Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Mihaiță Barbu este acuzat de «abuzuri și violență»

Scandal public la Mihail Kogălniceanu

Primarul Mihaiță Barbu este acuzat de «abuzuri și violență»

Primarul comunei Mihail Kogălni­ceanu a fost acuzat că ar fi amenințat-o «cu bătaia» pe Daniela Brescan, proprie­tara unei afaceri cu «peleți» din localitate. Primarul Mihăiță Barbu nu s-ar afla la pri­mul incident de acest gen, fiind acuzat de mai multe ori în ultimul an de compor­tament violent. În replică, Mihăiță Barbu susține că face eforturi pentru a o ajuta pe Daniela Brescan să intre în legalitate.

Acuzații publice grave Daniela Brescan face «peleți» din paie pe un teren aparținând domeniului local, la marginea comunei Mihail Kogălniceanu. Și pentru că nu e singura din comună care folosește domeniul public fără a plăti legal concesiunea, ani buni autoritățile au închis ochii. Până într-o zi când maidanul cu pricina a devenit atractiv, iar Primăria a somat-o să îl restituie comunității. Procesul se află în acest moment la Curtea de Apel și așteaptă o soluție. Între timp însă, susține Daniela Brescan într-o petiție adresată Prefecturii Ialomița și, ulterior, redacției noastre, «am sesizat câțiva cetățeni care făceau măsurători topo­grafice la gardul meu din partea de Sud. (...) La scurt timp și-a făcut apariția și primarul Barbu Mihai care la telefon mi-a spus că nu știe nimic de nicio măsurătoare și cu forță brută mi-a rupt gardul amenințându-mă „cu bătaie“ dacă îi stau în cale și adresându-mi și injurii. Am chemat Poliția, am depus plângere penală în cauză și voi anunța toate instituțiile statului pe care le consider în măsură să-i ceară acestui primar bătăuș explicații pentru comportamentul necivilizat și nelegal».

Primarul Mihăiță promite pace Primarul Mihăiță Barbu recunoaște incidentul, însă susține că nu a avut o atitudine violentă. Mai mult decât atât, este dispus să aștepte soluția oferită de instanță: «La acest moment există o acțiune în instanță... Așteptăm decizia și ne vom supune ei! Nu avem niciun interes să prejudiciem pe cineva. Dimpotrivă, suntem dispuși să sprijinim orice activitate care se desfășoară pe teritoriul comunei!» a de­clarat acesta pentru ziarul nostru. Reamintim că anterior acestor acuzații, primarul Mihăiță Barbu a fost acuzat de comportament abuziv de către Gabriela Gavrilă, angajată a firmei Sopema, societate cu profil agricol din localitate. O altă acuzație publică este legată de un incident similar cu Marian Cioară, unul dintre consilierii locali în funcție De asemenea, angajații Pri­măriei reclamă existența unor conflicte deschise cu edilul local. Primarul Mihăiță Barbu crede că amploarea acestor incidente a fost exagerată artificial. «Vă asigur că nu am nimic cu nimeni... Suntem aici ca să sprijinim cetățenii, nu să intrăm în conflict cu ei!» mai declară acesta.

28 Decembrie 2023, 14:25 (4671 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Bac-ul la 40 ani:
(30 Decembrie 2023, 19:17)
O apă care nu curge formează o mlaștină,capul care nu gândeste formează un...( pino).Săracul e insultat destul de viață.Are deja trei episoade cu violență asupra unor femei.
Olteanu:
(30 Decembrie 2023, 13:14)
Si (...) consuma ceva si conduce un X5 ca un criminal.
Primarul sectorului 5:
(30 Decembrie 2023, 11:02)
Vă rog să faceți un articol cu cele peste 10 demisii din primaria Mihail Kogălniceanu pe mandatul acestui individ.
Olteanu:
(30 Decembrie 2023, 09:04)
(...) vrea primar la Tandarei
Șpagă:
(29 Decembrie 2023, 15:11)
Când păduchele ajunde gospodarul satului atunci incepe deranjul ca in speța expusă
Mihai C:
(28 Decembrie 2023, 21:06)
Anchetele pot începe de la autorizarea functionarii in localitate a instalației de reciclare cauciucuri a fostului patron de la Ciulnita. Acesta a încercat sa o autorizeze și la Iazu, dar aici oamenii s-au opus.
Cetatean:
(28 Decembrie 2023, 15:25)
Oameni buni, noi care locuim in aceasta comuna stim tot adevarul despre domnul primar. Noi stim cum a reusit sa castige alegerile, stim si comoartamentul lui din Primarie. El, acest domn primar nu cred ca realizeaza ca este primar si nu patron de service. Dar mai nou poate prin comportamentul sau isi incurajeaza si baitul sa manifeste acest comportament arogant, asa ca daca mai insistati gasiti mult mai multe. Eu sincer doresc sa va faceti meseria cu cat nai multa seriozitate si profesionalism prnrru ca se vor deschide mai multe perspective cred ca si penale. Succes!