Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a respins solicitarea privind carantinarea localității Bărbulești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a respins solicitarea privind carantinarea localității Bărbulești

UPDATE Spitalul Municipal Urziceni, propunere de spital suport COVID-19

La sfârșitul săptămânii precedente, propunerea primarului Constantin Sava din Urziceni de a carantina localitatea Bărbulești a creat un adevărat val de reacții în spațiul public. Oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au transmis printr-un comunicat de presă faptul că această solicitare nu poate fi dusă la îndeplinire. Conform anchetelor epidemiologice efectuate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, la Bărbulești nu se impune măsura carantinării așa cum s-a întâmplat la Țăndărei.

Restricții de circulație la Bărbulești Primarul municipiului Urziceni, ... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2020, 14:50 (6185 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

După o lună de așteptare, Ialomița are izoletă nouă

După o lună de așteptare, Ialomița are izoletă nouă

Ialomița are o nouă izoletă «cu presiune negativă pentru transportul pe targă». Acest echipament medical este considerat vital pentru succesul luptei împotriva COVID-19. Izoleta a fost recepționată săptămâna trecută de reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Noul echipament medical va fi repartizat Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Avem cu ce! Ialomița face un prim pas îm lupta împotriva COVID-19. Săptămâna trecută, «izoleta cu presiune negativă pentru transportul pe targă» comandată în luna martie a fost recepționată. În cadrul ședinței ordinare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2020, 13:10 (3626 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână amendată pe nedrept de polițiștii locali pentru că s-a odihnit pe o bancă!

S-a întâmplat la Fetești

Bătrână amendată pe nedrept de polițiștii locali pentru că s-a odihnit pe o bancă!

Situație revoltătoare la Fetești. O bătrână care a ieșit din casă pentru a merge la medic și la cumpărături a fost amendată de polițiștii locali din oraș, deși avea asupra sa declarația pe proprie răspundere completată corespunzător. Bolnavă fiind, femeia s-a așezat pe o bancă pentru a se odihni preț de câteva minute. A fost observată de agenții vigilenți ai Poliției Locale Fetești, care i-au reproșat faptul că s-a deplasat prea departe casă și că nu are voie să se așeze pe bancă. În textul Ordonanțelor Militare nu sunt prevăzute astfel de precizări cu privire la distanța pe care persoanele care ies din casă au voie să o parcurgă sau faptul că nu pot să folosească mobilierul stradal...
... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2020, 11:20 (7915 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat 35 de cazuri de COVID-19

Bilanț după prima lună de pandemie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat 35 de cazuri de COVID-19

La o lună și jumătate de la izbucnirea pandemiei de COVID-19 în țara noastră, Spitalul Județean de Urgență Slobozia face un prim bilanț al activității desfășurate în scopul prevenirii răspândirii virusului pe raza județului Ialomița. Deși nu a fost desemnat spital suport, spitalul din Slobozia a tratat printre cele mai grave cazuri de infecții respiratorii provocate de noul Coronavirus. Toate acesta în condițiile în care unitatea medicală nu are medic infecționist sau epidemiolog. Estimativ, 35 dintre cazurile de COVID-19 din Ialomița au primit îngrijiri medicale la cel mai mare spital din județ.

Spitalul Slobozia, la raport... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2020, 17:05 (11641 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița plătește contribuții de 680 mii de lei anual!

Pentru a fi membru în diferite organisme județene și naționale

Consiliul Județean Ialomița plătește contribuții de 680 mii de lei anual!

Plenul Consiliului Județean Ialomița a aprobat miercuri, 22 aprilie 2020, plata unor contribuții de 680 mii de lei anual pentru a-și păstra calitatea de membru în cadrul unor «organisme interne», județene și naționale. Oficialii Consiliului Județean nu au explicat utilitatea acestor contribuții. În unele cazuri, plățile sunt inutile, fapt confirmat de practica administrativă a ultimilor ani.

Domnia și... calitatea de membru se plătesc
De-a lungul ultimilor 20 de ani, administrația județeana a manifestat o apetență insațiabilă de a se înscrie în diferite organisme, comitete și... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2020, 15:40 (4012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 50 milioane de lei pentru autobuzele ecologice inexistente

Slobozia pune carul înaintea boilor. Ne scuzați, depoul înaintea autobuzelor!

