Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local legiferează viitorul orașului Slobozia

Viața merge mai departe

Consiliul Local legiferează viitorul orașului Slobozia

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 27 iunie 2024, în cadrul primei ședințe ordinare de la afișarea rezultatelor Alegerilor Locale. Ședința a fost prezidată on-line de către ex-primarul Adrian Mocioniu, viitor administrator public al orașului. Printre proiectele de hotărâri adoptate și care ar putea suscita interesul opiniei publice se numără cel privind reabilitarea clădirii Primăriei, concesionarea Serviciului Public de Transport Local și vânzarea unor terenuri aparținând domeniului public a căror va­loare cumulată depășește 14,5 milioane de lei.

 

Reabilitarea sediului Primăriei costă 26,9 de milioane de lei Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 27 iunie 2024, s-a desfășurat în formulă mixtă, în sala de ședințe a Consiliului Local, dar și on-line. Ordinea de zi a șe­dinței a cuprins 25 de proiecte de hotărâri, la care s-au adăugat alte 5 introduse pe lista suplimentară. Cel mai important dintre proiectele supuse dezbaterii ar putea fi considerat proiectul care vizează aprobarea Devizului General și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții «Reabilitarea prin consolidare și creșterea eficienței energetice a imobilului Primăriei Slobozia». Valoarea estimată a acestei investiții se ridică la 26,9 milioane de lei, iar termenul de execuție este de 12 luni. Concret, lucrările vizează rigidizarea terenului de sub construcție, realizarea hidroizolației, refacerea instalațiilor electrice interioare și înlocui­rea corpurilor de iluminat, precum și mo­dernizarea instalațiilor de încălzire prin achiziția unor pompe cu schimbătoare de căldură. Documentația de ședință nu precizează sursa din care va fi finanțată această investiție, însă administrația locală speră să identifice o linie de finanțare eu­ropeană pentru accesarea acestor fonduri.

 

Transportul public a fost delegat Un alt proiect de hotărâre de interes pentru comunitate îl reprezintă cel pri­vind «delegarea Serviciului Public de Transport Local de călători prin curse regulate, prin gestiune directă din Municipiul Slobozia». Concret, consilierii locali prezenți au votat pentru transformarea Serviciului Public de Transport Local în societate comercială. Decizia a fost luată pentru a evita încălcarea prevederilor Legii 296/2023, pri­vind unele măsuri fiscal-bugetare pentru asigurarea sustenabi­lității financiare a României. Conform acesteia, începând cu data de 1 iulie 2024, serviciile din cadrul administrației locale pot continua să își desfășoare activitatea doar dacă au un număr de peste 50 de posturi aprobate conform legii și efectiv ocupate. «Nu am dorit să angajăm personal doar pentru a păstra acest serviciu în cadrul Primăriei. Vom angaja personal în funcție de nevoile reale ale firmei!» a declarat, ulterior ședinței, Alexandru Dragomir, directorul Serviciului Public de Transport Local. Reamintim că la acest moment SPTL Slobozia are 23 de angajați și deservește două dintre traseele orașului cu 7 dintre cele 13 autobuze electrice aflate în dotare. În perioada imediat următoare, susțin oficialii SPTL Slobozia, vor fi deschise alte două trasee, iar celelalte 6 autobuze electrice existente vor fi puse în circulație. «Marea noastră problemă rămâne lipsa unei autobaze pentru autobuzele din dotare. Sperăm ca investiția demarată de autorități să fie finalizată în timp util...» a mai precizat Alexandru Dragomir.

 

Consiliul Local a vândut terenuri în valoare de 14,6 milioane de lei Pe ordinea de zi suplimentară a ședinței, consilierii locali au aprobat și 3 proiecte de hotărâri care permit vânzarea unor terenuri aflate în proprietatea privată a municipiului. Valoarea cumulată a acestor terenuri, conform rapoartelor de eva­luare întocmite de către autorități, este de 14,6 milioane de lei. Astfel, firma Mayra Construct SRL a achiziționat un teren în suprafață de 6743 de mp la o valoare de 4,29 milioane de lei. Alte două terenuri, în suprafață de 16127 mp și, respectiv, 4462 mp au fost achiziționate de către firma Oyl Company AG. Primul dintre aceste terenuri a fost achiziționat la va­loarea de 8,1 milioane de lei, iar cel de-al doilea la valoarea de 4,29 milioane de lei. Reamintim că anterior, în luna aprilie 2024, vânzarea celor două terenuri către Oyl Company AG a fost blocată de consilierii PSD-PRO România sub pretextul că proiectele «au fost prezentate cu două ore înainte de începerea ședinței și că valoarea acestor terenuri este cu 30% mai mică decât prețul pieței». La două luni distanță, aceiași consilieri au votat cu majoritate de voturi proiectele de hotă­râri, conform rapoartelor de evaluare a terenurilor.

