Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clean Tech a ajuns în atenția Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița

Episcopia cere identificarea sursei poluării olfactive

Clean Tech a ajuns în atenția Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița

Prefectul Tonița Manea a cerut Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița să ia măsuri pentru identificarea firmei care generează poluarea olfactivă la nivelul Sloboziei. Solicitatea vine ca urmare a unei sesizări adresată instituției de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor la data de 15 iulie 2020. Conform se­sizării, instituția a fost înstiințată că «în zona de Sud și de Vest a munici­piului Slobozia periodic apar în atmosferă emisii de substanțe necu­noscute sesizate prin mirosuri neplăcute (...) care ar putea pune în pericol sănătatea populației». O comisie în­trunită la nivelul Prefecturii Ialomița va ancheta aspec­tele semnalate în cadrul sesizării.

Se strânge lațul în jurul Clean Tech... [citește_tot_articolul]

11 August 2020, 11:10 (16855 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița trimite SMS-uri pentru viață!

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița trimite SMS-uri pentru viață!

Lăsați fără donatori din cauza pandemiei de COVID-19, reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia fac eforturi pentru a putea asigura dozele de sânge necesare unităților medicale cu care colaborează. Astfel a fost implementat un sistem prin care donatorii sunt chemați la sediul instituției și rugați să doneze sânge în regim de urgență.

SMS-ul care poate salva vieți Stocurile de sânge ale Centru­lui de Transfuzie Sanguină Ialomița sunt limitate, iar județul se află deja în imposibilitatea de a asigura necesarul de unități de sânge spitalelor cu care se află în colaborare... [citește_tot_articolul]

10 August 2020, 16:25 (7633 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Realitatea sfârșitului de mandat la Consiliul Județean

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Timp de 4 ani, președintele Victor Moraru a folosit banii publici pentru promovarea imaginii personale. Valoarea acestor cheltuieli se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Fondurile publice au fost utilizate pentru încheierea unor contracte de comunicare media și publicitate în presa scrisă, audio-video, dar și în mediul on-line sau pentru publicitatea out-door. La aceste contracte se adaugă costurile pentru tipărirea și difuzarea oficiosului instituției, «Ialomița Ta», precum și participă­rile la evenimente publice unde Victor Moraru a fost singurul oficial mediatizat.

Cultul personalității pe bani publici... [citește_tot_articolul]

10 August 2020, 10:55 (9377 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Salvați Conacul «Ioan Chiroiu»!

Salvați Conacul «Ioan Chiroiu»!

Departe de Slobozia, în satul Condeești, Conacul «Ioan Chiroiu» alcătuiește salba clădirilor de patrimoniu construite în zona de Vest a județului la începutul secolului XX. Clădirea are nevoie să fie pusă în valoare, însă proprietarii se luptă din răsputeri cu instituțiile statului pentru un crâmpei de ajutor. În lipsa sprijinului institu­țional, bijuteria arhitectonică riscă să se dărâme, iar o dată cu ea și întreaga istorie arhitectonică din acest colț de lume...

Istoria unui Conac Pierdut în negura timpului, Conacul din satul Condeești a fost botezat după numele proprietarului său... [citește_tot_articolul]

9 August 2020, 13:10 (4872 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

În mai puțin de 10 ani, grație unor investiții în valoare de 85 mili­oane de lei, orașul Fetești a reușit să moderni­zeze rețeaua de apă și canalizare la standar­dele legislative în vigoare. În următoarea pe­rioadă, RAJA SA Constanța intenționează să investească alte 68,2 mili­oane de lei în extinderea frontului de captare a apei și rea­bilitarea rețelei existente. Aceste eforturi in­vestiționale au fost posibile prin implicarea administrației locale și susți­nerea oferită de către edilii locali de-a lungul acestor ani. Fetești este una dintre cele 5 localități din Ialomița, alături de Dridu, Fierbinți Târg, Căzănești și Țăndărei, care a beneficiat de investiții majore în sistemul de alimentare... [citește_tot_articolul]

