Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Luna noiembrie a anului 2000 preconiza Ialomiței, din perspectiva Alegerilor Parlamentare și Primului Tur al Alegerilor Prezidențiale, ceea ce majoritatea intuia, hegemonia social-democrată urmând a se reinstaura la conducerea unui județ mult prea sărac pentru a ieși din limite. Un prim semnal de revenire a PDSR a fost dat, așa cum am consemnat, la Alegerile Locale din 4 iunie 2000, Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000 urmând să configu­reze un tabloul politic profund «roșu».


* * *
Revenind, la început de noiembrie 2000, Ialomița fierbea electoral. Ziarul Independent prezenta ofertele competitorilor, cele mai importante partide prezentându-și candidații la funcțiile parlamentare. Astfel, spre exemplu, listele PDSR la Camera Deputaților cuprindeau, în ordine, numele vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița de la acel moment, Marian Bălan, al «importatului» candidat al Partidului Umanist, Dorel Bahrin (n.red.: «alianța» PDSR+PUR a presupus introducerea pe listele social-democrate a unor candidați «umaniști» de la partidul lui Dan Voiculescu!), precum și cel al profesorului Silvian Vasile Ciupercă, proaspăt reales primar al Țăndăreiului la Alegerile din iunie 2000. Pentru Senat, listele Partidului Democrației Sociale din România erau deschise de Gheorghe Savu, președinte în funcție al Consiliului Județean Ialomița, și de Elena Sporea, pe-atunci președinta celui mai mare sindicat din domeniul agricol-«Agrostar». La Partidul Democrat, președintele formațiunii la nivel local, Cătălin Marinescu, era primul pe lista pentru Camera Deputaților, în timp ce pe prima poziție pentru Senat figura Maria Petre, cea care ocupase până la momentul Alegerilor Locale funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. De asemenea, pe prima poziție a listei pentru Senat a formațiunii conduse de Teodor Meleșcanu, Alianța pentru România, figura directorul încă neprivatizatei Bănci Comerciale Române, Gheorghe Carniciu, în timp ce, la Camera Deputaților, ApR îl «importase» pe candidatul Aurel Novac, fost ministru al Transporturilor în Cabinetul Nicolae Văcăroiu. Tot de «import» era și candidatul CDR 2000, Dănuț Marcel Cornea, țărănist fără ștate și director general al Societății Naționale «Tutunul Românesc», primul pe listă pentru Camera Deputaților, în timp ce Partidul Național Liberal Ialomița mergea cu Marian Hoinaru, prima poziție la Camera Deputaților, și Stelian Caramitru, primul pe lista PNL pentru Senat. În mare, cam aceștia erau candidații cu care partidele se pregăteau să înfrunte electoratul ialomițean la Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000. Suplimentar, trebuie să adăugăm că la aceeași dată se desfășura și Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, Ion Iliescu candidând din partea PDSR, Theodor «a venit Președintele» Stolojan din partea PNL, Teodor Meleșcanu de la Alianța pentru România, Corneliu Vadim Tudor din partea Partidului România Mare, și, surprinzător, guvernatorul BNR Mugur Isărescu, venit din postura de Premier «solicitat» să preia funcția în decembrie 1999 și susținut de țărăniștii aflați la Putere.


* * *
Pe lângă subiectele electorale inerente perioadei, într-un prim număr din noiembrie 2000, Independent titra despre «Privatizarea de la Ceres SA Slobozia», procesul prin care fostul IAS era scos la vânzare fiind întârziat chiar de Ministerul Agriculturii. Un alt titlu care atrăgea atenția făcea referire la pubelele de gunoi, «folosite de unii slobozeni ca recipiente pentru murături». Independent cita primarul Sloboziei referitor la un subiect sensibil al acelor vremuri, Ioan Pinter precizând că «nu vor fi probleme cu agentul termic de Sărbători», municipiul reședință de județ beneficiind încă de încălzire centralizată. Alte titluri de primă pagină, respectiv «„Boboace“ pe băncile facultății/Mamă și fiică studente cot la cot», «Interviu cu un hingher» sau «Moulin Rouge în variantă autohtonă/Trupa de balet „Edelwais“ pe post de Crazy Horse» au suscitat interesul cititorilor Independent la acel moment.

