Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia

Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia

bonus: Intrarea în insolvență, un nou scandal

În martie 2024 se împlinesc 3 ani de la înre­gistrarea primei plângeri penale depusă de membrii CAR Învățământ Slobozia. La în­ceputul aceleiași luni martie 2024, Comisia de Cenzori a entității organizează o nouă sesiune de alegeri pentru numirea unei noi structuri de conducere. Acest organism și-a asumat rolul de a supraveghea acti­vitatea entității, după ce fosta echipă de condu­cere a demisionat. Marea provocare pe care o va avea viitoarea echipă de conducere o reprezintă rambursarea sumelor de bani solicitate de deponenți. «Este o situație dezastruoasă, CAR Învățământ Slobozia nu mai are niciun ban... Este grav ce s-a întâmplat aici!» susține Mariana Zamfir, actualul președinte al Comisiei de Cenzori a CAR Învățământ Slobozia. Între timp, ancheta s-a mutat la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București.

 

Adunarea Generală vrea o nouă structură de conducere În prezent, activitatea CAR Învățământ Slobozia este monitorizată de Comisia de Cenzori. Membrii Comisiei de Cenzori fac acum demersuri pentru alegerea unei noi structuri de conducere și a unui nou președinte. Alegerile se vor desfășura la începutul lunii viitoare, iar cei interesați să ocupe aceste poziții își pot depune candidaturile la sediul CAR Învățământ Slobozia, până la începutul săptămânii viitoare. Între timp, despre demersurile legate de rambursarea sumelor de bani depuse de către membri nu se știe absolut nimic. Mariana Zamfir, președintele Comisiei de Cenzori, susține că rambursarea sumelor este practic imposibilă, având în vedere faptul că, în urma activității infracționale, conturile CAR Învățământ Slobozia sunt goale. «Acest CAR nu mai are niciun ban! Situația este mai gravă decât s-a spus în spațiul pu­blic. Lipsesc multe documente oficiale! Este o situație care este greu de gestionat, pentru că dezastrul lăsat în urmă este mare. Sperăm ca noua structură de conducere să facă lumină în acest caz!» a declarat Mariana Zamfir, președintele Comisiei de Cenzori a CAR Învățământ Slobozia. Cu toate acestea, persoanele care au împrumutat bani de la CAR Învățământ Slobozia pot depune bani în conturile deschise la Banca Transilvania și Garanti Bank. Ambele conturi sunt puse însă sub sechestru din cauza anchetei penale, iar sumele colectate în aceste conturi sunt supravegheate prin intermediul Agenției Naționale a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI).

 

Ancheta s-a mutat la București La aproape 3 ani de la prima plângere penală depusă de membrii CAR Învățământ Slobozia și la mai bine de un an de la debutul oficial al cercetărilor, ancheta deschisă în acest caz s-a mutat oficial la București. Dosarul este investigat acum de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, fiind preluat de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Parchetul Județean a făcut demersuri ca ancheta să fie investigată de Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală, însă Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a dispus declinarea cauzei către Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București a preluat cauza de la Slobozia în urmă cu aproximativ două săptămâni. Procurorii bucureșteni vor fi nevoiți însă să reia investigațiile «de la zero». Principalele infracțiuni reținute vizează «delapidarea», «falsul în înscrisuri oficiale», «spălarea de bani» și «înșelăciu­nea». Prejudiciul estimat în această anchetă este de peste 49 milioane de lei și a fost produs pe parcursul a două decenii.

 

Intrarea în insolvență, un nou scandal
Reprezentanții Comisiei de Cenzori a CAR Învățământ Slobozia speră ca viitoarea structură de conducere a entității să aibă un plan eficient de redresare economică a instituției, astfel încât solicitările de rambursare să fie onorate. Deponenților nu le-au mai fost rambursate sume de bani din octombrie 2022, dată la care a debutat și ancheta penală. «Nu s-au mai rambursat sume de bani pentru că nu a fost posibil... Cât despre fosta conducere, aproape că nu a făcut nimic pentru acest CAR!» mai spune Mariana Zamfir, președintele Comisiei de Cenzori a CAR Învățământ Slobozia. Fostul președinte al entității, Adrian Popa, susține faptul că a renunțat la funcție din cauza divergențelor de opinie referitoare la modul de administrare al acestui CAR. Fosta conducere avea în plan să ceară intrarea în insolvență, decizie care a iscat mai multe discuții contradictorii. Considerată riscantă, decizia ar fi ajutat entitatea și implicit organele judiciare să facă o expertiză contabilă elaborată și, în același timp, să evidențieze adevărata prăpastie financiară. În același timp, insolvența ar fi putut duce la falimentul instituției financiare nebancare, iar astfel toate încercările de recuperare a banilor depuși de membri ar fi eșuat. «Au fost diferențe de opinie cu privire la această măsură privind insolvența. Unii au zis că e în regulă, alții că nu este. Din cauza acestor discuții, dar și din motive personale, am decis să renunț!» a declarat Adrian Popa, fostul președinte al CAR Învățământ Slobozia.

