Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

PSD realizează sondaje de opinie «pe porecle» la Amara

PSD realizează sondaje de opinie «pe porecle» la Amara

Febra premergătoare Alegerilor Locale cuprinde încet-încet întreg județul. Și, ca de obicei, generează situații ilare. La Amara, de exemplu, PSD a organizat un sondaj de opinie în care potențialii candidați ai partidului, pentru a fi mai ușor recunoscuți de electorat, sunt prezentați după porecle. Sau după notorietatea părinților...

 

Sondajele și prostia care «nu ne doare» PSD a organizat la Amara un sondaj de opinie prin care încearcă să împuște doi iepuri dintr-o cheltuială. Întâi de toate filiala vrea să știe dacă «Alin al lui Păpurică», aka AUR, mai are vreo șansă la Primărie. Și-apoi cine ar putea fi cel mai potrivit dintre membrii PSD disponibili pentru a prelua funcția. Pentru a-și atinge cele două obiective, PSD a tipărit un rând de foi în care a înghesuit opt candidați. În fruntea listei stă Alin Sandu, pe care satul îl cunoaște drept «al lui Păpurică». Autorii sondajului l-au prezentat însă, cu prudență, drept «actualul primar». Al doilea pe listă e vice­primarul Cătălin Andronache, identificat de sondaj ca fiind «al lui Gubici». Urmează în ordine Valentin Moraru care nu se ridică la înălțimea unei porecle (n.n.: noi sugerăm ca în următorul sondaj să fie identificat drept «al lui ta-su»), Nicolae Nichita supranumit de sondaj «inginerul Puiu de la butelii», Alexandra Matei «a lui Bebe inginerul», Bruno Stroe care, asemeni lui Moraru, nu pare să aibă nevoie de prezentări suplimentare, Ion Măiță prezentat scurt drept «fostul primar» și Hermina Dedu care e «fata lui Titi Stanciu». Și, evident, amărenii sunt îndemnați să răspundă, într-o limbă română fracturată de la femur la metatarsiene, la următoarele întrebări: «Dintre lista de mai jos, de cine ați auzit? Câtă încredere aveți în respectiva persoană?». Sigur, mai sunt și alte întrebări, dar ele nu au importanță acum, ci la Alegeri. Până atunci însă, curioși din fire, am cerut oficial să-l cunoaștem pe autorul sondajului. Drept urmare, PSD a deschis o anchetă internă și l-a pus la zid pe nefericitul care a avut ideea să pozeze sondajul. Apoi, pe post de răspuns, ni s-a explicat că acesta este un sondaj intern, fără pretenții, destinat exclusiv membrilor PSD din Amara. Ne cerem scuze pu­blic pentru curiozitatea noastră și promitem să nu întrebăm niciodată de ce «al lui Gubici» a ajuns candidatul Alianței Dreapta Unită și de ce «Alexandra lui Bebe ingi­nerul» e preferată în locul lui Valentin Moraru (n.red.: «al lui ta-su», insistăm!), deși acesta din urmă e plasat mai bine în sondaje. Sau, Doamne ferește!, ce a cerut «inginerul Puiu» de la Guvern ca să candideze pe listele PSD la Amara? Nu, nu! Nu mai întrebăm nimica, pe onoarea noastră de tonomate! Îl vom lăsa pe domnul Preșe­dinte să calculeze liniștit șansele electorale ale candi­daților nominalizați. Și vă rugăm să faceți liniște cât socotește domnul Președinte. Că altfel iar iese «al lui Păpurică» la Amara și iar o să dea vina pe noi că punem în funcție pe cine ne trece nouă prin cap și că îi băgăm primarii în pușcării!

28 Februarie 2024, 09:10 (6504 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
PSD pariază pe Valentin Moraru la Amara
PSD candidează pentru POTOR
9000 de voturi pentru Alexandru Potor la Alegerile Locale 2024

Comentariile cititorilor:


d-alde Sosoaca:
(5 Martie 2024, 15:22)
1.Al lu Papurica, venit ca un salvator, sustinut de alde Sosoaca, nu a realizat nimic, din contra a agravat situatia localitatii : fara drumuri(de piatra), gaze(cateva strazi),apa(3 ani cu program vara), canalizare(mai mult infundata),gunoi, mizerie pe strazi, iluminat deficitar pe strazi si pot continua. Fara viziune, actiune si pricepere. Ii dorim ,, vant la pupa" . 2,Andronache Catalin foarte sters, nimic realizat, ii uram succes in viata. 3, Valentin Moraru- nu a demonstrat nimic, ii dorim cele bune. 4.Nichita Nicolae- nu cunosc calitatile dumnealui 5 Matei Alexandra- nu cred ca are capacitatea de a conduce o bicicleta, dar o primarie. 5. Stroe Bruno- nominalizat la si altii 6. Dedu Hermina- dupa principiu:daca taticu nu a reusit sa ajunga primar, atunci macar fata sa ajunga 7. Maita Ion-cred ca e un candidat bun, cu experienta si cred ca Amara regreta acum ca nu l-a votat legislatura trecuta.
Chiar așa?:
(29 Februarie 2024, 07:51)
L- au sondat și pe Pinochio,dar a ieșit cam șifonat,cam 15%.Hai cu mărțișoarele,hai cu florile de 1 și 8 martie,poate i se mai ridica procentul.
Ggg:
(28 Februarie 2024, 13:14)
Singurul care poate face ceva pt. Amara, este Măiță Ion, prezentat drept «fostul primar», cel mai probabil și VIITORUL. Ceilalți !!!
PSD ist:
(28 Februarie 2024, 12:11)
La Kogălniceanu,l- au sondat și pe Pinocchio?
Alegator:
(28 Februarie 2024, 10:46)
Sondaj made în Africa bananieră. Ce îi recomandă pe «al lui ta-su» pt. primaria Amara? Se moștenesc titlurile ca la regi?  Să enumere o singură calitate, dacă o are.