Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

Pentru o mai bună gesti­onare a suprafețelor agricole declarate de fermieri și pentru o mai bună monitorizare, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură introduce o nouă metodă de teledetecție. Verificările se realizează acum în timp real și au la bază o procedură digitalizată, denumită «fotointerpretare asistată». Conform datelor APIA Ialomița, la nivelul județului nostru, în 2022, au fost declarate de către fermieri peste 378 mii de hectare.

Monitorizare cu ajutorul sateliților Noua metodă de teledetecție se reali­zează cu ajutorul sateliților «Sentinel», incluși în programul... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2023, 14:55 (12270 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Dulceață de cireși japonezi «made in Slobozia»

Dulceață de cireși japonezi «made in Slobozia»

Mai țineți minte «Slobozia Europeană» pro­misă de administrațiile precedente? Tramvaie suspendate, autobuze electrice, Târguri de Crăciun ca la Viena, lapte și miere ca în Rai... Ei, bine, administrația Soare e mai brează și îndrăznește mai mult de-atât. După cum observați în imaginea alăturată, ea propune plantarea în scuarurile de pe bulevardul Unirii a unor pomi ornamentali asiatici. Surse independente de voința noastră susțin că ar fi vorba de celebrii cireși japonezi care adună tot mapamondul la Tokio, în luna aprilie. Da, da, ați înțeles bine! După ani și ani în care DADP a ciuntit toți pomii din oraș în numele siguranței cetățenilor, acum încearcă să își spele păcatele plantând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2023, 10:50 (22423 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

EXCLUSIV: Independent a avut dreptate!

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

UPDATE: Mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele agentului

La începutul acestui an, ziarul Independent atrăgea atenția opiniei publice și autorităților cu privire la atitudinea necorespunzătoare a unui polițist local din Slobozia, care a invitat «la plimbare» o elevă de 15 ani a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș. Miercuri, 5 aprilie a.c., agentul, pe numele său Valentin Dragoș Munteanu, a fost reținut pentru 24 de ore sub acuzația de «proxenetism». În urma dezvăluirii făcute de ziarul Independent, Poliția Locală Slobozia a inițiat o verificare internă, în urma căruia agentului i-a fost diminuat salariul, dar a fost... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 12:20 (30989 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

De la IGPR, în fruntea Poliției ialomițene

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

bonus: Raul Belciug, adjunct la IPJ Călărași

Reprezentanții Poliției Române au înlocuit marți, 4 aprilie a.c., comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În funcția de inspector șef al instituției a fost numit un comisar șef din cadrul Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române.

Va rămâne la Slobozia 3 luni Potrivit informațiilor oficiale, comisarul șef Mihai Adrian Aldea, din cadrul Direcției Arme Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române, a fost numit în funcția de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:40 (33452 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

După modelele patentate în orașele mari ale țării, DADP Slobozia urmează să edifice o bibliotecă în aer liber destinată copiilor și adulților. Biblioteca ar urma să fie amplasată în Parcul «Ialomița» și va permite celor interesați să citească vo­lumele puse la dispoziție de municipalitate în aer liber. Inițiativa îi aparține Marianei Iancu, șeful Serviciului Salubrizare din cadrul DADP: «Vrem să facem lucruri cu care orașul să se poată mândri. Printre ele și biblioteca asta... Dar o să povestim despre ea când va fi gata!».

Biblioteca din parc Asemeni orașelor mari ale țării, Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:10 (13046 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

3 dintr-un șir lung de proiecte

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

Operatorul regional de apă și apă uzată al Ialomiței, Urban SA, caută surse de finanțare pentru extinderea in­fras­tructurii și realizarea de investiții noi. La acest moment firma are «în lucru» 3 dosare de finanțare care presupun «dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată» la nivelul județului. Investițiile ar putea ge­nera creșterea accesului populației la serviciile oferite de către societate, precum și diminuarea chel­tuielilor de funcționare a firmei.

Obrazul subțire cu cheltuială se ține
Transformarea Urban SA în operator regional obligă firma să dinamizeze procesul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2023, 13:20 (14852 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Pădurea Copiilor» de la Slobozia

«Pădurea Copiilor» de la Slobozia

După o lună de dispute pro și contra, Asociația «Pădurea Copiilor» a demarat primul proiect de împădurire a terenurilor neproductive din jurul Sloboziei. Acțiunea a fost dublată de 300 de voluntari din Slobozia și zonele limitrofe ora­șului. Sâmbătă, 1 aprilie 2023, adulții și copiii care au plantat pri­mele 4 hectare de pădure pe unul dintre terenurile virane de la mar­ginea Sloboziei au demonstrat că pădurea nu are culoare politică...

