Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Artizanul de bolizi auto de la Grivița

Artizanul de bolizi auto de la Grivița

Trabantul care zâm­bește are peste un milion de vizualizări pe Tik-Tok. Buceagul a fost adus pe platformă și este cea mai pozată mașină din co­lecție. În curte, lângă garaj, tronează un Ferrari alb, concept propriu. Și pentru toate, Vaska este singurul vinovat. Se apropie de 50 de ani, dar nu-i arată. «Nu știu ce să vă spun... Ori e viciu, ori e hobby, ori e o pasiune. Ori toate trei la un loc! Și îmi place atât de mult ceea ce fac, că nu simt cum trece timpul. Poate de-aia vă par mai tânăr...» ne spune râ­zând înainte de a istorisi po­vestea unei pasiuni care a trecut demult de granițele județului.

 

Povești cu Bucșă, personajul din desenele animate La Grivița, în dreptul parcului, în fața casei lui Cătălin Vasilescu, patru caroserii de mașini, scoase la stradă, fac deliciul copiilor. Și nu numai, căci vestea despre mașinile-concept pe care le face Cătălin Vasilescu a trecut demult de granița jude­țului. Îl găsim greu pentru că are tot timpul ceva de făcut pe lume. Dar de povestit povestește ușor, de parcă ne-am cunoaște de-o viață. Are 47 de ani, dar pasiunea asta a lui pentru mașinile-concept l-a păstrat tânăr. Și ne spune povestea fiecărei mașini din poarta lui: «Trabantul mi l-a adus cineva să îl fac... Încă nu e gata, mai am de lucru. Dar a ieșit surprinzător de bine. IMS-ul de lângă el l-am luat de pe internet, tocmai de la Dăbuleni, cu 1000 de lei... Arată critic, dar o să o scot la capăt cumva. Îmi doresc să o recondiționez... Următorul e un Buceag SR, de prin anii 1965. Mi-l doream de multă vreme, dar n-am găsit decât cabina asta. Iar ultima e de la Tătaru de Brăila, dintr-o curte. Am văzut-o acolo și nu m-am lasat până nu mi-a dat-o! Iar acum, din câte înțeleg, toate au devenit vedete pe site-urile astea de socializare...». Mașinile lui Cătălin nu au motoare. Dar pot fi gata de drum în orice clipă. «Când strâng căte un bănuț, cumpăr ce trebuie pentru ele. Dar mai e mult până să le fac să meargă. Mai degrabă sper să găsesc oameni interesați, cum a fost cel care a adus Trabantul... Și să lucrăm împreună!» ne spune Cătălin.

 

O mie de ore de muncă pentru un Ferarri Mașinile din fața casei nu sunt singu­rele pe care Cătălin Vasilescu le-a făcut... cu mâinile. Ni le arată risipite prin curte. O Dacie 1310 cu caroseria remodelată, o mașină sport care așteapă să devină «ceva», un ou de Paște de un metru înăl­țime pentru un client care are un parc cu dinozauri, un câine fioros de celuloză pentru Mario, băiatul lui de 4 ani care vrea să se facă polițist. Iar în ușa garajului, la umbră, un Ferarri alb pe nume Enzo: «I-am spus așa în amintirea lui Enzo, fratele geamăn al lui Mario. Are un șasiu de Toyota MR2, cu motor central, pe care l-am adaptat. Și ca să ajung cu ea aici, la stadiul ăsta, am muncit aproape 1000 de ore. Poate și mai mult...». Ferarri e admirabil. Dar nu o copie fidelă. Pentru că nici Cătălin nu e un meșter oarecare... E un artizan și e deplin conștient de va­loarea lui. Îl întrebăm dacă ar vinde bolidul din ușa garajului: «Am muncit prea mult la ea ca să o vând... Dar știți cum se spune: „pentru prețul potrivit, totul e de vânzare!“. Și am matrițele ei, pot să fac alta oricând. Poate la fel, poate mai bună ca asta...». Nu se grăbește însă. Când va fi, va fi. Dar Cătălin e sigur că ceea ce îi va aduce ziua de mâine e formidabil. Pentru că tot ce face acum e formidabil: «Nu mă plictisesc niciodată. Și pot lucra zi lumină pentru lucrurile astea. Nu obosesc și nu mi se pare greu. Pentru că îmi place cu adevărat ce fac!».

 

De la pasiune la afacere Deși nu-și permite să traiască doar din pasiunea lui, Cătălin Vasilescu trage nădejde. «Am din ce în ce mai multe co­menzi. Și poate că într-o zi voi face numai asta. M-au sunat pentru Ferarri, m-au sunat de la Constanța, pentru un Bentley să clonez piese care s-au rupt, am Dacia din curte, mă sună clienți care mă cunosc de multă vreme... Pentru că ceea ce fac eu nu poți să cumperi de la magazin. Sunt ca un artizan, am un har pentru asta... Și am auzit că de-aștia ca mine îi numeri pe degete în toată țara!» ne spune Cătălin râzând. Îl rugăm să ne povestească cum face. Cum ajungi să construiești, din spumă, caroserii de mașini-concept: «La început, mă miram și eu de mine. Nu știu să vă spun ce fac. Iau tubul de spumă și construiesc. Uneori după ce le-am dese­nat, alteori pur și simplu, de parcă ar fi în capul meu. Iar la sfârșit descopăr că sunt simetrice și că, de fapt, nici nu mai sea­mănă cu caroseriile inițale. Pur și simplu sunt un concept nou, numai al meu...». Evident, ca să ajungă la performanțele de care se bucură acum, Cătălin a stricat la fel de mult: «Mi-am făcut socoteala că, la câtă fibră am stricat, îmi cumpăram un Mercedes ultimul tip, în loc să fac un Ferarri. Dar altfel nu se poate. Mai ales că eu sunt încăpățânat, am vrut să iasă cum spun eu. Dacă ar fi să o iau de la capăt sau să dau un sfat cuiva care o vrea să facă asta, i-aș spune să se documenteze înainte de a face ceva. Și-abia apoi să se-apuce de stricat. Că până nu strici, nu înveți nimica, asta e sigur!».

