Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Luna noiembrie a anului 2000 preconiza Ialomiței, din perspectiva Alegerilor Parlamentare și Primului Tur al Alegerilor Prezidențiale, ceea ce majoritatea intuia, hegemonia social-democrată urmând a se reinstaura la conducerea unui județ mult prea sărac pentru a ieși din limite. Un prim semnal de revenire a PDSR a fost dat, așa cum am consemnat, la Alegerile Locale din 4 iunie 2000, Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000 urmând să configu­reze un tabloul politic profund «roșu».


* * *
Revenind, la început de noiembrie 2000, Ialomița fierbea electoral. Ziarul Independent prezenta ofertele competitorilor, cele mai importante partide prezentându-și candidații la funcțiile parlamentare. Astfel, spre exemplu, listele PDSR la Camera Deputaților cuprindeau, în ordine, numele vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița de la acel moment, Marian Bălan, al «importatului» candidat al Partidului Umanist, Dorel Bahrin (n.red.: «alianța» PDSR+PUR a presupus introducerea pe listele social-democrate a unor candidați «umaniști» de la partidul lui Dan Voiculescu!), precum și cel al profesorului Silvian Vasile Ciupercă, proaspăt reales primar al Țăndăreiului la Alegerile din iunie 2000. Pentru Senat, listele Partidului Democrației Sociale din România erau deschise de Gheorghe Savu, președinte în funcție al Consiliului Județean Ialomița, și de Elena Sporea, pe-atunci președinta celui mai mare sindicat din domeniul agricol-«Agrostar». La Partidul Democrat, președintele formațiunii la nivel local, Cătălin Marinescu, era primul pe lista pentru Camera Deputaților, în timp ce pe prima poziție pentru Senat figura Maria Petre, cea care ocupase până la momentul Alegerilor Locale funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. De asemenea, pe prima poziție a listei pentru Senat a formațiunii conduse de Teodor Meleșcanu, Alianța pentru România, figura directorul încă neprivatizatei Bănci Comerciale Române, Gheorghe Carniciu, în timp ce, la Camera Deputaților, ApR îl «importase» pe candidatul Aurel Novac, fost ministru al Transporturilor în Cabinetul Nicolae Văcăroiu. Tot de «import» era și candidatul CDR 2000, Dănuț Marcel Cornea, țărănist fără ștate și director general al Societății Naționale «Tutunul Românesc», primul pe listă pentru Camera Deputaților, în timp ce Partidul Național Liberal Ialomița mergea cu Marian Hoinaru, prima poziție la Camera Deputaților, și Stelian Caramitru, primul pe lista PNL pentru Senat. În mare, cam aceștia erau candidații cu care partidele se pregăteau să înfrunte electoratul ialomițean la Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000. Suplimentar, trebuie să adăugăm că la aceeași dată se desfășura și Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, Ion Iliescu candidând din partea PDSR, Theodor «a venit Președintele» Stolojan din partea PNL, Teodor Meleșcanu de la Alianța pentru România, Corneliu Vadim Tudor din partea Partidului România Mare, și, surprinzător, guvernatorul BNR Mugur Isărescu, venit din postura de Premier «solicitat» să preia funcția în decembrie 1999 și susținut de țărăniștii aflați la Putere.


* * *
Pe lângă subiectele electorale inerente perioadei, într-un prim număr din noiembrie 2000, Independent titra despre «Privatizarea de la Ceres SA Slobozia», procesul prin care fostul IAS era scos la vânzare fiind întârziat chiar de Ministerul Agriculturii. Un alt titlu care atrăgea atenția făcea referire la pubelele de gunoi, «folosite de unii slobozeni ca recipiente pentru murături». Independent cita primarul Sloboziei referitor la un subiect sensibil al acelor vremuri, Ioan Pinter precizând că «nu vor fi probleme cu agentul termic de Sărbători», municipiul reședință de județ beneficiind încă de încălzire centralizată. Alte titluri de primă pagină, respectiv «„Boboace“ pe băncile facultății/Mamă și fiică studente cot la cot», «Interviu cu un hingher» sau «Moulin Rouge în variantă autohtonă/Trupa de balet „Edelwais“ pe post de Crazy Horse» au suscitat interesul cititorilor Independent la acel moment.