 

Păzea! Mocioniu se întoarce!
O notă aparte în cadrul acestei ședințe a Consiliului Local o reprezintă pre­zența/pres­tația on-line a ex-primarului Adrian Mocioniu, în calitate de președinte de ședință. Acesta a prezidat ședința din habitaclul autoturismului personal, pe telefonul mobil, în condiții improprii, generând nemulțumirea consilierilor prezenți în sală. «De ce nu e la sediu?! Este prima dată când cineva prezidează ședința on-line!» au re­marcat consilierii locali după ce telefonul ex-primarului Mocioniu a cedat, pierzân­du-și semnalul. Dincolo de «prestația administrativă» la limita dintre ridicol și gafă, ținem să remarcăm, ca martori oculari ai ședințelor de Consiliu Local, faptul că, după aproape 4 ani de tăcere, vocea domnului Mocioniu s-a schimbat. Și, dacă ne-ar cere cineva să explicăm cum, am spune că a devenit puternică, intransigentă, vitează, neînfricată și de neabătut, semn că revenirea în PSD, «recuperarea» Primăriei Slobozia și promisiunea că va fi noul administrator public al orașului fac minuni. E drept, face aceleași pauze lungi și ezitante atunci când vorbește, că doar Alegerile nu produc miracole. Dar schimbarea e remarcabilă, iar pericolul real. Așa că ne facem datoria de a avertiza public: «Păzea! Mocioniu se întoarce!».

8 Iulie 2024, 07:55 (15152 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local

Comentariile cititorilor:


Cățelușa bălțată :
(11 Iulie 2024, 17:48)
Și-a adus iubita în partid acum, să te ții.
Miron:
(10 Iulie 2024, 20:49)
Menegerul viitor al primariei sa fie testat saptaminal contra drogurilor .
Mary :
(8 Iulie 2024, 23:26)
Multă muncă în folosul comunității. Aiurea! Locuitorul orașul lăsat pe linia moartă, sau nebăgat în seamă că tot plătește impozite și niciodată nu a căutat să vadă ce se întâmplă cu banii lui. Întotdeauna edilii acestui oraș au gândit numai pentru ei. S-a început cu edificiile precum muzeu, centru cultural, apoi prefectura, iar de astăzi, primăria. Nimeni nu a avut inițiativa de a veni în ajutorul locuitorilor care nu au puterea financiară pentru a anvelopa locuința. Poate numai în București se poate, sau în alte orașe. Pentru ei contează doar câți bani dăm noi sub formă de impozit, care după spusele multora, se va mări începând cu anul viitor. Să tot cheltuie aleșii. Doar pentru ei și orgoliilor lor. Pardon! Proiecte!! 
Coca - Ina:
(8 Iulie 2024, 21:09)
Drugtest...si sa vezi surprize!! Omu trage...se știe!
Slobozean:
(8 Iulie 2024, 19:00)
Diferenta a făcut o sloganul"te faci frate cu .....unii.... pina treci podul.din pacate nu au fost bani pentru masa bogata la bora jumătate de zi cu interlopii si nu s a făcut campanie cu mister pușcărie coafata în fruntea delegației...ca alții...i terese interese dar de DEMNITATE am uitat
Slobozean liberal:
(8 Iulie 2024, 11:09)

Acum 4 ani am vtat pentru schimbare. acum n am votat pentru continuitate, ci cu (...), caci a devenit o amara dezamagire. Poate a invatat ceva din ce a spus ca face si n a facut. castigul major ti l asigurau oamenii din jur...competenti si morali si nu altceva. ai mizat pe altceva...

