Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru implementarea Proiectului «ELENA» în școli

Aflat în întârziere

Primăria Slobozia caută soluții pentru implementarea Proiectului «ELENA» în școli

bonus: S-a majorat indemnizația de hrană pentru nevoiașii din Slobozia

Debutul lucrărilor de eficien­tizare energetică a unităților de învățământ din Slobozia, prin Programul «ELENA», creează haos în comunitatea locală. Părinții susțin că s-ar fi propus revenirea la școala online pe tot parcursul implementării proiectului, iar această inițiativă a fost categoric respinsă. Reprezentanții Primăriei Slobozia, instituția care gestionează proiectul la nivel local, susțin însă că se caută soluții pentru ca impactul lucrărilor asupra activității școlare să fie unul cât mai mic. «Cu siguranță școala online nu este o soluție... Vom căuta alături de constructori cele mai bune alternative de lucru pentru ca activitatea școlară să nu fie dată peste cap!» susține Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia.

 

Lucrări amânate pentru primăvară Majoritatea școlilor din Ialomița au ales să se asocieze cu reprezentanții Consiliului Județean Ialomița pentru ca eficientizarea energetică a unităților de învățământ, prin Programul «ELENA», să fie una centralizată și organizată. Pri­măria Slobozia a decis să nu facă parte din această asociere și a implementat singură proiectele de eficientizare energetică a unităților de învățământ din Slobozia. Pe lista obiectivelor care vor beneficia de lucrări de eficientizare energetică au fost trecute 11 unități de învățământ, însă contractele de finanțare și de execuție au fost semnate doar pentru 7 dintre acestea, respectiv Școala Gimnazială «Sf. Andrei», Grădinița cu Program Prelungit «Junior», Colegiul Național «Mihai Viteazul»-Corp A, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza»-Corp B, Grădinița cu Pro­gram Prelungit «Piticot», Școala Gim­nazială Nr. 3-Corp C1/A și Liceul de Arte «Ionel Perlea»-C3. Deși aceste documente au fost semnate anul trecut, iar lucrările ar fi trebuit încheiate deja, admi­nistrația locală încă nu a deschis niciun șantier în incinta vreuneia dintre cele 7 unități de învățământ incluse în prima etapă a derulării Proiectului «ELENA». «Suntem încă în faza de întocmire a proiectelor tehnice... Mai sunt unele detalii de pus la punct. Cel mai probabil, prin primăvară vor începe efectiv lucrările!» susține Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia.

 

Părinții refuză școala online Eficientizarea energetică a celor 7 unități de învățământ se desfășoară pe parcursul a 9 luni, conform documentelor oficiale, iar lucrările afectează și activitatea școlară. Mai mulți părinți din Slobozia au precizat faptul că, pe toată perioada în care șantierele vor fi deschise, s-ar fi propus varianta revenirii la școala online. Soluția identificată de autorități a creat însă mai multe discuții aprinse, comunitatea locală respingând această soluție. Oficial, administrația locală respinge categoric această idee, reprezentanții Primăriei Slobozia explicând faptul că se fac demersuri astfel încât activitatea școlară să se desfă­șoare în format fizic. Deocamdată nu s-a decis asupra modului în care elevii vor merge la școală în timp ce muncitorii lucrează la renovarea clădirilor, însă va­rianta școlii online, cel puțin pentru moment, este exclusă. «Vom avea mai multe întâlniri cu reprezentanții constructorilor și vom căuta soluții astfel încât activitatea didactică a celor 7 unități școlare să nu fie afectată... Excludem orice posibilitate de a se învăța online, la Slobozia. Școala online nu este o alternativă!» a precizat Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia. Mai mult, în perioada următoare se vor desfășura întâlniri cu directorii unităților de învățământ vizate de aceste lucrări în cadrul cărora se vor implementa mai multe scenarii ce vor viza modalitatea de desfășurare a activității școlare, astfel încât elevii și profesorii să nu fie afectați. La rândul lor, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au respins ideea revenirii la școala online, invocând o prevedere a Ministerului Educației, potrivit căreia pentru studiul online se impune obținerea unei aprobări speciale și doar în cazuri excepționale, așa cum s-a întâmplat în perioada pandemiei de COVID-19. Reabilitarea energetică a celor 7 școli din Slobozia prin Proiectul «ELENA» costă 130 milioane de lei, banii fiind acordați de Uniunea Europeană, prin intermediul Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia.

 

S-a majorat indemnizația de hrană pentru nevoiașii din Slobozia

În urmă cu o săptămână, consilierii locali din Slobozia s-au reunit în cadrul primei ședințe ordinare din anul 2026. Pe ordinea de zi inițială au fost trecute 12 proiecte de hotărâri, dar aceasta a fost suplimentată cu alte 10 inițiative. Unul dintre proiectele importante de pe ordinea de zi a fost cel referitor la aprobarea majorării valorii indemnizației de hrană acordată persoanelor nevoiașe din Slobozia, prin intermediul Cantinei Sociale, dar și copiilor din cadrul Centrului de Îngrijire de Zi Slobozia. Aflate în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, reprezentanții acestui serviciu au solicitat municipalității să majoreze valoarea indemnizației de hrană de la 22 de lei/zi, cât era inițial, la 32 de lei/zi. Aceste ta­rife nu au mai fost modificate de mai bine de 5 ani, conform informațiilor oficiale. Cele două unități din cadrul DAS Slobozia oferă zilnic hrană pentru 200 de beneficiari, adulți și copii.

