Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Firme de apartament cu datorii imense la Stat, nederanjate de controlul Finanțelor

S-a întâmplat și la Slobozia

Firme de apartament cu datorii imense la Stat, nederanjate de controlul Finanțelor

bonus: Ce a omis Curtea de Conturi a României?

Curtea de Conturi a României a făcut publică o listă de peste 40 mii de firme din România, înregistrate la aceleași adrese, cu datorii imense la bugetul Statului. Județul Ialomița nu este însă străin de astfel de situații. La Slobozia, de exemplu, există aproximativ 100 de societăți comerciale ce figurează la două adrese din oraș. În ceea ce privește datoriile, toate aceste firme trebuie să plătească Statului taxe și impozite de aproximativ 21 milioane de lei. Curtea de Conturi a României arată că Fiscul ialomițean nu a făcut niciun demers pentru a recupera sumele. Mai mult, auditorii susțin faptul că funcționarii Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița și-au desfășurat activitatea deficitar, creând prejudicii de peste 6 milioane de lei, pentru care nimeni nu va răspunde...

 

Slobozia, orașul firmelor de apartament Ministerul Finanțelor și Agenția Națională de Administrare Fiscală încearcă să minimizeze problema, nerezolvată de zeci de ani, a evaziunii fiscale. Argu­mentele celor două instituții sunt însă combătute de Curtea de Conturi a României, ai cărei auditori au dat publicității un Raport oficial prin care arată indiferența pe care ANAF o are față de fenomenul evaziunii fiscale. De ani buni a lăsat în pace zeci de mii de firme, înregistrate la aceleași adrese, care au adunat milioane de lei datorii la bugetul Statului. Dacă vă gândiți că într-un județ sărac și subdezvoltat cum este Ialomița astfel de situații sunt imposibile, realitatea este cu totul alta. Curtea de Conturi a României a întreprins o astfel de verificare și în județul Ialomița, iar rezultatele au fost cele pe care auditorii le anticipau. Și în Ialomița există firme înregistrate la aceleași adrese pe care Fiscul le-a lăsat să adune datorii la bu­getul Statului fără să le deran­jeze. Potrivit documentului oficial este vorba despre aproximativ 100 de societăți, înregistrate la două adrese din Slobozia. Toate aceste societăți trebuie să plătească taxe și impozite de aproximativ 21 milioane de lei, potrivit Curții de Conturi a României. Cele mai multe figu­rează cu sediul social pe Strada Viilor, nr. 3, bl. R3, sc. A. Totuși, peste 90% din datorii au fost acumulate de cele 18 socie­tăți care și-au declarat sediul social pe Șoseaua Brăilei, nr. 17, din Slobozia. Aceste firme trebuie să plătească statului un debit de peste 18 milioane de lei, potrivit auditorilor Curții de Conturi a României. În mare parte, potri­vit informațiilor oferite de site-urile de specialitate, aceste firme au ca domeniu de activitate acordarea de servicii de consultanță, contabilitate sau ar activa în domeniul restaurantelor.

 

Abateri financiar-contabile de peste 6 milioane de lei Dincolo de indiferența afișată față de colectarea banilor la bu­getul Statului, funcționarii Fiscului ialomițean prezintă su­ficiente lacune în privința desfă­șurării activității profesionale. Curtea de Conturi a României arată că «neîndeplinirea atribu­țiilor de personalul de specialitate ca urmare a nerespectării preve­derilor legale» a generat abateri financiar-contabile de peste 6 mi­lioane de lei. Lipsa profesiona­lismului funcționarilor Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a generat, de exemplu, înregistrarea în eviden­țele instituției a unei sume în valoare de 100 mii de lei ce trebuia recuperată de la 49 de contribuabili, persoane fizice, ce erau decedați de ani buni. Suma reprezintă amenzile pe care morții le-au primit în timpul vieții și pe care nu le-au achitat. De asemenea, alte 11 firme radiate au fost menținute pe lista datornicilor. Datele arătau că valoarea de­bitelor se apropia de 50 mii de lei. Mai mult, funcționarii Fiscului ialomițean au «uitat» să efectueze controale și să includă în baza de date a Inspecției Fiscale un număr de 8 societăți comerciale din județul Ialomița.

