SPORT
Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-FC Hermannstadt 2-2
Soarta!
Apropierea de finalul play-out-ului Superligii sezonului 2025-2026 aduce, pentru Slobozia cel puțin, momente dramatice. Cu fiecare rezultat, pare că Unirea se îndreaptă inevitabil spre liga secundă, arbitrajul, Federația, unii dintre proprii jucători și suporteri, chiar întregul Univers complotând pentru ca micuța echipă din Bărăgan să nu reușească menținerea în primul eșalon. Revenind, etapa 7 a play-out-ului SuperLigii sezonului 2025-2026 a pus față în față Unirea Slobozia și FC Hermannstadt, două echipe care se luptă în mod direct pentru salvarea de la retrogradare, «vecine» în subsolul clasamentului... Statistic, în turul sezonului regulat, Slobozia s-a impus cu 2-0 la Sibiu, în timp ce Hermannstadt a câștigat cu 3-2 deplasarea de pe terenul Unirii. Așadar, «un meci cât o salvare de la retrogradare directă», după cum notam în cronica precedentă, terminat surprinzător la egalitate: 2-2.
«Clau-gol» și fatidicul minut 82 Dorinel Munteanu, tehnicianul sibienilor, era supranumit în vremea sa de glorie «Neamțul», pentru disciplina sa fotbalistică și stilul riguros de joc, perioada petrecută în Bundesliga, la echipe precum FC Köln și VfL Wolfsburg, punându-și amprenta asupra jucătorului. Lui Claudiu Niculescu, principalul ialomițenilor, i se spunea «Clau-gol», calităților sale de «marcator prolific» făcându-l pe jucător unul dintre cei mai eficienți atacanți ai perioadei. Cu două etape înainte de finalizarea play-out-ului SuperLigii sezonului 2025-2026, la Slobozia, ca antrenori principali de această dată, Niculescu nu și-a dezmințit «calitatea» de marcator, ialomițenii ratând și înscriind goluri, în timp ce Munteanu și-a uitat «rigurozitatea», degringolada sibienilor fiind evidentă pe tot parcursul partidei. Revenind, Niculescu a trimis din startul partidei un «4-2-3-1», echipa slobozeană fiind formată din Popa-Ibrian, Dinu, Antoche, Șerbănică-Albu, Lungu-Bărbuț, Ponde, Dulcea-Said. Profilul ofensiv al aranjamentului s-a remarcat chiar din debutul meciului, în minutul 6 tânărul mijlocaș al Unirii, Patrick Dulcea, deschizând scorul. Acesta a preluat excelent o pasă lungă și, după o cursă în viteză pe partea stângă, finalizează la colțul lung, fără șanse pentru goalkeeperul sibian. În minutul 11, ialomițenii cer penalty, după o intrare criminală a aceluiași portar sibian asupra slobozeanului Bărbuț. Meciul continuă cu aceeași presiune a elevilor lui Niculescu, în minutul 23 un henț al unui jucător sibian făcându-l pe centralul Istvan Kovacs să indice punctul cu var pentru Slobozia. Ghanezul Unirii, Ahmed Said șutează slab și previzibil, goalkeeperul lui Hermannstadt reușind să respingă. În minutul 30 se înregistrează și ratarea unei ocazii pentru sibieni, în minutele de prelungire ale primei reprize (’45+4) Said, cu capul, nereușind să treacă balonul de parada de zile mari a portarului lui Hermannstadt. Prima rundă se încheie doar cu 1-0 pentru Slobozia, Niculescu înțelegând că are probleme cu soarta. Revenirea de la cabine și începutul de repriză secundă consemnează o solicitare de penalty a sibienilor (’47), cei care vor primi fiind însă slobozenii, în minutul 52, după ce Bărbuț cade în careu împiedicat de un fundaș de la Hermannstadt. Portughezul Sloboziei, Cristian Ponde execută impecabil lovitura de la 11 m și scorul devine 2-0 pentru Unirea. Suporterii exultă, mai ales că doar un minut mai târziu același Said reușește să înscrie pentru 3-0. Golul este anulat pe motiv de offside. Partida curge plăcut și, în minutul 68, centralul acordă un nou penalty, de această dată pentru Hermannstadt. Tânărul portar al Unirii Slobozia, Robert Popa, reușește să apere, respingând balonul. Și ajungem în fatidicul minut 82 când, ca și în etapa precedentă (Metaloglobus a înscris golul egalizator de 1-1 prin lovitura cu capul a celui mai scund jucător de pe teren în minutul 82!), Unirea primește un nou gol, cu capul, greșeala de poziționare a fundașului ucrainean Safronov fiind evidentă. Scorul devine 2-1 și Claudiu Niculescu se gândește la ghinionul care însoțește proverbial Unirea Slobozia în ultima perioadă. Istvan Kovacs indică 8 minute de prelungire și Sibiul începe asaltul de final. Încununat în minutul 90+8 cu o nouă reușită, gol înscris cu capul din cea de-a 11 lovitură de colț. 2-2, scor final al unei partide care nu rezolvă nimic, cel puțin la nivelul clasamentului.