 

* * *
Următorul număr din noiembrie 2000 al ziarului Independent abunda în subiecte, titlurile de primă pagină oglindind subiectele realității cotidiene: «Atenție infractori!/Doi jandarmi slobozeni au centura neagră la karate», «Un pompier slobozean se echipează în 30 de secunde», «„Madona“ este hoață/Un turc a fost jefuit de o „ghiaură“ și de proxenetul ei»... Mai mult, Independent reproducea și unele declarații picante ale politicienilor locali, liderul PDSR Gheorghe Savu rostind cu aplomb: «Nu o să vedeți berze iarna, fraților PNL-iști!». «Ofertă promo­țional-electorală într-o nouă prezentare/Gigi Mușchi, Nașu’, Grasu’, Falco, Bavarezu’ și Barosanu’-„stâlpi“ de bază ai județului» era un titlu al unui articol ce deconspira poreclele candidaților la Parlamentare, ziarul Independent atrăgând atenția că «Pe listele candidaților la Parlament figurează două partide ale albanezilor».


* * *
Într-o perioadă plină de știri electorale, ziarul Independent aborda și subiecte sociale, titlul de primă pagină «Un feteștean de 31 de ani și-a dat foc pentru că nu mai avea cu ce supraviețui/tânărul are arsuri de circa 35-40% din suprafața corporală» ilustrând tragedia reală a acelor vremuri. «Amenințată cu moartea de cei doi băieți/O femeie din Amara nu a intrat în propria casă de trei ani» a fost titlul unui alt articol ce reda o dramă pe care Independent o înfățișa opiniei publice. Sub titlul «Vrednici urmași ai cerșetorilor plecați în Anglia/Bobi și Santinela cerșesc pe străzile Sloboziei», Independent prezenta cazurile unor minori care cereau pomană, articolul în cauză atrăgând atenția autorităților asupra unui fenomen ce se amplifica. Ialomița anului 2000 contabiliza investiții în mediul privat, Independent titrând: «În trimestrul III/43,7 miliarde lei investiți în județul Ialomița».


* * *
Sfârșitul de an 2000 prefigura, în domeniul Sănătății, o investiție de 400 mii de mărci germane la nivelul Spitalului de Urgență din Slobozia. «Luna viitoare se va deschide primul Centru de Hemodializă din județ» era titlul articolului ce detalia investiția la care făceam referire, dr Tudor Panțuru, directorul spitalului din Slobozia în acea perioadă, apreciind că «bolnavii cu insuficiențe renale, care necesită hemodializă, nu vor mai fi nevoiți să apeleze la clinicile din București...». Independent aducea în discuție și un alt subiect privitor la persoanele private de libertate, sfârșitul de an 2000 constituind punctul de plecare al unui important proiect de alfabetizare pentru cei «închiși»: «Deținuții fără studii din Penitenciarul Slobozia vor putea urma școala primară într-un singur an». Printr-un amplu reportaj, Independent aducea în atenția opiniei publice un alt subiect deosebit de sensibil: «Pentru rromii căldărari din Căzănești tradițiile reprezintă TOTUL», articolul trecând în revistă numeroasele cutume ale etnicilor din localitatea menționată. De asemenea, un alt titlu de impact din Independent prezenta un lăcaș de cult special din Ialomița: «Epileptici și paralitici vin la Biserica din Iazu pentru a scăpa de suferințe».


* * *
Finalul lunii noiembrie 2000 a adus scorurile electorale, Independent consemnând rezultatele partidelor ialomițene la Alegerile din 26 noiembrie 2000. «PDSR și PRM fac legea în Ialomița» a titrat Independent, Partidul România Mare înregistrând surpriza Alegerilor prin poziția secundă ocupată în preferințele electoratului, Partidul Democrat clasându-se abia pe a treia treaptă în opțiunile de vot. «În urma redistribuirii, s-a ajuns ca PDSR să aibă un senator și doi deputați, PRM doi deputați și PD cel de-al doilea post de senator de Ialomița» men­ționa Independent în cadrul unui articol. De reținut că, din cele aproximativ 140000 de voturi valabil exprimate, PDSR a obți­nut aproape 50%, atât la Camera Deputaților, cât și la Senat, Partidul România Mare acontându-și aproximativ 20% din opțiu­nile de vot, în timp ce Partidul Democrat aproape de 10%. În Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, desfășurat în același timp cu Alegerile Parlamentare, Ion Iliescu (PDSR) obținea în Ialomița aproape 45% din voturi, Corneliu Vadim Tudor (PRM) reușind puțin peste 30%.


