Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Speranțe

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Oțelul Galați 2-1

Speranțe

Epilogul etapei 2 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026 a fost meciul dintre Unirea Slobozia și Oțelul Galați, partida desfășurându-se în nocturna Stadionului «1 Mai» din Slobozia luni, 23 martie 2026. Cei peste 2500 de spectatori prezenți și-au manifestat la final satisfacția, slobozenii reușind să câștige și să se mențină astfel în lupta pentru «salvarea» de la retrogradare.

 

Directorul de marketing al Unirii poate dormi liniștit...

...cel puțin până etapa viitoare, când dumi­nică, 5 aprilie... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 15:05 (3109 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

A treia victorie în play-out

Handbal, Divizia A/play-out, CSM Unirea Slobozia- CSU Neptun Constanța 39-29 (19-12)

A treia victorie în play-out

Handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia au câștigat și a treia partidă din play-out-ul Diviziei A handbal feminin sezonul 2025-2026. Meciul s-a disputat duminică, 22 martie 2026, la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, «victime» fiind omoloagele de la CSU Neptun Constanța. Așadar, a treia partidă din play-out a presupus o nouă victorie pentru slobo­zence, publicul apreciind spectacolul oferit de elevele antrenorului Ion Ivan. Încă din debutul meciului, incisivitatea handbalistelor senioare ale CSM Unirea Slobozia s-a evidențiat, contraatacurile slo­bozencelor dovedindu-și eficacitatea aproape în totalitate. Specta­colul de pe teren,... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 12:50 (1783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, fonduri atrase pentru Ialomița prin amendamente la Legea Bugetului

Deputatul PSD Ștefan Țintă, fonduri atrase pentru Ialomița prin amendamente la Legea Bugetului

«În calitate de deputat al Partidului Social Democrat, am reușit să impun două amendamente în Legea Bugetului pe anul 2026, prin care sunt aduse investiții directe în comunitatea noastră!» a ținut să declare deputatul PSD Ștefan Țintă. «Nu sunt doar promi­siuni, ci fonduri reale de care va beneficia județul nostru. Respectiv, 750000 de lei pentru municipiul reședință de județ Slobozia, bani dedicați reabilitării Parcului E14... Precum și 2000000 de lei pentru Consiliul Județean Ialomița, fonduri vitale reabilitării drumurilor județene și comunale!» a completat același deputat social-democrat, detaliind amendamentele depuse la Legea Bugetului. «... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 11:20 (1719 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Victorie în ultimele secunde

Fotbal, Liga 3, Recolta Gheorghe Doja-Progresul Fundulea 2-1

Victorie în ultimele secunde

Recolta Gheorghe Doja a obținut o victorie în ultimele secunde în etapa 22 a Ligii 3/Seria 3 contra celor de la Progresul Fundulea. Meciul s-a disputat sâmbătă, 21 martie a.c., pe teren propriu, la Gheorghe Doja. Dojenii au început în forță partida, Recolta deschi­zând scorul încă din prima repriză, prin Denis Milotin. Recolta Gheorghe Doja a intrat la cabine în avantaj, ieșirea de la vestiare nefiind însă de bun augur pentru dojeni. În debutul celui de-al doilea mitan, dojenii au rămas în inferioritate numerică, în minutul 55 fiind eliminat unul dintre jucătorii Recoltei. Au urmat nenu­mărate ocazii ale oaspeților... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 09:45 (5392 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«România are nevoie acum de decizii clare și eficiente pentru a proteja cetățenii și stabilitatea economică!»

Biroul Permanent Național al PSD, reunit pentru a decide o eventuală ieșire de la guvernare a social-democraților

«România are nevoie acum de decizii clare și eficiente pentru a proteja cetățenii și stabilitatea economică!»