 

Ce a omis Curtea de Conturi a României?
În raportul oficial al Curții de Conturi a României, instituția specifică doar firmele înregistrate la aceleași adrese de pe raza Sloboziei. Auditorii au omis, spre exemplu, societățile înregistrate la adrese similare de pe raza lo­calității Gheorghe Doja. În 2023, în plin scandal al traficului cu bazele de date ale Pro­gramului Casa Verde, ziarul nostru pre­zenta situația detaliată a multe­lor societăți controlate de afa­ceristul Dragoș Slăniceanu, unul dintre numele vehiculate la momentul respectiv în acest scandal. Menționată în verifi­cările preliminarii, Open DB Security SRL își avea se­diul pe strada Brutăriei, nr. 87A, în comuna Gheorghe Doja, județul Ialomița. La aceeași adresă, fi­gurau, în 2023, DB Service Holding SRL, Total Grup Pavaj SRL, Onul Guard SRL, Scut Global Security SRL, Vipera Guard SRL, Scorpionul Roșu Security SRL, Consultancy Invest DGS SRL, SDC Connect SRL, DGS Save Energy SRL... Pe strada Brutăriei, la numărul 87 simplu, regăsim AFS Concept Consult SRL, Beton Doja SRL, Concept Metal AS SRL, Globe Metal Prod SRL, Total Grup Pavaj SRL, Delight Art Construct SRL... O altă socie­tate administrată de același Dragoș Slăniceanu, Dragostal Security SRL, își avea sediul pe strada Voinea, nr. 80, în comuna Gheorghe Doja, alături de socie­tățile Beo Consultyng Innovation SRL, Agro Energy Prodcom SRL, Mix Beton Prod SRL, Smart Beton Mixt SRL, Agro Pelet Doja SRL, LDPE Plast Prod SRL, Bio Pelet Industry SRL, Doja Plast Prod SRL, Prefab Doja SRL și Croitoria Anastasia SRL... Și încrengătura de acționari ne-a condus la alte 10 firme ce figurau la adresa din strada Pușcașu, nr. 64, și la alte 13 societăți de pe strada Eternității, nr. 24.

23 Iunie 2025, 07:55 (10013 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Marius C:
(28 Iunie 2025, 15:48)
Eminenta cenușie din spatele Fiscului este una singură. Se știe de toată lumea ce hram poarta, dar nimeni nu o deranjează. Decât unul a putut, din Ion Roată.
Gheorghes:
(25 Iunie 2025, 11:56)
Domnul Dragoș. De la ghe. doja.Are 8 firme de pază. Mătușa lui .lucrează la ITM .Are pile?sau nu are.
Mary :
(24 Iunie 2025, 13:23)
ANAF Slobozia, o unitate unde aproape toți angajații sunt rude. O cloacă greu de destructurat.
#pasajladrajna:
(23 Iunie 2025, 21:45)
Asa, așa, vedeți de unde apare gaura? Si băncile, care le ascund in spatele secretului bancar, ce spun?
Coruptul lacom:
(23 Iunie 2025, 21:30)
Pai dacă vine și colectează mita de două ori pe An. Paște și crăciun și dau și ei o amendă chipurile a găsit 2 bani plus sau minus în casa de bani, CINE NE salvează de instituțiile corupte ale statului Român?
Cetatean:
(23 Iunie 2025, 17:43)
Angajatii ANAF din Slobozia au Maserati! Oare din salariu l-au cumparat?
Ion :
(23 Iunie 2025, 16:55)
Sunt firme care nu au fost verificate niciodată. Aceste firme sunt controlate chipurile, de către șefi.
Cici:
(23 Iunie 2025, 14:48)
Nu știu cum de nu aveau poprire pe conturi, ca pe noi imediat ne taxează. Slaniceanu numai in locuri exclusiviste sta, numai cu lăutari de zeci de mii de euro(plătiți) Chiar nu-l vede nimeni?
Bruce lee Slob noua:
(23 Iunie 2025, 14:17)
De mine ati uitat???
Anaf:
(23 Iunie 2025, 12:51)
Evident ca da.Firme tinute in brate de autoritati. Firmele de buna credinta care platesc contributii regulat li se pune poprire pe orice cont dupa cea mai mica datorie. Daca esti corect oricum esti prost.
Marian.:
(23 Iunie 2025, 09:23)
Dragoș sa trăiască. De la ghe.doja
Marian :
(23 Iunie 2025, 08:44)
Îmi toată tara aceasi situație. Nu poți sa faci asa ceva fara sprijinul autorităților. Imposibil.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
384 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mihail Kogălniceanu: Fiul concubinei i-a furat bicicleta din curte