8 August 2020, 18:10 (6933 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moștenirea administrației Moraru

Moștenirea administrației Moraru

Pe ultima sută de metri a manda­tului său, președintele Consi­liului Județean Ialomița propune 3 aventuri investiționale de anvergură, care vor afecta dezvoltarea economică a Ialomiței în următorii 10 ani. Prima are o valoare estimată de 200 milioane de euro și presupune transformarea aeroportului de la Alexeni într-un nod comercial aerian. A doua, semnată joi, 3 august 2020, generează investiții de 16 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Iar a treia, semnată pe 4 august 2020, reprezintă o investiție de 2 milioane de lei în restaura­rea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» din Slobozia. În urmă, ca realizări concrete, rămân câteva zeci de kilometri de drumuri asfaltate în ultimele... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 20:10 (6224 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Fotbal, Mostiștea Ulmu-Unirea Slobozia 0-2

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Pe o căldură toropitoare, Unirea Slobozia s-a duelat pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași cu Mostiștea Ulmu în meciul tur al barajului pentru promovarea în Liga a II-a. Prima jumătate de oră nu a adus prea multă culoare în joc, elevii lui Enache Costea părând însă mult mai proaspeți. Unirea a etalat o apărare sigură, un mijloc compact și un atac imprevizibil. În minutul 37, Răduca dădea pentru prima dată fiori călărășenilor, dar mingea expediată de el lovea bara. 7 minute mai târziu, Adrian Moldovan este faultat în careu, dar șutul expediat de Toma de la punctul cu var, deși plasat, este mult prea slab, permițând portarului să respingă. După pauză, tot Unirea e la cârma jocului, iar golgheterul... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 13:10 (5084 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Anomalie administrativă

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Concurența de pe piața serviciilor fune­rare generează abuzuri la nivelul Di­rec­ției de Sănătate Publică Ialomița. Radu Paros, administratorul firmei de pompe funebre Petracom SRL, îl acuză pe Dan Noel, directorul DSP Ialomița, că i-a solicitat «auto­ri­zație COVID-19» pentru a-și putea desfășura activita­tea, în condițiile în care legislația nu o impune. În replică la acuzațiile care i-au fost aduse, direc­torul Dan Noel explică faptul că: «Este nevoie de auto­rizarea societății, nu doar a transportului! Aceasta este legislația în vigoare la momentul actual...».

Unde-i lege nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 20:10 (6141 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție a jandarmilor la Fetești

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție în forță a mascaților din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița în seara zilei de marți, 4 august 2020, în cartierul feteștean Vlașca. Aceștia au aplanat un conflict spontan provocat de 4 familii de romi. Miza scandalului l-ar reprezenta plata unei taxe de protecție. Surse judiciare susțin faptul că mai multe persoane vor fi audiate miercuri, 5 august a.c., la sediul Poliției Fetești.

Conflict spontan aplanat de jandarmi Din primele informații, se pare că scandalul a fost provocat de familia unui minor în vârstă de 10 ani, care s-a înecat zilele trecute... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 01:40 (23699 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Fotbal, Unirea Slobozia

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Au trecut mai bine de 5 ani de la ultima prezență a Unirii Slobozia în divizia secundă. A fost o perioadă frumoasă în care echipe precum Rapid sau Iași au plecat de pe «1 Mai» cu coada între picioare. Acea perioadă se poate reedita din sezonul viitor. Se anunță un campionat extrem de disputat în Liga a II-a, la start urmând a fi echipe de tradiție ca Rapid, Petrolul, «U» Cluj, Poli Timișoara sau FC U Craiova. Pe lângă acestea vor mai fi alte 5-6 formații care vor ținti promovarea. Aceasta este însă o discuție pe care o vom trata pe larg la momentul potrivit.

Dublă cu Ulmu fără spectatori... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 17:45 (5161 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Tenis de câmp, «Memorialul Ioan Pinter»

