Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

PSD candidează pentru POTOR

Re-re-re-lansare

PSD candidează pentru POTOR

Miercuri, 10 aprilie 2024, la Casa de Cultură Municipală «Nicolae Rotaru» din Slobozia, PSD Ialomița l-a relansat pe Alexandru Potor la Primăria Slobozia. La pachet cu acesta, au fost anunțate candidatura lui Ștefan Mușoiu la Parlamentul European, dar și victoria președintelui Marian Pavel la Consiliul Județean pentru mandatul 2024-2028.

 

«Slobozia, trezește-te!» Evenimentul, la care au participat aproximativ 500 de oameni, a fost organizat ca o demonstrație de forță politică absolută. Amfitrionul întâlnirii a fost președintele Organizației PSD Slobozia, Ștefan Țintă. Acesta a anunțat public victoria în alegerile din 9 iunie 2024 a candidatului PSD la Alegerile Locale de la Slobozia, Alexandru Potor. Candidatura acestuia a fost susținută, printre alții, de discursurile deputatului PSD Ștefan Mușoiu, desemnat să candideze în cursa pentru Parlamentul European pe poziția 17, al președintelui Marian Pavel, care a spus că, printre altele, «această seară este despre Alexandru Potor, despre dumneavoastră...», al deputatului PSD Raluca Dumitrescu, dar și de cel al viceprimarului în funcție, Gabriel Mușat. Totodată, pe scena Casei Municipale au fost prezentați membrilor PSD și cei 27 de candidați PSD pentru Consiliul Local Slobozia. Printre aceștia se numără și Ani Roșu, președintele Partidului Pensionarilor.

 

«Potor, fă-te că lucrezi!» Discursurile susținătorilor lui Alexandru Potor au subliniat faptul că «este candidatul ideal», «omul providențial al partidului» și «singura soluție politică și administrativă care poate salva Slobozia!». «Trebuie să mergem acasă și să povestim rudelor, prietenilor, cunoscuților, despre acest om...» a declarat în discursul său ex-primarul Adrian Mocioniu, revenit în PSD și prezentat drept viitor administrator public al orașului Slobozia. Întâlnirea, care a durat doar o oră, a fost marcată de discursul candidatului. Acesta a început prin a spune «Vă iubesc!» și a prezentat public «un proiect de mandat» menit să soluționeze toate problemele orașului, de la apa nepotabilă la țânțarii de peste vară. Discursul lui Alexandru Potor a fost aplaudat la scenă deschisă. În finalul întâlnirii, membrii PSD au fost invitați să facă fotografii alături de candidat și să le posteze pe rețelele de socializare pentru a fi anunțată «victoria»...

 

Ce am simțit noi, tonomatele?

Întâi de toate, că nimic nu se schimbă. Și nici nu se transformă, PSD rămânând același partid blocat în istorie, incapabil să se reformeze sau să susțină/promoveze oameni noi. Și că, în pofida exercițiului de forță politică prezentat public, PSD Slobozia este o filială cu picioare de lut, nepregătită să garanteze o victorie electorală. De asemenea, am auzit, pentru prima dată după multă vreme, murmure în sală, oameni contestând discursurile... Este, credem noi, încă un semn că zvonurile privind respingerea candidatului de către filială sunt reale. Și nici ceilalți lideri nu par să se simtă prea bine! Cât despre Alexandru Potor, acesta a propus «un proiect de mandat» fără valoare, fără suport administrativ și financiar, al cărui scop declarat este «ștergerea greșelilor trecutului», «trecut» administrat la Slobozia, timp de 30 de ani, de același PSD. Însă ceea ce este de-a dreptul îngrijorător este clivajul dintre agenda publică a orașului/așteptările de zi cu zi ale oamenilor și agenda publică a candidaților, indiferent de partidul pe care îl reprezintă. Suntem convinși că este greu să gestionezi un oraș de provincie sărac, fără perspective economice și fără miză politică. Și nu susținem că înțelegem ori știm care sunt «soluțiile». Dar suntem convinși că «soluțiile» NU au fost prezentate de re-re-re-lansarea lui Alexandru Potor!

11 Aprilie 2024, 17:15 (5490 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
9000 de voturi pentru Alexandru Potor la Alegerile Locale 2024
Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei
Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia

Comentariile cititorilor:


AlexDan:
(10 Mai 2024, 21:12)
Un candidat pregatit, la fel ca si cel de la PNL.Va fi oarecum dificil de ales in acest an!
Popârlan:
(2 Mai 2024, 20:52)

E timpul să ne trezim în acest oraș și să votăm omul nu partidul, culoarea roșie sau trandafirii ca pe vremea lui (...).

