Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița

Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița

Problemele de mediu care afectează municipiul Slobozia și unele localități învecinate au ajuns să genereze reacții din partea societății civile, dar și a autorităților. Prefectul județului Ialomița, Mihai Tănăsescu a preluat oficial un memoriu semnat de sute de cetățeni revoltați de degradarea calității aerului și a apei potabile. Documentul a fost depus la sediul Instituției Prefectului de către reprezentanții Asociației «AER Muntenia Sud», la doar o zi după ce s-a încheiat protestul organizat în Slobozia împotriva poluării olfactive și majoritatea celor prezenți la manifestația de miercuri, 5 august 2026, au semnat memoriul. Revenind, la protest a participat... [citește_tot_articolul]

7 August 2026, 12:20 (822 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii ialomițeni au pierdut procesul în care solicitau bani după desființarea Birourilor Electorale de Circumscripție din Ialomița

Judecătorii ialomițeni au pierdut procesul în care solicitau bani după desființarea Birourilor Electorale de Circumscripție din Ialomița

În 2024, pe baza unor sesizări, Biroul Electoral Central a decis desființarea Biroului Electoral de Circumscripție Județeană Ialomița și a Birourilor de Circumscripție Electorală din toate localitățile județului. Activitatea acestor entități a fost coordonată de judecători din Ialomița, dar și din alte județe, aleși în funcțiile de președinte și locțiitori. Desființarea Birourilor Electorale de Circumscripție i-a lăsat pe magistrați fără aceste funcții. Pe cale de consecință, aceștia au acționat în instanță 6 instituții centrale și locale, printre care se numără Guvernul României, Autoritatea Electorală Permanentă sau Instituția Prefectului Ialomița, solicitând... [citește_tot_articolul]

7 August 2026, 10:20 (1155 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

Anul acesta s-au împlinit 4 ani de când Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița-componenta operativă își desfășoară activitatea în 7 containere din curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Situația a fost ge­nerată de faptul că lucrările de mo­dernizare a clădirii celui mai mare spital din județ au impus evacuarea spațiilor pe care SJA Ialomița le utiliza. Pe lângă aceste probleme, instituția se confruntă cu un imens deficit de medici. Deși schema de personal prevede 20 de posturi, în activitate sunt acum doar 3!

 

Activitate operativă în spații improprii... [citește_tot_articolul]

6 August 2026, 09:55 (2261 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» a organizat miercuri, 5 august 2026, de la orele 16,00, un protest în Piața Revoluției din Slobozia. Prin această manifestație, organizatorii au dorit să tragă un semnal de alarmă cu privire la problema poluării olfactive, ce trenează de mai bine de un deceniu la Slobozia. Chiar dacă participanții au fost puțini la număr, acțiunea a vizat și redactarea unui Memoriu ce va fi înaintat tuturor instituțiilor publice din oraș și în care sunt prezentate problemele de mediu din reședința județului Ialomița.

 

Slobozia ce sufocată de mirosuri... [citește_tot_articolul]

5 August 2026, 17:10 (3111 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița

Curtea de Conturi a României sus­ține că activitatea Direcției Județene pentru Sport Ialomița lasă de dorit în privința inventarierii corecte a bunu­rilor pe care instituția le are în patrimoniu. Este vorba despre cele două tabere din stațiunea Amara, dar și de Sala de Atletism din curtea Stadio­nului «1 Mai» din Slobozia.

 

Situația celor două tabere din Amara Direcția Județeană pentru Sport Ialo­mița administrează taberele «Pavilioane» și «Căsuțe», ambele din stațiunea Amara. Curtea de Conturi a României... [citește_tot_articolul]

5 August 2026, 09:50 (1832 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clinica Stomatologică Dr. Ardeleanu din Slobozia s-a extins de la 4 la 7 cabinete

Clinica Stomatologică Dr. Ardeleanu din Slobozia s-a extins de la 4 la 7 cabinete

Mai mult spațiu, aparatură de ultimă generație și toate specializările stomatologice sub același acoperiș, pentru pacienții din Slobozia și din județul Ialomița.

Clinica Stomatologică Dr. Ardeleanu Slobozia, situată pe Strada Mărăcineanu Walter nr. 8, în Cartierul Tineretului, și-a extins capacitatea de la patru la șapte cabinete. Investiția a fost realizată pentru a le oferi pacienților acces mai rapid la consultații, investigații și tratamente stomatologice complete, fără deplasări către alte orașe.