 

* * *
Următorul număr din noiembrie 2000 al ziarului Independent abunda în subiecte, titlurile de primă pagină oglindind subiectele realității cotidiene: «Atenție infractori!/Doi jandarmi slobozeni au centura neagră la karate», «Un pompier slobozean se echipează în 30 de secunde», «„Madona“ este hoață/Un turc a fost jefuit de o „ghiaură“ și de proxenetul ei»... Mai mult, Independent reproducea și unele declarații picante ale politicienilor locali, liderul PDSR Gheorghe Savu rostind cu aplomb: «Nu o să vedeți berze iarna, fraților PNL-iști!». «Ofertă promo­țional-electorală într-o nouă prezentare/Gigi Mușchi, Nașu’, Grasu’, Falco, Bavarezu’ și Barosanu’-„stâlpi“ de bază ai județului» era un titlu al unui articol ce deconspira poreclele candidaților la Parlamentare, ziarul Independent atrăgând atenția că «Pe listele candidaților la Parlament figurează două partide ale albanezilor».


* * *
Într-o perioadă plină de știri electorale, ziarul Independent aborda și subiecte sociale, titlul de primă pagină «Un feteștean de 31 de ani și-a dat foc pentru că nu mai avea cu ce supraviețui/tânărul are arsuri de circa 35-40% din suprafața corporală» ilustrând tragedia reală a acelor vremuri. «Amenințată cu moartea de cei doi băieți/O femeie din Amara nu a intrat în propria casă de trei ani» a fost titlul unui alt articol ce reda o dramă pe care Independent o înfățișa opiniei publice. Sub titlul «Vrednici urmași ai cerșetorilor plecați în Anglia/Bobi și Santinela cerșesc pe străzile Sloboziei», Independent prezenta cazurile unor minori care cereau pomană, articolul în cauză atrăgând atenția autorităților asupra unui fenomen ce se amplifica. Ialomița anului 2000 contabiliza investiții în mediul privat, Independent titrând: «În trimestrul III/43,7 miliarde lei investiți în județul Ialomița».


* * *
Sfârșitul de an 2000 prefigura, în domeniul Sănătății, o investiție de 400 mii de mărci germane la nivelul Spitalului de Urgență din Slobozia. «Luna viitoare se va deschide primul Centru de Hemodializă din județ» era titlul articolului ce detalia investiția la care făceam referire, dr Tudor Panțuru, directorul spitalului din Slobozia în acea perioadă, apreciind că «bolnavii cu insuficiențe renale, care necesită hemodializă, nu vor mai fi nevoiți să apeleze la clinicile din București...». Independent aducea în discuție și un alt subiect privitor la persoanele private de libertate, sfârșitul de an 2000 constituind punctul de plecare al unui important proiect de alfabetizare pentru cei «închiși»: «Deținuții fără studii din Penitenciarul Slobozia vor putea urma școala primară într-un singur an». Printr-un amplu reportaj, Independent aducea în atenția opiniei publice un alt subiect deosebit de sensibil: «Pentru rromii căldărari din Căzănești tradițiile reprezintă TOTUL», articolul trecând în revistă numeroasele cutume ale etnicilor din localitatea menționată. De asemenea, un alt titlu de impact din Independent prezenta un lăcaș de cult special din Ialomița: «Epileptici și paralitici vin la Biserica din Iazu pentru a scăpa de suferințe».


* * *
Finalul lunii noiembrie 2000 a adus scorurile electorale, Independent consemnând rezultatele partidelor ialomițene la Alegerile din 26 noiembrie 2000. «PDSR și PRM fac legea în Ialomița» a titrat Independent, Partidul România Mare înregistrând surpriza Alegerilor prin poziția secundă ocupată în preferințele electoratului, Partidul Democrat clasându-se abia pe a treia treaptă în opțiunile de vot. «În urma redistribuirii, s-a ajuns ca PDSR să aibă un senator și doi deputați, PRM doi deputați și PD cel de-al doilea post de senator de Ialomița» men­ționa Independent în cadrul unui articol. De reținut că, din cele aproximativ 140000 de voturi valabil exprimate, PDSR a obți­nut aproape 50%, atât la Camera Deputaților, cât și la Senat, Partidul România Mare acontându-și aproximativ 20% din opțiu­nile de vot, în timp ce Partidul Democrat aproape de 10%. În Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, desfășurat în același timp cu Alegerile Parlamentare, Ion Iliescu (PDSR) obținea în Ialomița aproape 45% din voturi, Corneliu Vadim Tudor (PRM) reușind puțin peste 30%.


