Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local legiferează viitorul orașului Slobozia

Viața merge mai departe

Consiliul Local legiferează viitorul orașului Slobozia

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 27 iunie 2024, în cadrul primei ședințe ordinare de la afișarea rezultatelor Alegerilor Locale. Ședința a fost prezidată on-line de către ex-primarul Adrian Mocioniu, viitor administrator public al orașului. Printre proiectele de hotărâri adoptate și care ar putea suscita interesul opiniei publice se numără cel privind reabilitarea clădirii Primăriei, concesionarea Serviciului Public de Transport Local și vânzarea unor terenuri aparținând domeniului public a căror va­loare cumulată depășește 14,5 milioane de lei.

 

Reabilitarea sediului Primăriei costă 26,9 de milioane de lei Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 27 iunie 2024, s-a desfășurat în formulă mixtă, în sala de ședințe a Consiliului Local, dar și on-line. Ordinea de zi a șe­dinței a cuprins 25 de proiecte de hotărâri, la care s-au adăugat alte 5 introduse pe lista suplimentară. Cel mai important dintre proiectele supuse dezbaterii ar putea fi considerat proiectul care vizează aprobarea Devizului General și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții «Reabilitarea prin consolidare și creșterea eficienței energetice a imobilului Primăriei Slobozia». Valoarea estimată a acestei investiții se ridică la 26,9 milioane de lei, iar termenul de execuție este de 12 luni. Concret, lucrările vizează rigidizarea terenului de sub construcție, realizarea hidroizolației, refacerea instalațiilor electrice interioare și înlocui­rea corpurilor de iluminat, precum și mo­dernizarea instalațiilor de încălzire prin achiziția unor pompe cu schimbătoare de căldură. Documentația de ședință nu precizează sursa din care va fi finanțată această investiție, însă administrația locală speră să identifice o linie de finanțare eu­ropeană pentru accesarea acestor fonduri.

 

Transportul public a fost delegat Un alt proiect de hotărâre de interes pentru comunitate îl reprezintă cel pri­vind «delegarea Serviciului Public de Transport Local de călători prin curse regulate, prin gestiune directă din Municipiul Slobozia». Concret, consilierii locali prezenți au votat pentru transformarea Serviciului Public de Transport Local în societate comercială. Decizia a fost luată pentru a evita încălcarea prevederilor Legii 296/2023, pri­vind unele măsuri fiscal-bugetare pentru asigurarea sustenabi­lității financiare a României. Conform acesteia, începând cu data de 1 iulie 2024, serviciile din cadrul administrației locale pot continua să își desfășoare activitatea doar dacă au un număr de peste 50 de posturi aprobate conform legii și efectiv ocupate. «Nu am dorit să angajăm personal doar pentru a păstra acest serviciu în cadrul Primăriei. Vom angaja personal în funcție de nevoile reale ale firmei!» a declarat, ulterior ședinței, Alexandru Dragomir, directorul Serviciului Public de Transport Local. Reamintim că la acest moment SPTL Slobozia are 23 de angajați și deservește două dintre traseele orașului cu 7 dintre cele 13 autobuze electrice aflate în dotare. În perioada imediat următoare, susțin oficialii SPTL Slobozia, vor fi deschise alte două trasee, iar celelalte 6 autobuze electrice existente vor fi puse în circulație. «Marea noastră problemă rămâne lipsa unei autobaze pentru autobuzele din dotare. Sperăm ca investiția demarată de autorități să fie finalizată în timp util...» a mai precizat Alexandru Dragomir.

 

Consiliul Local a vândut terenuri în valoare de 14,6 milioane de lei Pe ordinea de zi suplimentară a ședinței, consilierii locali au aprobat și 3 proiecte de hotărâri care permit vânzarea unor terenuri aflate în proprietatea privată a municipiului. Valoarea cumulată a acestor terenuri, conform rapoartelor de eva­luare întocmite de către autorități, este de 14,6 milioane de lei. Astfel, firma Mayra Construct SRL a achiziționat un teren în suprafață de 6743 de mp la o valoare de 4,29 milioane de lei. Alte două terenuri, în suprafață de 16127 mp și, respectiv, 4462 mp au fost achiziționate de către firma Oyl Company AG. Primul dintre aceste terenuri a fost achiziționat la va­loarea de 8,1 milioane de lei, iar cel de-al doilea la valoarea de 4,29 milioane de lei. Reamintim că anterior, în luna aprilie 2024, vânzarea celor două terenuri către Oyl Company AG a fost blocată de consilierii PSD-PRO România sub pretextul că proiectele «au fost prezentate cu două ore înainte de începerea ședinței și că valoarea acestor terenuri este cu 30% mai mică decât prețul pieței». La două luni distanță, aceiași consilieri au votat cu majoritate de voturi proiectele de hotă­râri, conform rapoartelor de evaluare a terenurilor.