Investiție de 50 milioane de lei pentru autobuzele ecologice inexistente

Administrația Mocioniu a anunțat joi, 23 aprilie 2020, semnarea unui contact de 36 milioane de lei pentru «Modernizarea transportului public din Municipiul Slobozia». Banii vor fi utilizați pentru construirea unei baze auto pentru cele 13 autobuze ecologice pe care Primăria Slobozia le promite orașului de 2 ani... Autobuzele însă lipsesc, iar șansele ca ele să fie achiziționate rămân infime!

Administrația  locală e consecventă
Primarul Adrian Mocioniu continuă, cu consecvență, seria investițiilor mai mult sau mai puțin utile Sloboziei. După investiția de 28 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2020, 11:05 (5885 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița poate transforma gunoiul de grajd în compost la Ciochina și Giurgeni

Ialomița poate transforma gunoiul de grajd în compost la Ciochina și Giurgeni

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a finalizat a doua investiție din Ialomița destinată transformării gunoiului de grajd în compost. Platforma de la Ciochina a fost finalizată pe 13 aprilie 2020 și se adaugă uneia similare realizată anterior la Giurgeni. Autoritățile locale au obligația de a valorifica compostul pentru acoperirea costurilor de exploatare.

Investițiile bune sunt rare Crescătorii de animale din comuna Ciochina, județul Ialomița, vor putea beneficia de avantajele existenței unei platforme comunale pentru depozitarea bălegarului în comuna lor. Platforma este dotată... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2020, 11:50 (9523 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Este de datoria noastră să îi protejăm pe cei care luptă în linia I»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Este de datoria noastră să îi protejăm pe cei care luptă în linia I»

Camera Deputaților a adoptat joi, 23 aprilie 2020, proiectul de lege pentru recunoașterea meritelor personalului medical participant la acțiuni împotriva COVID-19. Ulterior votului, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a declarat: «Este de datoria noastră să îi protejăm pe cei care luptă în linia I! Ei sunt cei cărora toți trebuie să le fim recunoscători...».

O lege necesară pentru toți Plenul Camerei Deputaților a adoptat, joi, 23 aprilie a.c., cu 312 voturi «pentru» și 4 abțineri un proiect de lege pentru recunoașterea meritelor personalului medical participant la acțiuni împotriva... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2020, 13:40 (7473 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Urziceni cere carantinarea localității Bărbulești

Primarul din Urziceni cere carantinarea localității Bărbulești

Comuna Bărbulești este din nou în centrul unui scandal public. De această dată este vorba despre propunerea pe care Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni, a înaintat-o către Ministerul Afacerilor Interne și Prefectura Ialomița cu privire la instituirea carantinei în localitatea Bărbulești. Edilul își argumentează solicitarea pe baza numărului de infecții COVID-19 înregistrate la Bărbulești. Oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au precizat însă faptul că, cel puțin pentru moment, o astfel de măsură nu se impune.

Demersuri edilitare
Solicitările pe... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2020, 23:30 (5315 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un fost ofițer a recunoscut în fața procurorilor șpăgile pe care le-a primit

Scandal de corupție la Serviciul Regim Permise și Înmatriculări Ialomița

Un fost ofițer a recunoscut în fața procurorilor șpăgile pe care le-a primit

Direcția Națională Anticorupție a sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției lui Sandu Palantin, fost ofițer angajat al Serviciului Regim Permise și Înmatriculări Ialomița. Acesta a recunoscut în fața procurorilor faptul că a luat mită de la mai mulți posesori de mașini, astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să aștepte perioade lungi de timp pentru a-și înmatricula autovehiculele.

2 ani și 6 luni cu suspendare Surse judiciare au precizat faptul că în perioada 2017-2019, Sandu Palantin, în calitate de ofițer angajat al Serviciului Regim Permise și Înmatriculări... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2020, 13:40 (47047 vizualizări - 56 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești, primul oraș din Ialomița unde purtarea materialelor de protecție devine obligatorie în spațiul public

Fetești, primul oraș din Ialomița unde purtarea materialelor de protecție devine obligatorie în spațiul public

Acoperirea nasului și a gurii devine obligatorie și la Fetești. Reprezentanții Comitetului Local pentru Situații de Urgență al Primăriei Fetești au decis vineri, 24 aprilie 2020, ca accesul în instituțiile publice și în mijloacele de transport în comun să se facă doar dacă persoanele au fața acoperită, de preferat, cu o mască. De mai bine de o lună, municipalitatea oferă materiale de protecție tuturor angajaților din primărie.