Deschisă în anul 2023, clinica din Slobozia a fost construită de la început pentru confortul și siguranța pacienților. Extinderea răspunde cererii tot mai mari pentru servicii stomatologice... [citește_tot_articolul]

4 August 2026, 16:10 (1111 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia!

bonus: Control la Garda de Mediu Ialomița

Într-un nou drept la replică, reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor atrag atenția, din nou, cu privire la slaba gestionare de către autoritățile de mediu din Ialomița a problemei poluării olfactive din Slobozia. Episcopia Sloboziei și Călărașilor arată că «se încalcă dreptul constituțional al cetățenilor pentru a trăi într-un mediu curat».

 

Demersuri instituționale, ignorate de autorități Într-un articol anterior, ziarul Independent atrăgea atenția opiniei publice cu privire... [citește_tot_articolul]

4 August 2026, 10:50 (3912 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni

Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni

bonus: Demersuri pentru reîncadrarea în activitate a magistraților pensionați

Consiliul Superior al Magis­traturii s-a răzgândit în pri­vința desființării Judecătoriei Urziceni. Deși instituția a propus Mi­nisterului Justiției o astfel de măsură pentru a rezolva problema lipsei ju­decătorilor, oficialii CSM au revenit asupra deciziei. Astfel, în urmă cu o săptămână, Consiliul Superior al Ma­gistraturii a decis să scoată la concurs posturile libere de judecători din ca­drul instanței.

 

Activitate blocată din cauza lipsei judecătorilor În primul semestru al anului în curs, activitatea Judecătoriei... [citește_tot_articolul]

3 August 2026, 11:50 (1341 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid!

Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid!

O reacție extrem de virulentă a venit din tabăra social-democrată la finele lunii iulie 2026, deputatul PSD Ștefan Țintă lansând acuzații grave la adresa liderului USR, Dominic Fritz. Miza depășește disputele doctrinare obișnuite: este vorba despre o sumă uriașă, de 770 milioane de euro, pe care România riscă să o piardă din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Motivul este blocarea «Legii Integrității» în Parlament de către parlamentarii PNL și USR. Decizia are implicații directe asupra spitalelor, școlilor și proiectelor de infrastructură așteptate de milioane de români. Parlamentarul social-democrat aduce în discuție o contradicție... [citește_tot_articolul]

3 August 2026, 09:30 (1214 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concursul Internațional de Dirijat «Ionel Perlea»: șase tineri dirijori din 5 țări premiați la Slobozia

Concursul Internațional de Dirijat «Ionel Perlea»: șase tineri dirijori din 5 țări premiați la Slobozia

Cea de a X-a ediție a Concursului Internațional de Dirijat «Ionel Perlea» a avut loc, în perioada 29-31 iulie 2026, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia.
La ediția din acest an s-au calificat 20 de concurenți din 16 țări: Belgia, Cipru, Coreea de Sud, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Lituania, Peru, Polonia, Marea Britanie, România, Singapore, Statele Unite ale Americii, Ucraina și Ungaria.
Cei mai buni șase concurenți s-au calificat pentru spectacolul de Gală, unde au dirijat Orchestra «Ionel Perlea» în fața publicului.
Câștigătorii:
... [citește_tot_articolul]

3 August 2026, 08:25 (1073 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Briana-Ioana Gușu, din Galați, marea câștigătoare a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2026

Briana-Ioana Gușu, din Galați, marea câștigătoare a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2026

Ediția cu numărul 58 a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2026 și-a desemnat duminică, 2 august 2026, laureații. Marele premiu al concursului muzical a fost câștigat de Briana-Ioana Gușu, din Galați. 

 

12 voci în cel mai longeviv concurs muzical  În acest weekend, Grădina de Vară a stațiunii Amara a găzduit cea de a 58-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara. Longevivul concurs muzical a adus la preselecțiile organizate peste 150 de tinere talente din toate colțurile țării. Doar 12 voci au fost însă selectate... [citește_tot_articolul]

2 August 2026, 22:00 (1880 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectul «SCI 2000-Furnizare de servicii integrate în comunitățile rurale», sprijin real pentru familiile vulnerabile din Sudiți

Servicii sociale, medicale și educaționale gratuite

Proiectul «SCI 2000-Furnizare de servicii integrate în comunitățile rurale», sprijin real pentru familiile vulnerabile din Sudiți