 

Păzea! Mocioniu se întoarce!
O notă aparte în cadrul acestei ședințe a Consiliului Local o reprezintă pre­zența/pres­tația on-line a ex-primarului Adrian Mocioniu, în calitate de președinte de ședință. Acesta a prezidat ședința din habitaclul autoturismului personal, pe telefonul mobil, în condiții improprii, generând nemulțumirea consilierilor prezenți în sală. «De ce nu e la sediu?! Este prima dată când cineva prezidează ședința on-line!» au re­marcat consilierii locali după ce telefonul ex-primarului Mocioniu a cedat, pierzân­du-și semnalul. Dincolo de «prestația administrativă» la limita dintre ridicol și gafă, ținem să remarcăm, ca martori oculari ai ședințelor de Consiliu Local, faptul că, după aproape 4 ani de tăcere, vocea domnului Mocioniu s-a schimbat. Și, dacă ne-ar cere cineva să explicăm cum, am spune că a devenit puternică, intransigentă, vitează, neînfricată și de neabătut, semn că revenirea în PSD, «recuperarea» Primăriei Slobozia și promisiunea că va fi noul administrator public al orașului fac minuni. E drept, face aceleași pauze lungi și ezitante atunci când vorbește, că doar Alegerile nu produc miracole. Dar schimbarea e remarcabilă, iar pericolul real. Așa că ne facem datoria de a avertiza public: «Păzea! Mocioniu se întoarce!».

8 Iulie 2024, 07:55 (15021 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local

Comentariile cititorilor:


Cățelușa bălțată :
(11 Iulie 2024, 17:48)
Și-a adus iubita în partid acum, să te ții.
Miron:
(10 Iulie 2024, 20:49)
Menegerul viitor al primariei sa fie testat saptaminal contra drogurilor .
Mary :
(8 Iulie 2024, 23:26)
Multă muncă în folosul comunității. Aiurea! Locuitorul orașul lăsat pe linia moartă, sau nebăgat în seamă că tot plătește impozite și niciodată nu a căutat să vadă ce se întâmplă cu banii lui. Întotdeauna edilii acestui oraș au gândit numai pentru ei. S-a început cu edificiile precum muzeu, centru cultural, apoi prefectura, iar de astăzi, primăria. Nimeni nu a avut inițiativa de a veni în ajutorul locuitorilor care nu au puterea financiară pentru a anvelopa locuința. Poate numai în București se poate, sau în alte orașe. Pentru ei contează doar câți bani dăm noi sub formă de impozit, care după spusele multora, se va mări începând cu anul viitor. Să tot cheltuie aleșii. Doar pentru ei și orgoliilor lor. Pardon! Proiecte!! 
Coca - Ina:
(8 Iulie 2024, 21:09)
Drugtest...si sa vezi surprize!! Omu trage...se știe!
Slobozean:
(8 Iulie 2024, 19:00)
Diferenta a făcut o sloganul"te faci frate cu .....unii.... pina treci podul.din pacate nu au fost bani pentru masa bogata la bora jumătate de zi cu interlopii si nu s a făcut campanie cu mister pușcărie coafata în fruntea delegației...ca alții...i terese interese dar de DEMNITATE am uitat
Slobozean liberal:
(8 Iulie 2024, 11:09)

Acum 4 ani am vtat pentru schimbare. acum n am votat pentru continuitate, ci cu (...), caci a devenit o amara dezamagire. Poate a invatat ceva din ce a spus ca face si n a facut. castigul major ti l asigurau oamenii din jur...competenti si morali si nu altceva. ai mizat pe altceva...

