Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Faceți pariurile!

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Menajeria politică din Ialomița se pregătește de alegeri. Deocam­dată, ies la rampă candidații la președinția Consiliului Județean. Ca de fiecare dată sunt clienți politici vechi și oportuniști noi, politicieni fără șanse și politicieni pe care nu-i mai vrea nimeni. Până când vom alege unul, să-i trecem în revistă pe cei care ni se oferă pe tavă.

«Toate-s vechi și nouă toate»
Alegerile Locale din vară obligă fili­alele locale ale partidelor să-și lanseze candidații. După nominalizările pentru Slobozia, a venit rândul candidaților pentru Consiliul Județean. La linia de start s... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2020, 10:20 (16579 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Încep pregătirile pentru Recensământul Agricol în Ialomița

Încep pregătirile pentru Recensământul Agricol în Ialomița

Ialomița se pregătește pentru noul Recensământ Agricol. În luna mai 2020 se va desfășura o anchetă-pilot, urmând ca de anul viitor să se desfășoare Recensământul efectiv. Peste 400 de recenzori vor fi angajați la nivelul județului nostru.

6 instituții publice implicate
Coordonatorul noului Recensământ Agricol va fi Direcția Județeană de Statistică Ialomița. Pe lângă această entitate, vor mai fi implicate în culegerea și analizarea datelor culese de recenzori din teren alte 5 instituții publice. Chiar dacă Recensământul Agricol se va desfășura în perioada februarie-aprilie 202... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2020, 14:25 (3821 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Încă 580 mii de lei pentru mutarea stâlpilor de iluminat

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia se va reuni joi, 5 martie 2020, pentru a aproba o investiție de 580 mii de lei pentru «iluminat sensuri giratorii intersecții DN2A-DN21 Slobozia». Suma ridică nota de plată a investiției finale la 3,2 milioane de lei!

Crește nota de plată Inițiată în toamna anului 2019, investiția care viza construirea unui sens giratoriu la intersecția DN2A cu DN21 Slobozia se apropie de final. Valoarea lucrărilor, executate de Oyl Company Holding, a fost estimată la 2,6 milioane de lei. La această sumă se adaugă alte 580 mii de lei pentru construirea unui nou sistem de iluminat... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2020, 10:05 (9431 vizualizări - 15 comentarii)

POLITICĂ

Potor, candidat la Primăria Sloboziei

PSD pariază pe «Tata la GAL-uri»

Potor, candidat la Primăria Sloboziei

După ce și-a canibalizat președintele și a fost adusă în pragul dispariției, Organizația PSD Slobozia se vede obligată să accepte un lider de mic litraj pe post de candidat la Slobozia. Oficial, decizia a fost adoptată în urma rezultatelor sondajelor comandate de către liderii județeni. În realitate, știu până și pesedeii din burta mamelor că ordinul nu se discută. Că doar așa era și pe vremea lui Ionașcu, și pe vremea lui Stoica, și așa o să fie la PSD în veci vecilor. Amin!

Democrație social-democrată La începutul acestei săptămâni, Organizația PSD Slobozia a fost convocată prin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2020, 13:20 (15495 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Oamenii de afaceri din Slobozia reclamă

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Un nou Regulament de Urbanism promovat de primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, pune în pericol siguranța a zeci de afaceri din oraș. Potrivit acestui demers administrativ, patronii spălătoriilor auto, service-urilor auto și vulcanizărilor vor fi obligați să-și relocheze investițiile în afara orașului. Situația a fost reclamată public de Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia, în cadrul unei conferințe de presă: «Este o reacție fermă, serioasă pentru a bloca un posibil abuz la care acești oameni sunt supuși!». Noul Regulament de Urbanism al Sloboziei urmează a fi propus spre aprobare în ședința ordinară Consiliului Local, desfășurată luna aceasta.

