Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local legiferează viitorul orașului Slobozia

Viața merge mai departe

Consiliul Local legiferează viitorul orașului Slobozia

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 27 iunie 2024, în cadrul primei ședințe ordinare de la afișarea rezultatelor Alegerilor Locale. Ședința a fost prezidată on-line de către ex-primarul Adrian Mocioniu, viitor administrator public al orașului. Printre proiectele de hotărâri adoptate și care ar putea suscita interesul opiniei publice se numără cel privind reabilitarea clădirii Primăriei, concesionarea Serviciului Public de Transport Local și vânzarea unor terenuri aparținând domeniului public a căror va­loare cumulată depășește 14,5 milioane de lei.

 

Reabilitarea sediului Primăriei costă 26,9 de milioane de lei Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 27 iunie 2024, s-a desfășurat în formulă mixtă, în sala de ședințe a Consiliului Local, dar și on-line. Ordinea de zi a șe­dinței a cuprins 25 de proiecte de hotărâri, la care s-au adăugat alte 5 introduse pe lista suplimentară. Cel mai important dintre proiectele supuse dezbaterii ar putea fi considerat proiectul care vizează aprobarea Devizului General și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții «Reabilitarea prin consolidare și creșterea eficienței energetice a imobilului Primăriei Slobozia». Valoarea estimată a acestei investiții se ridică la 26,9 milioane de lei, iar termenul de execuție este de 12 luni. Concret, lucrările vizează rigidizarea terenului de sub construcție, realizarea hidroizolației, refacerea instalațiilor electrice interioare și înlocui­rea corpurilor de iluminat, precum și mo­dernizarea instalațiilor de încălzire prin achiziția unor pompe cu schimbătoare de căldură. Documentația de ședință nu precizează sursa din care va fi finanțată această investiție, însă administrația locală speră să identifice o linie de finanțare eu­ropeană pentru accesarea acestor fonduri.

 

Transportul public a fost delegat Un alt proiect de hotărâre de interes pentru comunitate îl reprezintă cel pri­vind «delegarea Serviciului Public de Transport Local de călători prin curse regulate, prin gestiune directă din Municipiul Slobozia». Concret, consilierii locali prezenți au votat pentru transformarea Serviciului Public de Transport Local în societate comercială. Decizia a fost luată pentru a evita încălcarea prevederilor Legii 296/2023, pri­vind unele măsuri fiscal-bugetare pentru asigurarea sustenabi­lității financiare a României. Conform acesteia, începând cu data de 1 iulie 2024, serviciile din cadrul administrației locale pot continua să își desfășoare activitatea doar dacă au un număr de peste 50 de posturi aprobate conform legii și efectiv ocupate. «Nu am dorit să angajăm personal doar pentru a păstra acest serviciu în cadrul Primăriei. Vom angaja personal în funcție de nevoile reale ale firmei!» a declarat, ulterior ședinței, Alexandru Dragomir, directorul Serviciului Public de Transport Local. Reamintim că la acest moment SPTL Slobozia are 23 de angajați și deservește două dintre traseele orașului cu 7 dintre cele 13 autobuze electrice aflate în dotare. În perioada imediat următoare, susțin oficialii SPTL Slobozia, vor fi deschise alte două trasee, iar celelalte 6 autobuze electrice existente vor fi puse în circulație. «Marea noastră problemă rămâne lipsa unei autobaze pentru autobuzele din dotare. Sperăm ca investiția demarată de autorități să fie finalizată în timp util...» a mai precizat Alexandru Dragomir.

 

Consiliul Local a vândut terenuri în valoare de 14,6 milioane de lei Pe ordinea de zi suplimentară a ședinței, consilierii locali au aprobat și 3 proiecte de hotărâri care permit vânzarea unor terenuri aflate în proprietatea privată a municipiului. Valoarea cumulată a acestor terenuri, conform rapoartelor de eva­luare întocmite de către autorități, este de 14,6 milioane de lei. Astfel, firma Mayra Construct SRL a achiziționat un teren în suprafață de 6743 de mp la o valoare de 4,29 milioane de lei. Alte două terenuri, în suprafață de 16127 mp și, respectiv, 4462 mp au fost achiziționate de către firma Oyl Company AG. Primul dintre aceste terenuri a fost achiziționat la va­loarea de 8,1 milioane de lei, iar cel de-al doilea la valoarea de 4,29 milioane de lei. Reamintim că anterior, în luna aprilie 2024, vânzarea celor două terenuri către Oyl Company AG a fost blocată de consilierii PSD-PRO România sub pretextul că proiectele «au fost prezentate cu două ore înainte de începerea ședinței și că valoarea acestor terenuri este cu 30% mai mică decât prețul pieței». La două luni distanță, aceiași consilieri au votat cu majoritate de voturi proiectele de hotă­râri, conform rapoartelor de evaluare a terenurilor.