6 Februarie 2026, 10:15 (7464 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a înregistrat o creștere a cheltuielilor
Soluții noi pentru probleme administrative vechi
Aleșii USL «sufocă» Consiliul Local Slobozia

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(11 Februarie 2026, 11:46)
Da' pe noi, muritorii de rand, amaratii care platim salariile primarilor si functionarilor publici, ne intreaba cineva daca vrem acest program "ELENA" sau cum s-o numi? Ce beneficii aduce copiilor nostri, dar mai ales ce dezavantaje? In afara de beneficiile constructorilor cu toate paraindaraturile care rezulta de aici, oare foloseste la ceva copiilor? Sau ei sunt neglijabili in aceasta ecuatie, pot sta acasa si "invata online"?
Rareș mihail:
(9 Februarie 2026, 22:15)
Înțeleg că primăria amână începerea lucrărilor ca mai apoi să se plângă că constructorii întârzie. Dacă începea execuția lor în ianuarie, copiii începeau în septembrie în unități renovate. Așa vor sta minim până în decembrie. Că vreme nefavorabilă, diverse. Au accesat fonduri și acum se plâng unul mai mult decât celălalt...
AlexDan:
(8 Februarie 2026, 20:58)
Da, ELENA este un program mai greu de inteles, se misca mai greu, se va realiza(pt.toate localitatile) mai tarziu, vom vedea pana la urma!
Veverita:
(8 Februarie 2026, 14:30)
De trei ani de zile se tot face vorbire despre acest ,,minunat" proiet Elena si nu auzi,decat:,se incepe in toamna,se incepe in primavare, se incepe la sf anului scolar..se va.." dar, paradoxal, cand sa se inceapa auzim formulele:se mai lucreaza la proiectul tehnic, se cauta solutii cum este mai bine pentru programul scolar, si etc.Toata lunga vacanta de vara sufla vantul si bate soarele in linistea scolii dar ...este vacanta pentru toata lumea....si asa,cu ,,se va" ne vom apropia de un alt an electoral ce va incepe cu promisiunea proiectului Elena SE VA!
Brândușa M.:
(8 Februarie 2026, 11:00)
Păi da taie de la finanțarea echipei de fotbal, din parandărătul de la Spital și multe altele care se fac
Anonim:
(7 Februarie 2026, 07:25)
Primăria să caute soluții să repare străzile din Sl Nouă pe care mai rău le-au stricat , pe banii noștri.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: În 2022 s-a rambursat TVA de peste 95,83 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în anul 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 95,83 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2023, 16:10
(18431 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Balaciu și Axintele

Pompierii din Urziceni au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o hală în comuna Balaciu. Au ars aproximativ 200 kg ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2023, 12:40
(4889 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 februarie 2023, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 12:00
(14803 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Locuință cuprinsă de flăcări

Cocora: Locuință cuprinsă de flăcări

Vineri, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,30, pompierii Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 11:30
(13399 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora incendiu


Lăcusteni: Doi minori, victime ale unui accident rutier

Duminică, 5 februarie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, cu trei persoane pasagere, în satul Lăcusteni. În urma evenimentului rutier ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 10:00
(7839 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Acțiuni preventive în școli

IJJ Ialomița: Acțiuni preventive în școli

În baza Planului teritorial comun de acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și prevenirea delincvenței juvenile, în cadrul proiectului «Școala în siguranță», miercuri, 1 februarie a.c ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2023, 17:40
(14632 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: În 2022, pompierii au intervenit pentru stingerea a peste 700 de incendii

ISU Ialomița: În 2022, pompierii au intervenit pentru stingerea a peste 700 de incendii

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității desfășurate, în cursul anului 2022. Potrivit informațiilor oficiale, pompierii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2023, 14:20
(17210 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru «trafic de droguri»

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a trei inculpați și luarea măsurii ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 18:00
(5804 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Evoluția Pestei Porcine, în dezbatere

Instituția Prefectului Ialomița: Evoluția Pestei Porcine, în dezbatere

Joi, 2 februarie 2023, prefectul județului Ialomița, în calitate de președinte al Comitetului Local de Combatere a Bolilor Ialomița, a participat la o ședință organizată de Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 17:20
(8332 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: În 2022, jandarmii au aplicat sancțiuni de peste 745 mii de lei

IJJ Ialomița: În 2022, jandarmii au aplicat sancțiuni de peste 745 mii de lei

În 2022, pentru asigurarea și menținerea unui climat deordine și siguranță publică, structurile operative ale Jandarmeriei Ialomița au executat 8268 de misiuni specifice, atât independent, cât și în cooperare ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 17:00
(11506 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cuantumurile Ajutoarelor Naționale Tranzitorii aferente sectoarelor vegetal și zootehnic, pentru anul de cerere 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT) pentru anul de cerere 2022 și s-a demarat procesul ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 11:00
(15116 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Adolescentă de 17 ani, luată cu forța de fostul iubit