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Trofeul Municipiului Slobozia «Memorialul Ioan Pinter» a debutat sâmbătă, 1 august 2020, ajungând la a XX-a ediție. Ținând cont de actualele împrejurări, faptul că se desfășoară și în acest an reprezintă o adevărată performanță. Îți dai seama de acest aspect dacă parcurgi tabloul competițiilor FRT și vezi câte sunt anulate. Criza sanitară a făcut ca multe concursuri să se îngrămădească în această perioadă, printre acestea fiind campionatele naționale adresate grupelor de vârstă 12 și 18 ani. Trofeul Municipiului Slobozia este inclus în circuitul național FRT și anul acesta se adresează doar categoriei 14 ani. În jur de 50 de copii din toate zonele țării își probează măestria rachetelor pe Arena... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 16:20 (4382 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Miercuri, 5 august 2020, de la orele 17,00, campioana județului Ialomița, Bărăganul Ciulnița, joacă primul meci în drumul către Liga a III-a. Va fi o competiție extrem de grea pentru trupa antrenată de Marius Milea și Cosmin Pană. Prima adversară va fi Steaua București, campioana Capitalei. Echipa antrenată de Daniel Oprița are în componență mulți jucători cu experiență în primele două divizii, exemple fiind Băjenaru, Zaharia sau Morariu. Proba superiorității roș-albaș­trilor a fost dată în primul meci din această grupă. Steaua a trecut cu 8-1 de campioana județu­lui Giurgiu, Ar­geșul Mihăilești. «În ciuda scorului, până la un punct a fost un meci destul de echilibrat. Giurgiuvenii au dat o replică... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 14:10 (3723 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

Handbal

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

După lupte seculare, ședința Consiliului Local Slobozia, din 30 iulie a.c., a adus și finanțarea pentru HCM Slobozia. Consilierii locali au votat în unanimitate sprijinirea financiară a echipei de handbal cu 1 milion de lei, bani care vor reprezenta bugetul pentru sezonul de ligă secundă 2020-2021. «Începând din această săptămână, am intrat în focuri pentru creionarea lotului de jucătoare. Suntem în discuții avansate cu multe handba­liste și eu cred că spre finele săptămânii vom concretiza primele transferuri...» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Va fi un sezon handbalistic imprevizibil, mulți oameni din fenomen preconizând că acesta va începe undeva în luna octombrie... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 12:40 (2669 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Datorii imense la bănci ale ialomițenilor. Un Raport oficial al Băncii Naționale Române cu privire la situațiile credi­telor și depozitelor clienților nebancari arată faptul că ialomițenii au de plătit către entitățile bancare restanțe în va­loare de 154 milioane de lei. Totodată, în primul semestru al anului în curs, persoanele fizice din Ialomița au îm­prumutat de la bănci 7,4 miliarde de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. Conform unei situații statistice a instituției... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 10:50 (2630 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Consiliul Județean cheltuie inutil banii publici

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Administrația Moraru a achiziționat în plină Stare de Urgență un autocar MAN în valoarea de 1,366 mi­lioane de lei! Autocarul a staționat timp de 3 luni în fața sediului, iar apoi a fost mutat în curtea firmei Polaris, fiindcă instituția nu dispune de o bază auto proprie. Oficial, autocarul a fost achiziționat «pentru deplasă­rile consilierilor județeni și salariaților la cursuri», însă, până la acest moment, autocarul nu a efectuat nicio cursă.

Uite, mamă, autocarul! În luna martie 2020, în plină Stare de Urgență, în fața Consiliului Județean Ialomița a apărut un autocar ... [citește_tot_articolul]

3 August 2020, 11:20 (4850 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Modificarea cadrului legal prin care o persoană cu handicap poate beneficia de dreptu­rile care i se cuvin îi aduce pe oamenii cu di­zabilități în fața instanțelor de judecată. Dacă în trecut aceștia puteau să solicite modificarea gradului de handicap în cadrul unei comisii speciale, în prezent aceștia trebuie să solicite acest drept doar prin calea instanței. Estimativ, pe rolul Tribunalului Ialomița, în ultimul an, s-au înregistrat 50 de astfel de acțiuni.

Erori legislative îndreptate de judecători
Ceea ce reclamanții solicită judecătorilor este schimbarea încadrării în gradul... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 15:50 (4295 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Porumbeii slobozenilor

Porumbeii slobozenilor

În urmă cu câteva săptămâni, o țiglă desprinsă din șarpanta unui bloc din Ansamblul PECO din Slobozia a căzut pe un trecător. Vinovații au fost găsiți porumbeii. Peste tot în oraș, podurile blocurilor sunt transformate în porumbare. Vinovați sunt porumbeii. În Piața Revoluției, zilnic, oamenii hrănesc până la sațiu stolul de porumbei aciuat în podul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Vinovați sunt... ați ghicit, porumbeii!