Cetatean:
(8 Iulie 2024, 10:01)
In Piata Garii lipseste un panou pe care sa scrie ora la care pleaca autobuzele. Practic nu ai unde sa te informezi. Nici in statiile din oras nu exista un afisaj cu orarul autobuzelor. Este un  lucru care se poate face repede si fara efort financiar. Nu toata lumea are bani pentru taxi. Ar fi un semn de respect pentru cetatenii acestui oras.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 18 Aug 2026
392 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Stelnica: Trei tineri, hoți de fier vechi

Miercuri, 1 iunie, polițiștii din Stelnica și Bordușani au prins doi tineri de 22, respectiv 24 ani, ce aveau asupra lor mai multe obiecte pentru secționarea materialelor feroase. Din verificările ulterioare ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:39
(8738 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 36 kg de pește fără documente, distruse de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au prins în trafic un bărbat, de 50 ani, din localitate, în timp ce transporta pe o motocicletă doi saci în care se afla cantitatea de 36 kg de pește, din rasa plătică și caras. ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:38
(7176 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive la Fetești și Urziceni

«Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din Fetești și Urziceni, polițiștii au fost angrenați în cursul zilei de 1 iunie în executarea unor acțiuni în sistem integrat și controale ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:37
(7198 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătorile Municipiului Slobozia, la a XI-a ediție

În perioada 1-4 iunie, Slobozia organizează a XI-a ediție a tradiționalelor Sărbători ale Municipiului. Potrivit organizatorilor, suma cheltuită anul acesta este comparabilă cu cea din anii anteriori. ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 15:26
(10707 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna august 2010, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști.
Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:38
(9038 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: În comă alcoolică la volan

Un bărbat ,de 61 ani, din Urziceni a fost depistat de polițiști în timp ce conducea pe drumurile publice un autoturism deși consumase băuturi alcoolice.Șoferul a fost testat alcoolscop, aparatul etilotest ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:25
(9959 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în zona școlilor. A fost depistat la volan un tînăr de 17 ani fără permis!

Efective din cadrul Poliției Urziceni au organizat și executat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., acțiuni în zona unităților de învățămînt și în zona adiacentă acestora. Zonele unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:22
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii feteșteni au depistat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., un bărbat, de 29 ani, din comuna Făcăeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:20
(8806 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive în comunele Săveni și Sudiți

Polițiștii din Țăndărei au desfășurat acțiuni preventive pe raza localităților Sudiți și Săveni pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:10
(8660 vizualizări - 0 comentarii)


Taxare inversă pentru livrarea de cereale și plante tehnice

Guvernul a aprobat astăzi Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal și a altor prevederi financiar-fiscale, act normativ prin care se va pune în aplicare ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 20:31
(12723 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:18
(5144 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Quilling»-arta de a răsuci hîrtia, la Muzeul Județean

Acțiune inedită la Slobozia. De Ziua Copilului, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat cu Grădinița cu program normal nr. 2 Slobozia, va organiza o expoziție cu vînzare ce cuprinde 30 de lucrări de artă ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:14
(13388 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferii indisciplinați, amendați

În prima zi a săptămînii, luni, 30 mai, polițiștii rutieri au organizat la Slobozia o acțiune pentru respectarea normelor de circulație rutieră. Polițiștii au constatat 19 abateri de la normele rutiere ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:13
(8732 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Braconaj piscicol

Braconajul piscicol a fost ținta principală a polițiștilor din Urziceni, organizați luni, 30 mai, într-o acțiune pentru prevenirea și combaterea pescuitului ilegal. Astfel, timp de 3 ore, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:12
(10251 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: A furat 11 stupi de albine

Un bărbat de 34 ani este cercetat de polițiști după ce s-a stabilit că este autorul unui furt de stupi de albine. Agenții postului de Poliției Gura Ialomiței au recepționat o plîngere a unui slobozean, ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 17:51
(12611 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Hoți prinși în flagrant la furat de cablu electric. Au fost reținuți după ce polițiștii au uzat de armamentul din dotare!