O reacție firească... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 16:35 (32532 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Să vină promovarea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Să vină promovarea

Unirea Slobozia a disputat pe deja celebrul teren de la Mihail Kogălniceanu ultimul meci amical al iernii. Adversară i-a fost a doua echipă a FCSB, colegă de serie a galben-albaștrilor. Ialomițenii s-au impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă de Alexandru Muscă. Atacantul de 23 de ani, venit de la Baia Mare, pare să se fi adaptat perfect la Slobozia. El a mai rea­lizat o triplă în meciul cu CS Balotești. De altfel, toți cei aduși în această pauză competițională s-au integrat bine, tineri ca Victor Enache sau Darius Drăghici urmând a fi rodați la a doua echipă. Structura liniei ofensive a suferit cele mai multe modificări, cel puțin doi dintre cei trei atacanți veniți de curând... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 14:20 (5822 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Obligate să câștige

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București, sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30

Obligate să câștige

Handbalistele de la HCM Slobozia și-au primit și salariile pe luna ianuarie, motive pentru care gândul lor ar trebui îndreptat exclusiv către performanța sportivă. Ultima perioadă nu a fost tocmai bună pentru echipa ialomițeană, dar lucrurile trebuie corijate urgent. Sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30, HCM Slobozia își joacă supraviețuirea în primul eșalon și poate chiar existența echipei. Exagerăm un pic, dar suntem îndreptățiți să o facem, decizia Consiliului Local fiind de a nu mai aloca niciun ban echipei din iunie 2020. Sigur, nu-i un capăt de țară, se pot face rectificări bugetare, dar a fost de ajuns pentru a fi alimentate diverse zvonuri... Aceasta, ca și respingerea finanțării pentru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 13:35 (4867 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Surpriză la Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Surpriză la Rovine

Prima etapă a returului Ligii a IV-a a adus și prima surpriză, aceasta doar pentru faptul că locul 9 a trecut de una dintre forțele toamnei. Avântul Rovine a învins Înfrățirea Jilavele cu 3-2, într-un meci care a născut multe comentarii, arbitrii revenind asupra deciziei după ce dictaseră un pe­nalty pentru oaspeți. Echipa din Rovine și-a văzut confirmată campania de transferuri din această iarnă, unul dintre nou veniți, Ionuț Bordei, marcând toate cele 3 goluri. Liderul Victoria Țăndărei nu a avut emoții cu Recolta Gheorghe Lazăr, la baza golurilor fiind și cei doi nou veniți, Duncă și Ivan. Victorii logice și pentru Ciulnița sau Amara, astfel că lupta la vârful clasamentului va continua în ... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 12:10 (6041 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

Un proiect care paralizează orașul

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

bonus: Urban Scope SRL nu are scrupule

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Joi, 20 februarie a.c., edilul Sloboziei a organizat o conferință de presă în care a explicat rațiunile acestei investiții care va afecta întreg orașul. Pro­iectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023. Acesta se va desfășura în paralel cu cel care vizează modernizarea transportului public, în valoare de 36 milioane de lei, care urmează să fie semnat în perioada următoare.

Trei ani pentru două contracte... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 09:50 (12490 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

AGA(pă) la Predeal cu ADI Ialomița

AGA(pă) la Predeal cu ADI Ialomița

bonus: «Mi-au cerut mai multe hârtii decât banii pe care i-au dat!»

Cu o regretabilă întârziere (spațiul editorial nu ne-a permis să detaliem informația!) înștiin­țăm comunitățile județului că banii din cotizațiile colectate de Asociația de Dezvoltare Inter­comunitară Ialomița au fost utilizați judicios pentru o AGA(pă) la Predeal. Conform decla­rațiilor directorului ADI Ialomița, Daniel Ganea, convocarea Adunării Generale a Acționarilor într-un hotel de 4 stele din Predeal a avut un scop dublu: «În cadrul întâlnirii a fost susținut un minicurs de management pentru invitați... De asemenea, am vrut ca primarii să înțeleagă că această AGA este a lor și că ei sunt cei care trebuie să ia deciziile pentru că fac parte din ea!». Prețul acestei deplasări s-a ridicat... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2020, 14:35 (4862 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Produse neconforme distribuite de Delta Lact Tulcea în centrele DGASPC Ialomița

Produse neconforme distribuite de Delta Lact Tulcea în centrele DGASPC Ialomița

În octombrie 2019, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița reziliază contractul privind furnizarea de produse lactate pe care l-a în­cheiat cu societatea Delta Lact Tulcea privind furnizarea de produse lactate. Con­form documentelor oficiale, firma a furnizat produse neconforme. La nivelul județului Ialomița, firma Delta Lact Tulcea distribuie laptele oferit de Guvernul României tuturor elevilor prin programul «Cornul și Laptele». Societatea primește bani în cadrul acestui pro­gram prin asociere cu Meridian Buzău, valoarea contractului fiind de 2,1 milioane de lei.