Biroul Permanent Național al Parti­dului Social Democrat s-a reunit luni, 23 martie 2026, la sediul central al PSD. Președintele PSD, Sorin Grindeanu a declarat că s-a votat în unanimitate data pentru consultarea internă a PSD în ceea ce privește o eventuală ieșire de la gu­vernare: 20 aprilie 2026. «Așa cum știți, în această dimineață am avut o ședință a Biroului Permanent Național, unde am avut în primul rând discuții legate de ceea ce preocupă pe toți românii în acest mo­ment: prețul la energie. De aceea l-am rugat pe ministru Bogdan Ivan să vină cu mine în conferința de presă să prezinte care e strategia Ministerului Energiei... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2026, 08:15 (1799 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașele ialomițene cu cea mai ridicată infracționalitate

Orașele ialomițene cu cea mai ridicată infracționalitate

Coeficienții de criminalitate reprezintă un indicator care îi ajută pe polițiști să evidențieze o hartă a locurilor în care se produc cele mai multe infracțiuni. În Ialomița, cele mai nesigure orașe, în 2025, au fost declarate Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Oamenii legii lucrează acum la un plan de a diminua pericolele înregistrate în aceste comunități.

 

Orașe cu cele mai multe infracțiuni Datele Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că, în 2025, în Ialomița au fost comise peste 7000 de infracțiuni, ce... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2026, 14:40 (6682 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacienții cu afecțiuni oncologice, transport GRATUIT pentru deplasări

Pacienții cu afecțiuni oncologice, transport GRATUIT pentru deplasări

Avându-se în vedere necesitatea deplasărilor frecvente pentru tratamente (chimioterapie, radioterapie), transportul pacien­ților oncologici în România be­neficiază de anumite facilități și programe. Astfel, potrivit pa­chetului de servicii medicale de bază, pacienții oncologici care sunt netransportabili cu mijloace de transport convenționale pot beneficia de transport cu ambulanța (transport sanitar neasistat) de la și către domiciliu, pentru tratamente. Se impune însă o recomandare medicală, decontările urmând a se realiza prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate și Casele Județene. În acest sens, există firme private de ambulanță... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2026, 11:05 (6348 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Reorganizarea unităților de Parchete de pe lângă judecătorii, în vizorul Ministerului Justiției

Reorganizarea unităților de Parchete de pe lângă judecătorii, în vizorul Ministerului Justiției

Printr-un proiect de la finele lunii februarie 2026, Ministerul Justiției propune desființarea a cel puțin 130 unități de Parchete de pe lângă judecătorii. Parchetele de pe lângă judecătorii rămase vor avea sediile principale în municipiile reședință de județ, fostele unități transformându-se în sedii secundare. Reorganizarea Parchetelor propusă de actualul ministru al Justiției, social-democratul Radu Marinescu, aduce drept exemplu cazul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, încadrat la categoria «problemă generalizată la unitățile de Parchet cu schemă redusă», neocuparea funcțiilor de conducere prin concurs sau examen deși î... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2026, 07:55 (2261 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă 10 microbuze electrice pentru elevii școlilor rurale

Investiție în Educație a Consiliului Județean Ialomița

Încă 10 microbuze electrice pentru elevii școlilor rurale

«Elevii din județul Ialomița beneficiază de un transport școlar mai modern și ecologic, o dată cu introducerea a încă 10 microbuze electrice în școlile rurale. Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, „Componenta C15-Educație, Reforma 6, Investiția 10“, face parte dintr-un program amplu care vizează atât creșterea accesului la Educație, cât și reducerea impactului asupra mediului» se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Ialomița. Astfel, instituția județeană implementează o nouă etapă a proiectului «Microbuze electrice pentru elevi», prin repartizarea a 10 microbuze electrice către unitățile... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2026, 15:35 (1937 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Tânăr reținut pentru «lipsire de libertate» și «tentativă de viol asupra unui minor»

Ialomița: Tânăr reținut pentru «lipsire de libertate» și «tentativă de viol asupra unui minor»

Un tânăr de 23 de ani a fost reținut de polițiști după ce a sechestrat și a încercat să violeze o tânără de 17 ani din Grivița. Din fericire, agresorul a fost prins în scurt timp de către polițiști. Acesta a fost prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