* * *
Alături de rezultatele Alegerilor Par­lamentare din Ialomița, șocant, Independent titra pe prima pagină: «Tragedia unei mame din Fierbinți/Dispărută în vară, din Alina nu au mai rămas decât hainele, craniul și câteva oase», cazul tinerei de 19 ani din Fierbinți fiind prezentat pe larg în paginile ziarului. Pe de altă parte, Independent atrăgea atenția asupra unui alt subiect sensibil, articolul cu titlul «În localitățile rurale/Calitatea apei este îndoielnică» prezentându-se pe larg o situație îngrijorătoare.

28 Noiembrie 2025, 14:35 (6472 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița de acum 25 de ani... (VIII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2001)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 22 Aug 2026
314 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Alexeni: Doi copii i-au furat grîul din casă

O bătrînă de 78 din Alexeni a alertat polițiștii din localitate cu privire la faptul că hoții i-au furat din locuință aproximativ 240 kg de grîu. S-a întîmplat vineri, 30 martie a.c., în urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:11
(9940 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt grâu


Fetești: Prinși cu sacii de azot furați în portbagaj

Sîmbătă, 31 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat în trafic, pe o stradă din municipiu, un autoturism condus de un localnic de 34 ani, însoțit de trei pasageri, toți bărbați cu vîrste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:10
(7955 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Au tăiat cireșii și salcîmii

Polițiștii din Coșereni s-au autosesizat în seara zilei de sîmbătă, 31 martie a.c., cu privire la tăierea și furtul mai multor arbori din specia cireș și salcîm, din incinta unei unități dezafectate din ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:08
(10027 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Coșereni furt lemne


Slobozia: După ce au băut împreună, i-au furat telefoanele

Patru slobozeni, cu vîrste cuprinse între 27 și 30 ani, sînt cercetați de polițiștii din localitate pentru furt calificat. În realitate, în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 31 martie spre 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:06
(6508 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune comună a polițiștilor și jandarmilor

Polițiștii au legitimat peste 140 de persoane și au controlat 12 societăți comerciale, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii ialomițeni împreună cu jandarmi. Pentru neregulile constatate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:05
(7743 vizualizări - 0 comentarii)


Olimpiada Națională de Educație Tehnologică se desfășoară la Slobozia

În perioada 1-5 aprilie 2012, Inspectoratul Școlar Ialomița organizează etapa națională a Olimpiadei de Educație Tehnologică. Potrivit organizatorilor, festivitatea de deschidere a Olimpiadei se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:45
(12556 vizualizări - 13 comentarii)


Ialomița: Au furat bani de la bătrîne

O minoră de 13 ani și o femeie de 43 ani sînt acuzate de furt. Infracțiunile au fost sesizate Poliției joi, 29 martie a.c., de către victime, două femei de 71, respectiv 76 ani, domiciliate în Perieți și ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:40
(9912 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Beat la volan, a refuzat testarea alcoolscop și recoltarea de sînge

Un bărbat de 34 ani a fost oprit în trafic de către polițiști pentru un control de rutină. S-a întîmplat în cursul nopții de 29 spre 30 martie a.c., la Fetești. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii i ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:38
(8682 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit național, prins

Joi, 29 martie, un bărbat de 35 ani, din comuna Barcea-Galați, urmărit național, a fost prins în Ialomița. Pe numele individului Judecătoria Galați a emis un mandat de executare a unei sentințe penale de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:36
(10174 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Școala Altfel», proiect educațional inedit

În perioada 2-6 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează «Școala Altfel», un parteneriat școală-bibliotecă. Evenimentul presupune organizarea de activități precum vizitarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:14
(9382 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Stelnica

Peste 85 de persoane au fost legitimate joi, 29 martie a.c., în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii Secției de Poliție Stelnica în colaborare cu agenții posturilor de poliție arondate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:01
(13060 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Miercuri, 28 martie a.c., o femeie din comuna Gheorghe Doja a decoperit în propria curte un pistol. Ea a sunat de urgență la Poliție. Femeia efectua lucrările agricole de primăvară în curte. Ea a descoperit ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:42
(13978 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație: Elevii ialomițeni iau lecții de prim-ajutor

Săptămîna viitoare va debuta într-un mod inedit pentru elevii din întreaga țară. Ei vor merge la «Școala Altfel». În cadrul acestui program, timp de șapte zile, școlarii vor participa la activități extracurriculare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:39
(6455 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Vineri, 30 martie a.c., președintele PP-DD, Dan Diaconescu, vine în Piața Revoluției din Slobozia pentru a se întîlni cu simpatizanții săi din tot județul Ialomița. Dan Diaconescu va ajunge în Piața Revoluției ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:35
(23332 vizualizări - 23 comentarii)


