Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aeroport comercial privat în comuna Alexeni

Aeroport comercial privat în comuna Alexeni

Luni, 18 martie 2024, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de concesiune a Aeropor­tului Alexeni. În urma licitației publice, a fost aleasă câștigătoare asocierea dintre societățile Avant Airports SRL și Automagistral-Pivden SRL. Cele două firme au dat asigurări că în 4 ani investiția va fi realizată, urmând ca în 10 ani de la deschidere, Aeroportul Alexeni să gestioneze un flux de peste 6,5 milioane de pasageri. Valoarea proiectului investițional este estimată la 400 milioane de euro.

 

Hub aerian modern la Alexeni Asocierea de firme Avant Airports SRL și Automagistral-Pivden SRL își propune să transforme Aeroportul Alexeni într-un hub aerian important în zona de Sud-Est a Europei. Estimată la 400 milioane de euro, această investiție presupune construcția unui terminal de pasageri, de 30000 mp, a unui terminal cargo, de 20000 mp, o zonă dedicată re­parației și întreținerii aeronavelor, dar și o școală de aviație. De asemenea, proiectul implică și construcția unui punct de alimentare cu combustibil și a unui birou vamal. Totodată, banii vor fi investiți și într-un parc fotovoltaic, creat pentru a asigura independența energetică a viito­rului Aeroport Comercial Alexeni. «De asemenea, ne vom concentra atenția și asupra infrastructurii de acces către aeroport. Vom face demersuri pentru reabili­tarea stației CFR Alexeni, dar și a drumului de acces care face legătura cu DN2A!» a declarat Alina Novac, purtătorul de cuvânt al companiei Avant Airports. Con­form detaliilor tehnice, Avant Airports va asigura partea de proiectare a investiției, construcția efectivă fiind realizată de Automagistral-Pivden SRL. Această firmă este din Ucraina și repre­zintă un lider național în domeniul infrastructurii. «Compania a implementat peste 400 de proiecte de infrastructură majore, în Ucraina. Ne bucurăm de faptul că avem oportunitatea de a construi Aeroportul Alexeni. Mulțumim administrației jude­țene și partenerilor noștri Avant Airports!» a declarat Dmytro Bahlai, manager de operațiuni în cadrul Automa­gistral-Pivden. Startul lucrărilor va fi dat în iunie 2024, construcția Aeroportului Comercial Alexeni urmând să se încheie în 4 ani. Ulterior, pe parcursul a 10 ani de la punerea în funcțiune, capacitatea aeroportului va fi extinsă astfel încât să ofere un flux anual de 6,5 milioane de călători și să proceseze peste 10 mii de tone de marfă. «Cel mai probabil, primii pasageri vor zbura de pe Alexeni către diferite destinații în 2027. O parte importantă a activității de pe acest aeroport o va repre­zenta zona cargo...» a declarat Mircea Tudor, CEO al MBTelecom LTD-România, societate care va asigura sistemele de securitate în cadrul viitorului Aeroport Alexeni, firmă parteneră a asocierii Avant Airports SRL și Automagistral-Pivden SRL.

 

2 milioane de lei anual pentru bugetul județului Aerodromul Alexeni a fost construit în anul 1954 pe un teren cu suprafața de 197,8 ha, având destinația de bază de aviație pentru protecția spațiului aerian în zona orașului București și în împrejurimi. Până în anul 2002 s-a aflat în administrarea Ministerului Apărării Naționale, apoi a fost predat Direcției Generale a Peniten­ciarelor, actuala Administrație Națională a Penitenciarelor. Ulterior a fost dat în ad­ministrare Ministerului Dezvoltării, Lucră­rilor Publice și Administrației. În 2009, MDLAP a realizat prima încercare de transforma Aeroportul Alexeni într-unul comercial, realizând chiar și un studiu de oportunitate în acest sens denumit «STU­DIU DE OPORTUNITATE NECESAR PENTRU DEZVOLTAREA PROIECTULUI DE DEZVOLTARE REGIO­NALĂ ALEXENI». În 2014, MDLAP a predat Aeroportul Alexeni administrației județene. Timp de 10 ani, Consiliul Județean Ialomița a încercat să pună în practică proiectul Ministerului Dezvoltării, demers care s-a concretizat luni, 18 martie 2024, când actuala administrație jude­țeană a semnat contractul de concesiune pentru Aeroportul Alexeni. Conform con­tractului, asocierea dintre Avant Airports SRL și Auto­magistral-Pivden SRL va plăti Consiliului Județean Ialomița o redevență de 2 milioane de lei anual. «Este o realizare pentru Consiliul Județean Ialomița faptul că s-a reușit concesionarea Aero­portului Alexeni. Avem toată încrederea că cei doi investitori privați vor reuși să implemen­teze proiectul pe care și l-au propus!» a declarat Marian Pavel, preșe­dintele Consiliului Județean Ialomița.