 

Sechestrată și obligată să întrețină raporturi sexuale cu agresorul Alerta a fost dată de o tânără de 17 ani, din comuna Grivița, care a utilizat discret funcția SOS a telefonului mobil pentru a apela numărul unic de urgență 112. Aceasta ar fi fost blocată ... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2026, 10:50 (5868 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Copii neglijați de mamă, preluați de Protecția Copilului

Slobozia: Copii neglijați de mamă, preluați de Protecția Copilului

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialo­mița a deschis o anchetă într-un caz de neglijență a minorilor. Printr-un apel la 112, instituția a fost sesizată de un copil, în vârstă de 12 ani, cu privire la faptul că a fost lăsat singur în casă de mama sa, alături de alături de alți doi frați mai mici. Asistenții sociali ai DGASPC Ialomița s-au deplasat către locuința în care minorii se aflau și au dispus internarea lor temporară într-un centru pe care instituția îl administrează.

 

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2026, 14:55 (2581 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Guru vă iubim!

Domnu’ Guru vă iubim!

Sâmbătă, 14 martie 2026, domnu’ Guru Călin a aterizat la Fierbinți, în «patria» primarelui Iusein cel fără de moarte politică. Acuma, edilul Iuksel, premonitoriu, a prefațat printr-o postare pe FB vizita Apostolului suveranist Georgescu, încercând cumva să prevină valul de naționaliști așteptați să invadeze localitatea. Cum nu vrem să discutăm despre virgula dintre subiect și predicat din postarea primarelui Iusein, neremarcată de comentatoarea Magda Grecu, profesor de Limbă Română și consilier județean PSD în timpul liber, se cuvine să spunem de ce domnu’ Guru Călin a ajuns la Fierbinți... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2026, 09:40 (2674 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (III 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (III 2001)

Luna martie 2001. Ialomița de acum 25 de ani își oglindea imaginea în ziarul Independent, articolele din ziarul nostru cuprinzând întreaga paletă de subiecte ale vremii. Fără doar și poate, Independent reprezenta deja un reper în presa locală, cititorii apreciind abundența informațiilor prezentate. După un sfert de secol, unele dintre subiectele de-atunci revin parcă în actualitate, semn că Ialomiței încă îi mai sunt necesare perioade de timp pentru transformări palpabile.

 

Așadar, într-un prim număr din martie 2001,... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2026, 13:10 (5690 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările la Sala Polivalentă din Slobozia, reluate din aprilie 2026

Lucrările la Sala Polivalentă din Slobozia, reluate din aprilie 2026

Proiectul Sălii Polivalente din Slobozia, de­pus undeva prin vara anului 2018 pe mandatul ex-edilului Adrian Mocioniu, cu o va­loare ini­țială de 66,50 milioane de lei, figu­rează în pre­zent pe lista lucrărilor în execuție la Compania Națională de Investiții cu o valoare de 82,04 milioane de lei. Între timp, în ianuarie 2023, oficialii Sloboziei semnează contractul de finanțare pentru proiectarea și execuția Sălii de Sport Polivalentă din municipiul reședință de județ, sub mandatul ex-primarului Dragoș Soare parafându-se și ordinul de începere al lucrărilor, de această dată cu o valoare actua­lizată de 70,75 milioane de lei. Aceasta... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2026, 08:20 (2244 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Femeie bătută cu bestialitate în incinta unui motel din Slobozia