Comuna Sudiți face parte oficial din proiectul «SCI 2000-Furnizare de servicii integrate în comunitățile rurale», programul, finanțat de Statul Român împreună cu Uniunea Europeană, având drept scop sprijinirea reală și complet gratuită a persoanelor și familiilor care trec prin perioade dificile. În comuna Sudiți funcți­onează deja o «Echipă Comunitară Integrată (ECI)», aceasta fiind formată din trei specialiști, pregătiți să asculte fie­care situație în parte și să caute cele mai potrivite soluții: asistentul social, asistentul medical comunitar și consilierul școlar. În funcție de situația în care se află familia... [citește_tot_articolul]

1 August 2026, 11:20 (1108 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Port modern la Fetești!

Parteneriat strategic între Primărie și Consiliul Județean Ialomița pentru o investiție spectaculoasă

Port modern la Fetești!

Consiliul Județean Ialomița și Primăria Municipiului Fetești își propun dezvoltarea unui port turistic modern pe Brațul Borcea, situat în zona fostului GSPD din Cartierul Fetești Oraș. Proiectul, ce urmează a fi depus pentru finanțare prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, include infrastructură portuară, o rampă pentru ambarcațiuni și amenajări peisagistice pe o suprafață de 18000 mp.

 

Fetești, port turistic modern pe Brațul Borcea Municipiul Fetești se pregătește probabil pentru una dintre cele mai importante transformări urbane din ultimele decenii, printr... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2026, 10:10 (1461 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori

Bilanț al Gărzii de Mediu Ialomița în prima jumătate a anului 2026

Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori

Respectarea legislației privind protecția mediului rămâne, cel puțin la nivel declarativ, o prioritate pentru autoritățile de mediu din Ialomița. Astfel, în primele 6 luni ale anului 2026, comisarii din cadrul Comisariatului Județean Ialomița al Gărzii Naționale de Mediu au intensificat acțiunile de monitorizare și control, demersurile vizând combaterea fenomenelor de poluare, gestionarea defectuoasă a deșeurilor și nerespectarea normelor stricte impuse operatorilor economici din regiune.

 

Sute de controale și sancțiuni financiare În intervalul ianuarie... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2026, 09:50 (2293 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia!

De la 1 august 2026

Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia!

Atât slobozenii cât și locuitorii din comunitățile deservite de operatorul regional Urban SA SLobozia vor plăti facturi mai mari pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare începând cu data de 1 august 2026. Modificarea tarifelor survine aplicării Strategiei de tarifare aprobate la nivel național și are ca scop principal susținerea unor investiții majore în modernizarea întregii infrastructuri de utilități publice din județul Ialomița. Conducerea Urban SA Slobozia a emis un comunicat oficial prin care explică motivele din spatele acestei decizii, reprezentanții companiei declarându-se conștienți de impactul financiar pe care această actualizare... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2026, 10:05 (3562 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii din Ialomița, procent general de promovare de 41,4% la Titularizare 2026

Profesorii din Ialomița, procent general de promovare de 41,4% la Titularizare 2026

Ministerul Educației a publicat rezultate parțiale, înainte de contestații, la Titularizare 2026. Procentul de promovare în Ialomița a fost sub media națională, conform datelor oficiale. Astfel, dacă procentul de promovare la nivel național a fost de 60,08%, în Ialomița, atât pentru promoțiile anterioare de absolvenți, cât și pentru cea curentă, rata de promovare a fost de 41,4%.

 

Nicio notă de 10 la Titularizare 2026

Conform informațiilor publicate de Ministerul Educației, la Titularizare 2026, procentul general de promovare... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2026, 15:50 (1671 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Apetitul antreprenorial în creștere este sufocat de «bomba cu ceas» a datoriilor către Bugetul de Stat

Ialomița economică în semestrul I 2026

Apetitul antreprenorial în creștere este sufocat de «bomba cu ceas» a datoriilor către Bugetul de Stat

Mediul de afaceri din județul Ialomița traversează o perioadă de «clarificări» în prima jumătate a anului 2026. Datele statistice oficiale furnizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului și ana­lizate în corelație cu indicatorii de risc fiscal relevă o realitate economică duală. Pe de o parte, se constată o «revigorare» a spiritului antreprenorial local, concretizată prin creșterea numărului de înmatriculări de noi societăți și scăderea numărului de «ieșiri din piață». Pe de altă parte, Ialomița se confruntă cu o vulnerabilitate structurală majoră: o concentrare masivă a arieratelor fiscale în rândul unui grup restr... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2026, 10:05 (1244 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Femeie din Axintele, implicată în ancheta DIICOT privind fraudarea sistemului național de pensii