Orașul porumbeilor de pripas
Acum câțiva ani aveau doar columbofilii, la marginea orașului. Erau frumoși, erau de rasă, câștigau concursuri de profil... De când... [citește_tot_articolul]

1 August 2020, 12:40 (4369 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Apetența administrației Moraru pentru cheltuirea fondurilor publice nu are limite. Iată o mostră, așa cum rezultă din datele publice oferite de către Muzeul Județean Ialomița, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean. Si, implicit, a președintelui Victor Moraru care e «...unul dintre căpitanii lui Mihai Viteazul... Dacă nu chiar Mihai Viteazul!».

Istoria nu te iartă niciodată Florin Vlad conduce Muzeul Județean Ialomița de peste 20 de ani. Și, suntem convinși, a făcut și lucruri bune pentru instituție. Din păcate, va rămâne în istoria locală pentru declarațiile... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2020, 15:25 (5766 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la Primăria Roșiori

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Primăria Roșiori și-a suspendat activitatea după ce primarul localității și alți doi funcționari au fost depistați pozitiv la testul pentru COVID-19. Edilul primește îngrijiri medicale într-o unitate medicală. Alți 14 funcționari ai instituției sunt izolați la domiciliu.

Primăria Roșiori a intrat în carantină Primăria Roșiori este a treia instituție publică din Ialomița care își suspendă activitatea din cauza COVID-19, după Primăriile Balaciu și Sfântu Gheorghe. Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au confirmat faptul că edilul localității, Nicu Cristea, alături... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 17:40 (6908 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

UPDATE Este nevoie de epidemiologi

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19 în județul Ialomița a lăsat fără locuri libere Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, unitate medicală devenită suport COVID-19. În lipsa locurilor, pacienții ar trebui transferați către Spitalul Municipal Urziceni, cea de-a doua unitate medicală pe care Ministerul Sănătății a desemnat-o să trateze pacienții cu probleme de sănătate provocate de noul Coronavirus. Din păcate, spitalul din Urziceni nu poate trata bolnavii de COVID-19 pentru că nu are medic specializat în Boli Infecțioase care să stabilească schemele de tratament.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 15:40 (7840 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 16 aprilie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Stelei din Cartierul Buliga, municipiul Fetești. Î ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2025, 11:20
(14079 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia «Izvorul Tămăduirii»

Hramul Mânăstirii Slobozia «Izvorul Tămăduirii»

În perioada 22 - 28 aprilie 2025, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul Tămăduirii» al străvechiului așezăm ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2025, 09:05
(5059 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții digitale

RAJA Constanța: Soluții digitale

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2025, 20:15
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 15 aprilie 2025, polițiștii au efectuat o razie de amploare pe străzile Sloboziei. Cu această ocazie, au fost legitimate 184 de persoane, s-au verificat 177 de autoturisme și s-au efectuat 37 ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2025, 16:30
(1875 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


Slobozia: Percheziții la locuințele unor suspecți de «furt calificat»

Marți, 15 aprilie 2025, sub coordonarea Parchetului de pe Lângă Judecătoria Slobozia, polițiștii au efectuat 3 percheziții domiciliare în Slobozia, la persoane bănuite de comiterea unor infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2025, 16:10
(2926 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că, în intervalul 18-21 aprilie 2025, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2025, 10:35
(9619 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în cartierul Buliga din municipiul Fetești!

Marți, 15 aprilie 2025, în intervalul orar 10,00-15,00, la Stația de Apă Buliga din municipiul Fetești se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2025, 12:55
(12166 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru Schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de 10 aprilie 2025 și până la data de 15 iulie inclusiv a.c., beneficiarii care au depus cereri ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2025, 12:50
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 0,512 milioane de lei în martie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna martie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de 0,512 milioane ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2025, 12:15
(12159 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru 24 de ore

Polițiștii din Slobozia au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr în vârstă de 22 de ani, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt calificat». În ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2025, 11:00
(684 vizualizări - 0 comentarii)


«Prestige Open», turneu «ITF MEN» organizat la Slobozia

«Prestige Open», turneu «ITF MEN» organizat la Slobozia

În perioada 7-15 iulie 2025, Clubul TenisCon din Slobozia va organiza prima ediție a «Prestige Open», turneu «ITF MEN». Competiția este o premieră pentru orașul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2025, 13:40
(12426 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița monitorizează permanent circulația animalelor