Femeie bătută cu bestialitate în incinta unui motel din Slobozia

O femeie de 40 de ani a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost bătută cu bestialitate în incinta unui motel din oraș. Incidentul s-ar fi produs în dimineața zilei de joi, 19 martie 2026. Agresorul, un tânăr de 24 de ani, a fost identificat de polițiști. Polițiștii au fost sesizați de către reprezentanții unității de cazare: «La fața locului s-au deplasat polițiștii, iar în urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că, pe fondul unui conflict spontan, femeia a fost agresată fizic, fiind lovită în zona feței cu un obiect contondent». Dosarul penal deschis în cauză a fost preluat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, însă ar putea fi declinat către Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Aproape desfigurată, victima a avut nevoie de consultații și intervenții medicale chirurgicale.... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2026, 16:15 (9845 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unitate de Accidente Vasculare Cerebrale acute, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Unitate de Accidente Vasculare Cerebrale acute, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă «undă verde» de la Minis­terul Sănătății pentru înfiin­țarea unei Unități de Acci­dente Vasculare Cerebrale acute, ce va funcționa în cadrul Secției Neurologie a unității medicale. Scopul acestei Unități vizează mo­nitorizarea pacienților care au bene­ficiat de tromboliză, o procedură medicală aplicată persoanelor care au suferit un accident vascular.

 

Sprijin pentru pacienții cu AVC De mai bine de 2 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de toate faci­litățile necesare pentru... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2026, 12:20 (3672 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bloc vandalizat de persoane posibil consumatoare de droguri

Se întâmplă la Slobozia

Bloc vandalizat de persoane posibil consumatoare de droguri

Problema consumului de droguri revine în atenția opiniei publice după ce locatarii blocului U2 din Slobozia au sesizat pe adresa redacției noastre modul în care persoane necunoscute, posibil consumatoare ale substanțelor interzise, au vandalizat imobilul. Oamenii reclamă si­tu­ația și vor ca autoritățile să adopte măsuri. Între timp, DIICOT-Serviciul Teritorial Ialomița a cerut instanței de judecată ares­tarea a doi cetățeni din Sri Lanka, acuzați de «trafic de droguri».

 

Locatarii cer autorităților să intervină Incidentul de la blocul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2026, 07:55 (3986 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Taxa pe gunoi», redusă la nivelul orașelor Fierbinți-Târg și Căzănești

Prin hotărâre a Consiliului Județean Ialomița

«Taxa pe gunoi», redusă la nivelul orașelor Fierbinți-Târg și Căzănești

În sistem online, Consiliul Județean Ialomița s-a convocat într-o ședință extraordinară marți, 17 martie 2026. Pe ordinea de zi a plenului Consiliului a existat un singur proiect de hotărâre, cel prin care, de fapt, s-a redus «taxa pe gunoi» la nivelul a două orașe, respectiv Fierbinți-Târg și Căzănești.

 

Ședință cu o singură hotărâre Consilierii județeni au avut de adoptat un singur proiect de hotărâre la ședința extraordinară de marți, 17 martie 2026. Cel referitor la «acordarea unui mandat special reprezentantului legal al UAT Județul Ialomița»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2026, 12:20 (2742 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată să revoce retragerea terenurilor pentru tineri

Primăria Slobozia, obligată să revoce retragerea terenurilor pentru tineri

Administrația locală din Slobozia a fost obligată să revoce o parte dintre hotă­rârile Consiliului Local prin care s-a dispus retragerea dreptului de folo­sință gratuită asupra terenurilor acordate în baza Legii 15/2003. Decizia a fost adoptată după ce o parte dintre tinerii rămași fără respectivele tere­nuri au demonstrat că Primăria Slobo­zia, în mod eronat, le-a anulat dreptul de a beneficia de aceste terenuri.

 

Scandal pe terenurile acordate tinerilor Încă din vara anului trecut, administrația locală din Slobozia a decis să facă demersuri... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2026, 09:10 (4675 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

Presiunea «poluării olfactive»

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

În plin scandal al «poluării olfactive», directorul general al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu a demisionat din funcție. Alături de acesta, și directorul de Dezvoltare, Dan Manea a demisonat... Informația a fost confirmată de Marian Pavel, președintele Consiliului Jude­țean Ialomița, instituție care reprezintă acționarul majoritar al operatorului regional de apă și canalizare Urban SA Slobozia. Între timp, în spațiul public au apărut noi informații referitoare la activitatea stației de epurare exploa­tată de Urban SA Slobozia, obiectivul fiind consi­derat «principala sursă de poluare olfactivă» la nivelul munici­... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 17:05 (17023 vizualizări - 22 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori de 8 și 10 ani, suspecți de furt dintr-o locuință