Măsuri anti-pandemie Municipiul Fetești devine prima localitate din județul Ialomița unde utilizarea materialelor de protecție este obligatorie. O decizie în... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2020, 13:05 (5681 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițean de 53 de ani, mort din cauza noului Coronavirus

Ialomițean de 53 de ani, mort din cauza noului Coronavirus

Joi, 22 aprilie 2020, la nivelul județului Ialomița a fost înregistrat al 14-lea deces provocat de infecția cu COVID-19. Este vorba despre un bărbat de 53 de ani care suferea de o boală cardiovasculară.

A murit la spitalul din Fetești Potrivit informațiilor oferite de Grupul de Comunicare Strategică, bărbatul a fost internat la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești la data de 16 aprilie 2020. O zi mai târziu i-au fost recoltate probe pentru depistarea infecției cu noul Coronavirus. Marți, 21 aprilie a.c., rezultatele de laborator au confirmat faptul că bărbatul a fost infectat... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 22:25 (3727 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei are cele mai multe cazuri de COVID-19 din Ialomița

După 3 săptămâni de carantină

Orașul Țăndărei are cele mai multe cazuri de COVID-19 din Ialomița

La 3 săptămâni de la instituirea carantinei, orașul Țăndărei rămâne punctul fierbinte al pandemiei de COVID-19 în Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale oferite de reprezentanții Grupului de Comunicare Strategică, jumătate din cazurile de îmbolnăvire înregistrate la nivelul județului sunt la Țăndărei. Reprezentanții Ministerului Sănătății au precizat faptul că, pentru a stinge acest focar, este importantă menținerea măsurilor de carantinare.

Ministerul Sănătății recomandă testarea personalului medical Ultimele cifre ale Grupului  de Comunicare Strategică referitoare la situația... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 17:10 (11419 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 1832 de angajați în șomaj tehnic

Sistemul încă rezistă

Ialomița are 1832 de angajați în șomaj tehnic

În Ialomița, 371 de firme au solicitat Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița subvenționarea șomajului tehnic pentru angajați. Conform datelor oficiale, la acest moment beneficiază de acest sprijin financiar 1832 de persoane. Georgian Mocănescu, șeful AJOFM Ialomița, apreciază că în zilele următoare numărul angajaților care vor beneficia de acest tip de sprijin s-ar putea dubla...

1,1 milioane de lei înainte de Paște Firmele din Ialomița sunt direct afectate de efectele pandemiei de COVID-19. Conform datelor oficiale, 371 de agenți economici locali au solicitat sprijin din partea AJOFM Ialomița, conform Ordonanței de Urgență 30/2020, care reglementează subvenționarea șomajului tehnic pentru angajații din firmele afectate de situația economică provocată de pandemia noului Coronavirus. Vârful de sarcină a fost atins înainte de Paște, când instituția a onorat fondurile solicitate de 365 de firme. Valoarea totală a acestor alocări bugetare a fost de 1,12 milioane de lei. «A fost un volum de muncă mare, dar am reușit să onorăm aceste plați înainte de Paște... Ne-am gândit că atât firmele, cât și angajații au nevoie de acest sprijin pentru a reuși să funcționeze. Sperăm că ajutorul oferit a fost binevenit, în condițiile date...» a declarat Georgian Mocănescu, directorul AJOFM Ialomița.... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 13:20 (4120 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Federația a decis reluarea Campionatului în iunie

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Federația a decis reluarea Campionatului în iunie

Românul e neclintit ca o stâncă în fața furtunii, oricât de mulți viruși ar aduce aceasta. Românul e mai puternic decât neamțul, danezul,francezul, iar despre ungur... ce să mai vorbim!? Acesta este, în esență, mesajul care a răzbătut după ședința Consiliului de Administrație al FRH din 22 aprilie 2020.

