Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități!

Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități!

bonus: COMUNICAT DE PRESĂ Urban SA Slobozia

La solicitarea Gărzii de Mediu Ialomița, Direcția Județeană de Mediu Ialomița a dispus suspendarea autorizației de mediu a operatorului de apă și canalizare Urban SA Slobozia. În teorie, măsura ar sista activitatea firmei în ceea ce privește distribuirea apei și epurarea apelor uzate. Ca urmare a acestei decizii, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița s-a întrunit marți, 18 august 2026, într-o ședință în care a propus instituirea «stării de alertă» în Slobozia și alte 4 localități deservite de Urban SA Slobozia. Pentru declararea «stării de alertă» este însă necesar acordul ministrului interimar al Internelor, Cătălin Predoiu.

 

Urban SA Slobozia, autorizație de mediu suspendată Potrivit informațiilor, Garda de Mediu Ialomița a solicitat Direcției Județene de Mediu Ialomița, în urmă cu o săptămână, suspendarea autorizației de mediu a operatorului Urban SA Slobozia. Solicitarea a fost înaintată ca urmare a nerespectării măsurilor de conformare impuse de Garda Națională de Mediu, după controlul efectuat în cadrul societății în luna mai 2026. Din cele 18 măsuri de conformare impuse, doar un sfert au fost îndeplinite. Este pentru a doua oară când Garda de Mediu Ialomița transmite o astfel de solicitare către Direcția Județeană de Mediu Ialomița, după cea din martie 2026.

 

Propunere privind instituirea «stării de alertă» la Slobozia Măsura privind suspendarea autorizației de mediu a operatorului de apă și canalizare Urban SA Slobozia a fost adusă și în atenția Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Marți, 18 august 2026, membrii CJSU Ialomița s-au întrunit în cadrul unei ședințe și au propus declararea «stării de alertă» în Slobozia și alte 4 localități pe care Urban SA le deservește, pe o perioadă de 30 de zile. Reprezentanții CJSU Ialomița au înaintat această propunere ca urmare a consecințelor care decurg din aplicarea măsurii privind suspendarea autorizației de mediu a societății Urban SA Slobozia. Drept urmare, operatorul nu ar mai distribui apa în rețea și nu ar mai asigura epurarea apelor uzate. «Suspendarea autorizației de mediu implică interzicerea desfășurării activităților pe perioada suspendării autorizației, fapt care generează un risc pentru sănătatea populației prin neasigurarea unei surse de apă pentru locuitori» precizează însă reprezentanții CJSU Ialomița, într-un document ce stă la baza propunerii privind declararea «stării de alertă». Totuși, activitatea Urban SA Slobozia nu va fi sistată. Propunerea vizează, printre altele, «menținerea în funcție tehnologică de urgență și de a varie a stației de epurare a municipiului Slobozia, operată de Urban SA. (...) Menținerea în funcțiune a treptelor tehnologice (mecanică și biologică) la un regim optim de siguranță pentru reducerea încărcăturii poluante». Declararea «stării de alertă» trebuie însă aprobată de Ministerul Afacerilor Interne, o notificare fiind transmisă către Cătălin Predoiu, ministrul interimar al Afacerilor Interne.

 

UPDATE COMUNICAT DE PRESĂ Urban SA Slobozia

Având în vedere importanța serviciilor furnizate de Urban SA Slobozia, servicii fundamentale pentru viața de zi cu zi a cetățenilor, considerăm că este responsabilitatea noastră să păstrăm o comunicare transparentă și corectă cu toți utilizatorii.

În acest context, vă informăm că, în data de 18.08.2026, autorizația de mediu a fost suspendată pentru o perioadă de 6 luni.

Știm că astfel de informații pot genera întrebări și îngrijorări. Tocmai de aceea, alegem să vă informăm direct și transparent, fără a lăsa loc de incertitudini: până la finalizarea investițiilor, Urban SA Slobozia va continua să furnizeze serviciile de apă și va asigura serviciile de canalizare-epurare pentru Municipiul Slobozia.

Totodată, vom continua furnizarea serviciilor de apă pentru UAT Ciulnița, UAT Cosâmbești, UAT Scânteia și UAT Mărculești, precum și pentru satele componente ale acestora.

Responsabilitatea față de comunitate rămâne pentru noi o prioritate, iar continuitatea serviciilor pe care le furnizăm este un angajament pe care ni-l asumăm în fiecare zi!

