Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații Sloboziei la Alegerile din 2024

Candidații Sloboziei la Alegerile din 2024

Alegerile din 2024, comasate sau nu, se pregătesc să intre pe agenda publică a electoratului din Slobozia. Iar în următoarele luni, fie că vrem, fie că nu vrem, va trebui să luăm o decizie. La startul viitoarelor Alegeri numărăm, deocamdată, 5 candidați potențiali. Restul sunt, vorba unui clasic în viață, «simpli speculanți».

 

Greii Alegerilor Indiferent câtă figurație politică fac partidele de mic litraj, șansele ca Slobozia să fie adjudecată de acestea sunt infime. Teoretic, Alegerile de la Slobozia se vor disputa între PNL, cu Dragoș Soare, primar în funcție și șef de filială liberală, și PSD, care îl pregătește de 7 ani pe Alexandru Potor, administratorul public al județului (n.red.: s-ar fi descoperit, în urma sondajului realizat la începutul acestui an, că ex-primarul Adrian Mocioniu are mai multă notorietate și, prin urmare, mai multe șanse de câștig). Primarul în funcție susține, firește, că este pregătit să se confrunte cu orice candidat deoarece «a livrat orașului performanță». PDS n-a uitat însă că Dragoș Soare a învins la o diferență de 107 voturi (4907 la 4800), diferență care poate fi remontată ușor fie prin mobilizarea electoratului, fie prin alianțe conjuncturale cu partidele de mic litraj care se înghesuie să fie validate la Alegeri.

 

Candidați la leu și la legătură Următorii pe listă sunt candidații partidelor de mic litraj și cei ai Alianțelor. Paradoxal, surse politice mai bine informate decât noi, susțin că cele mai multe voturi vor ajunge la candidatul Partidului LEU, senatorul ex-AUR Rodica Boancă. Urmează candidații Alianței Dreapta Unită, care i-au aliniat la start pe ex-prefectul Mihai Tănăsescu (din partea USR), pe ex-liberalul Eugen Dubălaru (preșe­din­tele Forței Dreptei) și stomatologul Vlad Nițescu (parașutat la PMP în condiții prea sordide ca să le mai rea­mintim). Pentru aceștia trei, Alianța a făcut deja un sondaj de opinie, câștigat de Tănăsescu. Că, deh!, nu degeaba a fost prefect și e una dintre puținele voci clare din USR. Existența unul candidat cu un minim de notorietate, cum este Mihai Tănăsescu, ar putea modifica radical șansele candidatului în funcție. Iar triumvirii de la vârful Alianței susțin că doar o dată vede PNL ce-a văzut nașul Soare acum 3 ani...

 

Speculanții de voturi Am lăsat pentru la sfârșit doi dintre speculanții de voturi din cursa pentru Alegerile Locale de la Slobozia. Primul este Vlad Nițescu, despre care deja am pomenit. Aflat pe listă în sondajul ADU, acesta ar fi obținut un procent mai mic decât marja de eroare a sondajului. Doar că vanitatea lui Vlad Nițescu e fără mar­gini și acesta a proclamat că va candida «independent», numai ca să demonstreze că ia mai multe voturi decât Tănăsescu, că și el are pagină de Facebook și e «influencer». Ultimul pe listă, cu voia dumneavoastră, ar putea fi Radu Paros, ajuns la AUR după ce a trecut prin toate partidele posibile. Radu Paros, ca și Nițescu, își închipuie că politica începe de la el și electoratul e dator să îl voteze. Partea proastă e că AUR nu a decis încă să își asume candidatura lui Paros la Slobozia, în condițiile în care oricine, vorba ex-primarului Stoica, chiar și «o glugă de coceni» poate reprezenta partidul cu aceleași șanse. Și, spre deosebire de Paros, nici nu schimbă partidul ca pe șosete!

