Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Încă 60 de locuri de casă concesionate

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Administrația din Slobozia a concesionat 60 de locuri de casă pentru tineri în Car­tierul «Gării Noi». Alte 40 de cereri urmează a fi onorate în decursul anului 2024. Concesionarea locurilor de casă în cartier a fost blocată de către administrația Mocioniu în anul 2017. «Am deblocat acest proces pentru că am finalizat cadastrarea terenurilor existente în zonă!» de­clară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Un cartier fără noroc Procesul de repartizare a locurilor de casă în Cartierul «Gării Noi» a debutat în anul 2009. La momentul respectiv, admi­nistrația locală promitea racordarea car­tierului la utilități și infrastrucutra rutieră în mai puțin de un an. Timp de 8 ani, pri­mii concesionari s-au luptat cu indiferența autorităților și ratele la bănci. În 2017, concesionarea locurilor de casă a fost blo­cată pentru că terenurile nu aveau cărți funciare. În 2019, în condițiile în care Primăria Slobozia înregistra 600 de solici­tări de concesionare a unor terenuri în baza Legii 15/2003, ex-primarul Adrian Mocioniu promitea repartizarea de noi terenuri... după Alegeri. La alți 5 ani distanță de la această promisiune, administrația Soare reușește să realizeze cărți funciare pentru terenurile din cartier.

60 de locuri de casă concesionate La sfârșitul lunii decembrie 2023, după 3 luni de verificări, din cele 600 de cereri depuse în urmă cu 7 ani mai rămăse­seră 60 de persoane care puteau be­neficia de locuri de casă conform Legii 15/2003, privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea de locuințe. Aceștia au primit deja loturi de teren în Cartierul «Gării Noi» și așteaptă primăvara pentru a demara construcțiile. Alte 40 de cereri, depuse ulterior, urmează a fi aprobate într-una dintre următoarele ședințe de Consiliu Local. Reamintim că, potrivit re­glementărilor legale, beneficiarii locurilor de casă au la dispoziție 2 ani pentru a-și construi fundațiile. «Am deblocat acest proces pentru că am finalizat cadastrarea terenurilor existente în zonă! Sunt convins că, în câțiva ani, cartierul se va extinde... De fapt, tot orașul este în plin proces de extindere!» confirmă primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Licitații pentru terenurile din oraș
Terenurile pentru tineri nu reprezintă singura oportunitate oferită de administrația locală. Un inventar realizat la ni­velul Serviciului Patrimoniu din cadrul Primăriei Slobozia a permis identifica­rea a zeci de terenuri «abandonate» în oraș. «Este surprinzător că terenurile în cauză nu au adus venituri administrației locale în tot acest timp... Este momentul să schimbăm acest mod de a gândi. Te­re­nurile „abandonate“ pot produce bani pentru oraș!» a adăugat Dragoș Soare. Spre deosebire de terenurile concesionate tinerilor, tere­nurile «abandonate» din oraș vor fi scoase la licitație. Acestea pot fi utilizate pentru construirea de case sau pentru investiții private.

6 Februarie 2024, 10:10 (3744 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
150 locuri de casă disponibile în Cartierul «Gării Noi» Slobozia
La pas prin cartierul iluziilor electorale
Cartierul Gării Noi rămâne neasfaltat

Comentariile cititorilor:


Cetățean :
(7 Februarie 2024, 18:56)
Foarte frumos! Cu cât se vor concesiona mai multe locuri de casă, cu atât mai multe construcții noi, care înseamnă dezvoltare! Neapărat să se pună la punct utilitățile!
MDA:
(7 Februarie 2024, 13:39)
Acum niste ani depusesem si eu cerere pentru teren acolo. Dupa un timp am ajuns sa ma interesez despre situatie ,si de la urbanism (parca) mi s-a spus senin ca a disparut dosarul. Mi s-a spus tot asa senin ca ``l-o fi luat cineva cat au stat aici pe hol ca ne mutam , cine stie``.  Am vorbit atunci si cu primarul sa vedem ce s-a intamplat cu dosarul acela, n-am mai primit niciun raspuns. Acum , nu stiu ce sa zic, cica n-as fi fost singurul in situatia aia atunci.
Curiosul :
(7 Februarie 2024, 12:57)
Dacă trasati si pe străduțele adiacente cartierului locuri de parcare,ca pe Bulevardul Ștefan cel Mare, mai încasați și de aici bani din chiria locului de parcare,dar atenție sa nu blocați întrările in curțile lor,sau la ce foame de bani are admistratia,trasati si in porțile lor ca si asa nu le folosesc să-și bage masinile in curțile lor.
Sorin:
(6 Februarie 2024, 20:13)
Daca tot încasați poate va apucati si de curatenie in cartier.