Marți, 31 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Coșereni, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de «lipsire de libertate ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 19:10
(13480 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărcănești, reținuți pentru «tâlhărie calificată» și «lovire sau alte violențe»

Doi tineri, în vârstă de 20 și 22 de ani, din Bărcănești, au fost identificați și reținuți de polițiștii ialomițeni după ce ar fi tâlhărit două persoane și le-ar fi sustras o sumă de bani. Aceștia au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 18:55
(5164 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de control în unitățile de producere a energiei electrice

ITM Ialomița: Campanie națională de control în unitățile de producere a energiei electrice

Inspecția Muncii, prin inspectoratele teritoriale de muncă, va desfășura Campania de control privind verificarea respectării prevederilor legale în domeniul securității și sănătății în muncă în unitățile ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 18:40
(10383 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

Polițiștii ialomițeni au marcat luni, 30 ianuarie a.c., «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli», prin întâlniri cu elevi și cadre didactice din cadrul unităților de învățământ din județ. Temele dezbătute ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 15:25
(10299 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa aviară, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 1 februarie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a participat la o ședință organizată de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, a cărei principală ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 14:50
(9257 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an

Instituția Prefectului Ialomița: Prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an

Marți, 31 ianuarie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a prezidat ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «Pentru că este prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an vreau să vă transmit un mesaj cu privire la prioritățile instituționale de care să țineți seama. Vă rog, în primul rând să aveți grijă de cerințele și solicitările cetățenilor. Apoi, îngrijiți-vă și de colegii dumneavoastră, de subordonații cu care faceți echipă. Faceți front comun în rezolvarea tuturor atribuțiilor pe care le aveți. Dincolo de aceste aspecte, vă rog să îi și înțelegeți atunci când au o problemă personală, găsiți împreună soluții pentru rezolvarea problemelor de orice natură ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 15:15
(21624 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Călători ținuți în picioare în microbuz. Șoferul, amendat de polițiști!

Poliția Rutieră Ialomița: Călători ținuți în picioare în microbuz. Șoferul, amendat de polițiști!

În cadrul unui filtru pe DN2C, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, pentru control, marți, 31 ianuarie a.c., un microbuz ce efectua transport rutier de persoane peste limita numărului de locuri înscris ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 14:30
(7140 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Cisternă încărcată cu motorină, răsturnată în șanț

Slobozia: Cisternă încărcată cu motorină, răsturnată în șanț

Detașamentul de pompieri Slobozia a intervenit marți, 31 ianuarie a.c., la un accident rutier produs la ieșire din municipiul Slobozia, în apropiere de Combinatul Chimic, în care au fost implicate o cisternă ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 14:00
(6912 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de droguri, arestat preventiv

Joi, 26 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au documentat activitatea infracțională a unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2023, 18:30
(12909 vizualizări - 0 comentarii)


 Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit duminică, 29 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament situat la parterul unui bloc din oraș. La fața locului s-a deplasat și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2023, 13:30
(4507 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Două victime în urma unui accident rutier

Amara: Două victime în urma unui accident rutier

Două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Slobozia, au intervenit sâmbătă, 28 ianuarie a.c., în cazul un accident rutier, produs pe raza orașului Amara, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 20:40
(6966 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Alexeni: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Alexeni: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Sâmbătă, 28 ianuarie a.c., în localitatea Alexeni s-a produs un accident rutier. Din cauza neadaptării vitezei la condițiile de drum, șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 13:15
(5001 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din județ

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile județene și naționale din județul Ialomița. Totodată, polițiștii informează ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 12:00
(15976 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Descinderi ale polițiștilor la hoții de energie electrică

Vineri, 27 ianuarie a.c., 42 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, ai Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2023, 16:40
(13367 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier, dat peste cap din cauza vremii nefavorabile

Ialomița: Traficul rutier, dat peste cap din cauza vremii nefavorabile

Codul Galben de viscol și ninsori, emis de Administrația Națională de Meteorologie și pentru județul Ialomița, dă peste cap circulația rutieră pe unele drumuri naționale și județene. Astfel, potrivit unei ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2023, 14:10
(5769 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Amara

Incendiu la o casă din Amara

Detașamentul de pompieri Slobozia a intervenit joi, 26 ianuarie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Amara. Pentru misiune au fost mobilizate 3 autospeciale ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 20:30
(14258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Sfântu Gheorghe: Braconieri prinși în flagrant de polițiști

Sfântu Gheorghe: Braconieri prinși în flagrant de polițiști

Miercuri, 26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat în flagrant delict, în apropierea unei bălți private din comuna Sfântu Gheorghe, patru bărbați din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 18:00
(5706 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 ianuarie 2023, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 ianuarie 2023, este termenul limită de depunere pentru Formularul 394-«Declarația informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național» ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:40
(14035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului

Ialomița: Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului și pentru județul Ialomița. Atenționarea intră în vigoare ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:30
(6009 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...