Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal pe bune

Fotbal, Liga a II-a, play-off, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Fotbal pe bune

S-a mai scris un episod glorios al Unirii în acest sezon. La Miercurea Ciuc, echipa deja promovată a Sloboziei a luat, absolut meritat, toate cele 3 puncte, lăsând nedumerită întreaga asistență harghiteană. Cel mai descumpănit a fost, de departe, vocalul președinte al Ciucului, Zoltan Szondi. Acesta declarase, înainte de startul play-off-ului, că se îndoiește de faptul că unele echipe își vor apăra corect șansele. Săgețile erau îndreptate, mai ales, către Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. Probabil că mulți se așteptau ca, aflată cu sacii în căruță, Unirea să fie lipsită de motivație la Miercurea Ciuc. S-au înșelat, iar Slobozia a jucat fotbal pe bune. Nu-i așa, Szondi Baci?

 

Primul gol pentru Sera Rusu-Dorobanțu, Lazăr, Pospielov, Andreș-Coadă, Pacionel-Cojocari, Purece, Vlăsceanu-Afalna a fost garnitura de start a Unirii în meciul de la Miercurea Ciuc, contând pentru etapa a 7-a din play-off-ul Ligii a II-a. Pe parcursul reprizei secunde, Adrian Mihalcea a mai apelat la Ekollo, Dinu, Lemnaru și Aioanei. Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru echipa noasteă. În minutul 4, Vlăsceanu a pătruns impetuos pe partea stângă, a centrat în fața porții, iar Serafim Cojocari a împins mingea în plasă pentru 1-0. Este primul gol stagional pentru Sera, jucătorul din Republica Moldova meritând pe deplin această reușită, după ce a avut ghinion în fața porții, în mai multe meciuri din această ediție de campionat. După gol, Unirea rămâne vioara întâi, iar Cojocari mai prinde un șut pe poartă, dar portarul ciucanilor este la post. Căpitanul Gabriel Lazăr, cu un meci foarte bun per ansamblu, reia la rându-i la poartă, dar mingea pupă transversala. În replică, ciucanul Babati, trimite puțin pe lângă, dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri, lateral dreapta. La ultima fază a primei reprize, minunatul Vlăsceanu are, din nou, o pătrundere pe stânga, centrează în careu, dar șutul lui Purece este blocat, in extremis, de fundașul Apro.

 

3 din 3 pentru Denis Un alt moment fierbinte al meciului s-a petrecut în minutul 53, când, la un duel între Lazăr și Jelena, arbitrul asistent vede henț la căpitanul Unirii, iar centralul acordă penalty. Decizie exagerată prin care, vrând-nevrând, brigada de arbitri își face norma pentru Ciuc. Penalty-ul este executat de același Jelena care trage pe colțul din stânga portarului, dar Denis Rusu se întinde și respinge în corner. 3 penalty-uri a avut Unirea împotriva ei, și toate 3 au fost apărate de Denis Rusu! Portarul Sloboziei a mai parat lovituri de la 11 metri cu Alexandria și Ceahlăul. Mingea centrată din lovitura de colț a fost reluată din interiorul careului de Veres, dar Rusu scoate de sub bară, într-un nou corner. Gazdele au avut o sumedenie de cornere și lovituri libere, dar apărarea noastră a stat excelent. Mai mult, cea mai mare ocazie, exceptând penalty-ul, tot Unirea a avut-o. Mario Aioanei, pe finalul meciului, a driblat 2 adversari, dar, din poziție favorabilă, a tras pe lângă poartă. Unirea învinge și, cu 56 de puncte, își consolidează poziția de lider al Ligii a II-a. De remarcat că, în doar 6 zile, echipa lui Adrian Mihalcea a bifat 3 victorii în deplasare: 2-1 la Cisnădie, cu Șelimbăr, 1-0 la Mioveni, și tot 1-0 la Miercurea Ciuc. Urmează meciul de pe pe teren propriu, cu Corvinul, programat sâmbătă, 4 mai 2024, orele 12,00.

27 Aprilie 2024, 16:50 (3981 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Șase noutăți pentru SuperLigă
Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!
Unirea Slobozia, în play-off-ul Ligii a II-a, cu prima șansă la promovare în SuperLiga!

Comentariile cititorilor:


VAli:
(18 Mai 2024, 02:11)
LA CALARASI ar fi cel Mai bine Sa evolueze UNIREA cel Putin Pana in toamna sau iarna,e cel Mai aproape de SLOBOZIA
Marius:
(28 Aprilie 2024, 19:55)
Vom juca la Slobozia.Din câte știu în al 2 lea an este obligatorie nocturna.Acum trebuie pusa la punct suprafața de joc.Incalzire și drenaj corespunzător. Nu cred va va fi un capăt de tara pentru un oraș reședință de județ. 
Suporter :
(27 Aprilie 2024, 20:38)
Suntem mândri de voi!!!Felicitari baietilor, lui Adi Mihalcea si lui Ilie Lemnaru ! Acum , ne macină un zvon , speram sa nu fi promovat ca sa jucam" acasa" pentru altii!!! Ar fi o dezamăgire cruntă , după ce s-a scris istorie pentru oraș , autoritățile sa nu fie in stare sa se ridice la inaltimea evenimentului
Nelu:
(27 Aprilie 2024, 19:41)
AM PROMOVAT DEGEABA DACA JUCAM PE ARCUL DE TRIUMF!!!!!!