Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Luna noiembrie a anului 2000 preconiza Ialomiței, din perspectiva Alegerilor Parlamentare și Primului Tur al Alegerilor Prezidențiale, ceea ce majoritatea intuia, hegemonia social-democrată urmând a se reinstaura la conducerea unui județ mult prea sărac pentru a ieși din limite. Un prim semnal de revenire a PDSR a fost dat, așa cum am consemnat, la Alegerile Locale din 4 iunie 2000, Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000 urmând să configu­reze un tabloul politic profund «roșu».


* * *
Revenind, la început de noiembrie 2000, Ialomița fierbea electoral. Ziarul Independent prezenta ofertele competitorilor, cele mai importante partide prezentându-și candidații la funcțiile parlamentare. Astfel, spre exemplu, listele PDSR la Camera Deputaților cuprindeau, în ordine, numele vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița de la acel moment, Marian Bălan, al «importatului» candidat al Partidului Umanist, Dorel Bahrin (n.red.: «alianța» PDSR+PUR a presupus introducerea pe listele social-democrate a unor candidați «umaniști» de la partidul lui Dan Voiculescu!), precum și cel al profesorului Silvian Vasile Ciupercă, proaspăt reales primar al Țăndăreiului la Alegerile din iunie 2000. Pentru Senat, listele Partidului Democrației Sociale din România erau deschise de Gheorghe Savu, președinte în funcție al Consiliului Județean Ialomița, și de Elena Sporea, pe-atunci președinta celui mai mare sindicat din domeniul agricol-«Agrostar». La Partidul Democrat, președintele formațiunii la nivel local, Cătălin Marinescu, era primul pe lista pentru Camera Deputaților, în timp ce pe prima poziție pentru Senat figura Maria Petre, cea care ocupase până la momentul Alegerilor Locale funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. De asemenea, pe prima poziție a listei pentru Senat a formațiunii conduse de Teodor Meleșcanu, Alianța pentru România, figura directorul încă neprivatizatei Bănci Comerciale Române, Gheorghe Carniciu, în timp ce, la Camera Deputaților, ApR îl «importase» pe candidatul Aurel Novac, fost ministru al Transporturilor în Cabinetul Nicolae Văcăroiu. Tot de «import» era și candidatul CDR 2000, Dănuț Marcel Cornea, țărănist fără ștate și director general al Societății Naționale «Tutunul Românesc», primul pe listă pentru Camera Deputaților, în timp ce Partidul Național Liberal Ialomița mergea cu Marian Hoinaru, prima poziție la Camera Deputaților, și Stelian Caramitru, primul pe lista PNL pentru Senat. În mare, cam aceștia erau candidații cu care partidele se pregăteau să înfrunte electoratul ialomițean la Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000. Suplimentar, trebuie să adăugăm că la aceeași dată se desfășura și Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, Ion Iliescu candidând din partea PDSR, Theodor «a venit Președintele» Stolojan din partea PNL, Teodor Meleșcanu de la Alianța pentru România, Corneliu Vadim Tudor din partea Partidului România Mare, și, surprinzător, guvernatorul BNR Mugur Isărescu, venit din postura de Premier «solicitat» să preia funcția în decembrie 1999 și susținut de țărăniștii aflați la Putere.


* * *
Pe lângă subiectele electorale inerente perioadei, într-un prim număr din noiembrie 2000, Independent titra despre «Privatizarea de la Ceres SA Slobozia», procesul prin care fostul IAS era scos la vânzare fiind întârziat chiar de Ministerul Agriculturii. Un alt titlu care atrăgea atenția făcea referire la pubelele de gunoi, «folosite de unii slobozeni ca recipiente pentru murături». Independent cita primarul Sloboziei referitor la un subiect sensibil al acelor vremuri, Ioan Pinter precizând că «nu vor fi probleme cu agentul termic de Sărbători», municipiul reședință de județ beneficiind încă de încălzire centralizată. Alte titluri de primă pagină, respectiv «„Boboace“ pe băncile facultății/Mamă și fiică studente cot la cot», «Interviu cu un hingher» sau «Moulin Rouge în variantă autohtonă/Trupa de balet „Edelwais“ pe post de Crazy Horse» au suscitat interesul cititorilor Independent la acel moment.

 

* * *
Următorul număr din noiembrie 2000 al ziarului Independent abunda în subiecte, titlurile de primă pagină oglindind subiectele realității cotidiene: «Atenție infractori!/Doi jandarmi slobozeni au centura neagră la karate», «Un pompier slobozean se echipează în 30 de secunde», «„Madona“ este hoață/Un turc a fost jefuit de o „ghiaură“ și de proxenetul ei»... Mai mult, Independent reproducea și unele declarații picante ale politicienilor locali, liderul PDSR Gheorghe Savu rostind cu aplomb: «Nu o să vedeți berze iarna, fraților PNL-iști!». «Ofertă promo­țional-electorală într-o nouă prezentare/Gigi Mușchi, Nașu’, Grasu’, Falco, Bavarezu’ și Barosanu’-„stâlpi“ de bază ai județului» era un titlu al unui articol ce deconspira poreclele candidaților la Parlamentare, ziarul Independent atrăgând atenția că «Pe listele candidaților la Parlament figurează două partide ale albanezilor».


