Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alegerile Locale în Ialomița par a se fi încheiat înainte de a începe!

Alegerile Locale în Ialomița par a se fi încheiat înainte de a începe!

Știm, e tulburător. Dar realita­tea e cruntă. Iar cifrele, oricât am încerca să le cosmetizăm, nu mint. Prin urmare, stimați alegători, puteți să jeliți sau să vă bucurați, după preferințe. Un aspect însă rămâne aproape sigur: Ale­gerile Locale din Ialomița par a se fi încheiat înainte de a începe!

 

Faptele vorbesc La Alegerile Locale din 2020, Ia­lo­mița a schimbat 28 de primari. Dintre care 6 de orașe! Mai buni sau mai răi, foști sau «no name», e altă po­veste... Dar i-a schimbat! Dintre aceștia, PSD a câștigat 38 de loca­lități, PNL-17, PRO România-3, USR PLUS-2, Par­tidul Ialomițenilor-2, ALDE-2, Alianța pentru Unirea Românilor-1, iar o pri­mărie din Ialomița, Movilița, a avut pentru câteva zile un primar «independent» care, ulterior, s-a grăbit să migreze la PSD. În 2024, la aproape 4 ani distanță, această realitate decisă de către alegători a fost schimbată fundamental. Astfel, sub stindardul PSD pentru Alegerile Locale din 9 iunie, s-au aliniat primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin, venit de la Partidul Ialo­mițenilor, primarul comunei Gheor­ghe Lazăr, Elena Gabriela Zaharia, venită de la Alianța Liberalilor și Democraților, primarul orașului Urziceni, Constantin Sava, exclus din PNL încă de anul trecut, primarul comunei Miloșești, Dumitru Trifu, transferat de la USR PLUS... Și exemplele ar putea continua, căci zvonurile publicate de către ziarul nostru au devenit realitate. Conform unor surse apropiate PSD, pe lista primarilor care s-ar lăsa transferați se adaugă Valentin Barbu (Adâncata), Cornel Mihu (Balaciu), Gabriel Stoica (Sălcioara)... Și, astfel, balanța reală a Alegerilor Locale din 2024 arată la acest moment astfel: 50 de primării din Ialomița vor fi controlate de PSD, alte 5 sunt la un pas de «a ceda», în timp ce în alte 5 candidatul va fi decis prin vot, de către electorat. În aceste condiții, PNL rămâne cu un nucleu dur, de 6-8 primari (n. red.: PSD nu este infailibil!), prea bătrâni pentru «transferuri» sau prea si­guri de electorat pentru a mai conta stindardul sub care se înregimentează.

 

Cazul Nuți Roșu&comp.
În toată această mare de incertitudini și speculații, merită detaliat cazul Nuți Roșu. Primar la Făcăeni de 5 mandate, obținute când la PSD, când la PNL, Nuți Roșu este conside­rată una dintre achizițiile de marcă ale viitoa­relor Alegeri. Însă Nuți Roșu are ambiții electorale mai mari. Și, după 20 de ani de viață politică la țară, crede că merită un mandat de deputat. Din păcate, PNL nu i-l poate oferi, că n-are decât unul. Dar PSD poate să-i ofere a doua poziție pe listă, în schimbul unui transfer «la pachet», alături de Marian Dinu (Vlădeni) și Vasile Bobocel (Bordușani). Iar dacă Nuți «pică», cum se aude, înțelegerea cade și PSD câștigă de două ori. În compensație, PNL ar putea rămâne cu Gheorghe Stelică (Ciulnița), care și-a început acest mandat la ALDE. Numai că Gheorghe Stelică e un supravie­țuitor care nu se lasă impresionat de discursuri politice patriotard-religioase. Și-atunci acest minuscul avantaj ar putea dispărea într-o clipă, iar PNL ar rămâne, așa cum am spus-o, cu un nucleu dur din care fac parte, în ordinea numerelor de pe tricou, Eugen Tocileanu (Sărățeni), Vasile Stroe (Grivița) și Mădălin Teculescu (Sfântu Gheorghe). Știm, am spus 6-8 primari PNL. Dar la Slobozia Dragoș Soare joacă pentru propria supraviețuire po­litică, iar la Alexeni, Coșereni, Perieți și chiar Urziceni zarurile nu au fost încă aruncate.

5 Aprilie 2024, 12:40 (10216 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ecouri ale Alegerilor Locale și Europarlamentare în Ialomița
Ialomița și-a ales viitorul politic: PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de localități ale județului!
Surprize la Alegerile din 9 iunie 2024 în Ialomița!

Comentariile cititorilor:


Adi:
(9 Aprilie 2024, 11:15)

Ce aspiratii inalte are madam' (...)... parlamentar. La ce adunatura este in Parlamentul Romaniei,ce ne mai mira.

Sat Bataluri:
(7 Aprilie 2024, 12:45)
Și ne mai întrebăm de ce Județul Ialomița,se situează pe ultimele locuri la accesarea fondurilor europene,și pe primele locuri la sărăcie!Toate acesta datorită primarilor PSD,incompetenți!
Titi:
(6 Aprilie 2024, 19:32)
Pentru aducere aminte e buna o lista cu lucrari bune,rele la fiecare primar ,anual.
Mary :
(5 Aprilie 2024, 18:43)
Anul de grație 2024, Slobozia, reședință de județ, oraș european, se pregătește de alegeri. Acestă minunată locație cu o vechime ( relativ tânără ) de peste 400 de ani, suferă  din cauza lipsei de apă potabilă. Puse cap la cap promisiunile spuse despre apa bună de băut și banii pierduți pentru remunerarea administrațiilor care s-au perindat, se putea alimenta orașul direct din oricare lac de acumulare al celei mai apropiate centrale hidroelectrice. Iar prin grija actualei administație,  prețul la apă s-a mărit. Atât  s-a putut! Vor veni alți paru ani de administrație și sper să  nu mai aud promisiuni pe tema apei pentru că deja este o jignire la adresa locuitorilor. 
Alex:
(5 Aprilie 2024, 17:16)
A început circul și cerșetoria cu cei mai mari puturosi, prosti, hoți și penali pt funcții politice. Apoi 4 ani ne vor umili după bunul lor plac.