* * *
Alături de rezultatele Alegerilor Par­lamentare din Ialomița, șocant, Independent titra pe prima pagină: «Tragedia unei mame din Fierbinți/Dispărută în vară, din Alina nu au mai rămas decât hainele, craniul și câteva oase», cazul tinerei de 19 ani din Fierbinți fiind prezentat pe larg în paginile ziarului. Pe de altă parte, Independent atrăgea atenția asupra unui alt subiect sensibil, articolul cu titlul «În localitățile rurale/Calitatea apei este îndoielnică» prezentându-se pe larg o situație îngrijorătoare.

28 Noiembrie 2025, 14:35 (6494 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița de acum 25 de ani... (VIII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2001)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
23 Aug 2026
390 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 13 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 26 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26929, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ziua de vineri, 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 15:25
(5003 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În dimineața zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Chirana s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 13:45
(8808 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 25 martie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Flăcările se manifestau violent în ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 21:30
(2845 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Vineri, 25 martie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia, a fost organizată «Ziua Porților Deschise», activitate organizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia «Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 16:00
(2749 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de sprijin pentru măsura de stocare a cărnii de porc

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în perioada 25 martie-29 aprilie 2022, la sediul APIA-Aparat Central, se primesc Cererile de sprijin privind ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:40
(11459 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 25 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26916, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de joi, 24 martie ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:15
(5946 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,20%, rata șomajului înregistrat în luna februarie 2022

La sfârșitul lunii februarie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3913 șomeri (din care 1716 femei), rata șomajului fiind de 4,20%, cu 0,98 puncte ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:50
(11035 vizualizări - 0 comentarii)


Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea incendiilor care au cuprins 3 anexe aflate în incinta unor gospodării din localitățile Borănești, Maltezi și Bucu. Cel mai puternic ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:30
(10577 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru stingerea unui număr de 14 incendii, produse pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune, arzând aproximativ 28 hectare de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:15
(10711 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Un grav accident rutier în care au fost rănite cinci persoane (trei adulți și doi copii) s-a produs joi, 24 martie a.c., pe DJ212, între Movila și Fetești în județul Ialomița. Potrivit primelor cercetări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 18:50
(20927 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 17:00
(1757 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:40
(4034 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:15
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:55
(8233 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:40
(13965 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 17:30
(5672 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

Marți, 22 martie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit în cazul a 3 incendii produse în incinta a 3 gospodării de pe raza localităților ialomițene Valea Ciorii, Fetești și Movilița. În cazul incendiului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:50
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 1600 fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plină Campanie de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2022. Astfel, în perioada 1-22 martie 2022, în județul Ialomița au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:40
(2256 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 23 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26888, fiind înregistrate 30 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:15
(1344 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în intervalul 23.03.2022-01.05.2022, vor fi dispuse măsuri specifice, precum intensificarea controalelor ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:00
(10269 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Joi, 24 martie a.c., în cadrul Liceului Teoretic Paul Georgescu» Țăndărei se va desfășura un exercițiu tactic de simulare a unui cutremur. Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 12:30
(23269 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 43500 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 77 de evenimente, dintre care 73 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 19 infracțiuni. Din totalul acestora, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:50
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 22 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26858, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de luni, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:35
(3546 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:10
(10603 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 7,44 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în primele două luni ale anului 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,44 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 11:25
(2375 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi aplicate la stațiile de distribuție carburanți

În perioada 10-16 martie 2022, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat ample acțiuni de control la stațiile de distribuție carburanți. Aceștia au verificat modul în care sunt respectate cerințele minime ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 17:15
(16927 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Luni, 21 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26840, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de duminică, 20 martie ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 15:15
(4237 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 20 martie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Dridu. Trei echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 13:00
(8934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Duminică, 20 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în cazul a 6 incendii de vegetație uscată, produse pe raza localităților Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu. În ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 12:40
(10192 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 25 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 20 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26836, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2022, 16:05
(2131 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului @ Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...