18 Mai 2024, 10:20 (4659 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Ica Ciubotaru:
(21 Mai 2024, 15:54)
Felicitari, Catalin! Esti deosebit de talentat, ambitios si muncitor. Nu mai sunt multi ca tine, pacat ca nu te bucuri de mai multa publicitate. Sa fii sanatos si sa transmiti mai departe pasiunea si talentul tau!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
23 Iun 2024
187 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive al polițiștilor în minivacanța de Rusalii

În perioada 22-24 iunie 2024, polițiștii ialomițeni vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de minivacanța de Rusalii. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2024, 13:10
(253 vizualizări - 5 comentarii)


Minor de 15 ani din Manasia, reținut pentru «tâlhărie calificată»

Miercuri, 19 iunie 2024, polițiștii din Urziceni au depistat un minor de 15 ani, din comuna Manasia, bănuit de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Cercetările oamenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 15:55
(333 vizualizări - 2 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge în comuna Scânteia

Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge în comuna Scânteia

Joi, 20 iunie 2024, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 15:00
(148 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 24 iunie 2024, a doua zi de Rusalii, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 10:05
(81 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 48,281 milioane de euro pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat, în perioada 17-19 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală de 239,990 milioane de lei (48,281 milioane ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 09:15
(66 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


AJFP Ialomița: 610,67 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna mai 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna mai 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 23 de inspecții ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2024, 11:20
(173 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Movilița și Ciulnița

Accidente la Movilița și Ciulnița

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2024, 09:40
(301 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

18 Iunie 2024, 20:15


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Marți, 18 iunie 2024, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 14:45
(210 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor la nivelul Gospodăriei de apă din localitatea Fierbinți-Târg, furnizorul de energie electrică va î ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 13:55
(332 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,15%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2024

La sfârșitul lunii aprilie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4095 șomeri (din care 1911 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 08:55
(1534 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 6,59 milioane de lei, în luna mai 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,59 milioane ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 15:55
(683 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se primesc Cereri de finanțare pentru schema de ajutor de stat «Silvo-mediu și climă»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că începând de luni, 17 iunie 2024, se depun cererile de finanțare pentru accesarea schemei de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:40
(216 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,28%, rata șomajului la sfârșitul lunii martie 2024

La sfârșitul lunii martie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4197 șomeri (din care 1945 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:35
(583 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

În după-amiaza zilei de duminică, 16 iunie a.c., în jurul orei 14,05, Detașamentul de Pompieri Slobozia și Detașamentul de pompieri Urziceni au intervenit pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:30
(1049 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 97 milioane de lei pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat, în perioada 12-14 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală 97,132 milioane de lei (19,531 milioane ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:25
(545 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

O nouă campanie de mesaje false, transmise în numele ANAF, este în desfășurare în această perioadă. Contribuabililor persoane juridice le este solicitată «lista entităților externe ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 09:10
(608 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești luni, 17 iunie 2024!

În vederea executării unei lucrări programate de pe strada Plevnei din municipiul Fetești, din județul Ialomița, echipele RAJA Constanța vor sista luni, 17 iunie 2024, furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 16:40
(415 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 141,50 milioane lei de lei, încasări la bugetul de stat în luna mai 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 141,50 milioane lei de lei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:40
(403 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea absolvenților promoției 2024 cu o serie de măsuri active menite să faciliteze accesul pe piața muncii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:00
(737 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Smirna. La locul solicitării au fost alocate de urgență două ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:40
(731 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Smirna incendiu


 Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în localitatea Sărățeni. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:30
(401 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru 24 de ore

Miercuri,12 iunie 2024, polițiștii din Fetești, în urma documentării activității infracționale și administrării probatoriului, au dispus reținerea pentru 24 de ore un bărbat de 34 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 16:40
(200 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a încheiat campania de depunere a Cererilor de Plată 2024

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința opiniei publice că miercuri, 12 iunie 2024, s-a încheiat campania de primire a Cererilor de plată aferente anului 2024. Astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 13:00
(657 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 25 iunie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 177

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii plătitori de impozit pe profit că prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 115/2023, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 10:30
(467 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Încep concursurile profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează vineri, 14 iunie 2024, etapa județeană a concursurilor profesionale ale Serviciilor Voluntare și ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 09:30
(468 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis de polițiști pe numele unui feteștean

Polițiștii din Fetești au fost sesizați luni, 10 iunie 2024, cu privire la faptul că o femeie în vârstă de 50 de ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic de concubinul său, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 15:30
(1913 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Luni, 10 iunie 2024, polițiștii din Fetești au oprit în trafic un bărbat în vârstă de 34 de ani, din Fetești, în vederea verificării documentelor personale și ale autoturismului ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 15:05
(628 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în comuna Moldoveni!

Joi, 13 iunie 2024, în intervalul orar 08,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 08:40
(763 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 26 milioane de lei pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat marți, 11 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală de 26,29 milioane de lei din Fondul European de Garantare ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2024, 15:10