Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Februarie 2001. Ialomița își reamenaja cursul politic, social-democrația reimpunându-și dominația asupra județului. Erau vremurile când eșichierul politic la nivel local se reconfigura, polurile de putere chiar din interiorul PDSR trasând liniile după care se ghida Ialomița. Cu proaspătul instalat la «butoanele» Prefecturii Ialomița, Marian Bălan și «alesul numărul 1» la șefia Consiliului Județean, Gheorghe Savu (suplimentar, și președinte al Organizației PDSR Ialomița), Ialomița schimba directori de descentralizate, privatiza la foc automat firme încă ale Statului și încerca schimbări de generații. Erau timpurile când disputele revanșarde se revărsau în ședințele de Consiliu Județean sau Consilii Locale, «impresiile artistice» ale liderilor politici fiind consemnate în ample articole din presa vremii. Revenind, Independent, un ziar relativ nou pe piața media locală, scria istoria Ialomiței, nenumărate știri, reportaje sau anchete atrăgând atenția publicului cititor.

 

Într-un prim număr din februarie 2001, Independent discuta pe larg despre «datoriile» județului, «Față de anul 1996, datoriile Consiliului Județean Ialomița au crescut de peste 12 ori» fiind unul dintre titlurile de primă pagină. «Senatoarea PDSR Elena Sporea vrea să introducă „struțomania“ în județ» a reprezentat un alt titlu de primă pagină, Independent aducând în discuție una dintre propunerile de afaceri ale parlamentarului social-democrat în ceea ce privește dezvoltarea economică a Ialomiței. Pe altă parte, «Senatoarea PD Maria Petre va sprijini comunitatea din Coșereni în privința obținerii rețelei proprii de gaz metan» arăta titlul unui alt articol din Independent. De asemenea, ziarul nostru trata într-un articol și alegerea în funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița a social-democratului Gheorghe Cană, despre ședința Consiliului Local Slobozia Independent titrând «În prima lor întâlnire din 2001/Consilierii locali au decis majorarea taxelor în cimitire». «Un deținut din Penitenciarul Slobozia și-a înfipt un cui în frunte/„Modă retro“ printre pușcăriași» sau «Superstiție sau realitate/Troița din comuna Grivița „ucide“ oameni și „provoacă“ accidente» au reprezentat alte titluri incitante din Independent.

 

Începutul lunii februarie 2001 a marcat și un alt eveniment important pentru Ialomița, Independent titrând: «Generalul Constantin Matei, noul șef al Poliției ialomițene». Numirea controversată a generalului Constantin Matei la comanda IPJ Ialomița a stârnit numeroase reacții, ziarul nostru consemnând într-un amplu articol detalii despre această nominalizare. În același ton, la Amara, noul primar al localității, Victor Moraru «insista pentru debarcarea șefului de post», edilul ales în 2000 declarându-și nemulțumirea public în ceea ce privește activitatea polițiștilor din loca­litate. Independent publica și o altă investigație care a suscitat interesul opiniei publice, fiind amplu prezentat cazul unui «furt» de mare valoare la Urziceni: «Un reputat medic din Urziceni a fost jefuit/5 mascați l-au deposedat pe dr Georgescu de 25 de tablouri originale în valoare de peste 500 milioane de lei». Același Independent semnala un aspect important pentru acele timpuri, legea egalității dintre femei și bărbați fiind respectată: «Ialomița, singurul județ cu două femei senator».

 

Așa cum vă precizam în deschiderea acestei retrospective, un titlu de primă pagină din Independent este elocvent în acest sens: «Directori de foste IAS-uri au jucat la poker terenuri agricole de stat/declară președintele Consiliului Județean Ialomița, Gheorghe Savu». Alături de alte declarații belicoase, Gheorghe Savu semnala într-un amplu articol-interviu din Independent nenumărate nereguli în agricultura neprivatizată a Ialomiței, președintele de-atunci al Consiliului Județean Ialomița solicitând Guvernului Năstase «preluarea în patrimoniul Județului a terenurilor fostelor IAS-uri Vlădeni, Bordușani, Făcăeni și Stelnica». Independent avertiza pe prima pagină în februarie 2001 și asupra unui alt subiect «fierbinte»: «Lovitură de teatru/SC Urban SA ar putea fi preluat de SC Amonil SA», fiind analizată istoria relațiilor contractuale dintre cele două firme, datoriile «istorice» ale actualului operator regional de apă-canal Urban SA Slobozia către fostul Combinat Chimic, «de peste 60 miliarde de lei», reprezentând unica soluție de remediere a situației. Tot printr-un titlu de primă pagină, Independent semnala în februarie 2001 apariția SMURD: «Conform unui protocol între Ministerul de Interne și Ministerul Sănătății/Va fi înființat Serviciul Medical de Urgență și Descarcerare».

