Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Anul podului de la Buești

Anul podului de la Buești

La Buești au început lucrările la pod. Nu sunt lucrări electorale, că primarul candidează de unul singur, neavând contracandidat... Teoretic, anul viitor, în mai, vom trece cu mașina peste pod și vom scurta drumul cu până 20 de kilometri, în funcție de destinație. Locuitorii din Buești așteaptă minunea de pe vremea comuniștilor, când un primar «cu pile mai mari» și-a convins șefii să se facă pod la Albești. «Nimeni nu mai știe cum a fost și nici nu mai contează. Important e să fie gata la timp! Poate și înainte, dacă ne luăm după constructor!» ne spune primarul Nicolae Mihăilă.

 

La podul lăudat E ultima zi de mai 2024 și asfaltul e deja moale. Asfaltul e vechi, că la Buești primarul Mihăilă a înțeles demult ce vor oamenii. Oleacă de apă, oleacă de pensie, grădiniță, școală, asfalt și... liniște! Iar Buești are din belșug liniște și asfalt. Pe toate străzile. Iar acum o să aibă și pod. Podul, normal, va fi pe strada Podului, a doua stradă pe mâna dreaptă după singurul bulevard din Ialomița în mediul rural. Asta a fost «pohta ce-a pohtit» Mihăilă cand s-au desprins Bueștii de Albești și s-a făcut el primar. În capătul bulevardului e Primăria. Dar noi n-avem treabă cu Pri­mă­ria, avem treabă cu podul. Podul e în dreapta pasarelei de fier care trece Ialo­mița. De fapt, din viitoarea construcție se văd doar fundațiile celor doi piloni. Dar e aici, se face! Nu e nici glumă, nici lucrare electorală, ne explică primarul însuși. «E o investiție pe care o așteptăm de ani întregi. Și este necesară! Nu e puțin lucru să scurtezi distanța cu 20 de kilometri. Poate și mai bine... În plus, am primit asigurări de la constructori că până în noiembrie e gata. Știu, întâi s-o vedem și pe-asta! Dar tragem nădejde...» ne spune primarul Nicolae Mihăilă. Podul va avea o lungime totală de 82,20 m și o lățime a părții carosabile de 7,8 m. Iar termenul de realizare a investiției este de 12 luni de la data semnării ordinului de începere a lucrărilor. Adică, mai 2025!

 

Leanca și Gheorghe Gheorghiu-Dej E prânzu’ ăl mare și pe strada Podului e liniște. Satul își face siesta. Doar copiii și caii umblă năuci, fără să le pese de căldură. La pod se aude zgomot de șantier. Muncitorii sunt puțini, dar ce mai contează?! Important e că fac ceva! Or ști ei ce... Pasarela nu mai e ca acum 2 ani. În locul scâdurilor de lemn s-au pus grilaje de fier. Ialomița e scăzută, nu trece de genunchi. Parcă nici nu-ți vine să faci ditamai podul pentru un râu care a ajuns pârâiaș. Dar în sat oamenii le știu pe-ale lor și îl așteaptă de pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu-Dej. «Atunci au vrut, maică, să facă pod aici... Știu de la bunelul, eu eram mică. Aveam pod de treceau căruțele pe el. Apoi s-a făcut podul ăsta la Albești și noi n-am mai avut. Dar asta a fost pe vremea lui Gheorghiu-Dej, poate și mai înainte. Eu eram mică...» ne spune Leanca Turcu, ajunsă acuma la 69 de ani. Leancăi nu-i pasă de pod, că n-are mașină. Ei îi pare rău de vremea care a trecut și de pensia pe care nu o are. Trăiește din ajutorul de la primărie pe care îl dă domnul primar, 400 de lei, și ar vrea să aibă mintea de pe urmă: «Când eram tineri nu ne păsa. Trăiam ca albinele, din floare-n floare, nu credeam că ne mai ajunge pensia. Acum suntem amândoi fără pensie. Și de-aia le spun copiilor să aibă grijă...».

 

La poartă, la fratele primarului... O lăsăm pe Leanca cu ale ei. Noi avem grija podului. Din poartă-n poartă ajungem și la Chiriac. Chiriac întinde niște mortar în fața casei. Îl mai cheamă și Mihăilă. Și recunoaște că e frate cu primarul, dar nu vorbește cu el: «Ce să vă spun de pod?! E bun și eu zic că se face repede, dacă se vrea... E fratele meu și nu vorbim, suntem supărați... Dar nu pot să zic ceva de rău de el, că nu e! Și nici în sat nu găsiți. Poate cine știe, vreo jigodie...». Nu putem să-l oprim zece minute. N-or vorbi, dar sângele apă nu se face... Când termină de lăudat primarul, îl întrebăm iar de pod: «Eu zic că în septembrie e gata. Ați fost acolo? Ați văzut cum lucrează? Vă spun eu că îl face! Dincolo de Ialomița a defrișat, se face o curbă mare, mare așa... Apoi drept, ieși la Complex și de-acolo la șosea. Nu că-i frate-miu primar, dar chiar a făcut ceva bun...». Am vrea să-i spunem că nu primarul face, că nu toarnă el pilonii podului. Și nici bani de-acasă n-aduce... Dar tăcem și dăm politicos din cap. Podul peste Ialomița de la Buești va costa 10 milioane de lei. Plus TVA. Firma care îl construiește se numește Luconsa BM SRL. Și e din Galați. În rest, toate bune și frumoase. Iar noi să ne vedem sănătoși în septembrie, când spune Chiriac! Că doar e fratele primarului Mihăilă...

13 Iunie 2024, 11:55 (3550 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Podul peste lalomița de la Buești, în procedură de licitație

Comentariile cititorilor:


Liviu:
(15 Iunie 2024, 12:28)
Așa este, ABC, ai pus punctul pe i. Cătunul Slobozia Nouă este praf în ce privește străzile sale.
abc:
(14 Iunie 2024, 15:30)
@Manolica, ultima comună din județ care mai are de asfaltat străzi este Slobozia Nouă.
Poenar:
(14 Iunie 2024, 02:19)
Pe când un pod funcțional și la Poiana? 
Manolica:
(13 Iunie 2024, 16:39)
Oau!! Primaria de la Buesti construieste un pod peste Ialomit..si Primaria de la.Perieti nu construieste nici trotuare pe marginea strazilor....ca se tot lauda ca asfalteaza multe strazi..asa este...dar, cred ca este ultima comuna din judet care mai are de asfaltat strazi...