* * *
Într-o perioadă plină de știri electorale, ziarul Independent aborda și subiecte sociale, titlul de primă pagină «Un feteștean de 31 de ani și-a dat foc pentru că nu mai avea cu ce supraviețui/tânărul are arsuri de circa 35-40% din suprafața corporală» ilustrând tragedia reală a acelor vremuri. «Amenințată cu moartea de cei doi băieți/O femeie din Amara nu a intrat în propria casă de trei ani» a fost titlul unui alt articol ce reda o dramă pe care Independent o înfățișa opiniei publice. Sub titlul «Vrednici urmași ai cerșetorilor plecați în Anglia/Bobi și Santinela cerșesc pe străzile Sloboziei», Independent prezenta cazurile unor minori care cereau pomană, articolul în cauză atrăgând atenția autorităților asupra unui fenomen ce se amplifica. Ialomița anului 2000 contabiliza investiții în mediul privat, Independent titrând: «În trimestrul III/43,7 miliarde lei investiți în județul Ialomița».


* * *
Sfârșitul de an 2000 prefigura, în domeniul Sănătății, o investiție de 400 mii de mărci germane la nivelul Spitalului de Urgență din Slobozia. «Luna viitoare se va deschide primul Centru de Hemodializă din județ» era titlul articolului ce detalia investiția la care făceam referire, dr Tudor Panțuru, directorul spitalului din Slobozia în acea perioadă, apreciind că «bolnavii cu insuficiențe renale, care necesită hemodializă, nu vor mai fi nevoiți să apeleze la clinicile din București...». Independent aducea în discuție și un alt subiect privitor la persoanele private de libertate, sfârșitul de an 2000 constituind punctul de plecare al unui important proiect de alfabetizare pentru cei «închiși»: «Deținuții fără studii din Penitenciarul Slobozia vor putea urma școala primară într-un singur an». Printr-un amplu reportaj, Independent aducea în atenția opiniei publice un alt subiect deosebit de sensibil: «Pentru rromii căldărari din Căzănești tradițiile reprezintă TOTUL», articolul trecând în revistă numeroasele cutume ale etnicilor din localitatea menționată. De asemenea, un alt titlu de impact din Independent prezenta un lăcaș de cult special din Ialomița: «Epileptici și paralitici vin la Biserica din Iazu pentru a scăpa de suferințe».


* * *
Finalul lunii noiembrie 2000 a adus scorurile electorale, Independent consemnând rezultatele partidelor ialomițene la Alegerile din 26 noiembrie 2000. «PDSR și PRM fac legea în Ialomița» a titrat Independent, Partidul România Mare înregistrând surpriza Alegerilor prin poziția secundă ocupată în preferințele electoratului, Partidul Democrat clasându-se abia pe a treia treaptă în opțiunile de vot. «În urma redistribuirii, s-a ajuns ca PDSR să aibă un senator și doi deputați, PRM doi deputați și PD cel de-al doilea post de senator de Ialomița» men­ționa Independent în cadrul unui articol. De reținut că, din cele aproximativ 140000 de voturi valabil exprimate, PDSR a obți­nut aproape 50%, atât la Camera Deputaților, cât și la Senat, Partidul România Mare acontându-și aproximativ 20% din opțiu­nile de vot, în timp ce Partidul Democrat aproape de 10%. În Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, desfășurat în același timp cu Alegerile Parlamentare, Ion Iliescu (PDSR) obținea în Ialomița aproape 45% din voturi, Corneliu Vadim Tudor (PRM) reușind puțin peste 30%.


* * *
Alături de rezultatele Alegerilor Par­lamentare din Ialomița, șocant, Independent titra pe prima pagină: «Tragedia unei mame din Fierbinți/Dispărută în vară, din Alina nu au mai rămas decât hainele, craniul și câteva oase», cazul tinerei de 19 ani din Fierbinți fiind prezentat pe larg în paginile ziarului. Pe de altă parte, Independent atrăgea atenția asupra unui alt subiect sensibil, articolul cu titlul «În localitățile rurale/Calitatea apei este îndoielnică» prezentându-se pe larg o situație îngrijorătoare.

28 Noiembrie 2025, 14:35 (6353 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: Ambulanță răsturnată pe șosea

Urziceni: Ambulanță răsturnată pe șosea

Luni, 27 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație cu implicarea unei ambulanțe care se deplasa în regim prioritar spre Spitalul Municipial din Urziceni și un autoturism ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2023, 18:10
(6158 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 martie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 martie 2023, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2023, 14:15
(11313 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Căzănești!