 

Sfârșitul lunii februarie 2001 aducea în atenția opiniei publice noi subiecte incitante. «Conducerea Agrozootehnica Făcăeni SA vede necesară „șefului“ Departamentului de Control al Guvernului, Ovidiu Grecea, în Balta Ialomiței» reprezenta un titlu de primă pagină din Independent, ca răspuns la declarațiile războinice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Gheorghe Savu, privind neregulile din fostele IAS-uri. Independent a titrat și despre «Licitația pentru vânzarea Fabricii de Zahăr din Urziceni», un alt articol cu titlul «Coșmarul telefoniei mobile „taxat la secundă“/„Antena Cosmorom“ terori­zează o familie din Slobozia» semnalând amplasarea unei antene de către o firmă de telefonie mobilă fără a avea autorizațiile necesare. Pe de altă parte, la nivelul spitalelor ialomițene se schimbau conducerile-«Directori „noi-nouți“ la Spitalele din Slobozia, Urziceni și Fetești», asta în timp ce Independent consemna despre febrilitatea cu care partidele politice locale căutau candidați pentru Primăria Țăndărei, odată cu intrarea ex-edilului profesor Silvian Ciupercă în Parlament pe poziția celui care a ales să fie numit prefect, Marian Bălan. «Primarul Sloboziei preconizează un buget de 80 miliarde de lei pentru anul 2001» reprezenta titlul unui alt articol de primă pagină din februarie 2001, Independent aducând în discuție și posibile investiții în mediul rural anunțate de potentații vremurilor: «Oameni de afaceri israelieni și grupul de firme IDH vor să investească 5 mili­oane de dolari în fiecare localitate rurală».


Un ultim număr din februarie 2001 anunța pe prima pagină o iminentă vizită în Ialomița a premierului Adrian Năstase, Independent informând asupra detaliilor vizitei. Sfârșitul lunii februarie 2001 preconiza demisia inspectorului școlar ge­neral, profesorul Octavian Man fiind instalat în funcție de precedentul guvern țărănisto-liberal. Ex-senatorul PUNR din mandatul 1996-2000, Nelu Badea era nominalizat pentru a ocupa funcția de director al fostului IAS Urziceni, asta în timp ce directorul încă neprivatizatei BCR Ialomița, Gheorghe Carniciu, își înainta demisia. Așa cum rubrica de față v-a informat, Partidul România Mare a reușit, după o ultimă etapă de redistribuire a voturilor pentru Alegerile Parlamentare din noiembrie 2000, să-și adjudece două mandate de deputat. Marinache Vișinescu, un ilustru anonim personaj din Fetești, era unul dintre cei doi deputați ai Partidului România Mare în Ialomița, Independent prezentându-l opiniei publice în cadrul unui interviu. Adevărat promotor al fotomodelului Claudia Neghină, Independent o cita pe prima pagină pe cea care, la doar 19 ani, devenea directoare a unei agenții de modelling: «Învingătorii găsesc întotdeauna soluții, pe când lașii găsesc scuze».
La final am păstrat un alt titlu interesant din februarie 2001, Independent titrând: «Profesorii ialomițeni amenință cu greva generală». Un alt articol care demonstrează, o dată în plus, că istoria se repetă.

27 Februarie 2026, 12:20 (6026 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15421 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15654 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13094 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 20000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(12937 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, ploșniță la grâu!

Atenție, ploșniță la grîu!

«Unitatea Fitosanitară Ialomița atenționează toți producătorii agricoli din județ să-și controleze culturile de grîu pentru determinarea adulților de ploșniță cerealelor» atenționează directorul Maria ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:36
(27007 vizualizări - 1 comentariu)


Trupul neînsuflețit al unui bărbat dispărut, recuperat din râul Ialomița

Trupul neînsuflețit al unui bărbat dispărut, recuperat din rîul Ialomița

Joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, după o săptămînă de la data dispariției, trupul bărbatului a fost văzut de localnici în albia rîului, la aproximativ 3 km în aval de locul unde a căzut în apă ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:00
(16494 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat de la magazin un cuțit de vînătoare

În după-amiaza zilei de marți, 27 aprilie, Poliția Slobozia a fost sesizată de reprezentanții unei firme de pază despre faptul că un tînăr necunoscut a furat un cuțit de vînătoare dintr-un magazin de profil ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(17868 vizualizări - 0 comentarii)


Trei șoferi penali

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au întocmit două dosare penale pe numele unor cetățeni care au fost depistați conducînd autoturisme pe drumurile publice, deși nu posedă permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(26530 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni pentru siguranța elevilor

Miercuri, 27 aprilie în intervalul orar 10,00-18,00, polițiștii feteșteni, în colaborare cu jandarmi și polițiști de Frontieră au acționat în zona unităților de învățămînt din municipiu, avînd ca obiectiv ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:51
(23818 vizualizări - 0 comentarii)