20 Martie 2024, 10:10 (24229 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Port modern la Fetești!
Contractul de achiziție pentru 64 de autogunoiere, semnat de Consiliul Județean Ialomița
Încă 10 microbuze electrice pentru elevii școlilor rurale
Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni

Comentariile cititorilor:


AlexDan:
(23 Martie 2024, 18:53)
Este un pas inainte!Decat sa stea in conservare este mult mai bine sa sa incerce variantele legale de administrare!Nu uitati ca  poate fi  oricand aeroportul de rezerva pentru Bucuresti, poate degreva activitatea din Otopeni!Nu uitati de partea privind  reparatiile, in care ucraineenii sunt avansati, mai ales pe elicoptere.
@Mary:
(23 Martie 2024, 16:43)
Nicaieri in lumea asta civilizata (europa, america) statul nu detine aeroporturi. Nu este o masina de facut bani. Mai intai este o masina de inghitit bani.  
@alegator:
(23 Martie 2024, 16:41)
Ce avere a concesionat? Niste cladiri care stau sa cada si o pista care are nevoie de reparatii.
aloha:
(21 Martie 2024, 17:16)
doamna @Mary va contrazic. Dacă îl făcea statul, că de ce îl face statul, că fură că nu știu ce. Dacă îl face unul privat, huă, că e ucrainean, că l-am dat pe degeaba. Eu cred că e clar că domnii de la CJ nu au experiența necesară administrării unui aeroport, până s-ar fi făcut zeci de mii de studii de fezabilitate și licitații... ne apuca anul 2050. Așa el este deținut acum de firma asta de construcții, am înțeles că de la 1 iunie dărâmă tot, n-au nevoie de autorizații, să explice de ce dărâmă un grajd de pe aeroport
Mary :
(21 Martie 2024, 12:49)
Cum poți spune că este o realizare a CJ ?! Să ai o mașină de făcut bani și să vrei să o vinzi, ține de prostie. Președintele acestui organ județean a auzit de proiecte și fonduri europene? Oare înscrierea bazei aeriene în circuitul intern și internațional, nu era benefic pentru bugetul local județean? Dece nu caută un administrator privat și pentru CJ, iar funcția de președinte să fie eliminată. Poate după regionalizare să se găsească oameni compatibili cu funcțiile de conducere iar deciziile  luate să nu dăuneze dezvoltării regionale  și bunului mers al lucrurilor. 
infoblogsudest:
(20 Martie 2024, 20:24)
"Suna" a tun imobiliar/financiar. Toate datele sunt bizare, suma este astronomica, firmele sunt foarte dubioasa. Or fi niste baieti implicati? Tic-Tac...
aloha:
(20 Martie 2024, 16:14)
Firma din Ucraina nu mai are de lucru după ce a început războiul. De aia a căutat prin România diverse de lucru - s-a înscris la A7, dar n-a câștigat licitația, au găsit aici, au concesionat. Firma lor pe România este nou-înființată, dar compania ucraineană are cifre de afaceri de sute de milioane de euro. Eu cred că aeroportul se va realiza, proști ar fi ăia care l-au concesionat - pot face bani frumoși
alegator:
(20 Martie 2024, 14:36)
Cine ii permite acestui presedinte sa concesioneze averea judetuli pe asa perioada lunga de timp ,el vrea (...) si dupa aceea dumnezeu cu mila .
Tamara:
(20 Martie 2024, 14:34)
Ce dumnezeu iar bateti câmpi cu realizări viitoare, fac prinsoare ca nici un leu nu se baga în afacerea aceasta, iar dacă prin absurd se vor baga bani, altele vor fii interesele, aeroport privat, în visele voastre, ca în ale lor vise, altul este scopul. Voi chiar va culcați beți manga și ca treziți beți turtă. Sau luați ceva de aveți halucinații. În judetul unde corupția peste 100% voi mai credeți  în sfinți și arhangheli. Vai capul și steaua voastră  de complici.
20 de ani vechime:
(20 Martie 2024, 13:58)
Automagistral-Pivden și-a înce­put activitatea în anul 2004 si are experien­ță în construirea de autostrăzi, men­tenanța lor și alte proiecte rutiere. În 2020, și-a creat o divizie de construcții de poduri, iar pe parcursul anului trecut a restaurat peste 40 de astfel de obiective și a lucrat la întreținerea a peste 6.500 de kilometri de drumuri, de pe tot teritoriul Ucrainei, având însă lucrări și în Republica Moldova. Compania, cu sediul în Odesa, se ocupă și de producția de asfalt. S-a inscris si la licitatiile pt loturile A7 Bacau-Pascani.
gaby de la alexeni:
(20 Martie 2024, 13:44)
cea mai tare echipa;1+1=4 ani si zburam in cosmos din ialomita atingem ,,NIRVANNA''   poate mai gasim o groapa ca doar ne pricepem...apropo are si BECALI niste teren pe acolo.  
Gig:
(20 Martie 2024, 13:25)
Pe ce perioada sa concesionat ca si concesiunea are un termen dupa care ar trebui sa revină in proprietatea județului din nou probabil dupa ce isi scot ei toate danganalele si cine stie cît la suta peste dupa aceia va rămîne in administrarea statului si județului dar ca e privat ca nu bine ca se realizeaza ceva acolo si nu mai sta in paragină si tot asa poate mai vin investitori prin judet sau orasele județului cu investiții de coreea locuri de munca ptr oameni ,,,,acum autoritățile județene ar trebui sa rezolve si treaba cu calea ferata ,,,,stația sau gara cfr de la Alexei si chiar si pe partea rutieră 
Vasile:
(20 Martie 2024, 13:25)
Este o cacialma,suma e exagerat de mare,nu poți să faci poezie mai mare că la Brașov 54mil cu pista noua,etc,etc....
Gigel:
(20 Martie 2024, 12:52)
Deci aeroportul a fost concesionat unei asocieri de 2 firme cu cifre de afaceri extrem de modice, fiecare avand cate un singur angajat (cel putin asa figureaza pe site-ul Anaf). Iar aceste firme se angajeaza sa investeasca 400 de milioane de euro! Din pacate, cred ca este inca una din nenumaratele promisiuni care nu au nici o sansa sa se realizeze vreodata.
votant:
(20 Martie 2024, 12:19)
..ciudat...o firma nou înființată...și una cu un singur angajat ..sa se ocupe de un asemenea proiect ...de o asemenea valoare...sulfuroasa asociere ..daca la o simpla căutare pe Sf google despre societățile astea...afli că nu au resurse...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 04 Aug 2026
235 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28684 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19358 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23747 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(30010 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19880 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28552 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19762 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33990 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16333 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31648 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28879 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20844 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32192 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31457 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(28037 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18968 vizualizări - 0 comentarii)