Pinochio:
(2 Mai 2024, 20:47)

(...)... un mincinos. Nici copiii nu îl mai cred. La alegerile trecute a venit în părculețul de la ANL-uri de pe Razoare. Mințea copiii că doar ei îl ascultau că după alegeri le va reface parcul și locul de joacă. La întrebarea unui puști isteț "Și dacă nu vei câștiga, noi ce facem?", a răspuns că el tot se va ține de promisiune pt că sigur va avea o altă funcție de unde va putea face acest lucru. Și a așa a fost, a ajuns pe funcție dar cu parcul, țeapă... unor copii.  Dacă el nu s-a ținut de cuvânt cu un amărât de loc de joacă, să vedeți țepe după alegeri...

Pot or nu Pot:
(16 Aprilie 2024, 13:16)

Of of și măi măi. Pe cine vedem noi aici. Pe tovarășul (...) care mai deunăzi alerga disperat împreună cu prietena lui de suflet și de lovele (...), cu sacoșile pline de ștampile false care cică aparțineau unor firme fantomă, și prin care se sifonau la greu bani europeni, o parte din aceștia finanțând accesul donșoarei în Parlament și a musiu tovarășu în funcția sublimă de secretar de stat la Ministerul îndragit de părinții acestuia. Momentan nu dăm mai mult din casă pentru că e mai indicat să sifonăm numele firmelor și conturile prin care se scurgea cheșu, chiar în perioada de campanie. Poate așa se trezesc din somn și inutilii ăia care sunt mai buni de puși parchet decât de ocupat funcții acolo. Mai ales dacă detaliem așa de bine fenomenul infracțional încât să nu mai poată face pe proștii. Iar dacă tovarășu (...) tot insistă să le ia apărarea cuplului de infractori, poate ne sensibilizează și ne străduim să dăm publicității datele de contact ale mândrelor pe care proxenetul parlamentului le implanta ca să îndulcească sângele roșu al curvarilor din acea clădire somptuoasă. Nume pe care și partenera de pat a acestuia le știe pe de rost, că deh...nu ocupa foncția aia din Senat, dacă nu avea și ceva veleități de primadonă. Va urma....

George:
(14 Aprilie 2024, 14:24)
Urbanul, apa ieftina si buna       REZOLVAT POTOR   parcarea subterana.     REZOLVAT POTOR   Contracte de asfaltari si anvelopari   REZOLVAT POTOR   ce nu a facut in 30 de ani REZOLVA POTOR!   chiar nu le este rusine !! L-au pus la inaintare si il impung toti cu cate o scobitoare'!
Vasile:
(13 Aprilie 2024, 23:10)

Oameni buni, treziti-va! Avem un primar de toată isprava, care a făcut cât alții în trei mandate. Toți cei care se înghesuie să candideze nu au făcut nimic în acest oraș. PSD-ul sa se duca in pustie, că ne-am saturat de ei.

AlexDan:
(13 Aprilie 2024, 07:59)
 Foarte buni candidatii la primaria Slobozia in anul 2024 , va fi oarecum dificil sa voteze cei care cunosc realizarile si munca lor.Un tandem ulterior in si in CL ar functiona foarte bine, cu conditia ca in aceasta perioada campania electorala sa fie decenta!
alegator:
(13 Aprilie 2024, 01:05)

Ce mai cauta (...) la primarie, nu a stat 4 ani si nu a facut nimic acum are si un program sa fim seriosi, o alta calamitate este Nuti Rosiu, vai ce rusine.

Viorel :
(12 Aprilie 2024, 22:08)
Actualul primar a făcut în aproape 4 ani ,de 1000 de ori cât toți PSD ii la un loc!Nu cred ca un om normal la cap ar vota pentru orasul nostru altceva.Nu știu dacă va ieși sau nu,dar eu voi mege la vot și voi alege continuitatea!
Pedesereu 2:
(12 Aprilie 2024, 19:11)
Joc de cuvinte vaț pins'
Pedesereu:
(12 Aprilie 2024, 19:10)
Votaț Topor!!!!
George :
(12 Aprilie 2024, 16:31)
Lăsând la o parte fanatismul unora pentru partidul roșu,  cred ca orice om care trăiește în orașul ăsta și a absolvit minim liceul, nu are cum sa nu observe diferanta uriașă dintre actualul primar și toți primarii roșii la un loc. Nu exista alta variantă pentru a evolua decât actualul primar. Punct!
Non-politica:
(12 Aprilie 2024, 12:28)
In ultima perioada pot spune ca orasul Slobozia chiar evolueaza!! Au disparut boschetii comunisti, trotuare noi, piste de biciclisti, locuri de parcare, la primarie....lumea este chiar amabila....astea sunt cateva lucruri care imi vin in minte la repezeala. Cred ca in viitorul nu prea indepartat se va rezolva si cu apa potabila...nu il cunosc personal pe actualul primar, dar mi-ar face placere sa il salut!! 
Baby minune:
(12 Aprilie 2024, 10:23)
La Slobozia primarului ce va venii va trebui să aibă la dânsul un metru de măsurat minciunile la P.S.D.ciuma rozalie
votant: