Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ajutoare financiare de peste 112 milioane de lei în Ialomița!

Fermierii au la dispoziție 10 zile pentru a solicita despăgubirile la culturile de toamnă calamitate

Ajutoare financiare de peste 112 milioane de lei în Ialomița!

Fermierii ialomițeni au la dispoziție 10 zile, începând de joi, 3 septembrie a.c., pentru a face demersuri în vederea obținerii despăgubirilor financiare acordate de Guvernul României pentru culturile calamitate de seceta pedologică extremă înființate în toamna anului trecut. Cererile privind solicitarea ajutorului financiar se depun la Centrele locale ale Agenției Județene de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița sau la sediul din Slobozia al instituției.

117 mii de hectare, afectate de secetă
Acordarea ajutoarelor financiare pentru agricultorii ale căror culturi înființate... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2020, 18:25 (4441 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

URBAN SA execută silit 662 de datornici din Slobozia

URBAN SA execută silit 662 de datornici din Slobozia

Nu toți locuitorii din Slobozia dau dovadă de responsabi­litate în ceea ce privește plata utilităților. O analiză a URBAN SA, firma care furnizează apă la nivelul orașului, arată faptul că societatea a deschis 662 de acțiuni de executare silită pe numele rău-platnicilor. Valoarea sumelor care trebuie recuperate prin aceste procese este de 3 milioane de lei. Cea mai veche datorie pe care un cetățean o are către firmă datează din anul 2011.

Facturile la apă, greu de plătit Plata facturilor la apă pare a fi o misiune imposibilă pentru locuitorii din Slobozia. URBAN SA, firma care furnizează... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2020, 16:10 (6881 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de viol asupra unei fetițe de 11 ani, în satul Marsilieni

Suspiciune de viol asupra unei fetițe de 11 ani, în satul Marsilieni

O anchetă a fost deschisă în satul Marsilieni după ce o minoră de 11 ani ar fi fost batjocorită de un vecin, în vârstă de 57 de ani. Cazul a ieșit la iveală după ce polițiștii au intervenit pentru a stinge un conflict apărut între presupusul agresor și tatăl copilei. Deși bărbatul susține că nu este adevărat, minora a fost descoperită în locuința sa, întinsă pe pat. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a dispus institu­ționalizarea în regim de urgență a fetiței și a celor doi frați pe care îi are. «Verificările sunt în curs, fetița și frații săi sunt sub monitorizare!» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al instituției.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2020, 20:20 (6668 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Enache, ce debut!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Turris Turnu Măgurele 1-0

Enache, ce debut!

Enache Costea este unul dintre cei mai tineri antrenori din Liga a II-a. Va împlini 37 de ani în luna septembrie, mai tânăr cu o lună decât el fiind doar antrenorul Farului Constanța, Ianis Zicu. Multă lume a avut temeri cu privire la debutul acestuia în Liga a II-a. Antrenorul Unirii a arătat însă că a citit bine adversarul și a știut să-și mobilizeze exemplar jucătorii. Finalul meciului cu Turris l-a găsit, firește, bucuros pentru rezultat, dar cu gândul deja la următoa­rele confruntări. «Din punctul meu de vedere, am întâlnit astăzi cea mai bună echipă din Liga a II-a, cu mulți jucători cu experiență și un an­trenor foarte bun. Am învins, am făcut un meci bun, dar obiectivul nostru rămâne menținerea în liga secundă... De aceea trebuie să progresăm joc cu joc! Eu am încredere în jucătorii noștri. Cu toate că nu am avut o campanie de achiziții pompoasă și se spunea că acest lot nu este ca­pabil de rezultate deosebite, jucătorii au de­monstrat în meciul cu cei de la Turnu Măgurele că au capacitatea de a lupta de la egal la egal cu oricine. Mă bucur pentru Alexandru Muscă și pentru plusul pe care l-au adus echipei toți cei care au intrat pe parcurs...»... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2020, 15:40 (5222 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă a distrus culturile de porumb și floarea-soarelui

În Ialomița

Seceta pedologică extremă a distrus culturile de porumb și floarea-soarelui

Lipsa precipitațiilor din această vară a afectat într-o proporție ridicată culturile de porumb și floarea-soarelui. Estimările de până acum ale Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că peste 80% din suprafețele pe care aceste plante au fost însămân­țate au fost calamitate din cauza secetei. În timp ce oficialii Direcției pentru Agricultură Județeană fac bilanțul acestor pagube, agricultorii încă așteaptă să primească despăgubirile promise de Guvernul României pentru culturile de toamnă calamitate...

