Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Școala elitelor

Școala elitelor

La fel ca un elev gălăgios care nu și-a făcut temele pentru acasă, societatea civilă pune adesea Educația la colț. Ne place să comentăm ști­rile negative despre profesori sau elevi și ne simțim ori­pilați atunci când acestea apar. Totuși, școala, elevii și profesorii au nevoie de validarea noastră, nu de disprețul nostru. Poate că notele din catalog și rezultatele la exa­menele naționale ar arăta cu totul altfel dacă am căuta să discutăm/accentuăm și ceea ce Educația face bine. Prea puțin cunoscut, «binele» există chiar și în școlile noastre. Iar cei 19 elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia care s-au calificat la etapele naționale ale olimpiadelor și concursurile școlare, desfășurate în această perioadă, reprezintă un exemplu de «bine». În rândurile de mai jos vă invităm să descoperiți o poveste despre cât de extraordinar este să mergi la școală și cum să-ți construiești drumul spre succes!

 

Când școala este alături de elevi Deși se confruntă cu probleme de sistem similare celorlalte unități de învățământ din județul nostru, Școala Gimnazială Nr. 3 din Slobozia și-a păstrat spiritul de instituție de învățământ a cărei misiune este de a-i educa pe elevi și de a-i învăța ce trebuie să facă pentru a ajunge pe drumul succesului. Mulți dintre elevii care au învățat aici sunt astăzi profesori, medici sau ingineri și își des­fășoară activitatea în instituții de top din Statele Unite ale Americii, Canada sau din Uniunea Europeană. «Avem copii care au ajuns departe... Îmi vine acum în minte numele lui Octav Drăgoi, absolvent de Harvard. Sora lui Sabina, la fel a urmat „afară“ o facultate de Fizică. Avem prin Canada absolvenți... Deci, avem cu ce ne mândri din punctul acesta de vedere!» susține profesoara Georgeta Vasile, directorul adjunct al unității de învățământ. Având în vedere implicarea profesorilor de a-i ajuta pe elevi să des­copere importanța Educației, performanța pe care cei 19 elevi au reușit-o anul acesta, aceea de a se califica la etapele națio­nale ale olimpiadelor și concursurilor școlare, nu este deloc surprinzătoare. Pro­fesorii Școlii Gimnaziale Nr. 3 au înțeles faptul că doar prin muncă și prin apropie­rea de elevi se pot obține astfel de rezultate. Este pentru prima dată în istoria de peste 50 de ani a unității de învățământ când atât de mulți elevi reușesc o astfel de performanță. «Vă dați seama că suntem mândri... Noi mereu avem mulți copii calificați la olimpiadele naționale, dar nu­mărul acesta atât de mare nu l-am avut până acum... Și pentru că tot ați ajuns la noi, vă spunem, în premieră, faptul că printre cei 19 copii se numără un elev care s-a calificat la 3 olimpiade naționale!» ne-a de­clarat profesoara Fabiola Iordache, directorul Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia.

 