1 Martie 2024, 08:05 (17407 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Războiul politic pentru Slobozia a început
Slobozia politică vrea primar nou pentru alegerile din 2016
Oraș de provincie, liber de contract în 2016, caut primar
PNL Ialomița aliniază la startul Alegerilor «elita administrativă și politică» a județului

Comentariile cititorilor:


echidistant:
(4 Martie 2024, 10:39)
Daca ceea ce s-a facut in ultimii 2 ani este bine sau nu, vom vedea cat de curand. Insa, trebuie sa ne amintim, sa sa ne informam (pt cine nu stie deja) toate aceste proiecte (autobize electrice, pista de biciclete, trotuare, asfalt nou) sunt proiectele innitiate si cofinantate de catre primarul anterior, recte veterinarul. Actualul le-a pus in executie. Altfel ar fi pierdut atat banii dati anterior (cofinantarea) cat si posibilitatea de a mai accesa alte proiecte (daca renunta la acestea). Deci...proiecte bune/proaste, utile/inutile vom vedea. Unii nu mai au unde sa parcheze, altii nu mai au umbra intre blocuri pt ca au ras spatiul verde si au facut parcari...acestia vor injura. Cei 2 biciclisti din oras vor fi fericiti pentru ca au piste. Apa ar fi fost intr-adevar o prioritate!
Mary :
(4 Martie 2024, 09:21)
Că este partidul, că este primarul, că este mama lu'  Ștefan cel Mare de vină, Slobozia nu are apă potabilă. A crescut prețul nejustificat la porcăria de apă furnizată. Se cumpără și se cară apă plată cu bidoanele și totul este bine. Ori suntem proști, ori tâmpiți? 
Cetatean:
(3 Martie 2024, 00:23)
Dragoș Soare chiar merită încă un mandat( cel puțin)  de primar.In 30 de ani de la ,, revoluție ,,Slobozia a fost un oraș mort din toate punctele de vedere. Dragoș Soare este primul primar care a făcut ceva pentru oraș, este cinstit și vrea binele nostru. Să i reaminitim  ca nu a reușit să facă tot ce a promis în campania de acum 4 ani este un lucru bun, dar să l acuzăm ca nu a reușit pentru ca este PNL ist , nu e tocmai corect. Oare nu PSD este cel care a dispus ca Slobozia sa i a apa din puțuri forate in zona combinatului? 
succes lui Dragoș Soare in alegeri, succes și lui Marian Pavel , singurul PSD ist care a  făcut ceva pt JUD ialomita un votant al celor doi
Gigel:
(2 Martie 2024, 20:34)
@George, sunt de acord ca nu poti compara actualul primar cu cel de dinainte. Insa pentru ca lucrurile sa mearga, nu e important doar sa schimbi atitudinea, acesta e doar primul pas, care s-a facut. Mai sunt inca 99 de pasi de facut apoi, ca doar lucrurile nu se fac singure, nu?
Totusi:
(2 Martie 2024, 14:03)
Cei care-l critica pe actualul primar sa nu uite ca in spatele lui e un Consiliu Local dominat de Psd  care s-a straduit sa nu-i dea acestuia sansa de a-si pune in practica toate promisiunile..
Vasile:
(2 Martie 2024, 14:02)
Băgați la cap, nu o sa va mai întâlniți cu un astfel de primar. Dumnezeu îți dă, dar nu îți bagă în traistă! 
Ale(r)gător:
(2 Martie 2024, 11:31)
Apa potabilă este o prioritate a mandatului meu. Furnizarea apei este un serviciu public care va funcționa cu grijă față de oameni și sănătatea lor. Locuitorii Sloboziei au dreptul să știe în permanență care este calitatea apei de la robinet pentru a își putea proteja sănătatea. Situația apei nepotabile din Slobozia este o problemă serioasă care se poate rezolva doar cu oameni serioși. Pe 27 septembrie vă aștept alături de mine să arătăm împreună că #sepoate să avem servicii publice de calitate și în Slobozia. Termen de execuție: 1 AN. Deci, cât a mai rămas din anul ăla, domnu Soare?