Doi tineri de 24, respectiv 31 ani, din Alexeni, au fost reținuți de polițiști după ce au fost prinși în flagrant la furat. Cei doi au fost prinși sîmbătă, 28 mai, în timp ce furau cablu electric din rețeaua ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 17:00
(6942 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a bătut vecinul cu o scîndură pînă l-a umplut de sînge

Un bărbat a cerut ajutorul jandarmilor după ce a fost bătut crunt de un vecin. Victima a sunat la 112, iar jandarmii ajunși la fața locului au solicitat de urgență o ambulanță întrucît bărbatul zăcea într ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 16:47
(9308 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: scandal Ialomița


Slobozia: Scandal la Tribunal

Patru persoane s-au bătut zdravăn în fața Tribunalului Ialomița. Cei patru erau părți într-un dosar penal aflat pe rolul instanței.
Un bărbat și o femeie s-au prezentat vineri, 27 mai, în fața completului ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 16:43
(10350 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident de la nerespectarea semnificației unui indicator

Întrucît nu a respectat semnificația unui indicator, un constănțean de 27 ani a produs vineri, 27 mai, un accident în localitatea Țăndărei. Pe scurt, constănțeanul se deplasa pe strada Aleea Teilor din ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:48
(11276 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Hoți prinși după 3 luni

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au reușit să prindă autorii unui furt produs în luna februarie 2011. Hoții, un bărbat de 39 ani și doi tineri, de 18 și 19 ani, au intrat în ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:47
(13618 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina hoț furt


Poliția Rutieră Ialomița: 422 de amenzi aplicate și 26 de permise reținute la sfîrșit de săptămînă

În perioada 27-29 mai, peste 40 de polițiști ai Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere de circulație din județ, scopul principal al acțiunilor fiind respectarea normelor de trafic ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:46
(14266 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Șoferi băuți sau cu permise suspendate

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au depistat în comuna Armășești un tînăr, de 21 ani, din localitate care se afla la volanul unei mașini deși consumase alcool. Testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:42
(10288 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranță pe timp de noapte

Sîmbătă, 28 mai, polițiștii ialomițeni au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor. În acest sens, polițiștii feteșteni și agenții posturilor de poliție arondate au ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:40
(6624 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A pierdut controlul volanului și a intrat cu mașina pe cîmp

Sîmbătă, 28 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 25 ani, din Bărbulești, se deplasa cu mașina pe direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:35
(7342 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Explozie la un bloc din cauza unei acumulări de gaze

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 27/28 mai, o explozie de proporții s-a produs la un bloc din Slobozia. Deflagrația s-a auzit în întreg orașul, cauza producerii acesteia fiind o acumulare de gaze ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2011, 06:28
(8280 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașină furată din Italia, găsită de polițiști

Joi, 26 mai, polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat de 29 ani ce deținea un autoturism înmatriculat în Italia, dar care figura ca urmărit internațional. Mașina figura furată din Italia în luna martie ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:04
(6888 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A înapoiat un portofel plin cu bani găsit în Piață

Dinu Costică, un bărbat de 51 ani, din Perieți, a cerut sprijinul jandarmilor slobozeni după ce a găsit un portofel cu bani. Bărbatul a sunat la Detașamentul Mobil de Jandarmi Slobozia spunînd că a găsit ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:03
(10394 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia portofel


Făcăeni: Bătrîn «prădat» de o vecină

Un bătrîn de 79 ani din Făcăeni a cerut ajutorul polițiștilor din localitate după ce a constatat că din casă îi fusese furată suma de 400 lei. Bătrînul a povestit polițiștilor că a rămas fără bani în seara ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:03
(7734 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Fetești: Hoț din locuințe, prins de polițiști

Polițiștii feteșteni au fost alarmați luni, 23 mai, de către un bărbat din localitate asupra faptului că i-a fost spartă locuința. Bărbatul a povestit polițiștilor că a lipsit de la domiciliu între orele ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:02
(7381 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Evaziune de 116 mii lei cu produse energetice

Un bărbat de 61 ani este actual cercetat de polițiștii ialomițeni pentru infracțiunea de evaziune fiscală. În sarcina acestuia, polițiștii de investigare a fraudelor au stabilit că este autorul unui prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:01
(8022 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni evaziune


Ultimele comentarii
AlexDan în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Elena I în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Maria N în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Isc în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă CETATEAN în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Gigel în Proiect tehnic pentru consolidarea digului din zona Bentu, lipsă de fonduri pentru implementare Gigel în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 anonim în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Duță Aurel în Mii de dosare, «uitate» la Parchetele locale din Ialomița Anonim în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Gogu în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Prefectura în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița casă Cocora în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 [email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...