 

Păzea! Mocioniu se întoarce!
O notă aparte în cadrul acestei ședințe a Consiliului Local o reprezintă pre­zența/pres­tația on-line a ex-primarului Adrian Mocioniu, în calitate de președinte de ședință. Acesta a prezidat ședința din habitaclul autoturismului personal, pe telefonul mobil, în condiții improprii, generând nemulțumirea consilierilor prezenți în sală. «De ce nu e la sediu?! Este prima dată când cineva prezidează ședința on-line!» au re­marcat consilierii locali după ce telefonul ex-primarului Mocioniu a cedat, pierzân­du-și semnalul. Dincolo de «prestația administrativă» la limita dintre ridicol și gafă, ținem să remarcăm, ca martori oculari ai ședințelor de Consiliu Local, faptul că, după aproape 4 ani de tăcere, vocea domnului Mocioniu s-a schimbat. Și, dacă ne-ar cere cineva să explicăm cum, am spune că a devenit puternică, intransigentă, vitează, neînfricată și de neabătut, semn că revenirea în PSD, «recuperarea» Primăriei Slobozia și promisiunea că va fi noul administrator public al orașului fac minuni. E drept, face aceleași pauze lungi și ezitante atunci când vorbește, că doar Alegerile nu produc miracole. Dar schimbarea e remarcabilă, iar pericolul real. Așa că ne facem datoria de a avertiza public: «Păzea! Mocioniu se întoarce!».

8 Iulie 2024, 07:55 (14976 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local

Comentariile cititorilor:


Cățelușa bălțată :
(11 Iulie 2024, 17:48)
Și-a adus iubita în partid acum, să te ții.
Miron:
(10 Iulie 2024, 20:49)
Menegerul viitor al primariei sa fie testat saptaminal contra drogurilor .
Mary :
(8 Iulie 2024, 23:26)
Multă muncă în folosul comunității. Aiurea! Locuitorul orașul lăsat pe linia moartă, sau nebăgat în seamă că tot plătește impozite și niciodată nu a căutat să vadă ce se întâmplă cu banii lui. Întotdeauna edilii acestui oraș au gândit numai pentru ei. S-a început cu edificiile precum muzeu, centru cultural, apoi prefectura, iar de astăzi, primăria. Nimeni nu a avut inițiativa de a veni în ajutorul locuitorilor care nu au puterea financiară pentru a anvelopa locuința. Poate numai în București se poate, sau în alte orașe. Pentru ei contează doar câți bani dăm noi sub formă de impozit, care după spusele multora, se va mări începând cu anul viitor. Să tot cheltuie aleșii. Doar pentru ei și orgoliilor lor. Pardon! Proiecte!! 
Coca - Ina:
(8 Iulie 2024, 21:09)
Drugtest...si sa vezi surprize!! Omu trage...se știe!
Slobozean:
(8 Iulie 2024, 19:00)
Diferenta a făcut o sloganul"te faci frate cu .....unii.... pina treci podul.din pacate nu au fost bani pentru masa bogata la bora jumătate de zi cu interlopii si nu s a făcut campanie cu mister pușcărie coafata în fruntea delegației...ca alții...i terese interese dar de DEMNITATE am uitat
Slobozean liberal:
(8 Iulie 2024, 11:09)

Acum 4 ani am vtat pentru schimbare. acum n am votat pentru continuitate, ci cu (...), caci a devenit o amara dezamagire. Poate a invatat ceva din ce a spus ca face si n a facut. castigul major ti l asigurau oamenii din jur...competenti si morali si nu altceva. ai mizat pe altceva...

Cetatean:
(8 Iulie 2024, 10:01)
In Piata Garii lipseste un panou pe care sa scrie ora la care pleaca autobuzele. Practic nu ai unde sa te informezi. Nici in statiile din oras nu exista un afisaj cu orarul autobuzelor. Este un  lucru care se poate face repede si fara efort financiar. Nu toata lumea are bani pentru taxi. Ar fi un semn de respect pentru cetatenii acestui oras.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
361 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15636 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14219 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16302 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15233 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13318 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Șoferi băuți sau vitezomani, amendați de polițiști cu 85000 de lei

343 amenzi, 9 certificate de înmatriculare retrase și 19 permise de conducere reținute este rezumatul activităților polițiștilor rutieriști de week-endul trecut. Acțiunile s-au desfășurat pe principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(13021 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Viteza a făcut două victime

Întrucît nu a condus cu viteză regulamentară, un bărbat, de 28 de ani, din Prahova a provocat un accident rutier, duminică, 31 octombrie, în apropierea localității Adîncata. Prahoveanul se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(14273 vizualizări - 0 comentarii)


«Un plus de Siguranță», Campanie pentru siguranța locuințelor

În ultimele două luni ale anului, respectiv în perioada noiembrie-decembrie 2010, Inspectoratul General al Poliției Române derulează campania națională «Un plus de Siguranță». «Campania se încadrează în ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:05
(13080 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele cu ocazia Salonului Auto de la Paris, ediția 2010. Două dintre modele -ix20 și noul i10- au debutat la Paris, în timp ce incredibilul Genesis Coupe și ix35 Blue vor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:02
(15865 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, găsită moartă în apartament

