Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru implementarea Proiectului «ELENA» în școli

Aflat în întârziere

Primăria Slobozia caută soluții pentru implementarea Proiectului «ELENA» în școli

bonus: S-a majorat indemnizația de hrană pentru nevoiașii din Slobozia

Debutul lucrărilor de eficien­tizare energetică a unităților de învățământ din Slobozia, prin Programul «ELENA», creează haos în comunitatea locală. Părinții susțin că s-ar fi propus revenirea la școala online pe tot parcursul implementării proiectului, iar această inițiativă a fost categoric respinsă. Reprezentanții Primăriei Slobozia, instituția care gestionează proiectul la nivel local, susțin însă că se caută soluții pentru ca impactul lucrărilor asupra activității școlare să fie unul cât mai mic. «Cu siguranță școala online nu este o soluție... Vom căuta alături de constructori cele mai bune alternative de lucru pentru ca activitatea școlară să nu fie dată peste cap!» susține Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia.

 

Lucrări amânate pentru primăvară Majoritatea școlilor din Ialomița au ales să se asocieze cu reprezentanții Consiliului Județean Ialomița pentru ca eficientizarea energetică a unităților de învățământ, prin Programul «ELENA», să fie una centralizată și organizată. Pri­măria Slobozia a decis să nu facă parte din această asociere și a implementat singură proiectele de eficientizare energetică a unităților de învățământ din Slobozia. Pe lista obiectivelor care vor beneficia de lucrări de eficientizare energetică au fost trecute 11 unități de învățământ, însă contractele de finanțare și de execuție au fost semnate doar pentru 7 dintre acestea, respectiv Școala Gimnazială «Sf. Andrei», Grădinița cu Program Prelungit «Junior», Colegiul Național «Mihai Viteazul»-Corp A, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza»-Corp B, Grădinița cu Pro­gram Prelungit «Piticot», Școala Gim­nazială Nr. 3-Corp C1/A și Liceul de Arte «Ionel Perlea»-C3. Deși aceste documente au fost semnate anul trecut, iar lucrările ar fi trebuit încheiate deja, admi­nistrația locală încă nu a deschis niciun șantier în incinta vreuneia dintre cele 7 unități de învățământ incluse în prima etapă a derulării Proiectului «ELENA». «Suntem încă în faza de întocmire a proiectelor tehnice... Mai sunt unele detalii de pus la punct. Cel mai probabil, prin primăvară vor începe efectiv lucrările!» susține Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia.

 

Părinții refuză școala online Eficientizarea energetică a celor 7 unități de învățământ se desfășoară pe parcursul a 9 luni, conform documentelor oficiale, iar lucrările afectează și activitatea școlară. Mai mulți părinți din Slobozia au precizat faptul că, pe toată perioada în care șantierele vor fi deschise, s-ar fi propus varianta revenirii la școala online. Soluția identificată de autorități a creat însă mai multe discuții aprinse, comunitatea locală respingând această soluție. Oficial, administrația locală respinge categoric această idee, reprezentanții Primăriei Slobozia explicând faptul că se fac demersuri astfel încât activitatea școlară să se desfă­șoare în format fizic. Deocamdată nu s-a decis asupra modului în care elevii vor merge la școală în timp ce muncitorii lucrează la renovarea clădirilor, însă va­rianta școlii online, cel puțin pentru moment, este exclusă. «Vom avea mai multe întâlniri cu reprezentanții constructorilor și vom căuta soluții astfel încât activitatea didactică a celor 7 unități școlare să nu fie afectată... Excludem orice posibilitate de a se învăța online, la Slobozia. Școala online nu este o alternativă!» a precizat Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia. Mai mult, în perioada următoare se vor desfășura întâlniri cu directorii unităților de învățământ vizate de aceste lucrări în cadrul cărora se vor implementa mai multe scenarii ce vor viza modalitatea de desfășurare a activității școlare, astfel încât elevii și profesorii să nu fie afectați. La rândul lor, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au respins ideea revenirii la școala online, invocând o prevedere a Ministerului Educației, potrivit căreia pentru studiul online se impune obținerea unei aprobări speciale și doar în cazuri excepționale, așa cum s-a întâmplat în perioada pandemiei de COVID-19. Reabilitarea energetică a celor 7 școli din Slobozia prin Proiectul «ELENA» costă 130 milioane de lei, banii fiind acordați de Uniunea Europeană, prin intermediul Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia.