19 August 2026, 08:55 (2882 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului

Comentariile cititorilor:


paul:
(20 August 2026, 14:52)
urmatorul pas ar fi sa restiuie diferenta de pret de la apa potabila la apa menajera.hotilor
Mary:
(20 August 2026, 08:23)
Se cam strânge lațul! Este prea fierbinte cartoful pentru a mai fi ținut în mână. Se pare că vremea șmecherilor și a șmecheriilor financiare este cazul să înceteze. Acest URBAN ar trebui desființat din rădăcină și reconstruită o unitate care să reprezinte nevoile unui oraș european. De ani de zile nu s-au gândit decât la salariile lor și altceva nimic. Încompetența și lașitatea au primat cu acordul celor care au cerșit votul pentru a ne reprezenta dar care au trădat interesele locuitorilor. Orașul Slobozia este al locuitorilor, nu al conducătorilor.
Caron:
(19 August 2026, 19:10)
Pariem pe 50 de bani cu gaură pentru sfoară ca pe luna septembrie vor veni de la asociații diferențe la apă de minim 3 mc pe locatar? E de noaptea minții, nu cred ca mai e în RO un oraș care permite la blocuri coloana separată pentru apă! Că o fi Caracal, Dolhasca sau Zimnicea, asta e, locuri cu fiță!⁶. Cu golaneli d astea trăiește URBAN SA, care iriga gazonul și după ploi torențiale
Urban:
(19 August 2026, 14:30)
Pe toată durata stării de alertă, personalul suport -TESA, pe stil vechi- să nu mai primească nici un fel de spor la salariu, că de, așa I în tenis! Tot ce este mijloc auto să aibă monitorizare prin GPS, tot timpul, nu doar în starea de alertă! Poate și la ADI ECO,să se aplice asta cu GPS, că se plimbă gunoiul de la Țăndărei via Bora, Săveni și e bine de știut cam cât e transportul din tot prețul de 30lei/mc. La urma urmei, sunt companii de interes public, cu acționariat public, CJ, Primării, deci.... mai cu economie, copii PS la benzinăria de pe Cuza Vodă, colț cu Coloanelor, se plictisește seara de seară o mașină de la Urban, probabil un șef mai mic, că e Logan.
locuitor:
(19 August 2026, 12:45)
Garda de MEDIU dispune directiei judetene de MEDIU... atatea institutii de MEDIU (inutile, incapabile)si totusi slobozenii sunt otraviti zi dupa zi, de ani intregi , cu 2 elemente indispensabile vietii : apa si aer!!!!!!Despre CLEN-TECH , alt poluator care ne face viata un calvar nu se comunica nimic!!!! Asteptam reactia autoritatilor ! Cerem normalitate si dreptul la viata in aceasta urbe! E TIMPUL sa reactionati !!!!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
23 Aug 2026
506 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Percheziții ale polițiștilor în județele Ialomița și Brăila

Percheziții ale polițiștilor în județele Ialomița și Brăila

Marți, 10 decembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, sub coordonarea procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au pus în aplicare 1 ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2024, 14:50
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,31 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor în luna noiembrie 2024

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a efectuat, în luna noiembrie a.c., 19 inspecții fiscale (13 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2024, 14:40
(5641 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Peste 2500 de ialomițeni s-au angajat în perioada ianuarie-octombrie 2024

În perioada 1 ianuarie-31 octombrie 2024, urmare a implementării Programului National de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2564 de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2024, 11:10
(15001 vizualizări - 0 comentarii)


Rețele Electrice România: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 10-13 decembrie 2024, Rețele Electrice România anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 20:03
(3254 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, fără permis și băut la volan

Luni, 9 decembrie a.c., polițiștii rutieri au oprit în trafic doi bărbați, de 28 și 31 de ani, din Grivița, respectiv din Urziceni, în timp ce conduceau autoturisme aflându-se sub influența ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 15:45
(4804 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o hală din Urziceni

Incendiu la o hală din Urziceni

Duminică, 8 decembrie a.c., în jurul orei 9,00, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o hală de materiale din Urziceni. Scurtcircuitul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 11:15
(4310 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Accidente la Slobozia și Coșereni

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier produs vineri, 6 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, la Slobozia, în eveniment ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 11:10
(4799 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: Expoziția «Pictură»

Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia, alături de Consiliul Județean Ialomița și Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Slobozia/Ialomița invită slobozenii și nu numai la un eveniment ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 10:40
(2908 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive în școlile din Urziceni

Joi, 5 decembrie 2024, polițiștii din Urziceni au desfășurat activități informativ-preventive în unitățile de învățământ din Urziceni. În cadrul activităților, polițiștii le-au ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2024, 13:40
(2237 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinții de Jos!