Femeie din Axintele, implicată în ancheta DIICOT privind fraudarea sistemului național de pensii

În urmă cu o săptămână, procurorii DIICOT-Structura Centrală au efectuat percheziții domiciliare în mai multe județe din țară, printre care și Ialomița. Totul pentru a aduna probe într-un dosar privind fraudarea sistemului național de pensii. Procurorii susțin că 850 de români, printre care se numără și o femeie din Ialomița, au beneficiat de venituri din pensii pe baza unor documente falsificate utilizate pentru emiterea deciziilor de pensionare.

 

Cercetări în curs Constituită în Capitală, gruparea infracțională vizată de DIICOT-Structura... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2026, 10:05 (2251 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Rectificare bugetară și o nouă strategie pentru Economia Circulară, proiecte de hotărâri în ședința Consiliului Județean Ialomița

Rectificare bugetară și o nouă strategie pentru Economia Circulară, proiecte de hotărâri în ședința Consiliului Județean Ialomița

Consiliul Județean Ialomița își continuă activitatea administrativă printr-o nouă reuniune a aleșilor județeni, plenul fiind convocat în ședință ordinară pentru miercuri, 29 iulie 2026. Întrunirea se va desfășura într-un format «mixt», consilierii județeni urmând să se reunească «fizic» la Sala de Ședințe a Consiliului Județean, dar și online, prin intermediul unei platforme de videoconferințe.

 

Strategii ecologice, execuție financiară și rectificări de bugete Unul dintre cele mai interesante proiecte de pe ordinea de zi este... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2026, 10:35 (1999 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Votul meu merge acolo unde este interesul oamenilor!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă anunță prioritățile Sesiunii Extraordinare

«Votul meu merge acolo unde este interesul oamenilor!»

Parlamentul României își întrerupe vacanța pentru o Sesiune Extraordinară, programată între 27 și 31 iulie 2026. Deputatul PSD Ștefan Țintă a transmis un semnal politic în spațiul public, afirmând că dezbaterile din această săptămână nu sunt simple discuții teoretice, ci decizii cu impact direct și imediat asupra puterii de cumpărare a românilor. În timp ce pe agenda oficială se află jaloanele restante din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), parlamentarul social-democrat subliniază că miza reală o reprezintă măsurile economice și sociale urgente care pot proteja buzunarele cetățenilor în fața unor crize administrative... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2026, 16:10 (2399 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 07 Aug 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOCAMION-2 (două) posturi
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B, C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to min. 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate
și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
Beneficii
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune atât
la sediul din Cosâmbești
cât și la următoarea adresă de
email [email protected]
Relații se pot obține
la telefon 0749/082.231

15 Ianuarie 2019, 17:35


ANOFM: Locuri de muncă în agricultură-Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Spania, de 50 locuri de muncă în agricultură la recoltarea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:30
(5180 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Slobozia produs de neacordarea de prioritate

Luni, 14 ianuarie 2019, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 52 ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe DN2A nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:25
(5784 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: La volan, fără permis și cu mașina neînmatriculată

Un tânăr de 25 de ani, din Grivița, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Amara, fără a poseda permis de conducere. Iar un alt conducător auto în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:15
(6059 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Marți, 15 ianuarie a.c., elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă,  coordonați de învățătorul Fănica Damian, au participat la activitatea cu tema «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale». Părintele ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:05
(5836 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Giurgeni și Gura Ialomiței

În perioada 11-13 ianuarie 2019, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul accident s-a produs pe raza localității Giurgeni unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 11:40
(6025 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute identificate la Fetești

În perioada 11-13 ianuarie 2019, polițiștii au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților din domeniul protecției mărcilor ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 11:25
(4477 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, polițiștii slobozeni au depistat un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce transporta, cu ajutorul unui autoturism, aproape 40 kg de pește din speciile caras, crap, ten și sânger ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 11:10
(5061 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 9 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, pe timpul acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2019, 17:05
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «sechestrare de persoane» și «tâlhărie»

