Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Enoriașă «certată» că a făcut milostenii

Scandal la Catedrala Episcopală

Slobozia: Enoriașă «certată» că a făcut milostenii

O enoriașă ferventă a Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia reclamă comportamentul abuziv al călugărului Teofil, închinoviat la această instituție ortodoxă, în timpul Liturghiei din 14 ia­nuarie 2024. În replică, Episcopia Sloboziei și Călărașilor își manifestă «întristarea» și nădăjduiește la «îndreptarea celor rătăciți prin Harul și ajutorul Bunului și Milostivului Dumnezeu spre tot lucrul cel bun».

 

Ce susține enoriașa Doamna Viorica Tuță, enoriașă dedicată a Catedralei, susține în plângerea adresată Episcopiei că în data de 14 ia­nuarie 2024, înainte de a intra la Liturghie, a miluit un sărman în fața ușilor Catedralei. Aflat în zonă, călugărul Teofil a amenințat sărmanul cu Poliția, a admonestat-o pe enoriașă spunându-i că e «obraznică», a urmat-o în Catedrală și i-a strigat în fața enoriașilor: «Dumneata (...) nu mai ai ce căuta în Catedrală», iar după Liturghie, în fața preotului care slujise, a catalogat-o drept «ne­bună». Revoltată, enoriașa a precizat că va sesiza abuzul și umilința la care a fost supusă Episcopiei, moment în care călugărul Teofil s-a transformat din cerber în călugăr și și-a cerut, creștinește, «scuze». Prea târziu însă, fiindcă enoriașa a făcut o sesizare scrisă la Episcopie, cerând dreptate aici, pe pământ. «Poate a fost o ispită, așa cum mi-a explicat duhov­nicul meu. Dar m-am simțit atât de nedrept umilită, încât am decis să fac cunoscut public ceea ce mi s-a întâmplat!» ne-a declarat Viorica Tuță.

 

Replica Episcopiei La solicitarea ziarului nostru, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a făcut o serie de precizări privitoare la acest incident pe care îl consideră regretabil. Într-un co­municat oficial, Episcopia susține că milostenia enoriașei a tulburat procesul liturgic, determinându-l pe călugărul Teofil să ceară sprijinul Poliției Locale pentru eva­cuarea sărmanilor care se certau pe alimentele împărțite. Mai mult decât atât, se susține în varianta remisă publicității «doamna Tuța, înțelegând greșit intenția monahului Teofil (...) a început să se manifeste recalcitrant (...)», fapt care l-a determinat pe monah să raporteze incidentul slujitorilor Catedralei. Pe cale de consecință, Episcopia Sloboziei și Călărașilor își manifestă «întristarea» pentru cele întâmplate și nădăjduiește la «îndreptarea celor rătăciți prin Harul și ajutorul Bunului și Milostivului Dumnezeu spre tot lucrul cel bun». Cât despre judecata cea dreaptă, și doamna Tuța și călugărul Teofil o vor primi, asemeni nouă tuturor, la Judecata de Apoi. Că altfel nu e chip!

29 Februarie 2024, 14:20 (5593 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Reviga: Moaștele autonome ale Sfîntului Nectarie
Percheziție la Reviga: Locuința preoților Pandelică, «călcată» de mascați
Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Comentariile cititorilor:


Elena:
(3 Martie 2024, 19:07)
omul ala a spus ca ii e foame si a cerut un pachet cu mancare. femeia i-a dat din tot sufletul sa manance. preotul a vazut si a tipat la ea ca nu are voie sa imparta mancare pana nu se termina slujba. fiecare in felul lui are dreptate, dar un slijotor al religiei si bisericii nu cearta sau dojeneste un crestin cand ii da unui flamand sa manance ! consider ca femeia a facut un mare bine crestinesc a hranit un flamand ! preotul mai are mult de invatat despre comportament si respect.
Inger:
(2 Martie 2024, 10:16)
Eu îmi amintesc că:Diavolul poate intra în biserică dar nu și în altar!
Aspirant ortodox:
(1 Martie 2024, 15:47)
Ne miram de ce se duc oamenii la secte. Pai daxa avem asa slujitori...nepastori si  nepasatori, e inevitabil. Functionari administrstivi si financiari...mai puti nde suflete...de aia rataciri si sminteli. Sigur ca judecata este inevitabila... cu asa raspuns rezolvam totul. Macar sa se ia aminte ca bine nu e....dar si pastorii pierzatori de turme vor fi judecati. Nu???
Constanta Constantin:
(1 Martie 2024, 10:49)
Călugărul cred că își făcea griji că nu-i mai ajung lui pachetele!  
Melania:
(1 Martie 2024, 09:33)
Nu dați la cerșetori și săraci, umpleți buzunarele popilor. Ghiftuitii cu  bani si averi, oarba după ei de șarlatani, plătiți din bugetul tarii.
Papa de la Bora:
(1 Martie 2024, 06:54)
enoriasa sa fie arsa pe rug !
MMC:
(29 Februarie 2024, 20:52)
Calugarul acesta nu are nicio legatira cu ceea ce inseamna o CATEDRALA!!! Din cauza lui nu vin oamenii la slujbe la catedrala! 
ManaCereasca:
(29 Februarie 2024, 19:00)
Pesemne ca nu era prezent la Liturghie Preacucernicul (...) PreaIubitorul de Arginti ca sa potoleasca avantul calugarului Teofil impotriva enoriasei milostive.
ivan:
(29 Februarie 2024, 18:24)
Pai daca trebuie sa facem milostenie cui trebuie sa dam mai intai eu stiu ca saracilor  cersetorilor , copiilor si toti sa zica bogdaproste. Si eu dau si cand vin la biserica si la plecare  la persoane pe care le cunosc sau nu Fiti seriosi ca nu se vad bogati din milostenia primita Pai daca nu cumparam lumanari si alte lucruri pentra candele de la biserica care sunt din ceara biserica din ce sa traiasca ?Din totdeauna biserica a comercializat lumanari Comert pentru inbogatire fac firmele care au aparut ca ciupercile si care fac lumanari din tot felul de produse Iubiti-va semenii,fiti milostivi, nu judecati
Soare Viorica :
(29 Februarie 2024, 16:06)
Eu nu vin in sprijinul enoriașei sau al cerșetorului, fiecare da cui vrea, dar îmi amintesc cu neplăcere că slujitorii de aici sunt aroganți și implacabili. Am ajuns la altar cu o lumânare cumpărată din altă parte, iar preotul m-a întors, fără drept de riposta, sa vin cu lumânare cumparata din catedrală. Știu ca se practică această idioțenie pentru sporirea veniturilor, dar faptul că s-a purtat ca un comerciant cu sânge rece mi-a lasat un gust amar pentru tot restul slujbei. 
Un cetatean:
(29 Februarie 2024, 15:17)
Asa trebuie la aceste.. enoriașe...favorizeaza cerșetoria, unui om simplu de pe strada, la necunoscuți n ar da un leu, pleacă cu pachetele, coliva, plasele de parca le ar lua cineva din mână... E drept, fiecare dă cui vrea, dar enoriaș nu știe că-ți bani se fac din cerșetorie, și cine beneficiază de acești bani, și ce fac cu ei. Oricum și călugărul ala e destul de nebun și ala, ar fi vrut pt el săracu...