Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

Pentru o mai bună gesti­onare a suprafețelor agricole declarate de fermieri și pentru o mai bună monitorizare, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură introduce o nouă metodă de teledetecție. Verificările se realizează acum în timp real și au la bază o procedură digitalizată, denumită «fotointerpretare asistată». Conform datelor APIA Ialomița, la nivelul județului nostru, în 2022, au fost declarate de către fermieri peste 378 mii de hectare.

Monitorizare cu ajutorul sateliților Noua metodă de teledetecție se reali­zează cu ajutorul sateliților «Sentinel», incluși în programul... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2023, 14:55 (12270 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Dulceață de cireși japonezi «made in Slobozia»

Dulceață de cireși japonezi «made in Slobozia»

Mai țineți minte «Slobozia Europeană» pro­misă de administrațiile precedente? Tramvaie suspendate, autobuze electrice, Târguri de Crăciun ca la Viena, lapte și miere ca în Rai... Ei, bine, administrația Soare e mai brează și îndrăznește mai mult de-atât. După cum observați în imaginea alăturată, ea propune plantarea în scuarurile de pe bulevardul Unirii a unor pomi ornamentali asiatici. Surse independente de voința noastră susțin că ar fi vorba de celebrii cireși japonezi care adună tot mapamondul la Tokio, în luna aprilie. Da, da, ați înțeles bine! După ani și ani în care DADP a ciuntit toți pomii din oraș în numele siguranței cetățenilor, acum încearcă să își spele păcatele plantând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2023, 10:50 (22423 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

EXCLUSIV: Independent a avut dreptate!

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

UPDATE: Mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele agentului

La începutul acestui an, ziarul Independent atrăgea atenția opiniei publice și autorităților cu privire la atitudinea necorespunzătoare a unui polițist local din Slobozia, care a invitat «la plimbare» o elevă de 15 ani a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș. Miercuri, 5 aprilie a.c., agentul, pe numele său Valentin Dragoș Munteanu, a fost reținut pentru 24 de ore sub acuzația de «proxenetism». În urma dezvăluirii făcute de ziarul Independent, Poliția Locală Slobozia a inițiat o verificare internă, în urma căruia agentului i-a fost diminuat salariul, dar a fost... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 12:20 (30987 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

De la IGPR, în fruntea Poliției ialomițene

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

bonus: Raul Belciug, adjunct la IPJ Călărași

Reprezentanții Poliției Române au înlocuit marți, 4 aprilie a.c., comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În funcția de inspector șef al instituției a fost numit un comisar șef din cadrul Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române.

Va rămâne la Slobozia 3 luni Potrivit informațiilor oficiale, comisarul șef Mihai Adrian Aldea, din cadrul Direcției Arme Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române, a fost numit în funcția de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:40 (33451 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

După modelele patentate în orașele mari ale țării, DADP Slobozia urmează să edifice o bibliotecă în aer liber destinată copiilor și adulților. Biblioteca ar urma să fie amplasată în Parcul «Ialomița» și va permite celor interesați să citească vo­lumele puse la dispoziție de municipalitate în aer liber. Inițiativa îi aparține Marianei Iancu, șeful Serviciului Salubrizare din cadrul DADP: «Vrem să facem lucruri cu care orașul să se poată mândri. Printre ele și biblioteca asta... Dar o să povestim despre ea când va fi gata!».

Biblioteca din parc Asemeni orașelor mari ale țării, Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:10 (13046 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

3 dintr-un șir lung de proiecte

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

Operatorul regional de apă și apă uzată al Ialomiței, Urban SA, caută surse de finanțare pentru extinderea in­fras­tructurii și realizarea de investiții noi. La acest moment firma are «în lucru» 3 dosare de finanțare care presupun «dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată» la nivelul județului. Investițiile ar putea ge­nera creșterea accesului populației la serviciile oferite de către societate, precum și diminuarea chel­tuielilor de funcționare a firmei.

Obrazul subțire cu cheltuială se ține
Transformarea Urban SA în operator regional obligă firma să dinamizeze procesul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2023, 13:20 (14852 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Pădurea Copiilor» de la Slobozia

«Pădurea Copiilor» de la Slobozia

După o lună de dispute pro și contra, Asociația «Pădurea Copiilor» a demarat primul proiect de împădurire a terenurilor neproductive din jurul Sloboziei. Acțiunea a fost dublată de 300 de voluntari din Slobozia și zonele limitrofe ora­șului. Sâmbătă, 1 aprilie 2023, adulții și copiii care au plantat pri­mele 4 hectare de pădure pe unul dintre terenurile virane de la mar­ginea Sloboziei au demonstrat că pădurea nu are culoare politică...

Sâmbătă, de 1 aprilie 2023 Sâmbăta, la Slobozia, nici iarba nu crește. D-apăi pomii! Dar la 9,30, ora la care e anunțat evenimentul, primii vo­luntari... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 19:25 (12535 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

La nivelul județului Ialomița, medicina de familie are nevoie de mai mult sprijin din partea autorităților locale. Estimativ, 80% dintre cabinetele în care medicii își des­fășoară activitatea, mai ales în mediul rural, duc lipsă de dotări materiale. O alternativă ar fi reprezentat-o fondurile europene, acordate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, însă reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița susțin faptul că specialiștii s-au arătat neîncrezători în această oportunitate, iar din acest motiv nu au făcut demersuri pentru accesarea banilor europeni.

Realitatea din cabinetele medicale... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 17:10 (10072 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci cenușiu, remiză albă

Fotbal, Liga a II-a, CSM Slatina-Unirea Slobozia 0-0

Meci cenușiu, remiză albă

De la meciurile cu Slatina nu avem amintiri tocmai plăcute. În urmă cu două sezoane am pierdut la «masa verde», din cauza ciudatului Regulament care a funcționat în pandemie. În sezonul regulat din acest campionat, Unirea a fost egalată la ultima fază a meciului și a pierdut două puncte care, ca multe altele, au cântărit enorm în ratarea play-off-ului. Sâmbătă, 1 aprilie 2023, Unirea a intrat pe Stadionul «1 Mai» (din Slatina, nu din Slobozia), cu gândul la un rezultat bun, poate chiar o victorie care să spargă, în sfârșit, ghinio­nul. După înfrângerea deloc digerabilă cu Șelimbăr, antrenorul Enache Costea i-a scos din rândul titularilor pe experimentații Ibrian, Lazăr și Rus, adoptând... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 15:05 (6338 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Cădere liberă

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 1-4

Cădere liberă

Ialomițenilor nu le mai place în play-off, indiferent de localitate sau culori. După ce Unirea Slobozia a eșuat, a doua echipă susținută financiar de Consiliul Județean Ialomița a dat cu piciorul (că doar suntem la fotbal) prezenței în grupa pentru promo­vare. Recolta Gheorghe Doja a fost de două ori la mâna ei, dar a pierdut cu Dunărea Călărași, iar apoi cu Farul 2. Singura victorie a primăverii, obținută contra celor de la CS Amara, a fost una chinuită, concretizată abia după ce amărenii au rămas cu doi jucători mai puțin. Înfrângerea drastică din prima etapă a play-out-ului, chiar pe propriul teren, a venit ca o confirmare a stilului minimalist în care a fost construit lotul... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 13:20 (6812 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR acuză PSD de politizarea Autorității Electorale Permanente

USR acuză PSD de politizarea Autorității Electorale Permanente

USR acuză coaliția PSD-PNL-UDMR de modificarea condițiilor de angajare la Autoritatea Electorală Permanentă, instituție care verifică între altele corectitudinea procesului electoral, astfel încât acum poate fi mai ușor politizat. Senatorul USR Radu Mihail a declarat public că «PSD se pregătește să captureze cea mai importantă instituție pentru alegerile democratice din România». Autoritatea Electorală Permanentă este o instituție-cheie în organizarea alegerilor și în controlul finanțării partidelor politice.

Contează cine numără voturile Într-un comunicat de presă remis publicității... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 12:40 (7637 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rovine se împiedică. Urmează meci de foc la Ciulnița!

Fotbal, Liga a IV-a

Rovine se împiedică. Urmează meci de foc la Ciulnița!

Prima etapă a play-off/play-out-ului conceput de AJF Ialomița s-a lăsat și cu ceva surprize. Bărăganul Ciulnița a trecut greu de Înfrățirea Jilavele. După o primă repriză fără goluri, Ciulnița a trecut cu 2-0 de Jilavele, prin golurile marcate, în repriza secundă, de Mihalcea și Georgescu. Principala adversară a Ciulniței, FC Rovine, a pierdut două puncte mari pe teren propriu, fiind egalată, pe finalul partidei, de Victoria Munteni Buzău. În rest, băieții de la Ion Roată au trecut de Victoria Țăndărei, iar CSM Fetești a zdrobit Abatorul Slobozia. Bărăganul Ciulnița este lider, având două puncte peste FC Rovine și 5 peste CSM Fetești. În aceste condiții, meciul din etapa viitoare, între... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 11:10 (9862 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Patru membri ai aceleiași familii, domiciliați pe raza satului Cotorca, au fost tri­miși în judecată de procu­rorii DIICOT-Structura Centrală, sub acuzația de «pornografie infantilă». Aceștia își exploatau propriii copii, producând materiale pornografice pe care le vindeau pe internet.

Se așteaptă decizia instanței Datele cuprinse în rechizitoriul întocmit de procurorii DIICOT-Structura Centrală arată faptul că doi copii minori, o fetiță și un băiețel, au fost obligați să întrețină raporturi sexuale cu cei patru adulți în grija cărora se aflau. Scenele de sex erau apoi filmate și distribuite... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 15:10 (9131 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

Negocieri cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

La începutul lunii martie 2023, administrația Soare a solicitat Companiei Națională de Administrare a Infras­tructurii Rutiere «încheierea unui parteneriat (...) având drept obiect realizarea unei infrastructuri tip lucrare de artă». Sintaxa ascunde intenția edilului Sloboziei de a obține finanțare pentru un nou pod rutier peste Ialomița, în imediata vecinătate a podului de cale ferată, «care să permită realizarea unei alternative pentru intrarea în oraș prin zona de Vest pentru traficul către zona Moldova».

Pofta vine visând Goana administrației locale pentru lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 10:55 (13005 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

Guvernul României a decis

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

După 16 ani de așteptare, Guvernul României a decis, în urmă cu o săptămână, începerea procedurilor de expropriere a imobilelor amplasate în zona Urziceni-Bărbulești, unde Agenția Națională «Apele Române» încearcă să construiască un dig de protecție împotriva inundațiilor, pe râul Ialomița. Suprafața propusă pentru expropriere depășește 31 mii de mp.

Un demers întârziat Prima mențiune referitoare la construcția unui dig de apărare împotriva inun­dațiilor în zona Urziceni-Bărbulești a fost realizată în anul 2007 când Guvernul României aprobă, printr-o Hotărâre de Guvern, «indicatorii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2023, 13:05 (12532 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

A devenit deja o tradiție ca județul Ialomița să organizeze Etapele Naționale ale olimpiadelor școlare. Anul acesta, două dintre cele mai importante astfel de competiții dedicate elevilor se vor desfășura, de luna viitoare, în municipiul Slobozia. «Demonstrăm că Slobozia oferă învățământ de calitate!» au subliniat oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Olimpiadele Școlare Naționale, în sfârșit, în Ialomița În anul școlar trecut, Slobozia a organizat Olimpiada Națio­nală, pentru liceu, la disciplina Limba și Literatura Română. Anul acesta, alte două Olimpiade Naționale se... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2023, 12:20 (11076 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

Casa Corpului Didactic din Ialomița reprezintă singura instituție din țară care a inițiat un program de instruire ce-i ajută pe profesori să poată preda la clasă elevilor cursuri de șah. Inițiativa CCD Ialomița a fost promovată de Federația Română de Șah și transformată într-un proiect public destinat formării profesionale a cadrelor didactice. Până acum peste 300 de profesori s-au înscris la acest curs.

Șah în școlile din toată țara Federația Română de Șah a inițiat un program național ce are ca scop studiul acestui sport în toate școlile din țară, de­numit «Educație prin șah». Înainte... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 14:50 (9733 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

S-a întâmplat la Slobozia

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

Un minor de 13 ani, extrem de agresiv, a intrat în atenția polițiștilor după ce și-ar fi bătut mama. În prezent, acesta este sub monitorizare în cadrul unui centru specializat al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Polițiștii au emis pe numele său un ordin de protecție provizoriu.

Minorul este sub monitorizare Ordinele provizorii de pro­tecție au fost legiferate cu scopul de a proteja victimele violenței domestice. În baza acestor documente emise de Poliție, agresorii nu au voie să se apropie de victimele lor, iar dacă încalcă aceste restricții,... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 11:10 (20991 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 400 de slobozeni au ieșit la pensie mai devreme cu 2 ani

Pentru că legea le-a permis

Peste 400 de slobozeni au ieșit la pensie mai devreme cu 2 ani

La aproape un an de la modificarea legislativă care le permite persoanelor care au locuit în zone poluate să se pensioneze anticipat fără a fi penalizate, peste 400 de cetățeni din Slobozia au decis să se pensioneze. Casa Județeană de Pensii Ialomița așteaptă ca numărul pensionărilor să crească.

O lege în sprijinul pensionarilor În mai 2022, în Monitorul Oficial a fost introdusă o modificare a Legii Pensiilor, potrivit căreia persoanele care au locuit în zone afectate de poluarea remanentă au posibilitatea să se pensioneze cu 2 ani mai devreme de termen, fără a fi penalizate. În schimb... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 15:15 (16457 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

«Învățământul dual», un eșec

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

În plină criză de «meseriași», specialiștii din piața muncii și-au îndreptat atenția către școli, în speranța că unitățile de învățământ i-ar putea forma. Așa a apărut noțiunea de «învățământ dual», o modalitate prin care elevii îmbină teoria și practica, iar la finalul studiilor pot să obțină un loc de muncă. Ialomița încearcă de aproape 7 ani să pună bazele acestui tip de educație, însă a reușit să formeze până în prezent doar 4 clase din cele 10 promise Ministerului Educației. Angajatorii care fac parte din acest proiect susțin că oricât s-ar strădui școlile, marea problemă o reprezintă dezinteresul elevilor față de studiu și dorința de a învăța o meserie...

Ialomița are nevoie de meseriași... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 11:05 (10569 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
229 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17411 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18668 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16712 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17049 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15995 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18611 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19828 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17777 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19969 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19513 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18956 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18261 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17384 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18407 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17593 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17643 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46159 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17352 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18720 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18453 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19624 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20038 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19559 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20317 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19947 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20356 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19366 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19408 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...