Marți, 8 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au reușit să identifice un bărbat, de 45 ani, din Fetești, pe numele căruia Curtea de Apel București a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 19:25
(6691 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile engleze, găsit la Fetești

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiștii au identificat un autoturism ce aparținea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 19:15
(5370 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A condus cu permisul suspendat

Marți, 8 ianuarie a.c., un tânăr de 20 ani a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Gheorghe Doja, deși avea acest drept suspendat. Polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 19:10
(4829 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Gârbovi

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că luni, 7 ianuarie 2019, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat pe raza ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2019, 19:10
(5633 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan și fără permis

Luni, 7 ianuarie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Ajunși la locul evenimentului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2019, 18:05
(5025 vizualizări - 0 comentarii)


Taximetrist din Ialomița, înjunghiat la Cilibia-Buzău

Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, polițiștii au fost alertați cu privire la faptul că un taximetrist din Ialomița a fost înjunghiat pe raza localității Cilibia, județul Buzău. Bărbatul în cauză ar fi luat un client ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2019, 15:50
(5072 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,35%-rata șomajului în luna noiembrie 2018

La sfârșitul lunii noimebrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5063 șomeri (din care 2175 femei), rata șomajului fiind de 5,35%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2019, 14:20
(4506 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Batrân de 78 de ani, carbonizat în propria casă

Amara: Batrân de 78 de ani, carbonizat în propria casă

Flăcările au cuprins locuința unui bătrân din orașul Amara în data de 30.12.2018, fiind observate de vecini în jurul orelor 21,00. Aceștia au alertat pompierii, care s-au deplasat la eveniment cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2019, 16:05
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru persoane au fost rănite într-un accident rutier

Slobozia: Patru persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii gărzii de intervenție Slobozia și paramedicii SMURD au intervenit în seara zilei de joi, 20 decembrie 2018, pentru a acorda îngrijiri medicale victimelor unui accident rutier produs la intersecția ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2018, 21:17
(7345 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 18 decembrie a.c., polițiștii au depistat doi bărbați de 50, respectiv 63 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii au fost testați ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2018, 18:50
(3917 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Marți, 18 decembrie a.c., polițiștii din Țăndărei au depistat un ialomițean, de 51 de ani, în timp ce transporta cu un autoturism aproape 150 kg de pește din specia fitofag, pentru care nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2018, 18:45
(5112 vizualizări - 0 comentarii)


Cantități de legume fără acte, confiscate de polițiștii ialomițeni


Marți, 18 decembrie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat acțiuni de verificare la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, privind modul de aprovizionare ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2018, 18:40
(5908 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Brazi confiscați de polițiști

Având în vedere specificul perioadei și apropierea Sărbătorii Crăciunului, polițiștii ialomițeni au intensificat activitățile de control pentru asigurarea legalității depozitării, transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2018, 19:10
(3839 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Tovărășia și Slobozia

Serviciului Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că sâmbătă, 15 decembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2018, 14:20
(4358 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, traversată de transporturi agabaritice

În perioada 17-21 decembrie a.c., Slobozia va fi traversată de 4 transporturi agabaritice. Vehiculele transportă echipament militar de la Punctul de Frontieră Nădlac la Smârdan. Șoferii aflați în trafic ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2018, 14:15
(3907 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Un ialomițean de 39 de ani a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Axintele, fără a poseda permis de conducere. Totodată, un alt  conducător ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2018, 14:10
(4607 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În perioada 14-16 decembrie, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii evaziunii ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2018, 14:05
(4853 vizualizări - 1 comentariu)


Cocora: Înșelată la telefon prin metoda «Accidentul»

Doi bărbați, de 20 și 27 de ani, din județul Constanța, au înșelat o femeie de 64 de ani, din comuna Cocora, prin metoda «Accidentul». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:15
(6049 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 13 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat o percheziție pe raza localității Sinești, la domiciliul unui bărbat de 38 de ani. În urma perchezițiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:10
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Articole pirotehnice confiscate

Miercuri, 13 decembrie a.c., pe raza comunei Rădulești a fost organizată o acțiune pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice. În urma acesteia, polițiștii au identificat o femeie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:05
(6011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Elevii și profesorii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia organizează duminică, 16 decembrie 2018, începând cu orele 15,00, un concert de Crăciun. Evenimentul se va desfășura în Sala «Europa» a ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 11:20
(4978 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...