25 de ialomițeni, cercetați pentru braconaj piscicol

30 de infracțiuni constatate, 84 de sancțiuni contravenționale aplicate, 65,5 kg de pește și 18 unelte pentru pescuit confiscate, reprezintă succint rezultatele celor 87 de acțiuni și controale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 16:46
(25297 vizualizări - 2 comentarii)


43 de locuri de muncă în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 43 locuri de muncă în străinătate. Astfel, în Marea ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 13:07
(20997 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de lapte

Producătorii de lapte pot solicita, pînă la data de 14 mai 2010, sprijin financiar destinat deținătorilor de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. Potrivit legislației în domeniu, în funcție ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2010, 08:16
(23709 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au «spart» aparatul de jocuri electronice

În cursul după-amiezii de marți, 27 aprilie a.c., polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au depistat pe raza localității trei tineri al căror comportament era suspect. După legitimarea ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 16:00
(23870 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» fără permis

Marți, 27 aprilie, polițiștii feteșteni au depistat, pe o stradă din localitate, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 33 de ani din județul Harghita. Procedînd la legitimarea acestuia, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:59
(19988 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Au furat fier vechi din curțile oamenilor

Marți, 27 aprilie a.c., polițiștii din Sărățeni au fost sesizați de trei bătrîne din localitate despre faptul că, în seara zilei de 26 aprilie, trei persoane de sex masculin, pe care nu le cunosc, folosindu ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:57
(23183 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Infractor dus la pușcărie

În cursul zilei de marți, 27 aprilie, polițiștii din Urziceni au desfășurat activități pentru depistarea unui bărbat, de 26 de ani, din localitatea Bărbulești, pe numele căruia exista un mandat de executare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:56
(27001 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni în trafic

Marți, 27 aprilie, timp de două ore, polițiștii rutieri din Slobozia și din cadrul Posturilor de Poliție arondate municipiului, au acționat în 9 filtre, în principalele puncte de acces la intrare și ieșire ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:56
(28472 vizualizări - 0 comentarii)


Crescătorii de ovine/caprine pot solicita subvenții

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că, în perioada 28 aprilie-31 mai 2010, crescătorii de ovine/caprine pot solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnie ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:55
(14026 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Transport ilegal de animale

Marți, 27 aprilie, polițiștii slobozeni aflați într-un filtru pe DN21 din municipiu, au depistat o autoutilitară cu numere de înmatriculare străine, la volanul căruia se afla un tînăr, de 22 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:54
(21018 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copii la furat din autoturisme

În cursul nopții trecute, respectiv 27 spre 28 aprilie, o patrulă mixtă de siguranță publică a observat, pe o stradă din Urziceni, un grup de patru persoane care, la vederea autospecialei poliției, au fugit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:53
(24633 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan fără permis

În cursul nopții de luni spre marți, respectiv 26 spre 27 aprilie, puțin după miezul nopții, o echipă mixtă de siguranță publică aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului Slobozia, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:51
(24824 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Șofer beat, prins de polițiști

Un bărbat de 30 de ani, din comuna Săveni este cercetat penal de polițiști după ce acesta a fost depistat în cursul zilei de luni, 26 aprilie, conducînd pe DJ 201 un autoturism deși consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:50
(14959 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Motociclist accidentat

La începutul săptămînii, luni, 26 aprilie, pe Bulevardul Unirii din Slobozia s-a produs un accident rutier în urma căruia a rezultat vătămarea corporală a unui tînăr de 18 ani, din localitate. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:49
(21863 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Hoți prinși de polițiști

Luni, 26 aprilie, polițiștii din Ciochina au fost sesizați de un localnic despre faptul că în perioada noiembrie 2009-25 aprilie 2010, persoane necunoscute i-ar fi sustras dintr-o fîntînă aflată în curtea ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:48
(23621 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 17:08
(13796 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 16:54
(15536 vizualizări - 0 comentarii)


6 ialomițeni, judecați pentru trafic de minori

Șase persoane, dintre care una în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată pentru trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat din punct de vedere sexual mai multe ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 16:49
(20627 vizualizări - 0 comentarii)


Problema celor 6 loturi de teren atribuite de Primărie Episcopiei: PS Vincențiu invocă prefectului Teculescu Legea Cultelor

La scurt timp după publicarea pe site-ul nostru a articolului «Eu cînd vreau să fluier, fluier!/Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia», Preasfințitul Vincențiu ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 12:57
(25040 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de pachete de țigări, confiscate

Peste 7000 de pachete de țigări, confiscate

Peste 7000 de pachete de țigări, fără documente de proveniență, ce aveau aplicate timbre emise de autoritățile Republicii Moldova, au fost ridicate în vederea confiscării luni, 26 aprilie, de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 12:22
(21605 vizualizări - 0 comentarii)


Comunicat APIA: În atenția producătorilor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor de lapte că pot solicita, pînă la data de 30 aprilie 2010, acordarea cotelor din rezerva națională. Potrivit Ordinului nr. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 08:51
(24041 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...