Ialomița: Inspectorii DSVSA, controale înaintea Sărbătorilor Pascale

Pentru a preveni toxiinfecțiile alimentare de Paște, inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și-au intensificat controalele. În special, inspectorii DSVSA verifică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:26
(7705 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil descoperit în mijlocul cîmpului

Plecat la muncile agricole, un bărbat din localitatea Mărculești a decoperit pe cîmp un proiectil neexplodat. Panicat, omul a sunat de urgență la 112. Elementul de muniție avea un diametru de 120 de milimetri ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:22
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: RAJA întrerupe furnizarea apei potabile joi, 29 martie 2012!

«Miercuri, 29 martie, în intervalul orar 9,00-18,00 se va întrerupe furnizarea apei potabile în orașul Țăndărei» informează reprezentanții societății furnizoare de apă potabilă în localitate, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:15
(8907 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de Paști la Muzeul Județean Ialomița

Luni, 2 aprilie a.c., începînd cu orele 13,00, Muzeul Județean Ialomița vernisează expoziția «Lumina Învierii. Tradiție și cultură religioasă în Bărăganul ialomițean». Expoziția se înscrie într-un program ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:02
(7434 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Hai pe net! 2012», campanie lansată de Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, partener al Consorțiului Alianța Digitală pentru România, lansează, în perioada 26-30 martie 2012, Campania «Hai pe net! 2012». Activitățile aflate în organizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:58
(7495 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: A furat din curtea consăteanului

După ce în perioada 9-26 martie 2012 a furat mai multe bunuri din locuința unui bărbat de 36 ani, din Ciulnița, un bărbat de 47 ani a fost identificat și prins de polițiști. Hoțul, consătean cu victima ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:56
(9725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


Ialomița: Hoți de fier vechi

Marți, 27 martie a.c., polițiștii din Țăndărei au prins pe raza de competență doi bărbați de 38, respective 47 ani. Cei doi, domiciliați în Fetești, se deplasau cu două căruțe în care transportau peste ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:55
(9107 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a polițiștilor și jandarmilor

Marți, 27 martie, în intervalul orar 15,00-17,00, polițiștii din Urziceni în colaborare cu jandarmii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:54
(8896 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pescari fără autorizație, prinși

Doi tineri de 21, respectiv 26 ani, ambii din Fetești, au fost prinși marți, 27 martie a.c., de către polițiști în timp ce pescuiau pe brațul Borcea. Cei doi s-au folosit de o ambarcațiune de tip lotcă ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:54
(9509 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:25
(8652 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii avertizează asupra înșelăciunilor din mediul rural!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația asupra pericolului de înșelăciune. Este vorba despre un mod de operare extrem de periculos și aplicat cu succes în cazul bătrînilor din mediul rural. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:13
(8288 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru raportarea anuală a persoanelor juridice aflate în lichidare

Vineri, 30 martie 2012, este data limită pînă la care persoanele juridice aflate în lichidare pot depune raportarea anuală la administrațiile financiare teritoriale. Obligația se aplică societăților comerciale ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:11
(13842 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident într-o intersecție

Luni, 26 martie a.c., la Țăndărei s-a produs un accident de circulație cu o victimă. Pe scurt, polițiștii au stabilit că în timp ce un bucureștean, de 36 ani, se deplasa la volanul unei autoutilitare, în ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:07
(9790 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Trei saci cu sturioni, confiscați

Luni, 26 martie, polițiștii au prins, la Făcăeni, doi bărbați de 32, respectiv 60 ani, domiciliați în Bordușani, care se deplasau cu o căruță. În vehiculul celor doi, polițiștii au găsit trei saci cu pește ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:04
(9884 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Doi bărbați de 29 și 35 ani, ambii din Slobozia, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Infracțiunea a fost sesizată polițiștilor, luni, 26 martie, de către un bărbat din Gheorghe Lazăr, care ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:03
(10144 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi fără permise, la volan

Un bărbat de 63 ani, din Fetești, a fost oprit de polițiști luni, 26 martie, în trafic, în comuna Stelnica, în timp ce conducea un autovehicul. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au stabilit cp ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:01
(7343 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului @ Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Mary în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! teren extravilan Munteni Buzău în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Caron în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...