În scopul prevenirii pătrunderii febrei aftoase pe teritoriul României, DSVSA Ialomița monitorizează permanent circulația animalelor, fiind efectuate periodic, cu sprijinul reprezentanților ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2025, 12:40
(6634 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 129,40 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în martie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 129,84 milioane ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2025, 11:00
(13654 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Record de vitezomani pe șosele

Miercuri, 9 aprilie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat timp de 24 de ore o amplă acțiune în trafic, în cadrul operațiunii «Speed Marathon»,desfășurată la nivel european ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2025, 15:50
(2902 vizualizări - 0 comentarii)


418 șomeri angajați în perioada ianuarie-februarie 2025, cu sprijinul AJOFM Ialomița

În primele două luni ale anului 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 418 persoane ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2025, 12:30
(13709 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal pe strada Plevnei din Slobozia. S-au amenințat cu un topor!

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut două persoane și efectuează cercetări în cadrul unui dosar ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2025, 15:35
(4773 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii din Urziceni au reținut un tânăr, în vârstă de 25 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, la data de 5 aprilie a.c ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2025, 15:30
(5044 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a încălcat ordinul de protecție

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 21 de ani, din Afumați/Ilfov, bănuit de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protectie provizoriu. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2025, 15:25
(1750 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «ROADPOL-SPEED»

În perioada 7-13 aprilie 2025, conform Programului Operațiunilor Europene 2025 al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL), va fi desfășurată acțiunea «SPEED», destinată ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 16:10
(1192 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție a jandarmilor într-un bar din Slobozia

Duminică, 6 aprilie a.c., în jurul orelor 21,30, patrula de jandarmi care se afla în serviciu a fost solicitată să intervină la un bar din  Slobozia, unde a fost sesizat faptul că î ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 15:20
(4910 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în Cartierul Buliga din municipiul Fetești!

Joi, 10 aprilie 2025, în intervalul orar 08,00-16,00, se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din cadrul Gospodăriei de ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 11:30
(3308 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Taina Sfântului Maslu» la Spitalul Județean de Urgență

Protopopiatul Slobozia: «Taina Sfântului Maslu» la Spitalul Județean de Urgență

Luni, 7 aprilie 2025, Protopopiatul Slobozia a desfășurat, în parteneriat cu Spitalul Județean de Urgență Slobozia, activitatea «Alinarea sufletului, prin rugăciune». Astfel, părintele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 11:15
(3270 vizualizări - 0 comentarii)


Activitatea Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură

În cadrul Campaniei 2024, APIA a autorizat la plată un procent de 98% dintre fermierii declarați eligibili. Astfel, dintr-un total de 728931 fermieri, în perioada 16 octombrie 2024-7 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 09:20
(3985 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 6,11%, rata șomajului la sfârșitul lunii februarie 2025

La sfârșitul lunii februarie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4782 șomeri (din care 2144 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2025, 09:10
(14368 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Vlădeni, reținut pentru «conducere fără permis»

Polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au reținut pentru 24 de ore un tânăr bănuit de comiterea infracțiunii de «conducere a unui vehicul fără a deține permis de conducere». ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 16:25
(1797 vizualizări - 0 comentarii)


Comerțul cu pește, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul comerțului cu pește și produse din pește, pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 16:15
(1490 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 5 aprilie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din Jilavele au efectuat semnal regulamentar de oprire șoferului unui autoturism care circula pe raza comunei Adâncata. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 16:10
(1369 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Programul «Tinerii și Hristos»

Protopopiatul Urziceni: Programul «Tinerii și Hristos»

La începutul lunii aprilie, în miez de primăvară, reprezentanții Protopopiatului Urziceni s-au întâlnit cu reprezentanții primăverii vieții, elevi ai liceelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 13:20
(4549 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Salonul de Primăvară 2025»

Uniunea Artiștilor Plastici-filiala Slobozia/Ialomița, împreună cu Muzeul Național al Agriculturii organizează joi, 10 martie 2025, începând cu orele 16,00, la Centrul Cultural « ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2025, 09:05
(13203 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți prinși în flagrant în timp ce furau componente din calea ferată

Fetești: Hoți prinși în flagrant în timp ce furau componente din calea ferată

Joi, 3 aprilie 2025, polițiștii au depistat în flagrant delict patru persoane, cu vârste cuprinse între 21 și 29 de ani, toate domiciliate în Fetești, care ar fi secționat cablul ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2025, 12:10
(6792 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...