Decizie controversată Consilierii prezidentului Dedu au decis reluarea competițiilor masculine și feminine în luna iunie. N-a contat că 80% dintre federațiile europene (Germania, Danemarca, Franța, Ungaria) au pus punct actualelor sezoane. N-a contat că peste 70% dintre cluburile angrenate... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 11:40 (4044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițean de 51 de ani, mort din cauza COVID-19

Ialomițean de 51 de ani, mort din cauza COVID-19

Miercuri, 22 aprilie 2020, la nivelul județului Ialomița a fost înregistrat al 13-lea deces provocat de infecția cu noul Coronavirus. Este vorba despre un bărbat de 51 de ani care suferea de diabet zaharat și hipertensiune arterială.

A murit la Spitalul Slobozia
Potrivit informațiilor oferite de Grupul de Comunicare Strategică, bărbatul a fost internat la Spitalul Orășenesc Țăndărei la data de 2 aprilie 2020. O zi mai târziu i-au fost recoltate probe pentru depistarea infecției COVID-19, iar pe 4 aprilie a.c. a fost transferat la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2020, 23:10 (4277 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Armășești: Crimă învăluită în mister

Armășești: Crimă învăluită în mister

Un cioban din comuna Arămești a fost omorât cu sânge rece, în Joia Mare/16 aprilie 2020, în timp ce se afla cu oile la păscut, pe islazul de la marginea localității. Cu o zi înainte de Paște, pe data de 18 aprilie 2020, procurorii și polițiștii au reușit să ia în custodie un posibil autor al oribilei crime. Tragerea la răspundere penală a suspectului este însă îngreunată deoarece acesta și-ar fi construit un alibi ca la carte. Bărbatul este însă recidivist, fiind eliberat în 2013. Acesta a executat o pedeapsă privativă de libertate pentru «înșelăciune» și «șantaj».

A ajuns la spital cu capul zdrobit... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2020, 16:55 (5205 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Alocări bugetare de 1 milion de lei pentru spitalele din Ialomița

Ședință «de îndată» la Consiliul Județean

Alocări bugetare de 1 milion de lei pentru spitalele din Ialomița

Plenul Consiliului Județean Ialomița s-a reunit miercuri, 22 aprilie 2020, în cadrul unei noi ședințe «de îndată». Urgența a fost dictată de aprobarea unor alocări bugetare în valoare totală de 1 milion de lei pentru spitalele din Urziceni, Țăndărei și Fetești. Banii vor fi utilizați pentru achiziția de echipamente sanitare și dezinfectanți, necesare pentru combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. Valoarea alocărilor bugetare aprobate de Consiliul Județean Ialomița a ajuns la 4,5 milioane de lei.

Bani publici pentru combaterea pandemiei Consiliul Județean Ialomița a alocat din nou... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2020, 16:10 (4881 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Un nou caz de infecție cu COVID-19 la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Un nou caz de infecție cu COVID-19 la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Numărul cazurilor de infecție COVID-19 în rândul personalului medical din județul Ialomița este în creștere. O altă asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost confirmată pozitiv la testul pentru depistarea infecției provocată de noul Coronavirus. Din fericire, starea femeii este bună.

Sub supraveghere medicală la spitalul suport COVID-19 Se pare că femeia a fost testată în urmă cu câteva zile, iar luni, 20 aprilie 2020, a primit rezultatul analizelor care a indicat faptul că este infectată cu noul Coronavirus. Aceasta a fost transportată la Spitalul Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2020, 16:05 (7798 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Vizită fulger a ministrului Sănătății la Spitalul Municipal Urziceni

Vizită fulger a ministrului Sănătății la Spitalul Municipal Urziceni

Luni, 20 aprilie 2020, ministrul Sănătății Nelu Tătaru a desfășurat o vizită de lucru fulger la Spitalul Municipal Urziceni. Acesta a stat de vorbă cu medicii și asistentele care erau de gardă în acel moment și a verificat Camera de Primiri Urgențe.