Sîmbătă, 30 octombrie a.c., echipajul de descarcerare al Gărzii Slobozia s-a deplasat în municipiul reședință de județ pentru deblocarea ușii de la apartamentul unei femei în vîrstă de 74 de ani, situat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:58
(13808 vizualizări - 0 comentarii)


Noapte de foc pentru pompierii ialomițeni: 3 incendii în 4 ore

Este vorba de noaptea de vineri spre sîmbătă, 29/30 octombrie, cînd, în mai puțin de 4 ore, militarii au fost solicitați să intervină la stingerea a trei incendii izbucnite pe raza județului.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:57
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:50
(18082 vizualizări - 0 comentarii)


Furt din casieria Primăriei Brazii

După ce săptămîna precedentă Independent a dezvăluit o inginerie financiară prin care casierița Primăriei Fierbinți-Tîrg și-ar fi însușit necuvenit 64 mii de lei din banii contribuabililor, polițiștii fac ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:25
(13502 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», în atenția ITM

Potrivit unei informări, în perioada 21-22 octombrie 2010, Inpectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat o campanie națională privind legalitatea relațiilor de muncă în domeniul fabricării de produse ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15032 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accident cu scuterul

Un bărbat de 35 de ani a fost victima unui accident rutier pentrecut în apropierea localității Urziceni. Incidentul s-a produs, joi, 28 octombrie, cînd victima, conducător al unui moped, a intrat într-un ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15739 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Săveni: Lemn confiscat

Joi, 28 octombrie, polițiștii din localitatea Săveni au depistat pe raza localității un autocamion condus de un bărbat, de 30 de ani, din județul Vrancea. Autocamionul era încărcat cu lemne, peste 5 metri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:22
(15913 vizualizări - 0 comentarii)


Pește în portbagaje de mașini

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii ialomițeni au descoperit în mașinile a trei șoferi peste 170 kilograme de pește, specia fitofag, caras și plătică, pentru care conducătorii auto nu au putut prezenta documente ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(14813 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pește Ialomița


Făcăeni: Furau lemne

Un bărbat, de 41 de ani, din Făcăeni, a alertat polițiștii miercuri, 27 octombrie, întrucît mai multe persoane furau lemne dintr-o explotație forestieră din Balta Ialomiței. Deplasîndu-se la fața locului ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(18397 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt lemne


Balaciu: Depistat cu numere de înmatriculare expirate la mașină

Un bărbat de 34 ani, din Traian, este actual cercetat de polițiști după ce a fost prins în trafic conducînd o mașină cu numere de înmatriculare expirate. Șoferul a fost identificat de către polițiștii din ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:05
(17654 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune în trafic

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii din Țăndărei au organizat în localitate o acțiune preventivă pe linia traficului rutier. În timpul acțiunilor au fost legitimate 73 de persoane, 60 de mașini au fost verificate ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:04
(13504 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița participă la mitingul de susținere a moțiunii cu 1200 de manifestanți

Județul Ialomița este prezent la București cu peste 30 de autocare și circa 1200 de manifestanți. Aceștia au fost mobilizați de către liderii sindicatelor locale și partidele politice de opoziție. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 12:50
(16033 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: miting Ialomița


Trei polițiști ialomițeni, condamnați pentru luare de mită

După ce au solicitat bani pentru a «ierta» contravenienții, trei polițiști ialomițeni au fost condamnați definitiv la închisoare cu suspendare pentru luare de mită. Întrucît sentințele judecătorești au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:12
(16450 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Hoț trimis după gratii

Marți, 26 octombrie, polițiștii din Andrășești au reținut un bărbat, de 30 de ani, din Miloșești. Pe numele bărbatului a fost emis un mandat de arestare în data de 19 octombrie, individul fiind acuzat de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:10
(16179 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan sau circulînd cu numere false la mașini

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 26 spre 27 octombrie, polițiștii din Căzănești au oprit în trafic un autoturism ce se deplasa pe direcția Slobozia-Urziceni. În urma verificărilor de rutină ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:08
(17274 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile la Fisc se depun doar electronic

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița informează că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii octombrie cu termen de declarare 25 noiembrie 2010, declarațiile fiscale vor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:06
(15717 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:58
(13428 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:28
(13635 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Au tîlhărit o fetiță de 13 ani

Duminică, 24 octombrie, în jurul orei 21,00, un bărbat din Perieți a reclamat polițiștilor faptul că fiica sa, de 13 ani, a fost victima unei tentative de tîlhărie, comisă în fața blocului unde domiciliază ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:32
(16381 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

1000 de lei amendă și 200 litri de erbicid confiscat. Acesta este rezumatul unui verificări a unei mașini, aflată în trafic pe raza localității Țăndărei. Șoferul, un bărbat de 37 de ani, din Călărași, a ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(23253 vizualizări - 2 comentarii)


Din nou modificări la asigurările angajaților plătiți cu drepturi de autor

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, începînd cu 25 octombrie 2010 declararea contribuțiilor individuale de asigurări sociale și de asigurări pentru șomaj pentru contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(15094 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
casă Cocora în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 [email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...