În după-amiaza zilei de vineri, 13 noiembrie 2009, în jurul orelor 16,00, un bărbat de 79 ani, din Miloșești, a sesizat Poliția asupra faptului că, în cursul zilei, persoane necunoscute au pătruns în casa ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:12
(9412 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Un tînăr în vîrstă de 20 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis. Iar socrul său, de 40 ani ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:38
(10749 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Urziceni

Sîmbătă, 14 noiembrie 2009, în jurul orelor 15.20, prin 112, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal la Urziceni. Astfel, Ionel C., pe de o parte și frații Eugen și Daniel B., pe de altă parte, s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:01
(10768 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii

Incendii

• Unei persoane din comuna Gura Ialomiței, sat Luciu, vineri, 13.11.2009, i-au ars cca 2000 de baloți de paie de grîu din rezerva proprie. Incendiul a fost anunțat la dispeceratul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 15:02
(10743 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o autospecială SPIR

Echipajul de descarcerare de la Detașamentul Slobozia a intervenit sîmbătă dimineață, în jurul orelor 4.45, la intersecția DN2C cu DJ203F, în localitatea Grivița, la un accident rutier produs cu implicarea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 14:59
(12038 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Țăndărei, prinși de polițiști

Recent, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Țăndărei au reușit să soluționeze trei dosare penale de furt calificat, aflate în evidențele instituției cu autori necunoscuți. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 18:32
(11118 vizualizări - 0 comentarii)


Bunuri de uz casnic vîndute ilegal, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat joi, 12 noiembrie, bunuri de uz casnic în valoare de aproximativ 1500 lei. Asta după ce în zona Spitalului Județean Slobozia au fost depistate 3 persoane din județul Mureș ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 17:18
(11877 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune amplă a polițiștilor la Urziceni

Joi, 12 noiembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o amplă acțiune în localitate. În timpul activităților derulate, polițiștii au verificat 171 de autovehicule, au legitimat 218 persoane, 31 dintre ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 16:21
(11983 vizualizări - 0 comentarii)


După ce a furat mai multe animale, un tînăr din Reviga a fost arestat

După ce joi, 12 noiembrie, a fost considerat suspectul principal în comiterea mai multor furturi, un tînăr de 18 ani din comuna Reviga a fost arestat preventiv pentru 29 de zile. În sarcina acestuia s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 15:41
(11423 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să-l lovească pe polițist cu toporul

Un bărbat din Smirna a reușit aseară «să pună pe jar» întreaga comunitate după ce a amenințat persoanele care mergeau pe stradă cu un topor. Deși a intervenit imediat ce a fost sesizat, polițistul din localitate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:29
(12755 vizualizări - 0 comentarii)


Minore, racolate pentru prostituție

Miercuri, 11 noiembrie, dimineața, a fost desfășurată o acțiune în două blocuri de garsoniere din Slobozia, unde existau suspiciuni că ar locui diverse persoane suspecte. În cadrul activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:28
(11895 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț de animale, arestat

Un tînăr de 18 ani, din comuna Reviga, a fost arestat pentru săvîrșirea infracțiunii de furt, trei infracțiuni de violare de domiciliu și o infracțiune de maltratare și schingiuire a animalelor. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:27
(9460 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furturi, prins de polițiști

Un tînăr în vîrstă de 31 ani, din Slobozia, «client» mai vechi al polițiștilor, a «picat» din nou în mîna anchetatorilor fiind suspectul principal în comiterea unei infracțiuni. Potrivit unui comunicat ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:26
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


Accident al Urziceni

Alertă în după-amiaza zilei de miercuri, 11 noiembrie, la Urziceni. Polițiștii din localitate au fost anunțați asupra producerii unui accident de circulație în urma căruia s-ar fi distrus o conductă de ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(12699 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor reținut