 

S-a majorat indemnizația de hrană pentru nevoiașii din Slobozia

În urmă cu o săptămână, consilierii locali din Slobozia s-au reunit în cadrul primei ședințe ordinare din anul 2026. Pe ordinea de zi inițială au fost trecute 12 proiecte de hotărâri, dar aceasta a fost suplimentată cu alte 10 inițiative. Unul dintre proiectele importante de pe ordinea de zi a fost cel referitor la aprobarea majorării valorii indemnizației de hrană acordată persoanelor nevoiașe din Slobozia, prin intermediul Cantinei Sociale, dar și copiilor din cadrul Centrului de Îngrijire de Zi Slobozia. Aflate în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, reprezentanții acestui serviciu au solicitat municipalității să majoreze valoarea indemnizației de hrană de la 22 de lei/zi, cât era inițial, la 32 de lei/zi. Aceste ta­rife nu au mai fost modificate de mai bine de 5 ani, conform informațiilor oficiale. Cele două unități din cadrul DAS Slobozia oferă zilnic hrană pentru 200 de beneficiari, adulți și copii.

6 Februarie 2026, 10:15 (7432 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a înregistrat o creștere a cheltuielilor
Soluții noi pentru probleme administrative vechi
Aleșii USL «sufocă» Consiliul Local Slobozia

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(11 Februarie 2026, 11:46)
Da' pe noi, muritorii de rand, amaratii care platim salariile primarilor si functionarilor publici, ne intreaba cineva daca vrem acest program "ELENA" sau cum s-o numi? Ce beneficii aduce copiilor nostri, dar mai ales ce dezavantaje? In afara de beneficiile constructorilor cu toate paraindaraturile care rezulta de aici, oare foloseste la ceva copiilor? Sau ei sunt neglijabili in aceasta ecuatie, pot sta acasa si "invata online"?
Rareș mihail:
(9 Februarie 2026, 22:15)
Înțeleg că primăria amână începerea lucrărilor ca mai apoi să se plângă că constructorii întârzie. Dacă începea execuția lor în ianuarie, copiii începeau în septembrie în unități renovate. Așa vor sta minim până în decembrie. Că vreme nefavorabilă, diverse. Au accesat fonduri și acum se plâng unul mai mult decât celălalt...
AlexDan:
(8 Februarie 2026, 20:58)
Da, ELENA este un program mai greu de inteles, se misca mai greu, se va realiza(pt.toate localitatile) mai tarziu, vom vedea pana la urma!
Veverita:
(8 Februarie 2026, 14:30)
De trei ani de zile se tot face vorbire despre acest ,,minunat" proiet Elena si nu auzi,decat:,se incepe in toamna,se incepe in primavare, se incepe la sf anului scolar..se va.." dar, paradoxal, cand sa se inceapa auzim formulele:se mai lucreaza la proiectul tehnic, se cauta solutii cum este mai bine pentru programul scolar, si etc.Toata lunga vacanta de vara sufla vantul si bate soarele in linistea scolii dar ...este vacanta pentru toata lumea....si asa,cu ,,se va" ne vom apropia de un alt an electoral ce va incepe cu promisiunea proiectului Elena SE VA!
Brândușa M.:
(8 Februarie 2026, 11:00)
Păi da taie de la finanțarea echipei de fotbal, din parandărătul de la Spital și multe altele care se fac
Anonim:
(7 Februarie 2026, 07:25)
Primăria să caute soluții să repare străzile din Sl Nouă pe care mai rău le-au stricat , pe banii noștri.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
337 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Încasări la buget de 845,7 milioane de lei, în perioada ianuarie-august 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 august 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 845,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:25
(6440 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:10
(6651 vizualizări - 0 comentarii)


Senatorul USR Sebastian Cernic: «Patriotismul economic al lui Ciolacu este o minciună, în condițiile în care prețul produselor tradiționale va crește!»

