Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Februarie 2001. Ialomița își reamenaja cursul politic, social-democrația reimpunându-și dominația asupra județului. Erau vremurile când eșichierul politic la nivel local se reconfigura, polurile de putere chiar din interiorul PDSR trasând liniile după care se ghida Ialomița. Cu proaspătul instalat la «butoanele» Prefecturii Ialomița, Marian Bălan și «alesul numărul 1» la șefia Consiliului Județean, Gheorghe Savu (suplimentar, și președinte al Organizației PDSR Ialomița), Ialomița schimba directori de descentralizate, privatiza la foc automat firme încă ale Statului și încerca schimbări de generații. Erau timpurile când disputele revanșarde se revărsau în ședințele de Consiliu Județean sau Consilii Locale, «impresiile artistice» ale liderilor politici fiind consemnate în ample articole din presa vremii. Revenind, Independent, un ziar relativ nou pe piața media locală, scria istoria Ialomiței, nenumărate știri, reportaje sau anchete atrăgând atenția publicului cititor.

 

Într-un prim număr din februarie 2001, Independent discuta pe larg despre «datoriile» județului, «Față de anul 1996, datoriile Consiliului Județean Ialomița au crescut de peste 12 ori» fiind unul dintre titlurile de primă pagină. «Senatoarea PDSR Elena Sporea vrea să introducă „struțomania“ în județ» a reprezentat un alt titlu de primă pagină, Independent aducând în discuție una dintre propunerile de afaceri ale parlamentarului social-democrat în ceea ce privește dezvoltarea economică a Ialomiței. Pe altă parte, «Senatoarea PD Maria Petre va sprijini comunitatea din Coșereni în privința obținerii rețelei proprii de gaz metan» arăta titlul unui alt articol din Independent. De asemenea, ziarul nostru trata într-un articol și alegerea în funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița a social-democratului Gheorghe Cană, despre ședința Consiliului Local Slobozia Independent titrând «În prima lor întâlnire din 2001/Consilierii locali au decis majorarea taxelor în cimitire». «Un deținut din Penitenciarul Slobozia și-a înfipt un cui în frunte/„Modă retro“ printre pușcăriași» sau «Superstiție sau realitate/Troița din comuna Grivița „ucide“ oameni și „provoacă“ accidente» au reprezentat alte titluri incitante din Independent.

 

Începutul lunii februarie 2001 a marcat și un alt eveniment important pentru Ialomița, Independent titrând: «Generalul Constantin Matei, noul șef al Poliției ialomițene». Numirea controversată a generalului Constantin Matei la comanda IPJ Ialomița a stârnit numeroase reacții, ziarul nostru consemnând într-un amplu articol detalii despre această nominalizare. În același ton, la Amara, noul primar al localității, Victor Moraru «insista pentru debarcarea șefului de post», edilul ales în 2000 declarându-și nemulțumirea public în ceea ce privește activitatea polițiștilor din loca­litate. Independent publica și o altă investigație care a suscitat interesul opiniei publice, fiind amplu prezentat cazul unui «furt» de mare valoare la Urziceni: «Un reputat medic din Urziceni a fost jefuit/5 mascați l-au deposedat pe dr Georgescu de 25 de tablouri originale în valoare de peste 500 milioane de lei». Același Independent semnala un aspect important pentru acele timpuri, legea egalității dintre femei și bărbați fiind respectată: «Ialomița, singurul județ cu două femei senator».

 