Culturi distruse de secetă Conform datelor furnizate de Direcția... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2020, 11:40 (5842 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Sloboziei a abandonat Ștrandul Municipal

Administrația Sloboziei a abandonat Ștrandul Municipal

Tratat cu indiferență de administrația locală, Ștrandul Municipal al Sloboziei se află într-un stadiu avansat de degradare. Responsabilitatea cade pe umerii Servi­ciului Patrimoniu al Primăriei Slobozia, ai cărui funcționari nu au reușit să facă nici până acum un caiet de sarcini corespunzător astfel încât concesionarea obiectivului să fie scoasă la licitație publică. Acest demers trenează pe masa de lucru a funcționarilor din cadrul Serviciului Patrimoniu de 1 an... «Legea ne obligă să facem carte funciară dacă vrem să concesionăm. La asta lucrăm acum!» susține Eduard Plăiașu, șeful Serviciului Patrimoniu al Primăriei Slobozia.

Primăria în care nu se întâmplă nimic... [citește_tot_articolul]

31 August 2020, 15:10 (4020 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologia transformă copiii din Ialomița în victime ale «pornografiei infantile»

Tehnologia transformă copiii din Ialomița în victime ale «pornografiei infantile»

Statistică îngrijorătoare a organelor judiciare locale din Ialomița. În ultimul an și jumătate, se constată o creștere a cazurilor de «por­nografie infantilă» anchetate și judecate. Potrivit datelor, din cele 27 de dosare trimise în judecată de procurorii DIICOT Slobozia, 17 au avut ca obiect fapte de «pornografie infantilă». Mai grav este faptul că, în cele mai multe cazuri, imaginile în care sunt surprinși copii în ipostaze compromițătoare au fost filmate în incinta unităților de învățământ. «Am avut în monitorizare și cazuri de copii de vârstă mică...» susțin reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița.

Copiii, în pericol... [citește_tot_articolul]

31 August 2020, 10:55 (4903 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Victorie uriașă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Turris Turnu Măgurele 1-0

Victorie uriașă

Unirea Slobozia nu i-a avut la debutul în Liga a II-a pe Toma și Lazăr în teren. Grele pierderi, având în vedere că adversarul, Turris Turnu Măgurele, pleacă drept favorită la promovare. Enache Costea a găsit însă soluții în numerosul său lot și a început meciul cu Gurău-Stoianovici, Dumbrăvean, Dinu, Ibrian-Adăscăliței, Unguru, Suciu-Răduca, Moldovan, Trucă. Oaspeții au început mai hotărâți, au avut două cornere rămase fără rezultat, dar apoi au capitulat în fața jocului curajos al Unirii. Pătrunderea lui Sima ne-a creat ceva emoții, dar șutul acestuia a trecut peste poarta lui Gurău. Unirea a replicat tăios, dar lovitura de cap a lui Adăscăliței a fost scoasă excelent de portarul Duțu. În partra... [citește_tot_articolul]

29 August 2020, 17:10 (4256 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Școala ialomițeană în vremea pandemiei

Școala ialomițeană în vremea pandemiei

Amenințată de pandemia de COVID-19, școala începe oficial pe 14 septembrie 2020. Monica Anisie, ministrul Educației, a confirmat oficial informația la Slobozia, aflată într-o vizită electorală. Dincolo de declarațiile oficiale, profesorii, elevii și părinții privesc îngrijorați modul în care autoritățile gestionează redeschiderea noului an școlar. Și, totuși, cât de sigur este pentru elevi și cadrele didactice, familiile și prietenii acestora mersul la școală? Este o întrebare căreia oficialii din Învățământ refuză să-i găsească un răspuns, pasând responsabilitatea mai departe...

Vizită ministerială la Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 August 2020, 13:10 (4799 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei pregătește unitățile de învățământ pentru noul an școlar

Primăria Țăndărei pregătește unitățile de învățământ pentru noul an școlar

Momentul de debut al anului școlar este așteptat cu sufletul la gură atât de elevi, cât și de cadrele didactice. Pentru că anul acesta pandemia de COVID-19 impune reguli stricte în ceea ce privește activitatea școlară pentru a limita răspândirea SARS-CoV-2, autoritățile locale adoptă măsuri în acest sens. Primăria orașului Țăndărei alocă resurse financiare suficiente astfel încât toate școlile din oraș să-și poată începe activitatea, din 14 septembrie 2020, în cele mai bune condiții.