Ce avantaje ai dacă înveți? Pentru că la momentul documentării acestui material cei mai mulți dintre cei 19 elevi erau în drum spre olimpiadele la care s-au calificat, am reușit să-i prindem la școală pe doi dintre ei, Eduard Alexandru Popica și Maria Popa. Eduard Alexandru Popica (clasa a VIII-a D) este elevul care anul acest s-a calificat la Olimpiada Națională de Limba Franceză, Olimpiada Națională de Matematică și Concursul Național de Chimie «Lazăr Deleanu». Pentru Edi, așa cum îi spun colegii și prietenii apropiați, drumul spre succesul obținut anul acesta înseamnă multe ore de studiu individual, fără a-și neglija însă pasiunile. De ce le recomandă el copiilor de-o vârstă să meargă la școală și să învețe? «Fiecare învață pentru el, iar aceste eforturi vor fi răsplătite... Vor fi recunoscuți de licee și de facultăți, instituții care își vor dori ca ei să le urmeze cursurile! Să știți că eu am timp și de pasiunile mele, și de școală... Pot să învăț pentru olimpiade și, în același timp, să ies cu prietenii pe afară. Nu este greu deloc, important este să vrei!» spune Eduard. Pentru al doilea an consecutiv, Maria Popa (clasa a VIII-a A) participă la Olimpiada Națională de Dezbateri, pentru ciclul gimnazial. Eleva îi îndeamnă și pe alți adolescenți de-o vârstă cu ea să participe la o astfel de competiție. «Îi încurajez pe copii să intre într-un club de dezbateri pentru că îți faci mulți prieteni noi, îți dezvolți cultura ge­nerală... E o altfel de provocare participarea la o astfel de olimpiadă. Iar toate aceste conexiuni create vor fi benefice pe viitor!» spune Maria, încrezătoare. I-am lăsat pe cei doi elevi să se pregătească pentru întrecerile la care participă și să viseze cu ochii deschiși la viitoarele cariere pe care le vor avea și pentru care școala în care învață îi pregătește.

 

Lista olimpicilor Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia
Pentru a fi recunoscuți și apreciați pentru rezultatele lor, redăm lista integrală a tuturor celor 19 elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia calificați anul acesta la fazele naționale ale concursurilor și olimpiadelor școlare.
Eva Maria Moroiu-Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română
Sarah Maria Tudorache Sultan-Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română
Diana Agapie-Olimpiada Națională «Lectura ca abilitate de viață»
Iulia Chirițoiu-Olimpiada Națională «Lectura ca abilitate de viață»
Sara Maria Ion-Concursul Interdisciplinar «Cultură și Spiritualitate Românească»
Eduard Alexandru Popica-Olimpiada Națională de Limba Franceză, Olimpiada Națională de Matematică și Concursul Național de Chimie «Lazăr Deleanu»
Luca Măcelaru-Olimpiada Națională de Matematică
Andrei Caloean-Olimpiada Națională de Fizică
Cristian Pană-Concursul Național de Biologie «George Emil Palade»
Maria Popa-Olimpiada de Dezbateri-Juniori
Annia Săndulache-Olimpiada de Dezbateri-Juniori
Raluca Mihai-Olimpiada de Dezbateri-Juniori
Eduard Crețu-Concursul Național de Chimie «Lazăr Deleanu»
Vanesa Petcu-Concursul Național de Chimie «Lazăr Deleanu»
Anastasia Comșa-Concursul Național de Chimie «Lazăr Deleanu»
Andreea Dedu-Concursul Național de Chimie «Lazăr Deleanu»
Cezar Grecu-Concursul Național de Geografie «Terra»
Bianca Vintilă-Olimpiada Sportului Școlar-Cros
Alexandru Mario Marian-Olimpiada Sportului Școlar-Tenis de Masă

29 Aprilie 2025, 16:10 (13956 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Profesorii noștri, pregătiți pentru educația viitorului-Final de proiect Acreditare Erasmus+, anul I
De la matematicieni la ingineri
Elevii Școlii Nr. 3 Slobozia sunt obligați să facă Sportul sub cerul liber

Comentariile cititorilor:


Cunoscător :
(3 Mai 2025, 23:15)
Mai mult ca sigur l-au avut ca învățător pe Mihai Emil… !
nemultumitu':
(3 Mai 2025, 07:52)
Felicitari copiilor, felicitari profesorilor!
Mary :
(1 Mai 2025, 05:54)
Felicitări! Viitorul arată bine și este pe mâini bune. Nu ne rămâne, ca noi societatea împreună cu aleșii noștri, să facem totul pentru ca acești copii să nu plece sau să rămână în străinătate după terminarea studiilor. Dacă până astăzi nu am putut eradica prostia și hoția, măcar ei șă reușească. Drum bun în viață dragilor și felicitări!
Obiectiv:
(29 Aprilie 2025, 11:00)
Felicitări dragi profesori și elevi!Sunt mandra sa citesc lucruri deosebite despre elevii ialomițeni.Cu siguranță a aveți și alte rezultate deosebite.Faptul că Ialomița a găzduit 5 olimpiade naționale,arată mobilizarea exemplară a profesorilor.Nu este ușor ptr judetul dvs să facă aceste lucruri minunate ,ptr elevii din toată țara.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
05 Iul 2026
237 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la un apartament din Fetești