Agenții Postului de Poliție Mihail Kogălniceanu au fost sesizați de un bărbat, de 48 ani, din comuna Gura Ialomiței despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței o bicicletă. ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:44
(8626 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: I-au furat cazanul din cupru și au vrut să-l vîndă la fier vechi

Pe raza comunei Alexeni, polițiștii au depistat în flagrant doi tineri de 19 și 26 ani, ambii din comuna Borănești, care încercau să predea la un centru de colectare deșeuri feroase un cazan de cupru, de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:41
(8170 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Ialomița: Acțiuni preventive ale Poliției

Pentru creșterea gradului de siguranță publică, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenate sîmbătă, 21 mai a.c., în executarea unor acțiuni ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:40
(7739 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un șofer băut a intrat cu mașina în gard

Joi, 19 mai, la Fetești, un șofer a intrat cu mașina în gardul unui imobil din localitate, avariindu-și serios autoturismul. Conducătorul auto, un bărbat de 37 ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:07
(8452 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 intervenții SMURD într-o singură zi

Într-o singură zi, paramedicii SMURD din formațiunile Fetești și Urziceni au intervenit pentru salvarea a 4 vieți. Astfel, ieri, 19 mai, un bătrîn de 73 ani, din Moldoveni, a solicitat ajutorul pentru că ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:03
(9525 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au dat foc la 50 de cauciucuri

50 de cauciucuri de dimensiuni mari au fost incendiate, joi, 19 mai, pe un teren viran din Cartierul Vlașca al municipiului Fetești. Speriați de fumul dens, cetățenii au solicitat sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:02
(11205 vizualizări - 1 comentariu)


Giurgeni: Accident de la o depășire neregulamentară

Depășirea neregulamentară a fost principala cauză a producerii unui accident rutier în apropierea localității Giurgeni. Incidentul s-a produs joi, 19 mai, în timp ce un bărbat, de 29 ani, din Hîrșova, deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:02
(6786 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Stelnica: Braconaj piscicol

Doi bărbați din Fetești sînt cercetați penal pentru braconaj piscicol. Cei doi au fost prinși joi, 19 mai, de polițiștii din Stelnica pescuind cu unelte de tip halău cu plasă monofilament, deși nu aveau ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 17:59
(9151 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Stelnica braconaj


Amara: Prins cu fier vechi fără documente

Un slobozean de 19 ani a fost prins joi, 19 mai, la Amara, în timp ce transporta, cu o căruță, 140 kg de fier vechi. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că individul nu deținea documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 17:57
(8494 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara fier vechi


Slobozia: Ploaia a inundat casa unui cetățean

Pompierii slobozeni au fost nevoiți joi, 19 mai, în jurul orelor 21.30, să intervină pentru o inundație în gospodăria unui cetățean din cartierul Bora. Din cauza precipitațiilor abundente, apa a intrat ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 17:55
(8016 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Adolescentă dispărută din Centrul de Plasament

Slobozia: Adolescentă dispărută din Centrul de Plasament

Miercuri, 18 mai, polițiștii din Slobozia au fost sesizați asupra dispariției unei minore dintr-un Centru în care era instituționalizată. Nicoleta Constantin, de 16 ani, minora dispărută, a plecat și nu ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:35
(9382 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Șoferi penali, cercetați de polițiști

Patru șoferi s-au ales miercuri, 18 mai, cu dosare penale, după ce au încălcat regulile de circulație rutieră. Astfel, doi bărbați, de 21 și 30 ani, din Galați, respectiv București, au fost prinși conducînd ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:29
(6162 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au furat produse fitosanitare de 40000 lei