Calitate îndoielnică... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2020, 10:10 (8671 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de medici de familie

Ialomița are nevoie de medici de familie

Un raport al Federației Naționale a Patronatelor Medicilor de Familie (FNPMF) atrage atenția cu privire la lipsa medicilor de familie. În Ialomița, potrivit specialiștilor FNPMF, există 12 localități în care este nevoie de astfel specialiști. Reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița susțin că acolo unde nu există cabinete au fost înființate puncte de lucru, doar că în aceste zone medicii ajung de cel mult două ori pe săptămână. La toată această situație se adaugă și lipsa dotărilor din cabinete, pe care reprezentanții administrațiilor locale le tratează cu indiferență...

Medicii preferă Occidentul... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2020, 17:20 (4170 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

În urmă cu câteva zile (luni, 17 februarie 2020) a fost votat bugetul Sloboziei pentru anul în curs. Și același buget va fi rectificat joi, 27 februarie 2020, pentru a majora bugetul de dezvoltare de la 5 la 20,7 milioane de lei. Cifrele confirmă însă o realitate dure­roasă, cu bani puțini la buget. Avem la dispoziție o sumă care depășește cu puțin 100 mili­oane de lei. Și dacă acest buget sărac nu era de ajuns, aflăm că din el aproximativ 83 milioane de lei re­pre­zintă cheltuieli de funcționare. Jumătate din aceste cheltuieli, adică apro­ximativ 40 milioane de lei sunt cheltuieli cu salariile din primărie și din instituțiile subordonate. Ce rămâne pentru investiții și dezvoltare reprezintă,... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 18:05 (6786 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Primăriile din Ialomița au accesat peste 11 milioane de lei, prin Programele Naționale de Dezvoltare Locală 1 și 2, pentru reabilitarea școlilor și grădinițelor. În jumătate din cele 16 proiecte finanțate de Guvernul României lucrările sunt în plină desfășurare, deși șantierele ar fi trebuit închise la finalul anului trecut. Deși cea mai mare problemă care a ge­nerat întârzierile a fost reprezentată de faptul că banii au fost alocați cu dificultate, au existat însă și situații punctuale care au dat peste cap activitatea pe șantiere.

Lucrări în curs de execuție Programele Naționale de... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 10:10 (3612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Stoica e arma secretă PI

Politica de centură a Sloboziei

Stoica e arma secretă PI

A  început licitația pentru can­didați eligibili. PNL are, PSD caută, restul partidelor licitează. Printre licitatori se numără și Partidul Ialomițenilor, care la Alegerile Locale din 2016 a obținut un fotoliu de primar și consilieri cât numeri pe degetele mâinilor. Arma secretă a PI este ex-primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, lăsat fără obiectul muncii de către PSD. Oficial, Alexandru Stoica, neagă, iar președintele PI, Ion Drăgușin, habar nu are. În spatele ușilor închise însă...

PI are același rețetar
Partidul Ialomițenilor este o structură moșită de fostul prefect ... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2020, 11:40 (13918 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Măsuri preventive împotriva Coronavirusului

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Răspândirea Coro­navirului alertează și autoritățile din Ialomița. La începutul acestei săptămâni, la niveul Prefecturii Ialomița s-a întrunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență ai cărui reprezentanți au stabilit amplasarea punctelor de carantinare de pe raza județului. Mai mult, oficialii autorităților au decis să țină secretă amplasarea punctelor pentru a nu panica po­pulația. În ultimele săptămâni, la nivel național au fost organizate proteste în legătură cu modul în care s-a decis înființarea punctelor de carantinare în diferite localități din țară.