Vizită neanunțată în teritoriu Se pare că Nelu Tătaru, actualul ministru al Sănătății, se deplaasa către Buzău. În drumul său, acesta s-a oprit și la Spitalul Municipal Urziceni. Vizita fulger a ministrului s-a încheiat după aproximativ 10 minute, timp în care acesta a stat de vorbă cu medicii și asistentele care erau de gardă. Totodată... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2020, 15:10 (7647 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
USR Ialomița: Cerem măsuri urgente și sancțiuni reale în cazul de la Centrul «Alexandra» din Slobozia

USR Ialomița: Cerem măsuri urgente și sancțiuni reale în cazul de la Centrul «Alexandra» din Slobozia

USR Ialomița solicită conducerii DGASPC Ialomița și Consiliului Județean să iasă rapid din pasivitate și să dispună măsurile care se impun în cazul revoltător al copiilor ținuți legați în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 17:10
(5947 vizualizări - 10 comentarii)


IJJ Ialomița: 700 misiuni de ordine publică în luna martie 2025

IJJ Ialomița: 700 misiuni de ordine publică în luna martie 2025

Creșterea gradului de siguranță al cetățenilor prin asigurarea măsurilor de ordine la manifestările cu public numeros și participarea la misiuni de menținere în sistem integrat au fost principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 12:35
(2367 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale în cazul adolescentei descoperită legată de pat la Căsuța de Tip Familial «Alexandra»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la măsurile pe care instituția le-a luat în cazul adolescentei descoperită legată de pat la Căsuța de Tip Familial «Alexandra ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 12:00
(3539 vizualizări - 6 comentarii)


APIA: Stadiul depunerii Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 3-31 martie a.c., în cadrul Campaniei de depunere a Cererilor de plată pentru anul 2025, au fost depuse ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 11:25
(14892 vizualizări - 0 comentarii)


«Marșul pentru Viață» în Protopopiatele Slobozia și Urziceni

«Marșul pentru Viață» în Protopopiatele Slobozia și Urziceni

Sâmbătă, 29 martie 2025, s-a desfășurat la Slobozia evenimentul intitulat «Marșul pentru Viață». Anul acesta tema «Marșului pentru Viață» a fost «Fiecare om contează ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2025, 08:20
(10421 vizualizări - 2 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Luni, 31 martie 2025, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări de mentenanță/întreținere și reparații la nivelul Stația de Apă Țăndărei, județul Ialomița. Astfel, în noaptea de luni spre ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2025, 11:20
(1503 vizualizări - 0 comentarii)


Primul copil născut în noua Secție Neonatologie a Spitalului Slobozia

Primul copil născut în noua Secție Neonatologie a Spitalului Slobozia

În această săptămână, în cadrul unui eveniment public, a fost inaugurată noua Secție Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Cu această ocazie, oficialii unității medicale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2025, 13:20
(5734 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Comerț ilegal cu pește

Fetești: Comerț ilegal cu pește

Joi, 27 martie 2025, în timp ce se aflau într-o misiune de patrulare la Fetești, jandarmii ialomițeni au observat o femeie, cu vârsta de 50 de ani, care comercializa aproximativ 28 ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2025, 12:20
(1570 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Agent de poliție trimis în judecată pentru «luare de mită»

Ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița au finalizat cercetările, iar procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lâ ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2025, 09:00
(4952 vizualizări - 2 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

Luni, 31 martie 2025, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări de mentenanță/întreținere și reparații la nivelul Stației de Apă Fetești. Astfel, în noaptea de luni spre marți, 31 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 15:30
(978 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Bărbulești într-un dosar privind furturi de telefoane mobile din Bulgaria

Joi, 27 martie 2025, polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni, în baza delegării procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au efectuat două percheziții ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 13:20
(1443 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Armă neletală deținută ilegal

Condeești: Armă neletală deținută ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au efectuat două percheziții domiciliare în localitatea Condeești într-un dosar penal ce vizează nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 11:10
(1509 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Amenzi de peste 10 mii de lei aplicate de polițiști pentru încălcarea Codului Rutier

Slobozia: Amenzi de peste 10 mii de lei aplicate de polițiști pentru încălcarea Codului Rutier

Miercuri, 26 martie a.c., între orele 9,00-13,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Slobozia au acționat pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și prevenirea accidentelor rutiere, ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 11:00
(2467 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări cu privire la depunerea Cererii de Plată în Campania 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că se află în plină desfășurare a Campaniei de primire a Cererilor de Plată în anul 2025 și adresează rugămintea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2025, 09:20
(2341 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mandat pus în aplicare de polițiști. A fost identificat și arestat un violator!