Slobozia: Au furat produse fitosanitare de 40000 lei

Doi tineri de 26 și 29 ani din Slobozia au fost reținuți de polițiștii ialomițeni după ce s-a stabilit că sînt autorii unui furt calificat. Pe scurt, cei doi au intrat în incinta unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:09
(7711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: Infractor prins și încarcerat

Miercuri, 18 mai, un infractor din localitatea Făcăeni a fost prins și încarcerat. Bărbatul, de 25 ani, se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Pe numele acestuia, Judecătoria Fetești ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:02
(11456 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de lucernă

Miercuri, 18 mai, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune pentru prevenirea furturilor. În timpul activităților a fost prins un tînăr, de 23 ani, care furase 300 kg de lucernă verde de pe terenul ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 11:56
(7605 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat grav pe varianta Sloboziei

O persoană necunoscută a fost grav accidentată, miercuri, 18 mai, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. Accidentul s-a produs din cauza unei traversări neregulamentare.
Miercuri, în jurul prînzului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 16:50
(8087 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Anunț angajare

SC INTERCEREAL SA angajează
tractoriști (combainieri)
Selecția va avea loc în data de 27.05.2011, orele 10.00, la sediul din comuna Bordușani (fostul IAS), județul Ialomița.
Solicitanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 14:59
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 12 ani, bătut cu bestialitate de doi huligani

Teroare pentru un minor de 12 ani din Fetești. Copilul a fost luat de pe stradă, legat și bătut pentru o acuzație închipuită. Agresorii, doi tineri de 17 și 25 ani, din localitate, au fost arestați.
...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 11:03
(8151 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minoră dispărută

Marți, 17 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra dispariției de la domiciliu a unei minore. Similia Cosmina Toma, de 13 ani, a plecat în aceeași zi în jurul prînzului de acasă și nu s-a mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 10:55
(12802 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un șofer beat a intrat cu mașina în gard

Un șofer băut a reușit performanța de a distruge aproximativ 6 m din gardul unei locuințe. S-a întîmplat la Fetești, marți, 17 mai, cînd un bărbat de 52 ani a pierdut controlul volanului într-o intersecție ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 10:50
(7934 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 19:07
(4717 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: S-au ciocnit cu scuterul de un copil pe bicicletă!

Polițiștii din Țăndărei au fost sesizați luni, 16 mai a.c. în jurul orei 16.30, despre producerea unui accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetările efectuate s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:16
(8175 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Bucureștean depistat conducînd fără permis

În cursul zilei de luni, 16 mai a.c. în jurul orei 11.30, agenții Postului de Poliție Armășești au depistat pe raza localității un autoturism ce se deplasa în direcția Armășești către Malu Roșu. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:14
(8355 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției Urziceni pe raza comunelor Jilavele, Adîncata și Manasia

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au acționat luni, 16 mai a.c., pe raza a trei comune arondate municipiului. Polițiștii au acționat pe raza comunelor Jilavele, Adîncata și Manasia, verificînd ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:14
(7851 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori după gratii

Polițiștii din Țăndărei au acționat luni, 16 mai a.c. pe raza localității, pentru punerea în executare a mandatelor. Astfel, a fost identificat un bărbat în vîrstă de 41 ani, din orașul Țăndărei, pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:13
(8598 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează și selecționează candidați pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 16 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 10:30
(9302 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un șofer băut nu a oprit la semnalele polițiștilor. A fost urmărit și prins după mai bine de un kilometru de urmărire!

Pe numele unui șofer, de 31 ani, din București a fost întocmit dosar penal după ce aceasta nu a oprit la semnalele acustice și sonore ale polițiștilor întrucît consumase alcool. Așadar, sîmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 17:11
(8585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri și fără permise, la volan

Un bărbat de 25 ani, din Fetești, a fost depistat de polițiști sîmbătă 14 mai a.c., în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism deși nu poseda permis de conducere. Pe numele conducătorului auto a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:37
(7325 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 87 de sancțiuni, peste 72000 lei amenzi, 13 permise suspendate

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județul Ialomița. În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:32
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Producătorii agricoli, la control

Sîmbătă, 14 mai a.c., efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au acționat în intervalul orar 08.00-12.00 pe linia prevenirii faptelor antisociale și menținerea climatului de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:23
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gogu în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Prefectura în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița casă Cocora în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 [email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...