Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

În urmă cu o săptămână, peste 1600 de elevi de clasa a XII-a au absolvit cursurile liceale. Potrivit legii, aceștia au dreptul de a beneficia de o indemnizație de la Stat, acordată prin intermediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Estimativ, în 2023, peste 350 absolvenți de liceu au primit acest stimulent financiar.

 

Sprijin financiar acordat timp de 6 luni Potrivit legii, absolvenții de liceu au posibilitatea de a beneficia de un stimulent financiar, sub forma unui ajutor de șomaj, după absolvirea cursurilor liceale. Indemnizația se acordă pe o perioadă de 6 luni, absolvenților fiindu-le recomandat ca în această perioadă să se înscrie la facultate sau să-și găsească un loc de muncă. La nivelul județului Ialomița, indemnizația se acordă prin intermediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, peste 1600 de elevi de clasa a XII-a au încheiat cursurile în urmă cu o săptămână. Aceștia au posibilitatea de a beneficia de acest stimulent financiar. La începutul anului, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, prin Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, a majorat valoarea sprijinului financiar de la 236 de lei, cât era anul trecut, la 330 de lei. «Într-adevăr, valoarea acestui ajutor financiar a fost majorată. Scopul pentru care se acordă este acela de a-i ajuta pe absolvenți să își găsească un loc de muncă. Piața muncii din Ialomița are nevoie de forță de muncă tânără, iar locurile de muncă disponibile în acest moment la nivelul județului Ialomița au fost adaptate astfel încât să cores­pundă cunoștințelor și calificărilor pe care aceștia le-au obținut la finalul celor 12 clase!» susțin reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Datele statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că, în 2023, peste 350 absolvenți de liceu au făcut demersurile necesare pentru a beneficia de aceste indemnizații acordate de Stat. Pentru a primii banii, absolvenții trebuie să întocmească un dosar în care să fie atașate o copie a actului de identitate, copii ale actelor de studii și ale calificărilor obținute în urma încheierii cursurilor de liceu, dar și o declarație pe proprie răspundere din care să reiasă faptul că viitorul beneficiar este apt din punct de vedere medical pentru a fi angajat. Dacă solicitanții sunt încadrați în muncă sau se înscriu la facultate pe parcursul celor 6 luni în care stimulentul financiar este acordat, aceștia nu mai pot beneficia de ajutorul financiar.

16 Iunie 2024, 15:05 (1413 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenți
AJOFM Ialomița se majorează baza de calcul a indemnizației de șomaj
AJOFM Ialomița: Se majorează baza de calcul a indemnizației de șomaj

Comentariile cititorilor:


Ne...:
(19 Iunie 2024, 10:20)
,,Curiosule" știai că la bursa locurilor de muncă se prezintă foarte puțini ,,doritori" ( un motiv pentru care nici firmele nu mai au încredre în succesul acestei acțiuni) aplicabilă fiind una din poveștile lui Creangă  ,,Povestea unui om leneș". Toți vor posturi de șef și remunerate cât mai bine. Se invocă mereu salariile din afară, vorbiți cu cei ce lucrează în afară și vedeți/auziți cum se muncește acolo ptr.  a obține acele venituri, cât costă toate cele, dacă nu strângi cureaua nu rămîi cu nimic și nu în ultimul rând, ce munci fac. ,,Vrem o țară ca afară", hai să și muncim ptr.  asta , jos cu incapabilii din conducerea țării, acolo acced numai și numai cei cu bani mulți, nu neaparat deștepți/capabili,  aici ce să mai zicem, nu este bine să privești în curtea vecinului, una din țările democratice din lume, se bat ptr.  putere un octogenar ce ar fi bine să stea acasă și unul cu bani ce are un fel de a fi mult sub cum ar trebui să fie cel ce este în fruntea țării, ba chiar este primul președinte de țară ( de la el de acolo) condamnat. Trăim un prezent incert din toate punctele de vedere, aproape nimic nu este cum ar fi normal să fie, nici mamă și tată nu mai avem, suntem ,,evoluați" , îi numim părinte 1 și părinte 2 și ............ .
Curiosul :
(18 Iunie 2024, 11:52)
Si unde a-ți vrea sa lucreze tinerii absolvenți? La stat posturile se moștenesc,iar puținii privati din județ deja fac restructurari,vezi caz Expur care desi profitabili isi restructurează  schema  de personal,da, erau de blamat daca li se ofereau locurile de munca si le refuzau, dar...
Serafim:
(18 Iunie 2024, 08:28)
Eu am luat șomaj că n-am luat bacu și că nu am vrut să pierd timpul și am învățat să îl iau și aștia dacă il iau se bagă direct în șomaj:)))) băi nene ce fel am ajuns
Som:
(16 Iunie 2024, 19:15)
Corect, să învețe din start că munca este ptr. proști, cei ce muncesc oare de ce o fac ????? În urmă cu ceva anii, copiii munceau în perioada vacanțelor, aveau un ban din munca lor, ban ce avea o altă valoare în ochii lor, acum, dă tata, dă mama, dă statul, oare de ce ar mai munci ? În prezent avem în România ,,copilași" la vârste venerabile care fug de muncă ca ....... de tămîie. Statul să aibă grijă ce și cum pregătește și să-i integreze în muncă. Știe sau bănuiește cineva ce sume ajung la cei ce nu muncesc ? Pe de altă parte statul spune că nu are bani să dea celor ce muncesc sau au muncit. Ce nu știu mulți români, cam ăștia sunt românașii noștri, bugetul statului nu este alimentat ca un perpetum mobile ci din munca celor ce încă mai cred în niște valori, alții au luat calea pribegiei.