«Prim-ministrul Marcel Ciolacu minte atunci când vorbește în public de „patriotism economic“, în condițiile în care a decis să crească prețul produselor tradiționale românești prin renunțarea la TVA-ul ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:05
(3087 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 30,325 milioane de lei pentru renta viageră agricolă 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că a efectuat plata sumei de 30,325 milioane de lei cuvenită sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2022. Astfel, suma de 11,4 ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2023, 20:20
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 septembrie 2023, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 septembrie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2023, 14:30
(8682 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Apă oprită la Dridu pentru lucrări la stația de pompare

Miercuri, 20 septembrie 2023, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări de cuplare a conductei de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare din localitatea Dridu/Ialomița, la sistemul centralizat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2023, 17:10
(3976 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sfântu Gheorghe, reținut de polițiști după ce a agresat o minoră de 15 ani

Polițiștii Secției nr. 6 Ion Roată au reținut duminică, 17 septembrie a.c., un bărbat de 53 de ani, din comuna Sfântu Gheorghe, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «lovire sau alte violențe». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 17:10
(5444 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 11 permise de conducere reținute, 18 certificate de înmatriculare retrase

În zilele de sâmbătă și dumincă, 16/17 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 212 evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate 404 de sancțiuni contravenționale, iar în urma ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 16:55
(4936 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții de digitalizare

RAJA Constanța: Soluții de digitalizare

Pachetul «Cont Client RAJA» este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line «Contul meu RAJA» (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 15:20
(3022 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tamponare între un autocar și un autoturism

Două echipaje de la Detașamentul de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în Slobozia, în care au fost implicate un autoturism și un autocar. În urma evenimentului rutier a rezultat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 14:20
(3499 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


AJFP Ialomița: În lunile septembrie și octombrie 2023, Programul «Tezaur» continuă cu dobânzi de până la 7,10%

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii/persoane fizice că, începând de luni, 18 septembrie 2023, și până pe 13 octombrie 2023, românii pot investi în Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 13:50
(2261 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acordare a unui sprijin de urgență pentru sectorul cerealelor și cel al semințelor oleaginoase

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că până la data de 26 octombrie 2023 inclusiv, primește cereri de acordare a sprijinului de urgență pentru sectorul cerealelor și al semințelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 13:25
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Arheolog pentru o zi»/Zilele Europene ale Patrimoniului

Muzeul Județean Ialomița: «Arheolog pentru o zi»/Zilele Europene ale Patrimoniului

O lecție de istorie locală a fost predată în aer liber, cu prilejul Zilelor Europene ale Patrimoniului, la Baza de Cercetare și Expunere Muzeală «Orașul de Floci» din comuna Giurgeni, sub egida «Arheolog ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 13:10
(7330 vizualizări - 0 comentarii)


Garnizoana Slobozia: Campanie de recrutare a soldaților gradați profesioniști

Vineri, 15 septembrie a.c., în cazarma Batalionului 113 Artilerie «Bărăganu» s-a desfășurat programul-pilot de recrutare și selecție a candidaților pentru posturile vacante de soldat gradat profesionist ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2023, 18:00
(5831 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 septembrie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 20 septembrie 2023, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații fiscale: Formularul 010 ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2023, 13:30
(6582 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale privind munca nedeclarată în domeniul hotelier

ITM Ialomița: Controale privind munca nedeclarată în domeniul hotelier

În perioada 28 august-8 septembrie 2023, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au realizat un amplu control privind munca nedeclarată în domeniul hotelier. La nivelul județului, au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2023, 12:10
(4973 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Modificări aduse Spațiului Privat Virtual