Șanse? Pentru Unirea Slobozia, partida din deplasare contra FCSB de luni, 11 mai 2026, și meciul cu UTA Arad de sâmbătă, 16 mai 2026, sunt confruntările rămase de disputat din play-out-ul Superligii sezonului 2025-2026. La finalul partidei contra celor de la Hermannstadt, tehnicianul Unirii, Claudiu Niculescu, și-a manifestat dezamăgirea, acuzând «greșelile personale» ale propriilor jucători, precum și «lipsa de concentrare în momentele importante». Unirea este pe locul 9 în clasament, cu 21 de puncte, în timp ce Hermannstadt e pe 8, cu același număr de puncte, 21. Reamintim că locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct, în timp ce locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.
5 Mai 2026, 15:15 (4541 vizualizări - 9 comentarii)
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?











Comentariile cititorilor:
(10 Mai 2026, 09:52)
Sofronov si Yanakov au depus memorii ca nu si-au primit salariile
(7 Mai 2026, 17:48)
Am mai spus într-un comentariu problema este finalurile de joc ,ultimele 20 de min sunt dezastruoase pt noi, ma uitam la meciul de luni ca jucători gen Yanakov este introdus in ultimele 20 de min pt prospețime si el după 5 min nu mai putea sa alerge ,dacă zici ca ii musca fără cap, Safranov a greșit f mult si mai sunt si alți jucători care trag înapoi.Dar aștept de la Claudiu Niculescu sa abordeze in alt fel finalurile de joc pt ca ce facem acum nu facem bine.
(7 Mai 2026, 07:39)
Privește in fotografiile de la meci si o sa-i vezi in tribuna 2. Daca ai ceva cu cineva , de ce nu o faci public? Si te ascunzi pe aici sunt diferite pseudonime ? Va e frica rau sa va arătați identitatea ! Aveți ceva cu antrenorii sau cu seful centrului spuneți cu numele vostru
(6 Mai 2026, 21:49)
Ma scuzati domnule Euleeee stau prost cu vedera.Imi cer scuze ca v-am jignit favoritul.
(6 Mai 2026, 06:34)
...o fi câștigat la pariuri șeful centrului de juniori! P.s. ...slab...calitativ
(6 Mai 2026, 00:07)
Vezi ca juniorii erau la tribuna 2,poate nu vezi bine ! A intrat antrenorul cu ei
(5 Mai 2026, 22:10)
Si tot la loja am omis sa spun ca si copiii de la grupele de fotbal ar trebui acolo nu aruncati la peluza doar sa iasa bine tov lemnaru.Pur si simplu imi este lehamite cand vad cine urca acolo acum cand echipa este in liga 1.Cand eram in liga 2-3 nu mai vedeai atatea “vedete”.In fine!Stiu ca sunt doar vorbe in vant pt ca acest individ este precum bolojan tine de scaun ca este conștient ca nici casier la banca nu mai are loc.Dar o sa fie pripasit la unul din “marii”sponsori vanzator pe la magazinele puternice ale orasului limitrof Sloboziei.Imi este scarba !
(5 Mai 2026, 22:01)
De noaptea minții cum șeful centrului de juniori ( I o n ) se manifestă bucurânduse de golul egalării marcat de sibiu domne ferește
(5 Mai 2026, 21:12)
Parerea mea este ca decat sa acuzam ghinionul mai bine cerem demisia de onoare a președintelui casier Lemnaru.Dar de unde atata onoare din partea unuia care nu stie sa tina un discurs!Dar din pacate echipa va merge in liga 2 si acest specimen va ramane tot președintele mult iubit doar de conducere.Pacat de oamenii din oras care vor sa vada fotbal la Slobozia.RUSINE LEMNARU!!!!Daca ai onoare macare in ultima clipă DEMISIONEAZĂ si arunci poate te vei reabilita in fata suporterilor din oras.Ma refer la acei suporteri care platesc bilet nu la cei de la loja pe care lemnaru si ai lui ii lasa acolo doar ca nu il denigreaza.La loja trebuiau invitati foști jucatori ai Unirii Slobozia nu toti retardatii din oras care au cate un magazin pe ici colo si se dau mari patroni .Dar in fine asta vrea lemnaru si marea conducere din partidul mult iubit de ialomiteni.RUSINE inca odata