Sâmbătă, de 1 aprilie 2023 Sâmbăta, la Slobozia, nici iarba nu crește. D-apăi pomii! Dar la 9,30, ora la care e anunțat evenimentul, primii vo­luntari... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 19:25 (12536 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

La nivelul județului Ialomița, medicina de familie are nevoie de mai mult sprijin din partea autorităților locale. Estimativ, 80% dintre cabinetele în care medicii își des­fășoară activitatea, mai ales în mediul rural, duc lipsă de dotări materiale. O alternativă ar fi reprezentat-o fondurile europene, acordate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, însă reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița susțin faptul că specialiștii s-au arătat neîncrezători în această oportunitate, iar din acest motiv nu au făcut demersuri pentru accesarea banilor europeni.

Realitatea din cabinetele medicale... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 17:10 (10073 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci cenușiu, remiză albă

Fotbal, Liga a II-a, CSM Slatina-Unirea Slobozia 0-0

Meci cenușiu, remiză albă

De la meciurile cu Slatina nu avem amintiri tocmai plăcute. În urmă cu două sezoane am pierdut la «masa verde», din cauza ciudatului Regulament care a funcționat în pandemie. În sezonul regulat din acest campionat, Unirea a fost egalată la ultima fază a meciului și a pierdut două puncte care, ca multe altele, au cântărit enorm în ratarea play-off-ului. Sâmbătă, 1 aprilie 2023, Unirea a intrat pe Stadionul «1 Mai» (din Slatina, nu din Slobozia), cu gândul la un rezultat bun, poate chiar o victorie care să spargă, în sfârșit, ghinio­nul. După înfrângerea deloc digerabilă cu Șelimbăr, antrenorul Enache Costea i-a scos din rândul titularilor pe experimentații Ibrian, Lazăr și Rus, adoptând... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 15:05 (6338 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Cădere liberă

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 1-4

Cădere liberă

Ialomițenilor nu le mai place în play-off, indiferent de localitate sau culori. După ce Unirea Slobozia a eșuat, a doua echipă susținută financiar de Consiliul Județean Ialomița a dat cu piciorul (că doar suntem la fotbal) prezenței în grupa pentru promo­vare. Recolta Gheorghe Doja a fost de două ori la mâna ei, dar a pierdut cu Dunărea Călărași, iar apoi cu Farul 2. Singura victorie a primăverii, obținută contra celor de la CS Amara, a fost una chinuită, concretizată abia după ce amărenii au rămas cu doi jucători mai puțin. Înfrângerea drastică din prima etapă a play-out-ului, chiar pe propriul teren, a venit ca o confirmare a stilului minimalist în care a fost construit lotul... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 13:20 (6812 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR acuză PSD de politizarea Autorității Electorale Permanente

USR acuză PSD de politizarea Autorității Electorale Permanente

USR acuză coaliția PSD-PNL-UDMR de modificarea condițiilor de angajare la Autoritatea Electorală Permanentă, instituție care verifică între altele corectitudinea procesului electoral, astfel încât acum poate fi mai ușor politizat. Senatorul USR Radu Mihail a declarat public că «PSD se pregătește să captureze cea mai importantă instituție pentru alegerile democratice din România». Autoritatea Electorală Permanentă este o instituție-cheie în organizarea alegerilor și în controlul finanțării partidelor politice.

Contează cine numără voturile Într-un comunicat de presă remis publicității... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 12:40 (7637 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rovine se împiedică. Urmează meci de foc la Ciulnița!

Fotbal, Liga a IV-a

Rovine se împiedică. Urmează meci de foc la Ciulnița!

Prima etapă a play-off/play-out-ului conceput de AJF Ialomița s-a lăsat și cu ceva surprize. Bărăganul Ciulnița a trecut greu de Înfrățirea Jilavele. După o primă repriză fără goluri, Ciulnița a trecut cu 2-0 de Jilavele, prin golurile marcate, în repriza secundă, de Mihalcea și Georgescu. Principala adversară a Ciulniței, FC Rovine, a pierdut două puncte mari pe teren propriu, fiind egalată, pe finalul partidei, de Victoria Munteni Buzău. În rest, băieții de la Ion Roată au trecut de Victoria Țăndărei, iar CSM Fetești a zdrobit Abatorul Slobozia. Bărăganul Ciulnița este lider, având două puncte peste FC Rovine și 5 peste CSM Fetești. În aceste condiții, meciul din etapa viitoare, între... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 11:10 (9862 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Patru membri ai aceleiași familii, domiciliați pe raza satului Cotorca, au fost tri­miși în judecată de procu­rorii DIICOT-Structura Centrală, sub acuzația de «pornografie infantilă». Aceștia își exploatau propriii copii, producând materiale pornografice pe care le vindeau pe internet.

Se așteaptă decizia instanței Datele cuprinse în rechizitoriul întocmit de procurorii DIICOT-Structura Centrală arată faptul că doi copii minori, o fetiță și un băiețel, au fost obligați să întrețină raporturi sexuale cu cei patru adulți în grija cărora se aflau. Scenele de sex erau apoi filmate și distribuite... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 15:10 (9131 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

Negocieri cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

La începutul lunii martie 2023, administrația Soare a solicitat Companiei Națională de Administrare a Infras­tructurii Rutiere «încheierea unui parteneriat (...) având drept obiect realizarea unei infrastructuri tip lucrare de artă». Sintaxa ascunde intenția edilului Sloboziei de a obține finanțare pentru un nou pod rutier peste Ialomița, în imediata vecinătate a podului de cale ferată, «care să permită realizarea unei alternative pentru intrarea în oraș prin zona de Vest pentru traficul către zona Moldova».