«Suntem alături de elevii și profesorii orașului nostru!» În baza unor solicitări transmise de unitățile... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 17:10 (7018 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Fetești distribuie măștile de protecție pentru persoanele defavorizate

Primăria Fetești distribuie măștile de protecție pentru persoanele defavorizate

În perioada 31 august-2 septembrie 2020, Primăria Fetești derulează campania de distribuție a măștilor de protecție oferite persoanelor defavorizate. Acestea au fost alocate de Ministerul Sănătății, prin Direcția de Sănătate Publică, fiind puse la dispoziția persoanelor în dificultate cu scopul de a limita răspândirea noului Coronavirus.

Sprijin pentru persoanele defavorizate Din datele autorităților locale, 2207 persoane defavorizate vor beneficia de măștile de protecție distribuite de Primăria Fetești și oferite de Ministerul Sănătății. Astfel, fiecare persoană fără posibilități va... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 14:15 (5617 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Mașină de Poliție, vandalizată de un necunoscut

Țăndărei: Mașină de Poliție, vandalizată de un necunoscut

Este anchetă la Poliția Orașului Țăndărei, după ce una dintre mașinile din dotare ale oa­menilor legii a fost vandalizată. Evenimentul s-a petrecut la sfârșitul săptămânii precedente, însă autorul nu a fost descoperit nici până în prezent.

Cercetările sunt în curs Pe rețelele de socializare au apărut imagini cu respectivul automobil pe care polițiștii din Țăndărei îl folosesc pentru a participa la misiuni avariat. Mașina este lovită în partea din dreapta și are cauciucurile tăiate. O anchetă a fost deschisă de Poliția Orașului Țăndărei, însă autorul nu a fost încă identificat. «La momentul de față, se fac cercetări pentru a se stabili identitatea autorului!»... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 11:50 (4093 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a stabilit cheltuielile înregistrate în Starea de Urgență

În Ialomița

Curtea de Conturi a stabilit cheltuielile înregistrate în Starea de Urgență

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport complet privind modul în care s-au cheltuit fondurile publice în perioada Stării de Urgență. Potrivit documentului oficial, în Ialomița s-au cheltuit 4,2 milioane de lei pentru combaterea pandemiei de COVID-19. Singura neregulă descoperită de auditori a vizat plata a aproximativ 100 mii de lei a unor sporuri salariale pentru personalul TESA din cadrul Direcției de Sănătate Publică.

Controale la primării și spitale Auditorii Curții de Conturi a României au elaborat un program special de verificare în ceea ce privește modul în... [citește_tot_articolul]

26 August 2020, 12:50 (7614 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Campania de asfaltare a lui Victor Moraru a ajuns în Prahova, la Liliești

Sic transit gloria mundi!

Campania de asfaltare a lui Victor Moraru a ajuns în Prahova, la Liliești

După cum puteți vedea în imaginea alăturată, covorul asfaltic pe care îl toarnă Moraru&comp. pe pagina sa de socializare a ajuns până la Liliești, în județul Prahova. Sub sloganul «continuăm împreună pentru drumuri mai bune», ex-președintele tuturor ialomițe­nilor atrage atenția alegătorilor cu drept de vot că nu se va opri acolo. Sigur, e o greșeală de redactare, căci Victor Moraru nu mai are acum consilierii personali la dispoziție, dar nouă ni se pare premonitoriu. În ritmul ăsta, dacă electoratul îl va vota din nou, Victor Moraru are toate șansele să asfalteze și Calea Lactee, pe care, spun surse mai bine informate decât noi, a pus ochii demult, pe vremea când era un biet candidat... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 20:50 (5566 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Sfârșit de vară, început de stagiune

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Sfârșit de vară, început de stagiune

Federația Română de Fotbal s-a dovedit mai grăbită ca oricând în a da startul noii ediții de Campionat a Ligii Se­cunde. Desi inițial se vehicula data de 5 septembrie a.c., până la urmă oamenii lui Burleanu au stabilit 29 august 2020 drept moment al startului. Prin urmare, s-a făcut totul pe repede înainte. Luni, 24 august a.c., s-a decis păstrarea celor de la Pandurii Târgu Jiu în Liga a II-a, iar apoi s-a trecut la tragerea la sorți a țintarului. Între cele 21 de echipe din urnă s-a aflat după mai bine de 5 ani de pribegie și Unirea Slobozia. Echipa lui Enache Costea a avut la dispo­ziție doar 20 de zile pentru a pune la punct detaliile noului sezon. E unul dintre motivele pentru care s-a mers... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 15:05 (4609 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