Joi, 20 martie a.c., polițiștii au identificat un tânăr, de 21 de ani, pe numele căruia Judecătoria Gurahonț a emis mandat de executare a pedepsei de 4 ani și 8 luni de închisoare pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 16:40
(3865 vizualizări - 3 comentarii)


Traian: Reținut pentru «amenințări» aduse concubinei

Miercuri, 19 martie 2025, polițiștii au fost sesizați de o femeie, de 25 de ani, din Traian, cu privire la faptul că fostul său concubin, un bărbat, de 30 de ani, ar fi apelat-o telefonic și i-ar fi ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 14:00
(2126 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: A fost demarată autorizarea la plată pentru ajutorul financiar «Bunăstarea Animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat autorizarea la plată a beneficiarilor care au depus cereri de plată pentru intervenția DR-06-Bunăstarea animalelor Pachet a)-Plăți în favoarea bunăstării porcinelor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 13:10
(1879 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale!

Descinderi la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale!

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au efectuat vineri, 21 martie 2025, două percheziții domiciliare, la Țăndărei, într-un dosar penal ce vizează ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 12:40
(2030 vizualizări - 2 comentarii)


Alexeni: Reținut după ce și-a agresat soția și a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 44 de ani, din Alexeni, a fost reținut, pe bază de ordonanță, pentru 24 de ore, după ce a încălcat ordinul de protecție emis de polițiști pe numele său ca urmare a faptului că și-ar ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 12:30
(3252 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Percheziții la hoți din case

Polițiștii din Stelnica au efectuat 4 percheziții domiciliare la persoane bănuite că ar fi sustras bunuri dintr-o locuință. Două persoane au fost conduse la sediul Poliției, una dintre acestea fiind ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2025, 16:05
(1421 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi după depistarea de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat controale pe linia substanțelor și produselor pentru protecția plantelor la mai multe societăți comerciale, în baza ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 16:20
(2618 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița intensifică acțiunile de control în perioada Sărbătorilor Pascale

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează consumatorii de pe raza județului cu privire la faptul că, în scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 14:30
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Joi, 20 martie 2025, echipele furnizorului de energie vor executa lucrări de întreținere și reparații la nivelul rețelelor din localitatea Dridu. Astfel, Stația de Pompare Dridu nu va putea funcționa ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 13:05
(1171 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru intervențiile aferente sectorului apicol 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 iulie 2025 inclusiv, pot depune cererile de plată și documentele doveditoare ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 12:50
(2245 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deficiențe la aproape jumătate dintre vehiculele verificate de RAR

Registrul Auto Român a verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, în anul 2024, 89520 de vehicule, la nivelul întregii țări. În urma controalelor, inspectorii RAR ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 09:10
(2134 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată aferente anului 2025 pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că până la data de 30 mai inclusiv, se depun Cereri de plată pentru anul 2025, aferente sesiunii 4/ ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2025, 16:05
(1894 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Generala Antifraudă Fiscală transmite «scrisori de informare/notificare-închiriere spații cazare regim hotelier»

În virtutea rolului activ al organului fiscal, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că Direcția Generală Antifraudă Fiscală transmite, atât prin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2025, 11:55
(2902 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 21 martie 2025, termen final de primire cereri pentru sectorul de creștere a ovinelor/caprinelor afectat de fenomene climatice nefavorabile

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește potențialilor beneficiari că, până la data de 21 martie 2025 inclusiv, se depun cererile de acordare a unui sprijin financiar ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2025, 11:20
(3043 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 3,70 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma controalelor în februarie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au finalizat, în luna februarie a.c., 30 inspecții fiscale (18 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2025, 11:05
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sistemul «E-Sigur», operațional

Începând cu luna martie 2025, Sistemul «E-Sigur» a devenit operațional și în județul Ialomița, având ca scop principal prevenirea și reducerea accidentelor de circulație ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2025, 12:00
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...