Echipele RAJA Constanța intervin vineri, 6 decembrie 2024, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei principale de alimentare cu apă de pe strada Lungă din localitatea Fierbinții de ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2024, 08:05
(1151 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Coliziune între un autocar și un camion. Șapte persoane au fost rănite!

Coșereni: Coliziune între un autocar și un camion. Șapte persoane au fost rănite!

Un accident rutier grav s-a produs joi, 5 decembrie 2024,  în localitatea Coșereni. În evenimentul rutier au fost implicate un autocar și un camion. Din cauza accidentului a fost activat ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2024, 17:00
(4171 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziții domiciliare

Fetești: Percheziții domiciliare

Joi, 5 decembrie 2024, polițiștii și procurorii din Fetești au efectuat două percheziții domiciliare în Fetești, la un bărbat, de 32 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de «nerespectare ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2024, 15:30
(631 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se opreste apa în comuna Dridu!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor la nivelul Sursei de apă din localitatea Dridu, furnizorul de energie electrică va întrerupe curentul ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2024, 14:40
(1349 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de luni, 9 decembrie 2024, și până vineri, 10 ianuarie 2025, românii ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2024, 14:10
(1105 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bordușani reținut pentru 24 de ore după ce și-ar fi amenințat părinții, încălcând ordinul de protecție

Polițiștii din Fetești au reținut un bărbat, în vârstă de 37 de ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «încălcare a ordinului de protecție» și «amenințare» ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2024, 16:20
(4067 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Fierbinți-Târg, joi, 5 decembrie 2024!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor la nivelul Gospodăriei de apă din localitatea Fierbinți-Târg, furnizorul de energie electrică va î ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2024, 12:45
(8434 vizualizări - 0 comentarii)


Rețele Electrice România: Platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

Compania Rețele Electrice România a implementat o nouă platformă informatică modernă care pune la dispoziția tuturor furnizorilor de energie electrică datele de consum ale clienților cu contoare ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2024, 10:40
(2929 vizualizări - 0 comentarii)


800 misiuni de ordine publică, desfășurate de jandarmii ialomițeni în noiembrie 2024

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii noiembrie a.c., 787 misiuni de ordine publică, dintre care 311 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2024, 09:55
(10266 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Majorarea salariului minim brut pe țară garantat în plată

Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești informează contribuabilii că prin HG nr. 1506/27.11.2024, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, s ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2024, 08:25
(4519 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,86%, rata șomajului în luna octombrie 2024

La sfârșitul lunii octombrie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4592 șomeri (din care 2198 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2024, 08:15
(12372 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cererile de acord/finanțare pentru motorina utilizată în agricultură în 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 2-31 decembrie 2024 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2024, 15:50
(24091 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de fotografie

Marți, 3 decembrie 2024, de la orele 16,00, va fi vernisată expoziția de fotografie «Detalii microscopice». Expoziția este realizată de Claudiu Mihai, la Galeriile «ARCADIA» ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2024, 15:05
(505 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Sesiuni de informare cu tinerii din liceele din Urziceni

Protopopiatul Urziceni: Sesiuni de informare cu tinerii din liceele din Urziceni

În această perioadă, în organizarea Protopopiatului Urziceni, au fost derulate trei sesiuni de informare cu elevii din liceele Urziceniului, respectiv Colegiul Național «Grigore Moisil ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2024, 12:55
(5054 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școlile din județ

Vineri, 29 noiembrie 2024, polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventive în școlile gimnaziale din localitățile Perieți, Ciochina, Ciulnița și Bucu. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2024, 15:30
(3134 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Făcăeni, la volan sub influența băuturilor alcoolice

Un tânăr de 34 de ani, domiciliat în Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducând pe drumurile publice în stare de ebrietate. Șoferul a fost testat cu ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2024, 15:00
(814 vizualizări - 0 comentarii)


Activități informativ-preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

În cursul zilei de miercuri, 27 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități informativ-preventive la 9 unități de învățământ din Fetești. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2024, 16:05
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan pe străzile Sloboziei, lemne confiscate de polițiști la Ciochina

Polițiștii rutieri din Slobozia au depistat în trafic un bărbat, în vârstă de 58 de ani, din Slobozia, în timp ce conduceau un autoturism aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2024, 15:55
(1025 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează asupra Trichinelozei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2024, 12:10
(1875 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 75,77 milioane de lei în perioada ianuarie-octombrie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-octombrie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2024, 10:25
(5658 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii rutieri în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier au oprit, în comuna Stelnica, pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2024, 15:50
(616 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...