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că au fost aduse unele modificările pe portalul ANAF și în cadrul Spațiului Privat Virtual. Formularul web de înregistrare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2023, 13:30
(3869 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În august 2023 s-a rambursat TVA în valoare de 6,32 milioane de lei

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna august 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 6,32 milioane de lei. Totodată, au fost efectuate auto-compensări din ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2023, 15:25
(7122 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de Call Center RAJA Constanța-Un număr unic la dispoziția tuturor clienților

Serviciul de Call Center RAJA Constanța-Un număr unic la dispoziția tuturor clienților

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2023, 13:40
(6961 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

Miercuri, 13 septembrie 2023, se împlinesc 175 de ani de la bătălia din Dealul Spirii, susținută pe fondul Revoluției Pașoptiste, când o oaste turcă pătrunde pe teritoriul românesc cu intenția declarată ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2023, 11:50
(7087 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Începe a XI-a ediție a Festivalului-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»

În perioada 13-15 octombrie a.c., la Baza de Cercetare și Expunere Muzeală «Orașul de Floci», din comuna Giurgeni, se desfășoară a XI-a ediție a Festivalului-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2023, 16:20
(4165 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții de peste 172 milioane de lei pentru motorina aferentă trimestrului II al anului 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, în perioada 1 aprilie-31 iulie 2023. Valoarea ajutorului de stat acordat sub ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2023, 15:50
(9015 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga/Fetești!

Marți, 12 septembrie 2023, Stația de Pompare Buliga a înregistrat o avarie la nivelul sistemului de alimentare cu energie electrică, motiv pentru care pompele de la nivelul acesteia nu au mai putut funcționa ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2023, 13:55
(2850 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Fonduri de peste 100 mii de lei, colectate pentru Campania«Educația-prioritate a Bisericii»

Protopopiatul Urziceni: Fonduri de peste 100 mii de lei, colectate pentru Campania«Educația-prioritate a Bisericii»

În perioada 15 august-10 septembrie 2023, în cadrul celor 68 de parohii arondate Protopopiatului Urziceni, 1182 de elevi cu posibilități materiale reduse au beneficiat de sprijin material în valoare totală ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2023, 18:35
(5464 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beneficiari de servicii sociale ținuți legați de pat, într-un centru privat

Luni, 11 septembrie a.c., politiștii Secției nr. 5 Jilavele au fost sesizați prin sistemul 112, de către o persoană, inspector în cadrul Consiliului de Monitorizare, Implementare a Convenției ONU privind ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2023, 18:10
(4697 vizualizări - 2 comentarii)


Protest USR în prima zi de școală: Iohannis a promis «România Educată», dar a livrat «România Eșuată»!

Pentru mai bine de 2,9 milioane de copii a început astăzi un nou an școlar sub semnul eșecului și al haosului. Părinții, copiii și profesorii sunt tot mai nemulțumiți, în timp ce Guvernul PSD-PNL, girat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2023, 17:30
(4402 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 107,94 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2023

În luna august a anului 2023, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 107,94 milioane de lei, cu 2 ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2023, 16:20
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Pâinea și Vinul», a V-a ediție

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 15-17 septembrie 2023, la cea de a V-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2023, 15:40
(6227 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Gheorghe Doja: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Două echipaje de la Detașamentul de Pompieri Slobozia au intervenit vineri, 8 septembrie a.c., cu o autospecială de descarcerare și o autospecială de stingere cu apă și spumă, la un accident rutier, produs ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2023, 19:30
(7116 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi aplicate pentru comercializarea furajelor și produselor medicinale veterinare expirate

În baza unei sesizări, înregistrată la Direcția Sanitară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, au fost verificate în perioada 17-18 august 2023, trei unități autorizate sanitar-veterinar pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2023, 14:10
(5947 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...