Cily:
(2 Martie 2024, 08:26)
Du-te primare prin parc pe la Ialomița și vezi cum arată. Copaci rupți, copaci netoaletati, copaci uscați, zone goale în care nu au mai fost plantați copaci, bănci rupte, borduri rupte și moloz pe spațiul verde. Cine crezi că te votează când vede dezastrul ăsta.  Prima impresie contează, iar cetățeanul de la tinăr la vârstnic din lipsă de alte distracții sau activități se duce în parc.
Radu:
(1 Martie 2024, 23:04)
De candidații de la comune, nu spuneți nimic? Să verifice Parchetul cui a dat primarul de la Ciochina suvenții pentru islaz, nouă nu nea dat cat trebe, ca nu am venit la liciratie a dat la cei care îl votează asa fura mii de euro și cinstește pe toți bețivii sa îl aleagă din nou. 
George :
(1 Martie 2024, 18:38)
Eu pot înțelege ca cetățean al acestui oraș  ca sunt oameni care au anumite interese in mediul politic și postează aici în funcție de interes, dar nu poți nicidecum sa l compari pe actualul primar cu cei care au fost inaintea lui și făcuseră orașul praf. Diferența de  atitudine e imensa, important e sa vrei, lucrurile se.misca după aceea în direcția bună.  
@mary:
(1 Martie 2024, 18:36)
Nu se poate face mai mic, n are cum ! 
Mary :
(1 Martie 2024, 18:09)
Ce-a făcut? A livrat orașului performanță?! Pai nu îți este rușine, domnule primar, sa vorbești cum îți vine la gură??!! Orașul nu are apă potabilă și dumneata vorbești de performanță? Da, performanță la cheltuit bani aiurea. Faci o pistă de biciclete, înlocuiești trotuar pe unde nu a zburat nici pasărea ( zona MB-uri de la părculeț și până la sensul giratoriu) iar unele străzi așteaptă măcar o dală, de ani de zile, din cele înlocuite aiurea. Te gândești trei ani și jumătate să torni asfalt și te bați în piept cu cărămida  în schimb nu mergi pe jos pe străzi lăturalnice, că ai ocazia să dai în gropi, ori să-ți rupi vreun picior într-o gură de canal, dar te lauzi. Cu ce? Cu un preț la apa nepotabilă care are cel mai mare preț din țară după sondajul făcut la Societatea Română de Radio?!  Te poți lăuda cu ornamentele de de Crăciun, dar cu ele nu se face primăvară, iar la toamnă este prea devreme. Da, poți încerca. Schimbă placa cu performanța, fă-te mic și coboară cu picioarele pe pământ din turnul de fildeș, stai de vorbă cu oamenii că nu îți cad galoane și mai poți spera. Dar fără minciuni, că oamenii s-au emancipat, au toți televizoare și împart ideii cu apropiații ce vântură Europa pentru un loc de muncă bine plătit și cunosc bine ce este un oraș cu adevărat european.
ALEGATOR:
(1 Martie 2024, 15:26)
Propuneti B.E.C. ca pe buletinele de vot sa introduca si o ultima optiune"nici unul din cei de mai sus' si sa vedeti atunci surprize.
Costel:
(1 Martie 2024, 15:21)
Excelent, Tanța! Da, este extrem de util să știm și noi cine sunt stimabilii și de ce ne cer voturile!
Tanța:
(1 Martie 2024, 14:35)
Oameni buni, poate să ne lumineze cineva ce "fapte de arme" au săvârșit "catindații" ăia mititei, adică de la PMP, Forța Dreptei și USR? Ce-au făcut la viața lor, ce studii au (hai că la dințar să subânțelege), unde le-au făcut, la zi sau la fără frecvență? Să știm și noi dacă sunt capabili să administreze o urbe așa amărâtă cum este Slobozia. Sau au câte o firmă cu 2-3 angajați și se cred mari oameni de afaceri. Și intelectuali pe deasupra!