A semnat și Steliana Polismac

Handbal, HCM Slobozia

A semnat și Steliana Polismac

Lotul HCM Slobozia pentru sezonul 2020-2021 continuă să se contureze. Ultima jucătoare care și-a dat acordul pentru a evolua la echipa noastră este la început de carieră la nivel de senioare și se încadrează în proiectul de Ligă Secundă care este creionat de conducere. Este vorba de Steliana Polismac, o extremă dreapta de doar 19 ani. Steliana a început handbalul la Tulcea, sub îndrumarea antrenoarei Daniela Gheorghe. A fost colegă de generație cu interul Ștefania Gheorghe, o altă jucătoare care a semnat recent cu HCM Slobozia. În zilele următoare sunt așteptate să bată palma cu echipa ialomi­țeană alte două jucătoare, fiind vizate posturile de pivot și portar. Și în aceste cazuri vorbim de ju... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 12:50 (2811 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

Un nou mandat, aceleași obiceiuri politice

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

bonus: Transferurile politice ale sezonului

Ne pregătim de Alegeri. Și cu sau fără pandemie de COVID-19 le vom avea. Miza e mare, iar alegătorii tot mai puțini, iertat fie-ne cinismul involuntar. În aceste condiții, partidele mizează pe ce a mai rămas. Pe primarii în funcție și bazinele lor electorale. Adică neamu­rile, și obligațiile, și vânzătorii de voturi... Că la țară se votează omul, nu partidele! Iar partidele sunt dispuse să le vândă sau cumpere și sufletele pentru a câștiga. Dacă se poate, sufletele primarilor în funcție. Dacă nu, pe ale celor care vor funcții publice. De aceea, cu o săptămână înainte de declan­șarea oficială a campaniei electorale, ne-am decis să oferim un stop-cadru a luptei pentru putere. Cine sunt candidații... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 11:10 (5539 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița, închis din cauza COVID-19

Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița, închis din cauza COVID-19

Activitatea Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița a fost suspendată la solicitarea Direcției de Sănătate Publică, după ce unul dintre angajați a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. În zilele următoare, Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița va intra într-un program de dezinfecție.

Angajații sunt în carantină Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 10 angajați ai Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița sunt în momentul acesta în carantină, după ce unul dintre angajații instituției a fost depistat pozitiv la testul pentru COV... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 20:25 (6623 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Doar 6 ialomițeni au donat plasmă hiperimună necesară pacienților critici din cauza COVID-19

Doar 6 ialomițeni au donat plasmă hiperimună necesară pacienților critici din cauza COVID-19

Recoltarea plasmei hiperimune de la pacienții bolnavi de COVID-19 pare o misiune imposibilă pentru Centrul de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Reprezentanții instituției susțin faptul că deși au colaborări cu spitalele unde oamenii sunt tratați și vindecați, aceștia refuză categoric să vină să doneze plasmă. Doar 6 persoane au trecut pragul instituției în acest scop, de când donarea de plasmă hiperimună a fost legiferată în țara noastră. «Găsesc tot felul de scuze, de la „promit că voi veni...“ și nu mai apar, până la „nu am timp de așa ceva!“» susține Raluca Cruceat, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Estimările arată că la nivelul jude­țului peste 500 de persoane... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 16:05 (4201 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Cu o suprafață de 15 ha, Parcul Tineretului din Slobozia este cea mai întinsă zonă verde a orașului. În ultimii 10 ani, administrația locală a încercat de nenumărate ori să transforme acest parc într-un adevărat loc de relaxare și petrecere a timpului liber, însă demersurile au eșuat. Singura investiție reală o reprezintă sistemul de irigație asistat pe calculator care, la acest moment, întâmpină probleme de funcționare. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia susțin faptul că este nevoie de un «Plan de regenerare peisagistică» pentru a pune în funcțiune sistemul. Într-o situație similară se află și becurile inteligente, montate pentru a lumina... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 10:50 (6869 vizualizări - 7 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Armășești: 40 ha de vegetație uscată, mistuite de flăcări

Miercuri, 17 septembrie a.c., în jurul orei 10,15, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu de vegetație uscată, izbucnit pe raza localității Armășești, sat Malu Roșu. ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 10:25
(9023 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr din Bărbulești, prins în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat, neînregistrat și cu plăcuțe de înmatriculare false!

