Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bejenarii de AUR ai Ialomiței

Bejenarii de AUR ai Ialomiței

Mai țineți mine butada aia care spune că orice mi­nune ține trei zile? Așa și cu cei trei parlamentari AUR în Ialomița. Căci după 3 ani și jumătate de mandat, ouăle politicii de AUR din Ialomița au ajuns să fie clocite fie la alte partide, fie la alte filiale. Dar să nu ne grăbim și să derulăm metodic firul narativ.

 

Țățica Rodica rage a pagubă Vreți nu vreți, trebuie să fiți de acord că pentru Ialomița țățica Rodica a fost ilustrarea deplină a spectacolului uman în politică. Sedusă din cancelaria liceului de George Simion în persoană, pe vremea când acesta nici nu visa că va ajunge salvatorul sfintei noastre nații, țățica s-a dedicat trup și suflet noului construct politic care promitea românilor drepți și musai patrioți o Românie dodoloață. Și cât a durat idila politică cu Simion, țățica a fost fericită, iar noi n-am mai prididit a ne mira de câte poate să îndure Zuckerberg pe rețeaua lui de socializare când țățica își manifesta public sfânta mânie proletară împotriva șlehtei de politicieni îmbuibați din Parlamentul României. Numai că, prin 2023, țățica s-a trezit din vrajă și a înțeles că misia ei sfântă e să salveze țara, nu partidul! Așa că Alegerile acestea o prind deja vicepreședinte național la LEU, un partid obscur, născut din sânge albastru și care se recomandă drept «o stare de spirit». Nu insistăm căci țățica a recunoscut deja public că e istorie și că pentru ea cariera politică se termină «într-un fel sau altul» după Alegerile locale din 9 iunie 2024, când va candida pentru un fotoliu de primar la Slobozia.

 

Costea capotează la Alternativa Dreaptă Al doilea senator AUR de Ialomița este Adrian Costea. Cvasinecunoscut după aproape 4 ani în Parlament, domnul Costea a făcut primii 2 ani figurație alături de colegii săi de la AUR prin Parlament, în vreme ce, în ziua de salariu parlamentar, lupta din răsputeri cu de­pendența de jocuri de noroc. Și ar fi putut rămâne în istorie ca modest scrib de comentarii politice răsuflate, dacă, panicat de momentul inevitabil al pier­derii privilegiilor de parlamentar, nu și-ar fi dorit să se salveze politic. Pe cale de consecință, îl regăsim în poziția de senator al partidului Alternativa Dreaptă, po­ziție din care continuă să ofere lecții de morală politică susținând că rămâne «mereu constant liniei politice conservatoare de promovare a identității naționale și a valorilor fundamentale ale poporului român». Nu îl contrazicem, că ne e teamă să nu mirosim și noi purgațiile naționaliste care se revarsă din discursul domniei sale. Dar deplângem sincer soarta elevilor cărora Adrian Costea le va preda anul viitor despre destinul nefericit al unui parlamentar conservator prea mare pentru o țară și un electorat atât de mici încât nu au fost în stare să îi asigure încă un mandat.

 

Silviu Titus Păunescu a ajuns pe litoral Ultimul, dar cu voia dumneavoastră nu cel din urmă, este Silviu Titus Păunescu, deputat AUR de Ialomița. Ei, bine, deși acesta a nimerit prin jocul hazardului redistribuirilor electorale să reprezinte ialomițenii în Parlamentul României, e singurul care încă n-a părăsit AUR. Nu l-a părăsit, dar nici nu ne mai vizitează! Oficial, pentru că domnul Titus a fost numit coordonator pe regiunea Constanța, care include și apendicele numit Ialomița și are responsabilități noi. În realitate însă, spun voci infinit mai autorizate ca ale noastre, Silviu Titus Păunescu a simțit gustul mierii parlamentare și face tot ce îi stă în puterile neamului său de Păunești ca să rămână în Parlament. Căci el a înțeles mai întâi de toți că nu-i loc mai dulce și mai primitor în țara asta și că Eminescu avea deplină dreptate când spunea că Parlamentul e locul în care «fonfii și flecarii, găgăuții și gușatii,/bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii ăstei nații». Iar dacă ăia sunt, el, care a slăbit și care are acum responsabilități parlamentare de milioane de euro, de ce n-ar fi?! Și uite-așa, cele trei ouă de AUR clocite la Alegerile din 2020 au ajuns în cuiburi străine și, dacă ne întrebați pe noi, credem că nu vor mai face pui niciodată pe meleagurile Bărăganului ialomițean.

13 Mai 2024, 12:10 (3928 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu cere desființarea Autorității de Supraveghere Financiară
«Declinul demografic al României trebuie oprit!»
«Alianța pentru Unirea Românilor reprezintă alternativa politică de care România are nevoie!»

Comentariile cititorilor:


Stoica:
(18 Mai 2024, 16:49)
Sper sa fie ultima oara cind apar aceste figuri asa zise de politicienii .
alegator:
(16 Mai 2024, 20:00)
La munca gata a zburat puiul cu ata .
Mary :
(15 Mai 2024, 07:42)
Nici cu alții nu ne este rușine! Stați liniștiți și nu mai fiți părtinitori că toți sunt o apă și-un pământ. Dacă nu erau fonduri europene, nu se mai băteau unii cu cărămida-n piept. Din '89 timp de treizeci de ani și mai bine au făcut nimic, doar au furat. Astăzi sunt albi și spălați ca la nufărul și nici gura nu le pute. Noi, ăștia născuți mai devreme, cunoaștem cum să treaba și nici cu pluta nu am venit pe meleagurile astra. Majoritatea ne-am născut pe locul unde astăzi este Liceul Pedagogic, căci acolo era amplasar vechiul spital. Așa că, nu mai vindeți castraveți la grătari. Mai bine vorbim de fotbal și alte minuni. 
Radu:
(13 Mai 2024, 17:51)
Deci le este frica de ea?