Luni, 27 martie 2023, echipele RAJA Constanța vor executa operațiuni de reabilitare la nivelul sistemului de alimentare cu apă în orașul Căzănești. Pentru realizarea acestor lucrări, se va sista furnizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2023, 20:25
(5182 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a încheiat restaurarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae»

Slobozia: S-a încheiat restaurarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae»

Depus pentru finanțare în anul 2017, proiectul privind restaurarea și conservarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» Slobozia s-a încheiat vineri, 24 martie a.c., o dată cu recepția obiectivului. Lăcașul de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 17:00
(8315 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Anul acesta, pe data de 3 aprilie, se împlinesc 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest moment aniversar, Jandarmeria Ialomița organizează o serie de manifestări dedicate ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 16:00
(10229 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista seminariilor web pentru luna aprilie, publicată pe portalul ANAF

ANAF a publicat pe portalul propriu, la rubrica «Asistență contribuabili/Servicii oferite contribuabililor», lista seminariilor web care se vor desfășura în luna aprilie 2023. Preponderent, temele din luna ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 13:40
(11508 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Comerț ilegal cu animale, la Slobozia

Miercuri, 22 martie a.c., pe raza municipiului Slobozia a fost identificat un bărbat, domiciliat în județul Brăila, care transporta ilegal animale (5 porcine, 2 cabaline). În urma extinderii verificărilor ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 13:30
(10306 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge în comunitățile rurale din Ialomița

În perioada 27-31 martie a.c, Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul Mobil de Instruire a Populației pentru Răspuns la Situații de Urgență vor fi prezente în județul Ialomița, pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 12:40
(9316 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Miercuri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, cu sprijinul polițiștilor Serviciului Poliției Transporturi Ialomița au desfășurat activități informativ ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 16:40
(11432 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

În perioada 22-24 martie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o serie de activități de promovare a profesiei în rândul elevilor aflați la final de ciclu liceal. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 16:30
(14493 vizualizări - 0 comentarii)


Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Miercuri, 22 martie a.c., în zona localității Rași, un autobuz ce transporta muncitori, pe ruta Călărași-Buzău, s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În mijlocul de transport se aflau 41 de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2023, 09:30
(14156 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Peste 2000 de elevi au participat la simularea Evaluării Naționale

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului nostru, simularea Evaluării Naționale s-a desfășurat în 78 de unități școlare, înregistrând 2265 de elevi înscriși ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 18:30
(16671 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 27 martie 2023, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că, luni, 27 martie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 12:30
(14012 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat eliberarea de adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, reglementată de HG nr.1179/2 ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 19:10
(13203 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 17:15
(13079 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Spațiul Privat Virtual, obligatoriu

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice, asocierile și alte entități fără personalitate juridică, precum și persoanele fizice care desfășoară o ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 13:40
(11030 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Dridu

Incendiu la o casă din Dridu

Sâmbătă, 18 martie a.c., în jurul orelor 22,30, pompieri dini Urziceni au fost solicitați să intervină la stingerea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Dridu. Pentru misiune ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 12:20
(11974 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Vlădeni: Cadavrul unui bărbat, scos din apele râului Ialomița

Sâmbătă, 18 martie a.c., pompierii și paramedicii SMURD au intervenit pentru scoaterea unui cadavru din apele râului Ialomița, în zona localității Vlădeni. Din primele informații, trupul neînsuflețit aparține ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2023, 15:30
(10852 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,348 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în luna februarie 2023

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna februarie a.c., 43 inspecții fiscale, 9 controale inopinate precum și 13 verificări documentare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2023, 12:50
(19817 vizualizări - 3 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Turnu Severin din Fetești. În vederea executării acestor lucrări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2023, 12:30
(11279 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Fonduri PNRR pentru înființarea perdelelor forestiere

Instituția Prefectului Ialomița: Fonduri PNRR pentru înființarea perdelelor forestiere

Joi, 16 martie 2023, prefectul județului, Constantin Marin a participat alături de deputatul Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Cătălin Grigore, secretarul de stat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2023, 17:00
(15529 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 martie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 20 martie 2023, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații fiscale: Formularul 010 ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2023, 12:50
(14131 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Donează sânge! Salvează o viață!»

Miercuri, 15 martie 2023, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o campanie de donare de sânge la sediul Căminului Cultural din localitatea Ograda ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 17:25
(11751 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 31 martie 2023, termenul-limită pentru înregistrarea contractelor de închiriere

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care au aflate în derulare, la data de 1 ianuarie 2023, contracte de închiriere, că au obligația înregistrarii ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 15:50
(13077 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Atenție la igienizarea terenurilor!

ISU Ialomița: Atenție la igienizarea terenurilor!

În ultimele 7 zile, pompierii ialomițeni au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 15 incendii de vegetație uscată și stuf, produse în mai multe localități de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 13:05
(12019 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de plată aferente anului 2023 pentru schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii Schemei de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite» aferentă Măsurii 8, Submăsura ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 12:20
(17763 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În februarie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de 2,65 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna februarie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 2,65 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 17:10
(12730 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Camion răsturnat în șanț

Ograda: Camion răsturnat în șanț

Marți, 14 martie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un camion, în comuna Ograda. În urma evenimentului rutier a rezultat o victimă încarcerată, dar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 13:10
(7047 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o casă în comuna Borănești. Au ars articole textile, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 13:00
(11238 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Valea Ciorii, Ion Roată, Coșereni și Movilița

Accidente la Valea Ciorii, Ion Roată, Coșereni și Movilița

Vineri, 10 martie a.c., Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2023, 14:20
(13100 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...