Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

Conform Registrului Național de evidență al IFN-urilor gestionat de Banca Națională a României, la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de Case de Ajutor Reciproc. Obligativitatea celor care le administrează este de a le afilia la Uniunea Județeană a Caselor de Ajutor Reciproc. Această afiliere presupune o monitorizare atentă a acti­vității financiare, pentru a evita eventuale suspiciuni de fraudare. În Ialomița fac parte din această Uniune doar 11 entități. Restul funcționează fără afiliere și nu pot răspunde în fața nimănui pentru eventualele abateri. Inspecția Fiscală a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița susține că are competențe limitate pentru a verifica aceste entități. În princi­piu, Fiscul poate controla CAR-urile doar în cazul în care acestea evită să plătească taxele și impozitele către angajații din subordine...

Mai multe drepturi, mai puține obligații Înșelătoria pusă la cale în aproape două decenii de reprezentantele CAR «Învățământ» IFN Slobozia s-ar putea petrece oricând în cadrul oricărei entități de acest gen care funcționează la nivelul județului nostru. Toate acestea pentru că legile în ceea ce privește activitatea Insti­tuțiilor Financiare Nebancare (IFN) pre­vede mai multe drepturi și prea puține obli­gații. Actul normativ susține că, pentru o verificare mai atentă a activității financiare, entităților li se recomandă să se afili­eze la Uniunile Județene ale CAR-urilor din cadrul județelor în care își des­fășoară activitatea. Prin această afiliere, Uniunea verifică periodic bilanțurile contabile și poate identifica eventualele ne­reguli. Pentru a evita această minimă ve­rificare, multe CAR-uri refuză afilierea. La nivelul județului Ialomița, conform Registrului Național al IFN-urilor active al Băncii Naționale a României, funcți­onează aproximativ 100 de CAR-uri, cele mai multe în zonele Urziceni și Fetești. Dintre acestea, doar 11 sunt afiliate la Uniunea Județeană a Caselor de Ajutor Reciproc. Restul funcționează fără a avea o afiliere la o entitate similară. «Problema este de ordin legislativ, pentru că legea nu obligă afilierea, ci doar o recomandă... Iar atunci când vorbim despre o recomandare, fiecare interpretează acest aspect după bunul plac. În cadrul acestei afilieri se plătește și o cotizație anuală și este asigurată și o verificare a activității financiar-contabilă!» susține Gabriel Răceanu, reprezentant al Uniunii Județene a Caselor de Ajutor Reciproc Ialomița.

O instituție fără atribuții Având în vedere că CAR-urile depun rapoarte financiar-contabile către Ministerul Finanțelor, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița ar trebui, cel puțin teoretic, să verifice activitatea financiară și să identifice eventualele derapaje ale acestor entități. În practică, acest lucru nu se întâmplă pentru că Fiscul are atribuții limitate în ceea ce privește CAR-urile sau orice alt tip de IFN-uri. Potrivit legii, verificările ar trebui realizate de Serviciul Inspecție Fiscală al Fiscului. CAR-urile raportează însă către Fisc doar situațiile care vizează salariații entităților. «Ei plătesc doar contribuțiile salariaților proprii către noi... Celelalte activități pe care le desfășoară sunt independente de Fisc și nu putem discuta despre verificări și monitorizare, pentru că nu intră în atribuția noastră. Când apar probleme în ceea ce privește obligațiile fiscale care-i vizează pe salariați, atunci noi intervenim!» susțin oficialii Serviciului Inspecție Fiscală al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. În perioada 2018-2023, instituția a verificat doar două CAR-uri din județul nostru, controalele neavând rezultate notabile.

15 Februarie 2024, 10:40 (9852 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Stațiile de apă din Ialomița funcționează ilegal

Comentariile cititorilor:


@VEDE:
(19 Februarie 2024, 22:19)
Pai tu nu intelegi ca tocmai asta e paradoxul. Directoarea executiva de la Ujcar Ialomita a luat imprumuturi de 130 milioane de lei si nu vrea sa le recunoasca. Mai mult a condus din spate tot timpul acest CAR si cand s-a ajuns in imposibilitatea ca acest CAR sa nu poata  restitui banii oamenilor, aceasta a facut chipurile un control si a inventat ca pe numele ei s-au facut aceste imprumuturi si ea habar nu are. RUSINE sa-i fie! Sa faca bine sa dea banii oamenilor pentru ca este o HOATA si o mare ESCROACA!!!
Ileana:
(18 Februarie 2024, 20:31)
Controlați IFNurile.Nenorocesc oamenii.
VEDE:
(17 Februarie 2024, 16:50)
Referitor la CAR-ul Învățământului , s-a comunicat ca anul trecut au fost reclamate infractiuni de inselaciune, abuz in serviciu, neglijenta in serviciu, falsuri, omisiunea sesizarii fraudei, spalare de bani, inlesnirea sinuciderii, etc. Pentru trimiterea HOȚILOR in judecata, nu este nevoie de 7 expertize contabile. Există sute și mii de alte probe. Ce va împiedică să le puneți în valoare? Deja câțiva și -au luat tălpășița.
Prefect:
(15 Februarie 2024, 16:57)
Faceți controale inopinate la primăriile comunale vinerea când funcționarii publici rup ușile de la ora 10 ,este valabil și pentru celelalte instituții.
Aneta:
(15 Februarie 2024, 15:34)
Pai si atunci daca ne spuneti ca UJCAR Ialomita are drept de verificare a activitatii economice a car-urilor afiliate cum putem crede ca la CAR Invatamant Slobozia tocmai directoarea executiva de la Ujcar Ialomita nu a stiut de imprumuturile de pe numele ei timp de 20 de ani cand avea atributiuni de control si putea oricand, macar 1 data, sa vada ce se intampla in numele ei si putea sa aiba oricand acces la sistem sa vada. Mai mult, am aflat ca tocmai pentru ca avea atributiuni de control nu avea cum sa nu stie. Directoarea Executiva de la Ujcar Ialomita se face vinovata de neplata imprumuturilor ei de 130 milioane de lei pe care nu vrea sa le recunoasca , delapidare si  abuz in serviciu. Chiar asa sa credem ca la controlul efectuat in prezenta politiei, directoarea executiva de la Ujcar Ialomita a aflat cu stupoare de creditele de pe numele ei. Hai Domne ca e cusuta cu ata alba si se vede de la o posta ce interes a avut aceasta femeie pe care nimeni nu o ia la intrebari. Directoarea Executiva de la UJCAR Ialomita este HOATA! Sa dea banii la oameni inapoi!
Stefi:
(15 Februarie 2024, 12:05)
Nu stie Isarescu ce sa mai faca sa aiba el controlul asupra tot ce misca. Optim ar fi sa il intrebati dumneavoastra jurnalistii cati bani a primit din SUA in anii '90 cand coresponda cu prietenii franc-masoni de acolo si le cerea sfaturi cum sa faca sa falimenteze fabrici romanesti ca sa le poata inchide.