Așa cum vă precizam în deschiderea acestei retrospective, un titlu de primă pagină din Independent este elocvent în acest sens: «Directori de foste IAS-uri au jucat la poker terenuri agricole de stat/declară președintele Consiliului Județean Ialomița, Gheorghe Savu». Alături de alte declarații belicoase, Gheorghe Savu semnala într-un amplu articol-interviu din Independent nenumărate nereguli în agricultura neprivatizată a Ialomiței, președintele de-atunci al Consiliului Județean Ialomița solicitând Guvernului Năstase «preluarea în patrimoniul Județului a terenurilor fostelor IAS-uri Vlădeni, Bordușani, Făcăeni și Stelnica». Independent avertiza pe prima pagină în februarie 2001 și asupra unui alt subiect «fierbinte»: «Lovitură de teatru/SC Urban SA ar putea fi preluat de SC Amonil SA», fiind analizată istoria relațiilor contractuale dintre cele două firme, datoriile «istorice» ale actualului operator regional de apă-canal Urban SA Slobozia către fostul Combinat Chimic, «de peste 60 miliarde de lei», reprezentând unica soluție de remediere a situației. Tot printr-un titlu de primă pagină, Independent semnala în februarie 2001 apariția SMURD: «Conform unui protocol între Ministerul de Interne și Ministerul Sănătății/Va fi înființat Serviciul Medical de Urgență și Descarcerare».

 

Sfârșitul lunii februarie 2001 aducea în atenția opiniei publice noi subiecte incitante. «Conducerea Agrozootehnica Făcăeni SA vede necesară „șefului“ Departamentului de Control al Guvernului, Ovidiu Grecea, în Balta Ialomiței» reprezenta un titlu de primă pagină din Independent, ca răspuns la declarațiile războinice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Gheorghe Savu, privind neregulile din fostele IAS-uri. Independent a titrat și despre «Licitația pentru vânzarea Fabricii de Zahăr din Urziceni», un alt articol cu titlul «Coșmarul telefoniei mobile „taxat la secundă“/„Antena Cosmorom“ terori­zează o familie din Slobozia» semnalând amplasarea unei antene de către o firmă de telefonie mobilă fără a avea autorizațiile necesare. Pe de altă parte, la nivelul spitalelor ialomițene se schimbau conducerile-«Directori „noi-nouți“ la Spitalele din Slobozia, Urziceni și Fetești», asta în timp ce Independent consemna despre febrilitatea cu care partidele politice locale căutau candidați pentru Primăria Țăndărei, odată cu intrarea ex-edilului profesor Silvian Ciupercă în Parlament pe poziția celui care a ales să fie numit prefect, Marian Bălan. «Primarul Sloboziei preconizează un buget de 80 miliarde de lei pentru anul 2001» reprezenta titlul unui alt articol de primă pagină din februarie 2001, Independent aducând în discuție și posibile investiții în mediul rural anunțate de potentații vremurilor: «Oameni de afaceri israelieni și grupul de firme IDH vor să investească 5 mili­oane de dolari în fiecare localitate rurală».


Un ultim număr din februarie 2001 anunța pe prima pagină o iminentă vizită în Ialomița a premierului Adrian Năstase, Independent informând asupra detaliilor vizitei. Sfârșitul lunii februarie 2001 preconiza demisia inspectorului școlar ge­neral, profesorul Octavian Man fiind instalat în funcție de precedentul guvern țărănisto-liberal. Ex-senatorul PUNR din mandatul 1996-2000, Nelu Badea era nominalizat pentru a ocupa funcția de director al fostului IAS Urziceni, asta în timp ce directorul încă neprivatizatei BCR Ialomița, Gheorghe Carniciu, își înainta demisia. Așa cum rubrica de față v-a informat, Partidul România Mare a reușit, după o ultimă etapă de redistribuire a voturilor pentru Alegerile Parlamentare din noiembrie 2000, să-și adjudece două mandate de deputat. Marinache Vișinescu, un ilustru anonim personaj din Fetești, era unul dintre cei doi deputați ai Partidului România Mare în Ialomița, Independent prezentându-l opiniei publice în cadrul unui interviu. Adevărat promotor al fotomodelului Claudia Neghină, Independent o cita pe prima pagină pe cea care, la doar 19 ani, devenea directoare a unei agenții de modelling: «Învingătorii găsesc întotdeauna soluții, pe când lașii găsesc scuze».
La final am păstrat un alt titlu interesant din februarie 2001, Independent titrând: «Profesorii ialomițeni amenință cu greva generală». Un alt articol care demonstrează, o dată în plus, că istoria se repetă.