Marți, 16 septembrie 2014, în jurul orelor 10,00, polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Urziceni, un autoturism condus de un tînăr de 18 ani, din comuna Bărbulești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2014, 15:40
(9037 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sfințirea picturii Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 21 septembrie 2014, va avea loc sfințirea picturii Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 11:30
(6851 vizualizări - 2 comentarii)


Borănești: Reținut pentru conducere fără permis

Un bărbat de 30 de ani, din comuna Borănești, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității, deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 09:40
(6965 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permise, la volan

Vineri, 12 septembrie a.c., un bărbat de 36 de ani, din comuna Ciochina, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un autocamion, fără a poseda permis ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 08:30
(5311 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de circulație la Ciochina. Un șofer a fost rănit!

Accident de circulație pe DN2A , în zona localității Ciochina. Un șofer de 55 de ani, din Slobozia, a lovit o mașină parcată pe partea dreaptă a sensului său de mers, iar respectivul autoturism a ajuns ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2014, 16:45
(8336 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Manasia: Mașină cuprinsă de flăcări

Pompierii au intervenit pentru stingerea flăcărilor care au cuprins un automobil parcat pe raza localității Manasia. Cel mai probabil focul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit, produs la instalația electrică ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2014, 15:20
(7188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Țăndărei: Incendiu produs de un copil

Grajdul unui cetățean din Țăndărei a fost cuprins de flăcări după ce nepoata acestuia, o fetiță de 5 ani, a intrat în respectiva anexă și s-a jucat cu o brichetă. Focul a fost stins cu operativitate de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2014, 13:30
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor din Țăndărei, dispărut fără urmă

Un tînăr de 23 de ani, din Țăndărei, este căutat de autoritățile judiciare germane și românești, după ce pe numele său a fost emis un mandat european de arestare. Deși s-au efectuat percheziții la locuința ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 14:45
(8886 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan, s-a izbit cu camionul de un copac și s-a răsturnat pe marginea drumului

Poliția Fetești a fost sesizată miercuri, 10 septembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza comunei Vlădeni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 11:36
(8770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni accident


166 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii

Ca în fiecare an, la 13 septembrie, pompierii din toată țara își sărbătoresc existența comemorînd faptele eroice ale înaintașilor, începînd cu momentul «13 septembrie 1848», cînd Compania de Pompieri București ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 09:05
(7722 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Lăcusteni și Axintele

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a dus la izbucnirea unui incendiu la o bucătărie a unui cetățean din localitatea Lăcusteni. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 08:20
(7981 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Consultant Vînzări Credite
-Societate de Finanțare Tip IFN
Descrierea poziției:
• Identificarea și contactarea
potențialilor clienți
• Promovarea produselor de creditare
(credite pentru întreprinderi mici și foarte mici; credite pentru societăți nou înființate, precum și a celor aflate în dificultate; credite de nevoi personale pentru persoane fizice)
• Colectarea documentelor necesare
întocmirii dosarului de credit
și verificarea acestora
• Asistarea clientului în completarea
cererii de credit
• Transmiterea dosarului către instituția
financiară, monitorizarea dosarului
pînă la finalizarea acestuia
și semnarea contractului de credit
• Dezvoltarea și menținerea
unei excelente relații cu clienții
• Realizarea și menținerea
unui portofoliu de credite de calitate
• Monitorizarea și încasarea
ratelor de credit
• Solicitarea permanentă de referințe
Cerințe:
• Excelente abilități de vînzare
• Disponibilitate pentru un program flexibil
• Foarte bune abilități de comunicare,
atît cu clienții cît și în interiorul organizației
• Capacitate sporită de asimilare
a informațiilor și cunoștințelor
• Studii superioare și experiență
în vînzări (constituie un avantaj)
• Cunostințe de operare
a calculatorului (MS-Office)
• Permis de conducere categoria B
Trimiteti CV la adresa de e-mail [email protected]

10 Septembrie 2014, 16:15


Fetiță de 4 luni din Gheorghe Lazăr, moartă sub privirile medicilor

Caz șocant în noaptea de luni spre marți, 8/9 septembrie 2014, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O fetiță de doar 4 luni, din Gheorghe Lazăr, a murit, deși se afla sub supraveghere medicală. Conducerea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 18:20
(7334 vizualizări - 4 comentarii)


