februarie 2024, este termenul -limită de depunerea a Formularului 204 «Declarație ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2024, 11:20
(26 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amendă de 12600 de lei pentru abateri la regimul silvic

Polițiștii din Fetești, împreună cu specialiștii din cadrul Ocolului Silvic Fetești, au desfășurat acțiuni pe linia verificării modului de respectare a legislației privind circulația, depozitarea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2024, 15:50
(83 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Dreapta Unită va avea candidați comuni la toate Alegerile: Europarlamentare, Locale, Parlamentare și Prezidențiale!»

Liderii USR, PMP și Forța Dreptei au anunțat, miercuri, 22 februarie 2024, că Dreapta Unită va avea candidați comuni la toate Alegerile din 2024: Europarlamentare, Locale, Parlamentare și Prezidențiale ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2024, 12:20
(132 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: A început procesul de autorizare la plată a Ajutoarelor Naționale Tranzitorii aferente sectorului vegetal, pentru anul 2023

MADR a demarat procesul de autorizare la plată a Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT) sector vegetal, an de cerere 2023, după ce APIA a stabilit cuantumurile aferente acestor forme de sprijin. « ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2024, 10:50
(71 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 29 februarie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 205

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, joi 29 februarie 2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind impozitul ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2024, 10:30
(52 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

21 Februarie 2024, 19:20


APIA: Subvenții pentru susținerea crescătorilor din sectorul bovine de carne/bubaline

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește potențialilor beneficiari că, până la data de 21 februarie 2024 inclusiv, se depun cereri de solicitare aferente schemei de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2024, 14:25
(122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


Ialomița: Posibil drogați, băuți și fără permise, la volan

Marți, 20 februarie 2024, polițiștii din Platonești au oprit în trafic un bărbat, în vârstă de 52 de ani, din Țăndărei, în vederea verificării documentelor personale precum și ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2024, 12:40
(165 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 29 februarie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 207

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că joi, 29 februarie 2024, este termenul de depunerea a Declarației informative privind impozitul reținut la ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2024, 10:30
(65 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Conducea o mașină neînregistrată

Luni, 19 februarie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au oprit în trafic o tânără, în vârstă de 24 de ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2024, 15:40
(176 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan fără permis de conducere

Luni, 19 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un tânăr, de 18 ani, domiciliat pe raza municipiului. În urma verificărilor în bazele de date, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2024, 15:20
(188 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 71 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 77 de evenimente, dintre care 72 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate două infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2024, 15:00
(276 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 februarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 26 februarie 2024, este termenul-limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2024, 10:30
(112 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Pește confiscat de polițiști

Valea Ciorii: Pește confiscat de polițiști

În cursul zilei duminică, 18 februarie a.c., în jurul orelor 12,30, polițiștii din Platonești au depistat în flagrant delict, pe raza comunei Valea Ciorii, un șofer, în vâ ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2024, 14:25
(430 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și băuți, la volan

În cursul zilei de vineri, 16 februarie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2024, 14:20
(207 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 131,19 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna ianuarie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna ianuarie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 131,19 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2024, 13:25
(194 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Căzănești!

Echipele furnizorului de energie efectuează marți, 20 februarie 2024, lucrări de modernizare, reparații și întreținere la nivelul sistemului de alimentare cu energie din zona localității Căzănești ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2024, 12:25
(188 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 februarie a.c., polițiștii din Fetești au efectuat o razie pentru menținerea ordinii și liniștii publice, prevenirea și combaterea faptelor ilegale și a principalelor ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2024, 12:30
(983 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 133,49 mii de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală în ianuarie 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna ianuarie 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 11 inspecții ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2024, 10:30
(908 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

În cursul zilei de miercuri, 14 februarie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii rutieri, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2024, 15:45
(762 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu violent la o casă din Gimbășani

Incendiu violent la o casă din Gimbășani

Pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină în noaptea de miercuri spre joi, 14/15 februarie a.c., în jurul orelor 23,40, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2024, 11:30
(1141 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA de peste 102,64 milioane de lei în 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în anul 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 102,64 milioane de lei, cu 6,81 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2024, 10:35
(703 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate

Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate

Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică au depistat în flagrant, pe raza municipiului Fetești, un bărbat de 48 de ani din Călărași, având asupra sa peste 4260 de țigarete de proveniență bulgară ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2024, 16:20
(838 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Scandal între concubini

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați marți, 13 februarie a.c., cu privire la faptul că o femeie de 43 de ani, din comuna Ion Roată, ar fi fost amenințată și agresată fizic de concubinul său, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2024, 16:05
(986 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Beat la volan

Miercuri, 14 februarie a.c., în jurul orei 04,00, polițiștii din Fierbinți-Târg, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2024, 16:00
(866 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,29 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în anul 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 1,29 miliarde de lei, cu 165,12 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2024, 11:10
(756 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,65%, rata șomajului la sfârșitul lunii decembrie 2023

La sfârșitul lunii decembrie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3846 șomeri (din care 1828 femei), rata șomajului fiind de 4,84%, cu 0,25% sub ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2024, 11:05
(743 vizualizări - 0 comentarii)


Paznicii Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, agresați

Paznicii Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, agresați

Luni, 12 februarie a.c., polițiștii din Fetești au intervenit pentru aplanarea unui conflict spontan petrecut în curtea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. În urma ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2024, 17:25