27 Februarie 2026, 12:20 (6356 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița de acum 25 de ani... (VIII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2001)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 24 Aug 2026
353 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IȘJ Ialomița: 35 de școli sunt în Scenariul Roșu

O informare a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 23 de elevi bolnavi de COVID-19. De asemenea, 9 cadre didactice au avut rezultate pozitive la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:50
(4195 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Două accidente grave s-au produs pe șoselele din Ialomița în ziua de sâmbătă, 20 martie 2021. Primul eveniment rutier a avut loc în zona localității Malu, când o femeie de 42 de ani s-a răsturnat cu mașina ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:45
(6681 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu Smirna accident


Roșiori: Incidență de 12,62/1000 de locuitori

Localitatea Roșiori înregistrează cea mai mare rată de incidență a cazurilor de COVID-19, de la debutul pandemiei și până în prezent. Datele arată că în această localitate incidența a ajuns la valoarea ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:30
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 51 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8938, cu 51 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 15:40
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi modele de formulare pentru declararea veniturilor obținute din activități independente

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziție mai multe modele pentru completarea formularului pentru venituri independente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 17:39
(7003 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 6500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni în valoare de 6500 de lei în cadrul unei acțiuni privind felul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Acțiunea s-a desfășurat în ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:45
(4845 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8887, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:30
(3883 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că autorizarea plăților regulare pentru Campania 2020 continuă în ritm susținut. Până la acest moment s-a autorizat la plată un număr ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:15
(4518 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 19 martie a.c., pentru a lichida un incendiu, produs în urma unei explozii, care a cuprins o locuință din comuna Gheorghe Doja. Deflagrația ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 11:30
(2952 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: 24 mii de ialomițeni, vaccinați anti-COVID-19

Potrivit unei informări oficiale, în ultimele 24 de ore, împotriva COVID-19 la nivelul județului Ialomița s-au imunizat 1702 persoane. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că de la debutul ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 19:15
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firmele care plasează forță de muncă în străinătate

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară în această perioadă, sub coordonarea Inspecției Muncii, o acțiune de informare și control cu privire la respectarea dispozițiilor legale de către agenții ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 18:40
(3062 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Miercuri, 17 martie a.c., 82 de polițiști și 22 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:25
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară și Biroului de Analiză și Prevenirea Criminalității au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:20
(2888 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 18 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8839, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 15:50
(3478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii de mașini

Miercuri, 17 martie 2021, polițiști din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice-IGPR, sub supravegherea procurorilor de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 16:05
(4396 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 17 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8776, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 15:40
(4797 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venit/câștigul net anual impozabil

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare fiscală a elaborat Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 12:10
(5960 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Ciochina

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Ciochina. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de marți, 16 martie 2021, și va fi ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 20:05
(6417 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8716, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 15:40
(4458 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 54 de cetățeni care nu au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 13:20
(2246 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Marți, 16 martie a.c., în jurul orei 2,00, 3 echipaje de pompieri din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă precum și o ambulanță SMURD, au fost alertați pe ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 11:50
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat «Ghidul privind impozitul pe veniturile microîntreprinderilor»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice care au obligația de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor că pe site-ul ANAF a fost publicat «Ghidul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:55
(11082 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8676, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:45
(3425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Prelungirea Stării de Alertă a adus și modificarea intervalului de limitare a deplasărilor doar din motive justificate în intervalul orar 22,00-05,00, aseară fiind organizată o acțiune la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 13:50
(1624 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a încheiat convenții pentru finanțarea capitalului de lucru cu instituții bancare și nebancare și, începând de luni, 15.03.2021, eliberează ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 12:35
(4786 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Declarația 112 a fost modificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 11:10
(5887 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8634, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2021, 16:10
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2021, 15:35
(3473 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8576, cu 37 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 15:25
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii fiscale electronice puse la dispoziția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că înrolarea în «Spațiul Privat Virtual» (SPV) oferă, atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice, toate facilitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 14:10
(6024 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Cetatean în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători AlexDan în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Analize apa în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Om al Cetății în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...