Suspecții, supravegheați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2020, 11:50 (5156 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, secretar de stat în Ministerul Educației

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, fost inspector general școlar în Ialomița, a participat la o conferință de presă organizată de deputatul PNL Gheorghe Tinel. În cadrul acesteia, Luminița Barcari a rezumat activitatea din cadrul Minis­terului Educației în decursul lunii trecute de la numirea în funcție și a con­firmat că reprezintă un potențial candidat al filialei PNL Ialomița pentru Consi­liul Județean. Ca de fiecare dată, deputatul liberal Gheorghe Tinel a refuzat să-și asume responsabilitatea unei candidaturi pe plan local.

Un secretar de stat ocupat
«Suntem o echipă și funcțio­năm ca atare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 20:15 (9370 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Circ ieftin pe bani publici

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit vineri, 21 februarie 2020, în cadrul unei ședințe ordinare. Principalul proiect pe ordinea de zi a ședinței a fost bugetul județului Ialomița pentru anul în curs. Ședința a fost deturnată de către managerul Spitalului Județean, Mariana Iancu. Susținută la scenă des­chisă de către o duzină dintre medicii instituției, managerul a afirmat că este supusă unei campanii concentrate de presă care are drept scop discreditarea unității medicale pe care o conduce. În opinia domniei sale, «autorul moral al acestei campanii» este consilierul județean PNL Dragoș Soare. Acesta a fost acuzat pu­blic că își face campanie electorală prin atacuri denigratoare îndreptate împotriva... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 19:05 (10550 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Egal cu Brăila

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Egal cu Brăila

După setul de goluri administrat Baloteștiului, Unirea Slobozia nu a mai strălucit în următoarele amicale. La mijlocul săptămânii trecute, echipa antrenată de Enache Costea a pierdut meciul contra celor de la CSM Focșani cu 0-2. Sâmbătă, 22 februarie a.c., a urmat confruntarea cu Dacia Unirea Brăila, colega de serie antrenată de Florentin Petre. Brăilenii au făcut în această iarnă 15 transferuri, aducând și un grup consistent de jucători de la divizionara secundă Sportul Snagov, care s-a desființat. Este de așteptat ca Dacia Unirea să fie o cu totul altă echipă în retur. Amicalele dintre Slobozia și Brăila au devenit deja tradiție în pauza de iarnă și, în general, echipa noastră a ieșit victorioasă... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:20 (2468 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Reprezentanții Spitalului Orășenesc din Țăndărei, împreună cu cei ai ad­ministrației locale, au semnat marți, 25 februarie 2020, contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează modernizarea, ex­tinderea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului din cadrul unității medicale. În va­loare de 2 milioane de euro, acesta este cel mai ambițios proiect demarat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, după ce instituția a fost redeschisă în anul 2012. «Este un proiect foarte important pentru comunitatea noastră!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului.

Investiție în Sănătate Spitalul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:05 (8053 vizualizări - 4 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Aproximativ 400 de elevi de la unități de învățămînt de pe raza localităților Slobozia și Fetești au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, miercuri, 16 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:05
(5383 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 21000 de lei

În cursul zilei de marți, 15 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile pe raza județului, pentru reducerea riscului rutier și pentru depistarea și sancționarea participanților la trafic ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:25
(4776 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Prinși la scurt timp după ce au furat din magazin

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, prejudiciul creat fiind recuperat în totalitate și restituit părții vătămate. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:20
(5562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

În această perioadă, Ministerul Afacerilor Interne derulează la nivel național o campanie de promovare a corectitudinii și respectării legislației în procesul electoral, sub sloganul «Alege să fii corect ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2016, 18:05
(5262 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, duminică, 13 noiembrie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:25
(4599 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure din autoturisme

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 13/14 noiembrie 2016, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Orașului Țăndărei a surprins în flagrant doi minori de 13, respectiv 14 ani, în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:20
(7309 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8225 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6268 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7113 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6133 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5522 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5819 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5907 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4596 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6455 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14197 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6273 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6303 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5018 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5270 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...