Pofta vine visând Goana administrației locale pentru lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 10:55 (13005 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

Guvernul României a decis

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

După 16 ani de așteptare, Guvernul României a decis, în urmă cu o săptămână, începerea procedurilor de expropriere a imobilelor amplasate în zona Urziceni-Bărbulești, unde Agenția Națională «Apele Române» încearcă să construiască un dig de protecție împotriva inundațiilor, pe râul Ialomița. Suprafața propusă pentru expropriere depășește 31 mii de mp.

Un demers întârziat Prima mențiune referitoare la construcția unui dig de apărare împotriva inun­dațiilor în zona Urziceni-Bărbulești a fost realizată în anul 2007 când Guvernul României aprobă, printr-o Hotărâre de Guvern, «indicatorii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2023, 13:05 (12534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

A devenit deja o tradiție ca județul Ialomița să organizeze Etapele Naționale ale olimpiadelor școlare. Anul acesta, două dintre cele mai importante astfel de competiții dedicate elevilor se vor desfășura, de luna viitoare, în municipiul Slobozia. «Demonstrăm că Slobozia oferă învățământ de calitate!» au subliniat oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Olimpiadele Școlare Naționale, în sfârșit, în Ialomița În anul școlar trecut, Slobozia a organizat Olimpiada Națio­nală, pentru liceu, la disciplina Limba și Literatura Română. Anul acesta, alte două Olimpiade Naționale se... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2023, 12:20 (11076 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

Casa Corpului Didactic din Ialomița reprezintă singura instituție din țară care a inițiat un program de instruire ce-i ajută pe profesori să poată preda la clasă elevilor cursuri de șah. Inițiativa CCD Ialomița a fost promovată de Federația Română de Șah și transformată într-un proiect public destinat formării profesionale a cadrelor didactice. Până acum peste 300 de profesori s-au înscris la acest curs.

Șah în școlile din toată țara Federația Română de Șah a inițiat un program național ce are ca scop studiul acestui sport în toate școlile din țară, de­numit «Educație prin șah». Înainte... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 14:50 (9733 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

S-a întâmplat la Slobozia

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

Un minor de 13 ani, extrem de agresiv, a intrat în atenția polițiștilor după ce și-ar fi bătut mama. În prezent, acesta este sub monitorizare în cadrul unui centru specializat al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Polițiștii au emis pe numele său un ordin de protecție provizoriu.

Minorul este sub monitorizare Ordinele provizorii de pro­tecție au fost legiferate cu scopul de a proteja victimele violenței domestice. În baza acestor documente emise de Poliție, agresorii nu au voie să se apropie de victimele lor, iar dacă încalcă aceste restricții,... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 11:10 (20992 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 400 de slobozeni au ieșit la pensie mai devreme cu 2 ani

Pentru că legea le-a permis

Peste 400 de slobozeni au ieșit la pensie mai devreme cu 2 ani

La aproape un an de la modificarea legislativă care le permite persoanelor care au locuit în zone poluate să se pensioneze anticipat fără a fi penalizate, peste 400 de cetățeni din Slobozia au decis să se pensioneze. Casa Județeană de Pensii Ialomița așteaptă ca numărul pensionărilor să crească.

O lege în sprijinul pensionarilor În mai 2022, în Monitorul Oficial a fost introdusă o modificare a Legii Pensiilor, potrivit căreia persoanele care au locuit în zone afectate de poluarea remanentă au posibilitatea să se pensioneze cu 2 ani mai devreme de termen, fără a fi penalizate. În schimb... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 15:15 (16457 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

«Învățământul dual», un eșec

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

În plină criză de «meseriași», specialiștii din piața muncii și-au îndreptat atenția către școli, în speranța că unitățile de învățământ i-ar putea forma. Așa a apărut noțiunea de «învățământ dual», o modalitate prin care elevii îmbină teoria și practica, iar la finalul studiilor pot să obțină un loc de muncă. Ialomița încearcă de aproape 7 ani să pună bazele acestui tip de educație, însă a reușit să formeze până în prezent doar 4 clase din cele 10 promise Ministerului Educației. Angajatorii care fac parte din acest proiect susțin că oricât s-ar strădui școlile, marea problemă o reprezintă dezinteresul elevilor față de studiu și dorința de a învăța o meserie...

Ialomița are nevoie de meseriași... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 11:05 (10569 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13136 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10369 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10792 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11548 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12197 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10913 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10589 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12296 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11463 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11243 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11283 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11271 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13603 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13360 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11092 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11900 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11978 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13250 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10783 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11740 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10438 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10522 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12032 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11188 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10750 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12432 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...