Cetatean:
(8 Iulie 2024, 10:01)
In Piata Garii lipseste un panou pe care sa scrie ora la care pleaca autobuzele. Practic nu ai unde sa te informezi. Nici in statiile din oras nu exista un afisaj cu orarul autobuzelor. Este un  lucru care se poate face repede si fara efort financiar. Nu toata lumea are bani pentru taxi. Ar fi un semn de respect pentru cetatenii acestui oras.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 25 Aug 2026
357 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Peste 800 kg carcase de porc, confiscate

Fetești: Peste 800 kg carcase de porc, confiscate

Polițiștii au depistat în trafic un tînăr, de 39 ani, din comuna Voinești-Dîmbovița, administrator al unei societăți comerciale situată pe raza localității de domiciliu, în timp ce transporta cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:38
(11873 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: A încercat să vîndă un mobil contrafăcut

Marți, 15 mai a.c., în jurul orei 12,00, jandarmii slobozeni l-au surprins pe S. Romeo, de 29 ani, din comuna Dumbrava-Prahova, în timp ce încerca să comercializeze la suprapreț un smartphone. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:36
(5814 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia mobil


Sinești: A adormit la volan și s-a izbit de un autoturism pe contrasens

În cursul zilei de marți, 15 mai, în jurul orei 16,00, pe DN2, în afara localității Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din cercetările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:29
(9746 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

15 Mai 2012, 20:57


Armășești: Și-a «tunat» mașina cu numere false

Isprava îi aparține unui tînăr de 24 ani, din Armășești. Proaspăt posesor al unui autovehicul cumpărat din București, l-a înmatriculat cu numerele unei alte mașini. Respectiva mașină era avariată… Și-a ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 20:10
(10350 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare colectate de peste 5,18 milioane lei

Valoarea veniturilor suplimentare colectate la bugetul de stat în luna aprilie a fost de peste 5,18 milioane lei. Din această sumă, peste 1,07 milioane lei le reprezintă majorările și penalități. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 20:02
(6791 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Muncitor căzut de la înălțime

Un tînăr de 32 de ani din Perieți a ajuns în stare gravă la spital în noaptea de luni spre marți, 14/15 mai a.c. A căzut în gol de la o înălțime de peste 3 metri. Lucra la reparația unui acoperiș.
...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:54
(11899 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Încă un șofer beat la volan

În cursul zilei de luni, 14 mai a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au identificat pe Calea București un autoturism condus de un localnic, de 46 ani. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:34
(8809 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Minori prinși la furat

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 18 ani, toți din comuna Vlădeni, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Suspecții au fost depistați de polițiști în cursul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:24
(10261 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni furt


Faliment în mediul de afaceri ialomițean!

Deși mediul de afaceri local arată semne de revenire, criza economică reușește în continuare să lichideze societăți comerciale din Ialomița. Astfel, potrivit datelor statistice ale Registrului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:55
(11414 vizualizări - 6 comentarii)


DGFP Ialomița: 5,29 milioane lei, TVA de rambursat

Peste 5,29 milioane lei reprezintă taxa pe valoare adăugată ce se va rambursa agenților economici în luna mai 2012. Suma reprezintă valoarea aferentă unui număr de 46 deconturi cu sume negative de TVA cu ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:54
(5384 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: I-a spart dinții vecinului

La finele săptămînii precedente, vineri 11 aprilie, jandarmii slobozeni au fost sesizați de un bărbat, prin 112, despre faptul că a fost bătut de vecinul său. Deplasîndu-se la locul conflictului, jandarmii ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:53
(10742 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii și copaci rupți căzuți pe șosea

Vineri, 11 mai a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu din boxa unui bloc din Fetești. Potrivit pompierilor, cel mai probabil flăcările au fost aprinse de proprietar ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:50
(7914 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cioban decapitat de tren

Un bărbat de 51 ani a murit în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c., după ce a fost călcat de tren. Victima nu a mai putut fi salvată de paramedicii SMURD. Tragedia s-a petrecut pe șinele de cale ferată ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 14:15
(12526 vizualizări - 4 comentarii)


Primăria orașului Amara, premiată pentru proiectul reabilitării parcului

Primăria Amara s-a aflat pe podiumul Concursului Național de Proiecte din Administrația Publică Locală, competiția fiind organizată de Revista Română de Administrație Publică Locală. În cadrul concursului ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:53
(8682 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cu cuțitul de 21 cm pe stradă!