Miercuri, 11 noiembrie, polițiștii din Urziceni au prins și încarcerat un bărbat în vîrstă de 42 ani, din Galați. Pe numele bărbatului exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(13620 vizualizări - 0 comentarii)


«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosâmbești

«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosîmbești

În cadrul campaniei de informare și conștientizare a cetățenilor, intitulată «Votul ilegal înseamnă închisoare», acțiune inițiată de Ministerul Administrașiei și Internelor, la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 10:12
(12449 vizualizări - 0 comentarii)


Razii la Fetești și Făcăeni

Razii la Fetești și Făcăeni

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița au fost desfășurate multiple acțiuni, razii și controale menite să crească gradul de siguranță publică al cetățenilor. Peste 100 de polițiști și jandarmi ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:26
(10685 vizualizări - 0 comentarii)


Doar 2500 kg deșeuri electrice și electronice

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești, după reluarea campaniei naționale Marea Debarasare din 7 noiembrie 2009, la nivelul Regiunii Sud Muntenia s-a colectat ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:21
(11899 vizualizări - 0 comentarii)


Alarmare publică la Țăndărei

Miercuri, 11 noiembrie, începînd cu orele 10,00, în orașul Țăndărei, se desfășoară un exercițiu de alarmare publică. Coordonată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, acțiunea se derulează ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:32
(11067 vizualizări - 0 comentarii)


«Minte sănătoasă în corp sănătos»

Duminică, 8 noiembrie 2009, s-a desfășurat, la Centrul de Agrement «Pavilioane» din Amara, faza finală a Concursului Interliceal «Minte sănătoasă în corp sănătos». În organizarea Asociației Județene «Sportul ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:24
(12823 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi cercetați pentru furtul unui telefon mobil

Vineri, în jurul orelor 13,30, o femeie în vîrstă de 37 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că, în urmă cu aproximativ 3 ore, fiicei sale, în vîrstă de 14 ani, elevă în clasa a IX-a la ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11421 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor rutiere

Prevenirea accidentelor rutiere și combaterea cauzelor generatoare de evenimente rutiere rămîne și în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni. Astfel, în perioada 6-8 noiembrie 2009, ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11346 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați la scurt timp de la sesizarea faptei

Doi ialomițeni, în vîrstă de 24, respectiv 40 de ani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Asta după ce au sustras din incinta Căminului Cultural din localitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(13958 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii, accidente și sinucideri de weekend

Echipajul de prim-ajutor al Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost solicitat în municipiul Fetești la două tentative de suicid, una dintre acestea fiind anunțată vineri, 6 noiembrie, iar celalaltă ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:21
(9228 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor DSV

Inspectorii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat, în luna octombrie 2009, 78 de controale în cantinele unităților școlare. În mare, verificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:13
(10625 vizualizări - 0 comentarii)


Liber la credite în zootehnie

Începînd de vineri, 6 noiembrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii Plăților Naționale Directe Complementare în sectorul zootehnic care intenționează ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:10
(9883 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrîn dispărut din Centrul de la Balaciu

Miercuri, în jurul orelor 10,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Balaciu au fost sesizați de un reprezentant al Căminului de Persoane Vîrstnice din localitate despre faptul că Neagu Andrei, de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(10745 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie în vîrstă de 73 ani a fost victima unui accident rutier petrecut, miercuri, 4 noiembrie, în Slobozia. Bătrîna se angajase în traversarea străzii pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde a semaforului ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(11701 vizualizări - 0 comentarii)


Cu sabia în mașină

În continuare, un tînăr de 30 ani din Țăndărei este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce în autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsită o sabie. Mașina a fost oprită pentru control ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:13
(11644 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4 tone fier vechi confiscate de polițiști

Miercuri, 4 noiembrie, polițiștii din Țăndărei au executat o acțiune pe linia respectării prevederilor legale privind colectarea deșeurilor reciclabile. Urmare a acțiunii la un punct de lucru din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:12
(10789 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...