DSP Ialomița: Campanii de vaccinare pentru elevi

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au dat publicității calendarul imunizărilor pentru elevi în anul școlar 2014-2015. Vaccinările vor fi efectuate de medicii școlari sau medicii de familie ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 12:50
(6618 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Boala limbii albastre la vaci, în două exploatații din Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță proprietarii/deținătorii de bovine, ovine si caprine că în județul Ialomița, la data de 5 septembrie 2014, au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 10:45
(9730 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un bărbat, de 40 de ani, din Gheorghe Lazăr, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea o autoutilitară, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 08:50
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Slobozia

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 17,00, cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tînăr, de 20 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 08:30
(6651 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 19 permise reținute, amenzi de peste 100000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 5-7 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 07:25
(7107 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Coșereni, Drăgoești și Ion Roată

3 incendii au fost înregistrate în acest sfîrșit de săptămînă pe teritoriul județului nostru. Primul eveniment s-a produs sîmbătă, în jurul orei 9,00, cînd în urma unui scurtcircuit la instalația electrică ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2014, 12:30
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


Depunere on-line a documentelor privind regimul străinilor și al cetățenilor comunitari la Inspectoratul General pentru Imigrări

Inspectoratul General pentru Imigrări a pus la dispoziția cetățenilor din Uniunea Europeană, Spațiul Economic European, Confederația Elvețiană, țări terțe și persoanelor ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2014, 09:30
(11450 vizualizări - 1 comentariu)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: Proiectul «Aripi spre Educație», o realizare în beneficiul copiilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Educația dă viață» și Fundația «Floarea Ialomițeană», în calitate de promotori și în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2014, 08:15
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Trafic îngreunat pe DN2A. Un camion s-a răsturnat pe șosea!

Circulație îngreunată pe șoseaua care leagă Slobozia de București. În această dimineață, la ora 4,00, un camion s-a răsturnat pe carosabil. Șoferul vehiculului, un bărbat, de 50 de ani, a ajuns la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2014, 09:20
(7403 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Sălcioara: Bătrînă de 82 de ani, înșelată prin metoda «Accidentul»

Poliția a fost sesizată de către o femeie, în vîrstă de 82 de ani, din comuna Sălcioara, cu privire la faptul că a fost înșelată cu suma de 3000 de lei. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 16:55
(8924 vizualizări - 0 comentarii)


SC Trota România SRL Cluj

va organiza în luna septembrie 2014,
în diferite zone din România,
interviuri în vederea selecționării de
TINERI ȘOFERI PROFESIONIȘTI
cu categoriile C+E,
cu cel puțin 2 ani de experiență
demonstrabilă pe camion articulat
(cap tractor cu semiremorcă),
cunoscut ca și TIR.
Se lucrează numai în echipaj, pentru
efectuarea de transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe Comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un fix între salariul de bază
și diurne, care depinde de categoria
profesională și de vechimea în firmă.
Solicitanții ce vor fi selectați după interviu
vor susține o probă practică pentru
a se valora capacitatea profesională
cu un camion încărcat
și cutie de viteze manuală
.
Informații despre locul
și ora interviului,
la telefon 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii după documentele de mai jos,
la [email protected]

• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Caziere judiciar și auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate

2 Septembrie 2014, 15:20


Slobozia: Fetiță de 11 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Un bărbat, de 59 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția cu privire la faptul că, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a acroșat o minoră de 11 ani, care se ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 14:40
(6188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Crunți: Un bătrîn și-a pierdut viața într-un incendiu

În seara zilei de luni, 1 septembrie a.c, în jurul orei 20,45, locuința unui cetățean din localitatea Crunți a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a izbucnit în urma unor scăpări de gaze ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 11:35
(7340 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Crunți incendiu


anunț angajare

Societate comercială
angajează urgent
Coordonator lucrări de sudură
și lăcătușerie

structuri metalice
(preferabil cu formație proprie)

pentru proiecte de durată,
dispus să facă naveta
la București sau în alte puncte ale țării
Se asigură transport
Se oferă contract pe
perioadă nedeterminată,
asigurări de sănătate și salariu atractiv
Detalii la numerele 0728/872.559 și 0728/003.672

2 Septembrie 2014, 10:30


Coșereni: Autoutilitară acroșată

Luni, 1 septembrie 2014, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Coșereni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 31 de ani ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 08:35
(4985 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Făcăeni, Lăcusteni și Sudiți

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 30 august a.c., în jurul orei 2,15, cu privire la faptul că pe raza comunei Făcăeni s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ani, din orașul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 15:25
(9277 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...