Polițiștii din Țăndărei au descoperit pe străzile orașului, miercuri, 9 mai a.c., un tînăr de 28 ani ce nu-și justifica prezența în zonă. După ce l-au percheziționat, oamenii legii au descoperit că acesta ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:51
(10137 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Au furat bunuri în valoare de 20000 de lei

Doi tineri de 20 și 24 de ani, din Bordușani, sînt cercetați pentru furt calificat, după ce au sustras mai multe componente de utilaj agricol din curtea unei societăți din localitate.Cei doi hoți au dat ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(7239 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Crăsani de Jos: Doi copii de 14 ani, prinși la furat

Deși au doar 14 ani, doi minori din localitatea buzoiană Cochirleanca sînt certați cu legea. Ei sînt acuzați că au furat mai multe bunuri dintr-o locuință. Cazul este anchetat de către polițiștii din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(6796 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

Instituțiile de cultură din Slobozia s-au pregătit temeinic pentru a sărbători ziua de 9 mai, ziua Europei. Programul manifestărilor a cuprins cîntece, poezii tematice, dar și concursuri inedite. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:28
(6650 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractor arestat

Un tînăr de 26 ani, din Manasia, a fost prins de oamenii legii după ce acesta s-a sustras executării pedepsei. El a fost depistat miercuri, 9 mai a.c., pe raza localității de domiciliu.Tînărul primise un ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:21
(9664 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a băgat hoții în casă

Unii hoți au un mod de operare inedit. A simțit-o pe pielea ei o bătrînă, de 75 ani, din Fetești. Femeia a rămas fără bani și bijuterii după ce a invitat în locuința sa o tînără care s-a dat drept comerciant ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:17
(8266 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Prins la volan băut

În urma unui control de rutină pe străzile localității Alexeni, polițiștii au descoperit un șofer băut. Acesta s-a ales cu dosar penal. Testat cu aparatul Drager, conducătorul auto în vîrstă de 37 ani avea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(12575 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Patroni cercetați pentru evaziune fiscală

Doi administratori ai unei societăți comerciale din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Respectivii au adus un prejudiciu bugetului de stat în valoare de 16600 lei. În fapt ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(6223 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Clinica SANTE angajează
-asistent medical (cu experiență în recoltare);
-reprezentant medical pentru punctul de recoltare din Slobozia.
CV-urile vă rugăm să le trimiteți la adresa [email protected]

9 Mai 2012, 15:02


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată, la finele lunii aprilie 2012, la nivel județean, a fost de 6,62%. Procentul indică ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:56
(6270 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție de 9 mai, «La mulți ani, Europa!»

Miercuri, 9 mai 2012, Muzeul Județean Ialomița este gazda unei sesiuni de referate cu tema «România europeană-135 de ani de la proclamarea independenței». Lucrările expuse aparțin elevilor Colegiului Național ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:53
(6656 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Situații financiare de sfîrșit de an, obligatoriu de depus pînă la 29 mai

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, contribuabilii al căror exercițiu financiar coincide cu anul calendaristic au obligația să întocmească și să depună la administrațiile ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:49
(10557 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru mai multe infracțiuni

Un tînăr de 23 ani, din Miloșești, a fost reținut luni, 7 mai a.c., de polițiștii Secției Rurale Grivița pentru comiterea infracțiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, loviri sau alte violențe, furt ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:39
(8443 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 3 patroni, cercetați pentru evaziune fiscală

Trei administratori ai unor societăți comerciale din Țăndărei au intrat în ancheta Formațiunii de Investigare a Fraudelor din localitate, pentru evaziune fiscală. Cei trei, doi bărbați și o femeie, cu vîrste ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:37
(8631 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 47 de locuri de muncă vacante în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cetățenii cu privire la publicarea în rețeaua EURES a 47 de locuri de muncă în străinătate. Astfel, potrivit intistuției, ialomițenii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:35
(11860 vizualizări - 4 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Mary în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători Anonim! în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Gigel în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Cetatean în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători AlexDan în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Analize apa în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Om al Cetății în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...