Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Deficit de personal în cadrul Jandarmeriei ialomițene

Deficit de personal în cadrul Jandarmeriei ialomițene

O analiză statistică a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița arată că instituția se confruntă cu un însemnat deficit de personal. Reprezentanții Jandarmeriei ialomițene susțin faptul că numărul posturilor vacante este de 30%. Tocmai de aceea, în perioada următoare, instituția va organiza o campanie de informare în rândul tinerilor de liceu în ceea ce privește înscrierea la școlile militare.

 

Este nevoie de mai multe cadre Valul de pensionări care a afectat Poliția ialomițeană și-a pus amprenta și asupra activității Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. În prezent, oficialii instituției susțin faptul că deficitul de personal este de 30%. «Este o realitate faptul că ne confruntăm cu un deficit de personal. Cauzele care au dus la această situație sunt cunoscute de toată lumea... Trebuie să găsim o soluție pentru a-i determina pe tineri să aleagă această profesie!» susține colonelul Costel-Marius Dobre, inspectorul șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Soluția este reprezentată de desfășurarea unei campanii de informare în toate liceele din județul Ialomița, astfel încât elevilor din ani terminali să le fie prezentate avantajele profesiei de jandarm. «Mulți tineri spun că nu s-au gândit să aleagă această profesie și recunosc faptul că nu știu foarte multe despre ea, despre ce presupune și ce avantaje poate să aibă. De aceea, ne-am gândit că ar fi bine să promovăm ceea ce facem în licee și să stăm de vorbă cu elevii din clasele a XI-a și a XII-a!» a mai spus colonelul Costel-Marius Dobre. Pregătirea profesională a viitorilor jandarmi se face în cadrul Școlilor de Subofițeri Jandarmi din Drăgășani și Fălticeni.

16 Aprilie 2024, 11:55 (3778 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


COSMIN:
(18 Aprilie 2024, 11:11)
CAND AM VENIT SA DEPUN DOSARUL AVEAM UN TATUAJ PE MANA SI MI AU ZIS DE LA POARTA CA NU AM CE CAUTA 
BRATOSIN:
(18 Aprilie 2024, 07:22)
Vorbe multe. Toate armele au deficit de personal. Problema se rezolva prin reformarea MAI. Jandarmeria unita cu politia. Incorporata la ordine publica. Și se rezolva deficitul de personal la ambele instituții. Ca exista suprapuneri ale activităților. Pana la urma cetățeanul nu este interesat cine restabilește și cine menține ordinea publica. Dispar și structuri paralele de la cele doua arme precum resurse umane, financiar, logistica, juridic, etc. Plus mulți șefi și șefuleti.  Șeful Inspectoratului de jandarmi sa fie adjunct al celui de la Inspectoratul de politie. La fel și la nivel central. Iar cei care nu ar fi atrași de aceasta propunere și vor sa rămână militari sa meargă la ISU, ca și aici este deficit de personal. Simplu. 
Boss:
(17 Aprilie 2024, 23:59)
Mergeți sa căutați ursul de la Tancabesti!
Sandel:
(17 Aprilie 2024, 22:05)
Mai sunt neamuri, rude de angajat, atârnători la banul public și de-aia sa dat liber. Sa stai și sa ei băbi nemunciți, o fii bine? Căpușele sunt votanții PSD, PNL și mare parte din #usr
Ggg:
(17 Aprilie 2024, 16:38)
O institutie capușă! Ce mari isprăvi fac aceste capete seci?
Ionica:
(17 Aprilie 2024, 03:13)
N are cine sa doarmă prin mașini, zi și noapte.
Vasi:
(16 Aprilie 2024, 19:45)
Mai băieti jandarmi!Voi nu aveti obiectul muncii.Mai donati niste sange,mai salvați o pisică ori prindeti un șarpe.....cu asta va lăudati voi.Asta e preocuparea voastră. Mars la muncă.!
Danuț:
(16 Aprilie 2024, 15:59)
Dacă șeful jandarmilor ialomițeni consideră că lipsa unei campanii de informare în rândul liceenilor este cauza pentru absența candidaților, atunci are o mare problemă. Cu siguranță, este desprins de realitatea socială și a rămas ancorat într-o lume a lui, mirifică și mistică!
gHEORGHE:
(16 Aprilie 2024, 15:07)
eu vin maine si ma inscriu la un concurs si daca nu iau ziceti ca nu ma duce mintea, dar probele pe care le dă unu sa intre, nu le dau aia care sunt in sistem, deci cum dracu sa aveti personal... schimbati criteriile pentru ca la cati jandarmi burtosi sunt, niciunul nu ia proba fizica, mai ales p-aia scrisă