22 Februarie 2024, 08:05 (6422 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia
Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Comentariile cititorilor:


Pagubit:
(29 Februarie 2024, 11:57)
Speranțe deșarte să mai primim banii depuși la c.a.r.! Alesul Consiliu Director n-a făcut altceva decât pentru interesul personal, ba chiar a blocat tot ce se putea. Despre justiție, ce sa spun? Nici acum nu au fost trimiși în judecata cei implicați în fraudarea fondurilor bieților oameni. Nimeni nu are interes sa facă lumina în acest caz. Se plimba dosarul de la un tribunal la altul până se prescrie fapta.  
@Uncar:
(24 Februarie 2024, 10:00)
Activitatea s-a oprit in octombrie 2022 din cauza asa zis controlului facut de directoarea executiva de la Ujcar Ialomita care a inventat niste mizerii mincinoase ca sa scape ea de orice acuzatie si responsabilitate!!!! In complot direct cu senatoarea exAur si avocata acesteia. Asta e adevarul! Pai cum sa fie falimentat Dle Uncar daca directoarea executiva are de platit credite de 130 milioane de lei. De ce nu spuneti realitatea? Directoarea executiva Ujcar Ialomita a luat cu forta credite in sold de 130 milioane lei si nu vrea sa le recunoasca si sa le plateasca !!!! Consiliu Director nu a descoperit nimic - facuse deja asa zis controlul doamna director executiv de la Ujcar Ialomita in care a spus ce a vrut ea! Stiati ca membru in actualul Consiliu Director este sotia unui foarte apropiat al senatoarei ex-Aur? Ca au folosit avocata partidului Aur? Ca au interogat ilegal baza de date cu ajutorul si complicitatea Directoarei executive de la Ujcar Ialomita?   Cele 20 articole transparente s-au oprit in IUNIE 2023. Acum suntem in Februarie 2024 si ne scrieti articol ca vreti sa schimbati actualul Consiliu Director? Pai cei care au fost pana acum ce au facut???? Au trecut mai bine de 6 luni!!!! Raportul de activitate nu consta in scrierea unor articole!!!! Sa ne prezentati concret situatia creditelor in vigoare - soldurile la zi - si sumele incasate si disponibile! Chiar daca sunt blocate cum ziceti.  
Pagubit:
(23 Februarie 2024, 12:20)
Sa-si vanda averea tot neamul lor si sa dea banii oamenilor!
Uncar:
(23 Februarie 2024, 09:14)
Daca va amintiti, activitatea este oprita din 2021-2022, cand ne umileau pe la geamuri, urmare a faptului ca falimentasera deja car-ul; Cu toate piedicile, consiliul director care a urmat a ajutat la descoperirea golaniei  si a dus probele la parchet si politie. Din fericire, ele sunt acum la Parchetul Curtii de Apel Bucuresti si asteptam sa fie saltati cei 12. Datornicii de buna credinta platesc ratele, noroc ca banii sunt sub sechestru, altfel i-ar lua 5-6-7 membri care au sentinte civile favorabile de la Tribunal. Pe blogul car sunt vreo 20 articole transparente cu toata activitatea si multumim ca am fost informati la zi, altfel celelalte institutii foarte zgarcite cu detaliile cazului.  
AGORA:
(23 Februarie 2024, 07:24)
Pai asta spun si eu...banii s-au impartit intre cele 3 plus UJCAR! In alta parte nu mai sunt! 
@Agora:
(23 Februarie 2024, 02:54)
Si daca s-a oprit toata activitatea si cei care aveau credite de platit nu au mai platit nimic, este mai bine nene? Dar banii care erau disponibili ca stau blocati tot mai bine o fi? Cum puteau hoatele sa faca credite pe numele directoarei executive de la Ujcar Ialomita timp de 20 ani cand acea persoana avea rol de verificare si control si putea oricand sa se uite in sistem sa vada ce se intampla pe numele ei??? Hoata este clar directoarea de la Ujcar care a facut controlul si a inventat toata povestea ca sa scape ea de orice vina. Are credite de restituit de 130 milioane lei si nu vrea sa recunoasca. Asta este hoata! Sa dea banii inapoi la oameni!!!!
AGORA:
(22 Februarie 2024, 18:47)
Daca nu era (...), si acum va rugati de hoate la geam! Am impresia ca cine a comentat, este chiar dintre faptase! De ce raspanditi vorbe ca banii sunt imprumutati, cand ei sunt furati de cele din dosar!
Membru:
(22 Februarie 2024, 11:50)
In mod normal pana la organizarea alegerilor unui nou consiliu director ar trebui sa ne prezinte actualul consiliu director RAPORTUL DE ACTIVITATE. Cu ce au ajutat la continuarea activitatii ca nu mai intelege nimeni nimic. Au fost oamenii senatoarei care se doreste primarita mai nou - nu au facut nimic - ba mai mult ei in loc sa ajute au vrut sa falimenteze acest CAR - iar acum vor sa se retraga fara ca nimeni sa ii ia la intrebari? O fi corect asa? De ce nu se prezinta public ce au intreprins in peste 1 an de activitate???? Gata, asta-i rezolvarea? Fug ca niste lași? Nu au facut nimic dar uite surpriza dintr-o data  nu mai vor....pai asa merge treaba? Cu ce au ajutat la continuarea activitatii? AU FALIMENTAT DE TOT ACEST CAR! Ce s-a intamplat cu creditele care erau in vigoare - ca acolo era sursa recuperarii banilor! NU AU FACUT ABSOLUT NIMIC. Poate ne raspunde public chiar senatoarea ex-Aur ca se pare ca la ea sunt solutiile salvatoare in complot direct cu Directoarea executiva de la Ujcar Ialomita. Au complotat si au distrus acest CAR.