Vineri, 5 august 2022, în jurul orei 9,30, două echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 14:10
(12672 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


APIA eliberează adeverințe fermierilor crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de luni, 8 august 2022, eliberează adeverințe pentru beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii și/sau sprijinului cuplat ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 12:20
(11776 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28484, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 6 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

7 August 2022, 16:40
(2308 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28464, fiind înregistrate 35 de cazuri noi față de ziua de vineri, 5 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

6 August 2022, 16:20
(3094 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat joi, 4 august a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi ialomițeni, pentru prevenirea faptelor antisociale, combaterea ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 17:05
(13279 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: 40 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28429, fiind înregistrate 40 de cazuri noi față de ziua de joi, 4 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 16:30
(2604 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Cercetare post-recensământ

Conform art.29 pct. g) din O.U.G. nr. 19/2020 privind organizarea și desfășurarea Recensământului Populației și Locuințelor din România în anul 2021, cu modificările și completările ulterioare și a Programului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 13:20
(15255 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 50 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28389, fiind înregistrate 50 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 3 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 16:55
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Facilități fiscale accesate de contribuabili în primul semestru al anului 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că la nivelul judetului, în prima jumătate a anului 2022, se aflau în derulare 282 de eșalonări la plată pentru suma totală de 22,96 milioane ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 16:40
(21143 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «complicitate la furt»

În cursul zilei de marți, 2 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 18:15
(7635 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 86 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28339, fiind înregistrate 86 de cazuri noi față de ziua de marți, 2 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 16:25
(6624 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 16 august 2022, termen pentru depunerea situațiilor financiare semestriale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2022 a operatorilor economici se aplică entităților cărora le sunt ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 16:10
(10459 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Istoria fascinantei arte a fotografiei a fost trăită de micuții înscriși în programul muzeal-educațional «Șezătoarea Copiilor», miercuri, 3 august a.c., la Muzeul Județean Ialomița, sub genericul  ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 14:40
(8705 vizualizări - 0 comentarii)


Grădina de Vară Amara, inaugurată

Duminică, 7 august a.c., Primăria Amara va inaugura noua Grădină de Vară, locație reabilitată printr-un proiect cu fonduri europene. Evenimentul va fi marcat de un spectacol de operetă românească «Centenarul ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 11:10
(13683 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Urmărit de polițiști în lanul de floarea-soarelui

Luni, 1 august a.c., un bărbat de 49 de ani din localitatea Crunți a fost depistat în flagrant de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului. Oamenii legii au observat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:30
(8685 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: 90 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28253, fiind înregistrate 90 de cazuri noi față de ziua de luni, 1 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:15
(7284 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 96,90% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, la data de 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 238812 de persoane, reprezentând 96,90% din populația rezidentă țintă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:04
(22808 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,72%, rata șomajului în luna iunie 2022

La sfârșitul lunii iunie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3467 șomeri (din care 1584 femei), rata șomajului fiind de 3,72%, cu 0,69% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:45
(11780 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Luni, 1 august 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, o echipă medicală ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:30
(19948 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28163, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 31 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:15
(7685 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7733 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11594 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3140 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7127 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6692 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6494 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7528 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(13059 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9654 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sătenii tăi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Loredana în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Topic în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Ion în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Rodica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Dadi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Bogdanel Nicolae în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Un cetatean în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Niculina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sile în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Maria Apostol în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Consilier în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Miruna N în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive @gigel în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 Suveran în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Vali în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...