«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:33
(30667 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:23
(24303 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(19177 vizualizări - 0 comentarii)


Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(32060 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Autoturisme cu defecțiuni tehnice, afară de pe șosele!» continuă

Marți, 13 aprilie a.c., în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au continuat acțiunea demarată ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:15
(29937 vizualizări - 1 comentariu)


Pietonii ce traversează neregulamentar, sancționați

Poliția Rutieră a derulat, în ultimele 48 de ore, acțiuni ce au avut drept scop conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscul pe care-l reprezintă abaterile de la normele rutiere în vigoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:12
(27952 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Focul i-a ars casa

Reviga: Focul i-a ars casa

În această dimineață, miercuri, 14 aprilie, flăcările unui incendiu au mistuit casa unei femei din comuna Reviga. Incendiul a fost semnalat pompierilor, însă pînă la sosirea acestora focul cuprinsese întreaga ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:09
(33660 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 20:01
(22331 vizualizări - 0 comentarii)


TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

Luni, 12 aprilie 2010, Protoieria Urziceni, în colaborare cu World Vision România, au organizat concursul «Te Deum Laudamus». Evenimentul a devenit o tradiție în Protoieria Urziceni, anul acesta organizîndu ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 19:00
(29447 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:45
(19373 vizualizări - 0 comentarii)


Minori cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de luni, 12 aprilie, un slobozean a sesizat Poliția Orașului Căzănești despre faptul că persoane necunoscute au pătruns într-un garaj situat în curtea unei locuințe pe care o deține în ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(18329 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturisme cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

La începutul săptămînii, luni, 12 aprilie în intervalul orar 10,00-13,00, polițiști din cadrul Biroului Rutier Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(21367 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru deținerea de substanțe toxice

În baza unui plan național de acțiune pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor, în cursul zilei de luni ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:18
(33654 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant după ce au furat 120 metri de cablu

Trei bărbați, doi din orașul Fierbinți-Tîrg și unul din comuna Moara Vlăsiei, județul Ilfov, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore și încarcerați luni, 12 aprilie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:17
(18062 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Independent? în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Maine de la ora 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Ionica în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Neseriosul în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! slobozean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! T.B. în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 extrema urgenta în Port modern la Fetești! Cetățean al judetului în Profesorii din Ialomița, procent general de promovare de 41,4% la Titularizare 2026 Mary în Fonduri pentru energie verde, turism fluvial și infrastructură socială în Ialomița Eloise în așteptăm cu aceeași nerăbdare/festivalul cu nănașa mare! Aurora în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Port Călărași în Port modern la Fetești! #pasajladrajna în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Di(h)or în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Vasile în Port modern la Fetești! Parandarat în Port modern la Fetești! Agora în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Amenda în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...