Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

În urmă cu o săptă­mână, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a declarat public că drogurile repre­zintă «un flagel» la nivelul ju­dețului Ialomița. Para­doxal, instituțiile abilitate neagă impactul acestor practici în rândurile tinerilor. Reamintim că ziarul nostru a publicat în repetate rânduri articole care confirmă acutizarea feno­menului în ultimii ani.

Oficial e grav de tot Miercuri, 31 ianuarie 2024, în cadrul unei ședințe a Grupului de lucru pentru asigurarea siguranței în unitățile de învățământ preuniversitar, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a făcut o serie de declarații tran­șante privind consumul de dro­guri în Ialomița. «O altă temă pe care vreau să o abordăm astăzi este una foarte gravă care pe mine mă macină și mă preocupă în mod continuu. Con­sumul de droguri, în școli și nu numai. Sunteți autorități care puteți să luptați cu acest flagel. Lăsați statisticile și de­plasați-vă în teren, mergeți și stați printre elevi, promovați comunicarea deschisă în acest sens, lăsați aruncatul gunoiului sub preș că nu ne face bine. Implementați programe de prevenire, identificați factori de risc, aduceți în atenția copiilor sisteme de sprijin, dar asigurați-vă că la capătul telefonului sau după ușa unui birou se află un consilier bine instruit în combaterea consumului de droguri. Un copil, un părinte care cere ajutor în acest sens trebuie să fie sprijinit și consiliat necon­diționat. Gândiți-vă că vârsta consumatorilor a scăzut, iar o ge­nerație de consumatori înseamnă o nenorocire generală!» a sus­ținut public prefectul județului.

Cui ce-i pasă? Declarațiile prefectului Constantin Marin se împiedică, paradoxal, de statisticile publice cosmetizate de către instituțiile statului abilitate să lupte cu acest fenomen. Conform unui raport al Agenției Antidrog pentru anul 2023, Ialomița se nu­mără printre zonele de risc mi­nim în ceea ce privește consu­mul de droguri. Mai mult decât atât, statisticile DIICOT rapor­tează «o creștere a numărului de cazuri soluționate an de an», precum și «o creștere semnificativă a numărului capturilor de droguri de mare risc». Și, în sfârșit, același raport al Agenției Antidrog confirmă că în 17 ju­dețe, printre care se numără și Ialomița, «nu au fost raportate urgențe medicale datorate consumului de opiacee». Informa­țiile publice pe care vi le prezen­tăm confirmă tendința instituțiilor abilitate să lupte cu acest flagel și explică, probabil, și declara­țiile publice ale prefectului ju­dețului. În realitate, situația este complet scăpată de sub control, iar consumul de droguri în rândurile liceenilor și tinerilor a de­venit o normalitate. Mai grav este însă faptul că, în pofida evidenței, până la aceste declarații ale prefectului, toți oficialii sistemului au negat existența fenomenului.

Independent a urmărit fenomenul
Ziarul nostru a publicat în repetate rânduri articole care vizau recrudescența consumului de droguri în rândurile tinerilor. În anul 2018, într-o anchetă-serial, sub titlul «Mărturii din orașul condamnaților», confirmam cu declarații asumate existența unei rețele de traficanți de etnobota­nice în liceele din Slobozia. De asemenea, explicam public că «așa-zisele etnobotanice sunt dro­guri preparate sintetic care conțin, printre altele, otravă de șobolani, și pe care tinerii le pot cum­păra cu doar 5 lei». La fel de îngrijorător este faptul că la nivelul județului Ialomița nu există niciun centru de tratament pentru consumatorii de droguri. Studiile europene privitoare la fenomen arată că tinerii cu vârste între 12 și 17 ani care folosesc droguri ușoare «sunt de 266 de ori mai înclinați să folosească droguri de mare risc decât cei care nu au încercat niciodată drogurile ușoare». Aceleași studii confirmă faptul că un adolescent are nevoie de 6 luni de tratament psihiatric pentru a contracara efectele consumului ocazional de etnobotanice, canabis sau amfetamine.

12 Februarie 2024, 09:50 (3921 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Instituția Prefectului Județul Ialomița: Problema consumului de droguri în rândul elevilor, în atenția autorităților

Comentariile cititorilor:


Marinel:
(18 Februarie 2024, 10:48)
Măi oameni, sunteți normali la cap? Cum puteți să afirmați că Ialomița se confruntă cu un flagel al drogurilor? De unde aveți astfel de date? Nu folosiți aceleași surse ca și conducerea poliției ialomițene? Sau cineva minte! Iar în acest caz, putem afirma cu tărie că polițiștii sunt cei care nu controlează situația, polițiștii sunt cei care își încasează degeaba lefurile, dar nu fac nimic pentru combaterea traficului și comercializării de droguri în Ialomița. Poliția Ialomița nu a rezolvat un caz legat de droguri, când există o paletă de acțiune extrem de vastă. Ai noștri polițai doar se dau cu mașinile pe bulevardul central, umflându-și mușchii , dar nu sunt în stare să obținăr o infromație despre un traficant de droguri, despre locurile de comercializare și volumul tranzacțiilor. Sincer, chiar cred că pregătirea și profesionalismul polițiștilor ialomițeni a atins cote alarmante. Nu se mai poate așa!
Gigel:
(14 Februarie 2024, 09:21)
Hehe... nu au fost raportate urgente medicale? Astia au un tupeu fantastic! Sa mergeti la UPU in orice noapte, sa vedeti ambulantele cum aduc tineri drgati cazuti prin santuri, multi in coma. Orice doctor care face garzi la UPU va poate confirma acest lucru. Asa ca mai moale cu "ne prefacem ca facem", doamnelor si domnilor, aruncati un ochi in lumea reala, care a devenit foarte trista!
Ina:
(12 Februarie 2024, 16:53)
Oooo! Abia acum a ajuns și în presă? Ha!Ha!Ha!Săpați adânc!Începeți cu stimabila și mult preaplatita SRI care știe multe! Poveștile circulă în acest oraș de ani buni! Pentru prostime au rămas la nivelul de povesti! Pestele de la cap se impute!
Mary :
(12 Februarie 2024, 10:42)
Câți din edili ai județului au curajul să facă un test antidrog?