Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Rezultatele Alegerilor din 9 iunie 2024 reflectă decizia ialomițenilor!»

Marian Pavel, președintele PSD Ialomița

«Rezultatele Alegerilor din 9 iunie 2024 reflectă decizia ialomițenilor!»

PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de administrații locale din Ialomița grație unor strategii combinate. În mandatul 2020-2024, Marian Pavel a susținut activ investiții majore în domeniul infrastructurii rutiere, Să­nătății și Educației. Eforturile inves­tiționale și administrative au fost du­blate de racolarea unor primari PNL pe listele PSD. La o săptămână de la Alegerile din 9 iunie 2024, Marian Pavel susține că tot acest efort politic și administrativ a fost validat de alegători: «Rezultatele Alegerilor reflectă decizia ialomițenilor!».

 

Ialomița este «prea roșie» Rezultatele Alegerilor Locale din 9 iunie 2024 validează deciziile administrative și politice ale administrației Pavel în mandatul 2020-2024. Ialomițenii au votat în proporție de 55,81% primarii propuși de către PSD, în proporție de 47,79% consilierii județeni PSD, iar Marian Pavel a obținut prin vot direct 53,16% din voturile alegătorilor. Alături de proiectele investiționale și administrative, strategia utilizată de Marian Pavel a inclus și racolarea unor primari de la alte formațiuni politice. Marian Pavel consideră că «strategia» a fost una corectă, care a răspuns așteptărilor electoratului: «Votul pentru primar e un vot pentru candidat, nu unul politic. Noi am identificat candidații pe care oamenii și i-au dorit în fruntea lor. Și nu, nu sunt prea mulți... Rezul­tatele Alegerilor reflectă decizia ialomi­țenilor! Nu a câștigat Pavel, a câștigat echipa PSD Ialomița. Și nu e victoria noastră, e victoria celor care au votat!».

 

Ce ne rezervă viitorul? Marian Pavel este convins că rezultatele Alegerilor Locale vor fi reconfirmate la Alegerile Parlamentare din toamna acestui an: «Vom câștiga și Alegerile Parlamentare cu peste 50% din voturi! Ialomițenii au încredere în oamenii pe care îi propunem, iar aceștia răspund așteptărilor lor. În plus, Ialomița se pregătește de noi investiții. Următorul mandat va fi unul plin, iar valoarea investițiilor va depăși nivelul din acest mandat!». De asemenea, Marian Pavel nu a ezitat să comenteze și sincopele apărute în derularea procesului electoral: «În 2020 am pierdut Slobozia la 107 voturi și am recunoscut rezultatul... Acum diferența dintre cei doi candidați se apropie de 1000 de voturi. Înțeleg că pot exista suspiciuni, dar diferența de scor este prea mare... E normal ca rezultatele să fie acceptate, ceea ce s-a și întâmplat! Slobozia a votat profesionalismul în defavoarea aroganței. Iar următorii 4 ani vor confirma faptul că alegerea făcută a fost corectă. Slobozia va deveni unul dintre motoarele de dezvoltare economică a județului!».

22 Iunie 2024, 09:20 (4558 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Marian Pavel, reales prin vot deschis în funcția de președinte al PSD Ialomița
PSD Ialomița dă startul Alegerilor din 2024
«PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot!»

Comentariile cititorilor:


Localnic:
(16 Iulie 2024, 22:07)

Mare dreptate mister.o victorie mare.cate licitații mai castiga (...) sa recuperați banii cheltuiți?

Costi:
(23 Iunie 2024, 16:36)
Nu este nici o strategie, in ialomita cetatenii votează omul și nu partidul, PSD umbla după oameni cu notorietate pe care ii alerga și sub diferite forme ii conving sa să înscrie în PSD. Când  văd că un primar mai vechi nu mai are șanse să fie ales îl dau laoparte,  și fura altul de la alt partid. Și vice versa... Nu pot sa scriu mai multe că nu se va publica, cea ce cred eu despre acest județ roșu. Dar e trist, sa vezi cum prostia naște pui vii la fiecare 9 luni. Și câți sau născut după lovitura de stat din 1989.  Eu sunt bucuros să vad  un animal când își perpetuează specia. Toți  marii conducători  din baragan-muntenia nu au murit de moarte buna, și arși pe la spate, banditește.
Aplaudacul:
(23 Iunie 2024, 15:34)
Nasol!
Stoica:
(23 Iunie 2024, 15:19)
Ionele nu au avut oamenii ce sa voteze ,
Nec:
(23 Iunie 2024, 11:16)
Cu cata nonșalanță declara ca a învins, ca rezultatul alegerilor a fost "corect".... în Tandarei la o secție de votare din Strachina au fost depistate  "intamplator" câteva sute de buletine de vot și o stampila în geanta unei doamne xare făcea parte din comisia de votare, ca atare trageți concluziile!
Slobozean:
(22 Iunie 2024, 16:55)
Sa vedem rezultatele!! Totusi judetul nostru inca considera un lux in avea apa potabila, canalizare, GAZE... drumuri asfaltate...
ENIGMA:
(22 Iunie 2024, 16:47)
Procentul primarilor este de 81.81%.Problema e alta.Primarii au obtinut 63.000 voturi,domnul PM 60.000 ca presedinte,iar consilierii judeteni 53.000 voturi.Deci s-au pierdut pe drum 10.000 voturi.In 2020 au fost 14 consilieri judeteni PSD si 6 PRO,iar acu adunati fac doar 17.PSD a pierdut 3 consilieri judeteni si culmea PNL doar 2,in conditiile in care mai au 6 primarii mici,iar AUR cu 2 primarii mici au 5 consilieri judeteni.
IONEL:
(22 Iunie 2024, 15:17)
DA REFLECTA , O DECIZIE PROASTA, 50% DINTRE IALOMITETI AU STAT ACASA SA SE VAITE URMATORII 4 ANI . POPULATIE IMBATRANITA SI LIMITATA