Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marinela a transformat angajații DSP în paznici

Marinela a transformat angajații DSP în paznici

Marinela Radu a obligat angajații din subordine să facă planton la ușa instituției în locul paznicilor. Decizia a fost luată după ce instanța a obligat-o să-i plătească retroactiv 24 de salarii compensatorii lui Dan Noel, fostul șef al DSP, concediat ilegal, la ordinul ei direct. Acum oamenii se întreabă cât va dura acest supliciu și, mai ales, dacă vor fi plătiți ca «paznici», cu salariul minim pe economie, sau ca angajați cu drepturi depline în cadrul instituției.

 

Ce vrăji mai face nemuritoarea Marinela? Șefa Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Marinela Radu, nu suportă ca cineva să calce neautorizat în instituția primită repartiție de la PSD acum vreo 2 ani. Nu insistăm, că au curs râuri de cerneală... Și nu face obiectul articolului de față. Numai că ialomițenii sunt răi și prost crescuți și refuză să stea cu căciulile-n mână în fața ușii așteptând să fie primiți. O vreme, Marinela a făcut pe dracu-n patru și a angajat o firmă de pază ca să apere birourile de mujici. Numai că, în mai 2024, ex-directorul instituției, Dan Noel, a obligat-o printr-o decizie a instanței să plătească 100000 de lei din bugetul instituției, drept prejudicii salariale pentru că Marinela l-a concediat abuziv. Și pentru că bugetul instituției nu e gumă de mestecat s-o întinzi la nesfârșit, Marinela a decis ca serviciul de pază să fie asigurat, prin rotație, de către angajații instituției. Și uite-așa, de săptămâni bune, angajații, și așa puțini, sunt scoși din «producție» și obligați să o facă pe cerberii în fața porții, cu ordinul strict de a descuraja orice încercare de a se apropia de birourile condu­cerii. Angajații s-au învățat, că Marinela nu e primul șef parașutat în instituție de partidul-stat. Numai că ne-au rugat să o întrebăm public cum îi va plăti la sfârșitul acestei luni: ca «paznici», cu salariul minim pe economie, sau ca angajați cu normă întreagă și drepturi depline?

 

Marinela, fă-te că lucrezi! Din păcate, Marinela Radu are puțină vreme să răspundă la această întrebare. O muscă scăpată din birourile domniei sale s-a jurat că a auzit-o plângându-se că zilele ei în instituție sunt numărate și că PSD i-a prelungit numirea în funcție doar cu o lună de zile. De aceea, a mai spus ea, se grăbește să facă ultimele angajări, să aplaneze conflictul ăla generat de nenorocitul de Dan Noel, care continuă să bombardeze Ministerul cu plângeri legate de medicii pensionari plătiți ilegal, și, în general, să șteargă orice urme care ar putea-o incrimina când o să îi ia locul Nina Ștef. Cum care Nina?! Nina, pe care a trebuit să o angajeze la ordinul partidului. Și despre care i s-a spus deja că îi va lua locul. Mă rog, asta era până-n Alegeri, acum lucrurile s-au schimbat, că PSD a câștigat la barbutul ăsta electoral tot județul, plus Fierbinții. Și, oricum, parcă și ea s-a plictisit de DSP, ar vrea altă funcție. Ori, poate, o instituție mai mare?! Adică cum, toate proastele are, numai ea nu? Las’ că vorbește ea cu domnul Iuksel și îi găsește altceva. Iar până atunci, ne permitem să adăugăm noi, poate se rezolvă și cu sesizările alea la Minister. Că dacă s-a putut cu Casa Națională de Sănătate, la Minister trebuie că e floare la ureche. Și la fel o să se rezolve și autorizațiile sanitare ilegale pentru sistemele de apă din județ, și cu stațiile de tratare a apei care nu funcționează... Hai, doamna Marinela, că se poate. Doar a câștigat cine trebuie!

20 Iunie 2024, 07:55 (7822 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Radu Paros a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Ialomița
Dan Noel a câștigat definitiv procesul intentat Marinelei Radu
Plângere penală pe numele actualei conduceri a Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Comentariile cititorilor:


Liliana :
(2 Iulie 2024, 20:19)

Consilierul  județean  și mai marele capeteniei  de la  averile  judetului a dat din pinteni  sa o ia pe madama  sa de la DSV sa o ducă  cu lesa șefă la DSP  de frică  să  nu I facă  ochi dulci  conducerea.  (...) s a cam descurcat  degeaba  I s a  aruncat  cu noroi în ea  acum sa o vedem  pe  căprioară  cea e nevinovata si speriată   parcă  ar fi  dusă  la tăiat.  Staful  județului  I a băgat o  pe gat pentru ai lua   brelocul dar  ne e milă  de căprioară  ca o va mânca  lupoaica  de (...). Dar nici  cu caprioara nu ne rușine   când va face un salt  sa te ți  taica. (...)  va prelua  conducerea  finanțelor   așa  ne spune un duh. 

turcu:
(25 Iunie 2024, 18:24)

schimbare domn' arbitru ! schimbare !
iese Marinelhinia din Brasil si intra Gabriela de la Manasia !
patronul antrenor a sunat la telefon, de pe muntele Athos si a dat ordin sa se faca schimbarea.
Aleluia, aleluia, aleluia ! si schimbarea se va face !
pace tie cititorule !

Mary :
(24 Iunie 2024, 12:46)
Ăștia sunt micii dumnezei, produs al prostiei ce face diferența între un om cu capul pe umeri și un altul cu capul în picioare,  oameni care sunt în stare de orice poate fi mai stupid într-un raționament balcanic învechit cu accente mitocănești dobândite în comunism. Un element ce nu are ce căuta în fruntea unei colectivități de o însemnătate majoră în bunul mers al comunității.
Iosif:
(22 Iunie 2024, 18:21)
Tipic partidului iubit de ialomițeni.  Vai de capul lor! Merita încă 4 ani de bătaie de joc. La mai mulți!
Gelu:
(20 Iunie 2024, 09:39)

(...) a distrus ialomita, iar deștepții încă îi votează. Dumnezeu  nu bate cu parul și va da belșug și dictatura unor proș...ti. pe asta nici la stana nu as angajaoo

Maria:
(20 Iunie 2024, 08:53)
Mai întâi trebuie sa ne spuneți ce studii au acești oameni,asa,ca să ne conturam și noi o părere.
Christian :
(20 Iunie 2024, 08:48)
Eh, pe canicula asta, articolul ăsta m-a răcorit :))